A". 1896 Donderdag 30 April. N°. 9034. KENNISGEVING. Vijftigste J aargang. Verschijnt dagelijks» uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BuitenlaiKische Berichten. duitschland. OUR/1 Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0,10. BVBBAV: BOTE.fi ITHt AT 70. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. inrichtingen welke gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van B. J. VAN BER MOST, om vergunning tot oprichting van een kuiperij in het pand aan de Noordvest nos. 79 en 81, kadaster sectio A no. 1238. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 staatsblad n°. 95) Doen te weten Dat voormeld verzoek met ie bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Woensdag den ï3den Meia.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 29sten April 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. JDe secretaris VERNÈDE. Keizer Wilhelm keert heden te Potsdam terug. In den namiddag komt vorst Ferdinand van Bulgarije te Berlijn aan. De commissie uit den Rijksdag voor het burgerlijk wetboek heeft aan 1281 van het legeerings-ontwerp, luidende: sWanneereen verloofde zijne (hare) verloving verbreekt, dan heeft hij (zij) aan den anderen verloofde of diens ouders de schade te vergoeden, welke daai uit is ontstaan, dat zij in afwachting van het huwelijk aankoopen hebben gedaan of verbintenissen aangegaan," toegevoegd de be paling dat ook derden aanspraak hebben op zoodanige schadevergoeding, wanneer zij in de plaats der ouders ten gunste van het te verwachten huwelijk aankoopen gedaan of vei bintenissen aangegaan hebben. 1285 is gewijzigd in dien zin, dat zondanige aanspra ken eerst twee jaren na de verbreking der verloving zullen verjaren. De gemeenteraad van Breslau heeft een 'krediet van '100,000 mark toegestaan voor feestelijkheden, bij gelegenheid van 's keizers bezoek ter inwijding van liet gedenkteeken ter eere van keizer Wilhelm I. De commissie uit de Beiersche Eerste Kamer lieeft, met 5 tegen 5 stemmen, het besluit der Kamer van afgevaardigden tot instelling eener staats-verzekering van roerende goederen tegen btaodsehade verworpen. De Ilamburgsche Senaat heeft besloten tot invoeiing der voorwaardelijke veroordeeliug. Het sociaal-democratisch lid van den Rijks dag, Bueb, is Zaterdagavond te Mülhausen, in den Elzas, gearresteerd, wegens het ver achtelijk maken van staatsinstellingen door geschriften en weigering van afgifte der be doelde stukken. Toen bij een zijner partij- gerooten twee pakken socialistische strooi biljetten waren in beslag genomen, is de man echter weer op vrije voeten gesteld. B E L G I E. De socialisten hebben besloten den eersten Mei te Antwerpen geen betoogingen te hou den, waarschijnlijk om het den burgemeester, Jan van Rijswijck, dien de clericale regeering gaarne uit het stadhuis zou hebben, niet lastig te maken. Het parket te Bergen houdt zich bezig met onderzoekingen bij eenige socialistische gemeente-administraties, waar onregelmatig heden moeten zijn ontdekt. De werkstaking der wevers te Yerviers neemt steeds grooter afmetingen aande kans op verzoening is zeer gering. Te Gent, Luik en Seraing hebben de socia listen de overwinning behaald bij de vei kie zingen voor de arbeidsradente Antwerpen zijn die verkiezingen in hoofdzaak gunstig geweest voor de liberalen. Een bekende koopman te Brussel, die vroe ger afgevaardigde voor Nijvel is geweest, heeft een half millioen aan de gemeente Brussel gelegateerd om daarmede industrie scholen te steunen. F R A N K K IJ K. De combinatie voor een ministerie, opge maakt door Móline, is als volgtvoorzitter schap en landbouw Méline, binnenlandsche zaken Barthou, buitenlandsche zaken Hano- taux, financiën Georges Cochery, koloniën Deschanel, koophandel André Lebon, oorlog generaal Billot. De commissie voor het parlementair initia tief in den Senaat heeft geconcludeerd tot verwerping van het voorstel om de con stitutie te herzien. Zondag is te Parijs overleden Ferdinand Duval, oud-prefect van de Seine, een man van groote administratieve bekwaamheden. ENGELAND. In het Lagerhuis deelde Chamberlain gis teren mede, dat hij een particulier telegram heeft ontvangen van den volgenden inhoud De vijf leiders van het hervormingscomitó zijn ter dood veroordeeld. De Engelsche re geering heeft leeds telegrafisch aan sir II. Robinson last gegeven aan president Ivruger de volgende boodschap over te brengen Wij hebben het doodvonnis over de vijf leiders vernomen de regeeiing twijfelt niet of gij zult het vonnis veranderen zij heeft het par lement veizekcrd, dat dat naar hare overtui ging uw voornemen is. Het bestuur der Chartered Company te Londen heeft een telegram uit Johannesburg ontvangen, naar luid waarvan de zestig be schuldigden onder wie de voornaamste mannen van zaken aan den Rand veroor deeld zijn tot twee jaar gevangenisstraf 2000 p. st. boete en drie jaien uitbanning. Te Johannesburg heerscht over dat vonnis groote opgewondenheid. Dr. Jameson verscheen gisteren opnieuw oor den rechter in Bovvstreet. Het openbaar ministerie deelde mede dat het weder een ••erdaging der zaak zou vragen tot 11 Juni, in afwachting van het belangrijke nieuws dat iit Zuid-Afrika verwacht wordt. Bij het voortgezette getuigenverhoor ver klaarde de wielrijder die het bericht van Arthur Rowland overbracht dat Jameson het denkbeeld om 2000 man van Johannesburg te doen uittrekken, had opgeworpen of dat hij tenminste een dergenen geweest was die tiet denkbeeld opwierpen. Aan de Daily Chronicle wordt uit New- Fork geseind, dat lord Salisbury officieel verwittigd is, dat de besluiten der grensrege- üngs-commissie voor Venezuela waarschijnlijk zeer ongunstig voor Engeland zullen zijn, OOSXESEIJ K-H O N G A Jï IJ E. Het Oostenrijksche Huis van afgevaardigden heeft gisteren met 206 tegen 20 stemmen de eerste drie paragrafen van art. 2 der kieswet aangenomen. Het eerste gedeelte van de wet is in zijn geheel bij tweede lezing aangenomen. In de Hongaarsehe Kamer van afgevaar digden heeft Baitfly gisteren de Oostenrijkseh- Hongaarsche politiek in het Oosten verklaard als de politiek, gelijk zij sedert vele jaren gevolgd is en die in het handhaven van den toestand en het Weren van vreemden invloed uit den Balkan bestaat. Het Hongaarsehe Magnatenhuis heeft, onder geestdriftvolle bijvalsbetuigingen, het wets ontwerp in zake de viering van Hongarije's duizendjarig zelfstandig bestaan goedgekeurd. Op voorstel van den minister-president, baron Banfiy, die verklaarde dat de koning volkomen inet die feestviering instemt, werd besloten deze wet in een marmeren plaat te laten beitelen en deze op 8 Mei, bij gelegenheid dei- feestelijke zitting van de beide Huizen van den Rijksraad, te onthullen. Te Buda-Pest had gisteren het tweegevecht plaats tusschen baron Fejervaiy, minister van oorlog, en de journalist Korbuly. Laatstge noemde werd door een sabelhouw vrij ernstig aan het hoofd gekwetst. Het te TVeenen verschijnende ExtraMatt heeft een nieuw drievoudig verbond ontdekt: Rusland, Frankrijk en Bulgarije. ITALIË, liet groenboek over Afrika dat gisteren in de Kamer werd rondgedeeld bevat drie af- deelingen. De eerste bestaat uit documenten, welker openbaarmaking door het vorige ministerie was bevolen de tweede uit andere in de archieven gevonden stukken, welke Crispi geheim had willen houden; de derde de briefwisseling van meer actueel belang, nog niet ia de archieven bijgezet. Het schijnt maar deze rnededeeling is van een Franseh blad afkomstig dat uit deze stukken de zeer zware en ernstige ver antwoordelijkheid van het ministerie Crispi voor al het gebeurde in Afrika aan het licht komt, maar dat Baratieri er goed afkomt vooral wat betreft de algemeene richting van de Afrikaansche politiek. Zoo zou de roeke- looze verovering van Agame en Tigre te wijten zijn aan de volstrekte bevelen der regeering, welke de generaal Imd te gehoor zamen. Deze had zelfs die districten willen prijs geven, maar moest zwichten voor Crispi. Ook omtrent de belegering en overgave van fort Makelle bevat het groenboek opzien barende bijzonderheden. In denzelfden geest deelt de Zwitsersche ingenieur daaromtrent het een en ander mede door hem uilAbes- synische berichten geput, volgens welke het levensbehoud van Galliano en zijn dapperen uitsluitend aan de edelmoedigheid van den Negus te danken is geweest. Menehk had voor de capitulatie den onderhandelaar van Baratieri Felter bij zich geroepen en hem gezegdGa naar Baratieri, die voornemens is om al mijn staten te veroveren, en zeg hem dat hij zelfs geen poging gedaan heeft om hulp te brengen aan de arme belegerden van Makalle die sterven van dorst. Indien mijn geweten zoo weinig sprak, zou geen man die plaats levend verlaten, maar het gaat mij aan het hart christenen zoo rampzalig te zien omkomen. Baratieri kan ze komen halen. Hij zegt ook dat iedere wreedheid, door Abessyniërs op de gewonden of gevangenen begaan, door de wet met den dood van de galg wordt gestraft en dat die wet ook wordt toegepast. Alleen de Askari's, die zich aan hoogverraad hebben schuldig gemaakt door de Italianen te helpen, worden met het afkap pen van rechterhand en linkervoet gestraft. Generaal Baldistera heeft de telegrafische censuur afgeschaft. De divisie onder generaal Heuscli trekt voor uit cn ontmoet soms de voorposten der Rasen van Tigre ten zuidwesten van Adigrat. Te Rome gelooft men, dat een samentreffen nabij is. Te Adigrat is de bezetting reeds sedert het begin van deze maand op rantsoen gesteld. Aan ontruiming van Kassala wordt niet meer gedacht. Een telegram uit Massowah meldt dat de hoofdmacht der dervvischen bij El Korasi staat, tusschen Osobri en El Fasjer, op den linkeroever van de Asbara. De Engelsche kolonel Slade is den 25en te Adikaje aange komen. De hoofdmacht der Abessynische rasen

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1