N°. 9035. A0. 1896. Vrijdag 1 Mei. Feuilleton. DE „ROBIJN"! ij f t i g- s t J aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. niTGEVER*~jT ODÉ. Buitenlandsclie Berichten. ]H EOAMS BOiMülT Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BIRR1C: BOV6RITBAAT ïo. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. BUITSCULAND. Er loopen weer ernstige geruchten over een dreigende ministerieele crisis. Aanleiding daartoe zou zijn dat de keizer, gehoor gevende aan de inblazingen van zijn militair huis, zich niet kan vereenigen met de voorstellen van den minister van oorlog, in zake de hervor ming der militaire rechtspraak. Het ministe rie, met inbegrip van den rijkskanselier, zou zich in dezen homogeen hebben verklaard. Gisteren keerde de keizer te Potsdam terug generaal "Waldersce was daar reeds aange komen, vermoedelijk om den keizer in dezen van advies te dienen. De rijkskanselier, de staatssecretaris Von. Marschall en de directeur van koloniën zijn gisteren te Potsdam aangekomen om dadelijk met den keizer te beraadslagen. Men brengt deze samenkomst in verband met de Dinsdag uit het Zuidwestafrikaansche beschermings- gebied ontvangen berichten. De Rijksdag heeft gisteren de artt. 7 tot 35 van de Beurswet, o. a. bepalingen be vattende omtrent den raad van eer, en de Bevoegdheid van den rijkscommissaris b dat lichaam, aangenomen, terwijl verworpen werd een amendement van Trager, waardoor de positie van den rijkscommissaris zou worden verzwakt. De commissie uit den Rijksdag voor het suiker belasting-ontwerp heeft dit met 12 tegen 9 stemmeD, overeenkomstig de bij eerste lezing vastgestelde redactie, aangenomen, met bijbepaling echter, dat het 2e deel, rakende de bedrijfsbelasting, en het 3e deel, rakende de uitvoerpremie, den 31n Juli 1903 buiten werking zullen treden en dat de verbruiks belasting tot 18 mark en het invoerrecht tot 36 mark per 100 kilo verlaagd wordt. Volgens de NorddA Hg. Ztg. is de bron chitis die den rijkskanselier na zijn terug keer uit Weenen dagen lang aan zijn kamer ketende, thans geweken. Het bericht van sommige bladen dat de rijkskanselier in den loop van deze zitting niet meer in persoon zou deelnemen aan de vergaderingen van den Rjjksdag, wegens den toestand van zijn ge zondheid, en lang voor Juli met verlof zou gaan, is volstrekt ongegrond. De Berlijnsche correspondent der N. li. Cé. schrift van gisteren-i.' In de gemeenschappelijke audiëntie" van v. Hohenlohe, v. Marschall en den directeur van de koloniale afdeeling Kayser bijj den keizer werd gesproken over den onrustigen toestand in Zuidwest-Afrikadaarheen zal een versterking van de bewakingstroepen worden gezonden, indien de opstand zich uitbreidt. Vervolgens liet de keizer den chef van het civiele kabinet v. Lucanus verslag uitbrengen over den binnenlandschen toestand, had daarna een gesprek onder vier oogen met Hohenlohe en ontving eindelijk den chef van het militaire kabinet v. Hahnke. In die drie audientiën werd de crisis be sproken. In welingelichte politieke kringen wordt geloofd dat het vraagstuk van de her vorming van de militaire rechtspraak voor- loopig onbeslist bijjft, en veranderingen in het ministerie vooreerst niet zullen plaats hebben, al was het alleen omdat de keizer die veranderingen nooit zal willen laten ge schieden onmiddeliijk na de beschouwingen in de pers. Vermoedelijk echter zal Hohen lohe over eenigen tijd aftreden. De beslissing van de vraag of de minister van oorlog aan blijft, hangt enkel hiervan at, of de keizer het ontwerp van den minister aangaande de militaire rechtspraak ten slotte zal af wijzen, met andere woorden of er overeen stemming mogelijk zal zijn tusschen den minister van oorlog en den chef van het mili taire kabinet. Den 5n April is bij Gobabis, 200 kilometer len oosten van Windhoek (Zuidwest-Afrika) eene afdeeling van 50 ruiters onder kapitein Estorf aangevallen door een sterken troep Khanas- of Berseba-Hottentotten, bijgestaan door andere inlandsche stammen. Na een hevig gevecht van man tegen man werden de rebellen, die van moderne wapenen voorzien Waren, afgeslagen met een verlies van 46 doo- den, waaronder hun aanvoerder kapt. Lam bert. Aan Duitsche zijde sneuvelden luit. Lampe en 7 minderen en werden 2 minde ren zwaar gewond. F K A N K R IJ K. Het nieuwe kabinet is thans definitief samengesteld als volgtMéline president en ♦landbouw, Darlan justitie, Hanotaux buiten landsclie zaken, Barthoubinnenlaudsche zaken, Cochery financiën, Besnard marine, Rambaud onderwijs, André Lebon koloniën, Boucher koophandel en Turrel openbare werken. De Parijsche correspondent der JV. E. Ct. schrijft van gisteren Méline is uit eigen overweging, of zooals de Eigaro beweert onder pressie van den president der republiek, teruggekomen op zijn denkbeeld hetwelk op het punt was zich te verwezenlijken, om een homogeen ministerie te vormen enkel van gematigden. Het kabinet Méline zal een ministerie van republikeinsche concentratie zijn. Reeds de tegenwoordigheid van Rambaud als minister wjjst op een ken tering, want deze senator heeft, behalve de Eene vertelling van den ouden loods. Uit het Fransch. Daar zij onder den wind waren, verstonden ae ons gemakkelijkerik riep hen toe den moed niet te verliezen en vooral voorzichtig te zijn op 'toogenblik, wanneer ze bi] oris aan boord 20uden kunnen springen. De beweging, die ik met mijn kotter moest uitvoeren, was nu juist niet zoo gemakkelijk maar als men een goed werk wil doen, lukt het meestal beter dan gewoonlijk. Wij schoten de Engelschman voorbij om oogenblikkelijk terug te keeren en na eenige onvermijdelijke gangen kwamen we eindelijk zoo nabij het wrak, dat de ongeiukkigen in het touwwerk konden springen en zich daarna in een oogwenk op de achter plecht bevonden. Eert van hen had zelfs een dikken tros, om zijn arm gewonden, meegevoerd, hetgeen mij sterk verwonderdemaar ik had geen tijd om de reden daarvan op te diepen. De vier schipbreukelingen waren bij ons aan boord ge komen met de pistolen in de hand en tot aan de tanden gewapend onder de oliejts herkende ik nu de uniform der Britsche douanen. Ik had mij als een kind laten verschalken en verzet was onmogelijkOnder bedreiging van vier pis- toolloopen moesten wij in ons ruim afdalen, de een achter den ander, allen met akelig bedrukte gezichten, zooals u zich voorstellen kan, mijnheer, verlegen als gevangen vossen, opgesloten in een ledig kippenhok. Voordat ik echter ver dween, kon ik echter niet nalaten mijn toorn en mijn spijt lucht te geven door herhaaldelijk, uit al mijne kracht te schreeuwen: sKanalje, kanalje Ze schenen zich daar weinig om te bekom meren. Ze vergenoegden zicb met de schouders op te halen en te lichen, een lech, die mij gek maakte van woedede man, die den tros had meegevoerd, maakte dezen achter aan de Robijn vast, zoodat mijn kotter nu de schuit van de douanen, die mij zulk een leelijke poets gespeeld hadden, op sleeptouw had. Daardoor werd nu onze vaart aanmerkelijk vertraagden daar wij ons bijna halfweg Plymouth en Cherbourg bevonden, had ik vrij wat tijd om mijne gedachten te verzamelen en te bedenken, wat mij te doen stond. Wij zaten in de val en in het ruim van de Robijn schudden mijne mannen van woede hunne vuisten, want het vooruitzicht was niet roos kleurig-, de Engelsche autoriteiten lieten in dit Soort zaakjes niet met zich spotten en zeker was het, dat zij ons niet gauw zouden laten loopen. Wat aartsdom toch om edelmoedig te zijn Ik verweet het mij zelven, terwijl Jorre, Here la en Ripert, uitgestrekt op den bodem van 't ledige ruim, van woede schreiden. Wat ongeluksvogels waren we tochEen prachtige reis gemaakt, de koopwaar ontscheept en nu zoo onnoozel in den strik gevlogen. Nieuwelingen zouden er zich uit gered hebben en ik, Antoine Basbris, was blindelings"in 't ongeluk geloopen. Engelschen alleen waren tot zulk een schurken- laatste maal bij de kredieten voor Madagas kar, aan de zijde van het afgetreden minis terie gestaan, en de aanbieding van een. portefeuille aan de afgevaardigden Vallé .eu Lacombe laat de verandering in de gedragslijn van Méline nog duidelijker zien. Beiden toch hebben Donderdag ook bij de publieke stem ming op de tribune gestemd voor de motie Ricard. Daar ook de laatste poging om een paar radicalen in het ministerie op te nemen is mislukt, is het ministerie Méline, eenigermate tegen den wil van zijn formeerder, een homo geen kabinet geworden, samengesteld enkel uit gematigden. Want Darlan, minister van justitie, is een vrij kleurlooze figuur en ook Rambaud, de minister van onderwijs, schijnt naar hetgeen de Bébats en de République Eranpake, het orgaan van Méline, schrijven, daartoe te moeten worden gerekend. Het streven van dit ministerie zal zijn, op een verzoening onder de republikeinen te werken, maar de omstandigheden waaronder het gebo ren is, en de oppositie der uiterste linker zijde zullen het bijna noodzakelijk maken tot een ministerie van strijd. De sultan van Turkije heeft den president der republiek zijn dank betuigd voor de be leefdheden, zijn i> vazal" Ferdinand van Bul garije te Patijs b(; diens ontvangst betoond. ENGELAND. Het doodvonnis, te Pretoria uitgesproken, heeft te Londen enormen indruk gemaakt. Slechts de algeineene verwachting, dat presi dent Kruger gratie zal verleenen, tempert de overprikkeling. De meeste bladen veroordeelen sterker de overige vonnissen, waarbij zestig beklaagden elk tot twee jaar gevangenis, drie jaar ballingschap en 2000 p. st. boete, subsi- dair een jaar gevangenisstraf worden veroor- streek in staat, van de edelmoedigheid van goede zielen misbruik te maken om hen te snappen dat kunnen alleen kleinzielige wezens doen, vindt u ook niet, mijnheer? Maar enfin, wij zaten in 't geval en ik zag vi._reerst ook niet veel kans om er goedschiks uit te komen. Wij moesten nu onze hoop bouwen op ons goed gesternte. De herinnering aan Suzette gaf mij nieuwe krachten. Ik vroeg mij zeiven af, wat zij zeggen zou, als morgen de tijd van terugkomst verstreken was en wij waren niet verschenen. Van tijd tot tijd sloegen de zeeën over onzen kotter en kwamen in het ruim van de Robijn terecht. Lang zoo zulks niet duren of het schip zou zinken, daarvan was ik overtuigd. Hoe konden- die Engelsche douanen toch zoo roekeloos zijn, om de luiken zoo heelemaal open te laten staan Telkens vertoonden zij zich even, steeds met hun spottenden lach op da lippen, en het scheen mij toe, dat zij hoe langer hoe dieper in 't glaasje hadden gekeken. Duivels! zouden zij het drankkeWertje in de kajuit ontdekt hebben? Werkelijk, zij deden zich te goed aan onzen voorraad en wij hoorden huu 1 i O

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1