Binnenlandse lie lie rich ten. steld, en als de Senaat weerstand bleef bieden, zou het ministerie niet langer kunnen regee- ren en verplicht zijn af te treden. Eensge zindheid tusschen de verschillende machten is onvoorwaardelijk noodig. Laat ons de politiek voortzetten waarin wij gedurende 20 jaar zijn geslaagd, met vermijding van fouten welke den dood van de republiek kunnen veroorzaken. Bourgeois viel den Senaat en Mélineaan, en zeide dat deze met zijne verklaring geen einde heeft gemaakt aan het conflict. Méline verweet Bougeois dat deze zelf niet tot de ontbinding en de grondwetsherziening is overgaan. Be door Ricard voor zijne motie van orde verlangde voorrang werd verworpen met 279 tegen 251 stemmen. Méline aanvaardde een motie van orde, voor gesteld door Bozérian, in welke het overwicht wordt erkend van het algemeen stemrecht en de verklaring der regeering wordt goedge keurd. Het eerste gedeelte dezer motie werd met eenstemmigheid aangenomenover het tweede werd openbare en hoofdelijke stemming ge houden. De uitslag hiervan, te 7 u. 55 m. be kend, is dat vóór de motie van Bozérian heb ben gestemd 231, daar tegen 196 leden. Deze uitslag werd begroet met levendige toe juichingen van het centrum. De motie werd ten slotte in haar geheel aangenomen met 299 tegen 256 stemmen, waarna de Kamer verdaagd is tot den 28n Mei. In den Senaat is de verklaring der regee ring ontvangen met een dubbel salvo van topjuicliingen. De Senaat ging over tot de bei aadslaging over het in overweging nemen van het voorstel tot grondwetsherziening. Met 21-4 tegen 42 stemmen verwierp hij dat voor stel, en daarna werden de beraadslagingen geschorst, om de beslissing van de Kamer af te wachten. Nadat de Kamer was uiteengegaan, heb ben de socialistische en radicale leden beslo ten eene groote beweging in het land tegen den Senaat te organiseeren. DUITSC1ILAND. De Hambitrgische Korrespondent verzekert dat keizer Wilhelm dit jaar niet naar de zeil wedstrijden bij Cowes gaat, en evenmin de Millenniums-tentoousteüing te Buda-Pest zal bezoeken. Ter opheldering van de steeds toenemende geruchten aangaande de dreigende ministe- rieele en kanseliers-crisis, deelt de Köln. Zeitg. mede, dat het ministerie verleden jaar een door generaal Von Spitz ingediend ontwerp wijziging der militaire rechtspraak heeft goedgekeurd, waarbij werd voorgesteld de instelling van een hoog militair gerechtshof, waarin een generaal en drie juristen zouden zitting hebben. Ook de rijkskanselier had zich met- dit ontwerp vereenigd, dat in October .1. aan den keizer ter goedgekeuring werd voorgelegd. De chef van 's keizers militair huis, generaal Von Hahnke, heeft die goed keuring evenwel ontraden, omdat hij niet ge loofde dat de Rijksdag thans de hervorming van het militaire strafrecht zou willen ter hand nemen, en de keizer schijnt aan dien raad het oor te hebben geleend, althans generaal "Von Spitz, die tot president van het hoog militair gerechtshof was bestemd, is met pensioen uit den dienst ontslagen. De llamb. Corresp. is evenwel van mee ning, dat de keizer over het beginsel nog geen beslissing heeft genomen en dat hij daar over nog met generaal Von Waldersee zal beraadslagen. De Toss. Zeitg, beweert dat er nog andere aanleidingen tot een crisis bestaan, met name 's keizers wensch om krachtdadiger op te treden tegen de omwentelingspartijen en de door hem vurig verlangde uitbreiding der zeemacht. Toch meent dit blad de crisis nog zal kunnen voorkomen worden, aangezien op het punt der militaire rechtspraak de rijks kanselier en het ministerie gesteund worden door den Rijksdag, de pers, het Duïtsche volk en den koning van Saksen en den groot hertog van Baden, aan wier oordeel de keizer groot gewicht hecht. Op de hofkliek rust dus wel eene zware verantwoordelijkheid. Volgens de VossZeitung, heeft de kruiser Falke in December 1.1. de Duitsche vlag ge plant op Gaspar Rico, het noordelijkste eiland van den Marschall-archipel. Gaspar Rico is een guano-rijke lagunengroep met acht lage eilandjes zonder bewoners, maar rijk aan visch en vogels. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Chamberlain giste ren medegedeeld dat de vonnissen tegen de leiders van het hervormings-comité te Pretoria geveld zijn krachtens de Romeinsch-Holland- sche wet, en dat de president van het ge rechtshof, Gregorowski genaamd, rechter is geweest in den Oranje-Vrijstaat en niet in de Zuidafrikaansche republiek. Een telegram van sir Hercules Robinson, gedateerd 30 April, behelst dat de Engelsche agent te Pretoria gisteren seinde dat het Uitvoerend Bewind nog steeds beraadslaagde over de straffen welke in de plaats zouden worden gesteld van de doodstraf. De voor naamste Boeren veroordeelen de gestrengheid der vonnissen voor alle gevangenen en zijn druk bezig onderteekeningen te verzamelen op een verzoekschrift, aandringende op ver zachting der straf of gratie. Het Lagerhuis heeft met 266 stemmen tegen 124 een vqprstel aangenomen van den minister van financiën Balfour om de rest der zitting geheel te wijden aan regeerings- voorsteilen. De Daily Chronicle is een der weinige bladen die erkennen, dat de samenzweerders de doodstraf verdiend hebbeu. Voorden Engel- schen trots is het wel niet aangenaam, dat deze groote heeren als gewone misdadigers zijn veroordeeld, maar, zegt het blad, de ge- heele loop der gebeurtenissen in Transvaal is niet aangenaam voor onzen trots. D Wij Engel- schen moeten leeren rechtvaardig te zijn voor dat wij trolsch zijn, en ons herinneren, dat wij niet kunnen strijden tegen de moreele krachten, waardoor wij onze plaats in de wereld veroverden en zonder welke wij die zeker zullen verliezen." Na tweejarigen arbeid is de grens tusschen Perzië en Beludschistan, eener- en Britsch Indië en Afghanistan anderzijds, door luit.-kol. Ilyldich en luit. Mac Mahon afgebakend ge worden. De Britsche grens van de l'amir- Steppen tot de Perzische golf is nu geheel aangewezen. Het stuk tusschen den Khaiber- pas tot het Kunardal was vroeger reeds in een verdrag met den emir van Afghanistan bepaald. Heden zullen ongeveer 10,000 werklieden in de bouwvakken te Londen tot staking overgaan. ITALIË. Cavalotti heeft opnieuw een open brief tot den oud-premier Crispi gericht, waarin hij dezen beschuldigt van de gemeenste oplichte rijen 10,000 fr. zou Crispi ontvangen heb ben van dr. Herz, den beruchten zieke van Bournemouth, om hem te decoreeren, en reeds zou hij ze geaccepteerd hebben, terwijl hij wist dat er van de verleening van een ordeteeken wegens het ongunstige verleden van Herz geen sprake kon zijn. Uit Kassnla zijn geen nadere berichten ontvangen. Ook is te Massowah sedert eenige dagen niets vernomen uit Adigrat, dat steeds nauwer door den vijand omsingeld wordt. De rasen wachten op de versterkingen die hun uit Choa toegezegd zijn, en schijnen het be sluit geno men te hebben, de Italianen het verder voortrukken te beletten. De gezond heidstoestand der Italiaansche troepen blijft goed. sOm aan Rusland te bewijzen dat de vraag van den voorrang bij de kroning van den czaar, die niet uitgemaakt is kunnen worden, in geen opzicht zijn gevoelens van sympathie heeft afgekoeld, heeft Leo XIII besloten om de zending van mgr. Agliardi grooten luister bij te zetten. De nuntius zal vergezeld worden door een gezantschap van bekende prelaten en voorname leeken, tot den pauselijken hof staat behoorende." AFRIKA. Reuters agentschap te Pretoria meldt dat aldaar groote sensatie heerscht, veroorzaakt door het openbaarmaken van eene reeks telegrammen die in het jongste proces tegen de rebellen zijn aan het licht gebracht. Deze telegrammen, welke gewisseld werden tusschen het hervormings-comité te Johannes burg, de Chartered Company en dr. Jameson, en ontcijferd zijn met behulp van een sleutel, gevonden bij de bagage van Jameson, bewij zen overtuigend dat Cecil Rhodes volkomen op de hoogte was van de plannen en bedoe lingen van Jameson. De telegrammen ioopen van 7 tot 30 Decem ber. Verschillende gedeelte er van zijn duister. Jameson heeft in den loop van December herhaaldelijk telegrammen gezonden aan leden van het hervormings-comité te Johannesburg en aan de Chartered Company te Kaapstad. Nadat Jameson's vertrek vastgesteld was, heeft het hervormings-comité zijn uiterste best gedaan om den gewapenden inval te ver schuiven, omdat men hem in Johannesburg niet goedkeurde. Het is niet opgehelderd waarom Jameson aan dit verzoek van het comité niet voldaan heeft. Bij de onduidelijk heid van den tekst der telegrammen bren gen zij verder niets aan het licht. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Hamers van arbeid. Blijkens het voorl, verslag werden tegen de indiening van het wetsontwerp tot oprichting van Kamers van arbeid, in verband met de politieke tijdsomstandigheden, verschillende bezwaren geop perd. De meerderheid deelde die bezwaren niet. Eenige leden waren van oordeel dat oprichting van arbeidskamers, tengevolge van particulier initiatief, boven oprichting van regee ingswege de vooikeur verdiende. Verscheidene andeien daar entegen betoogden, dat regeling van overheids wege niet kan gemist worden. Sommige leden hadden den indruk gekregen, dat de bedoeling der reg. is door de voorgestelde Kamers do patroons tegen de werklieden te be schermen en zij meenden, dat daardoor de belangen der werklieden niet werden gediend. Zij pleitten voor een afzonderlijke vertegen woordiging van patroons en weiklieden. Desnoods zouden zij zich bij deze organisatie neei leggen, mits gelegenheid werd gegeven in afzonderlijke secties te veigaileren. Voorts meende men, dat de voorgestelde legeüng niet genoeg vrijheid laat en te vee! getuigt van een streven om alles van boven te regelen. Beter werd het geacht in alle gemeenten of groepen van gemeenten Kamers van aibeid op te richten en dan de vraag of verdeeling in afdeelingen naar de bedrijven wen- schelijk is aan die Kamers zelve over te laten. Enkelen van deze leden wenschten aan de Kamers, nevens het recht om voorstellen op wetgevend gebied te doen, de bevoegdheid te geven om ter zake van arbeids-aangelegenheden regelingen vast te stellen, welke dwingende kracht zouden hebben. Met name zouden de Kamers het recht moeten verkrijgen om bepalingen te maken omtrent arbeidsduur, het bedrag van het loon, liet leerlingwezen enz. Vele andere leden stelden op den voorgrond, dat het ontwerp terecht streeft naar samenwerking tusschen patroons en werklieden, teneinde daar door de belangen van beide groepen te be vorderen en de bestaande verhoudingen te ver- beleren. Het denkbeeld, om door samenwerking van patroons en weiklieden tot verbetering van hun onderlinge verhouding te geraken, scheen geheel onvereenigbaar met het streven naar een zijdige vertegenwoordiging van de belangen der werklieden. Tegen het denkbeeld om afzonderlijke vergaderingen te houden voor patroons en werk lieden hadden de hier bedoelde leden zoo groot bezwaar, dat zij verklaarden verplicht te zullen zijn tegen het ontwerp te stemmen, indien daarin de bevoegdheid tot het houden van afzonderlijke vergaderingen werd opgenomen. Aan da Kamers bevoegdheid te geven tot het vaststellen van dwingende voorschriften omti ent den inhoud van het arbeidscontract, zou onjuist en onpractisch zijn. Regeling van bet arbeidscon tract behoorde, naar men betoogde, tot de taais der wetgevende macht, en de grondwet liet niet toe die regeling aan de Kamers van arbeid op te dragen. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de wijze, waarop het ontwerp de organisatie van de Kamers en van de afdeelingen regelt, ondui delijk en gebrekkig is. Het eenstemmig gevoelen van de Comm. v. Rapp. is, dat tot bereiking van het doel van bet wetsontwerp het wenschelijk is aan patroons ei» werklieden, naar bedrijven ingedeeld, het recht te geven arbeidskamers (vakkamers) te kiezen, ter verrichting van dezelfde werkzaamheden, die volgens het wetsontwerp aan de afdeelingen (of aan de Kamers zonder afdeelingen) worden op gedragen. Voorts zou de regeering onbevoegd zijr» de samenstelling van algem. Kamers van arbeii te verordenen, waaraan de behandeling van zaken, den arbeid in het algemeen betreffende, kart worden opgedragen. Die algem. Kamers var» aibeid zouden kunnen bestaan uit afgevaardigden van de verschillende tot haar gebied behoorende arbeidskamers, telkens voor een bepaald tijdperk, gelijkelijk uit patroons en werklieden gekozen, torwij! haar bestuur zou kunnen worden gevormd uit de voorzitters der arbeidskamers. Met betrek kelijk geringe wijziging van het ontwerp ware1 deze eenvoudiger constructie verkrijgbaar. Sommige leden betoogden, dat het wetsontweip ook handel en landbouw in de K. v. A. toelaat, waardoor die Kamers zich ook zullen gaan be wegen op het terrein van de Kamers van koop handel en het landbouw comité. Eindelijk werd nog gevraagd, weik depart, van algem. bestuur met de uitvoering der wet zal worden belast. Ten aanzien van de artikelen werden voorts- nog een reeks van opmerkingen gemaakt, hoofd zakelijk geldende de bevoegdheid der Kamers, het maken van een bevredigende onderscheiding tusschen patroons en werklieden, de definitie van- bedrijf, de verkiesbaarheid en kiesgerechtigheitf van vrouwen (waaromtrent de meeste leden zich aan de zijde der regeering schaarden), de wijze- van stemming, den leeftijd voor het kiezerschap (die velen op 23 jaren wenschten gesteld te zien), de benoeming van het bestuur en van den voor zitter en de benoeming van Verzoeningsraden, waaromtrent sommigen voorstonden benoeming van permanente raden, terwijl vele leden regeling van procedure wenschten voor geval een arbitrale" uitspraak werd ingeroepen. SCHIEDAM, 1 Mei 1896. Door burgemeester en wethouders is be noemd tot ambtenaar bij de plaatselijke be lastingen alhier J. Koning Cz., thans verifica teur bij de plaatselijke belastingen teRotterdara.- Pastoor M. J. A. Lans heeft, alvorens uit Schiedam te vertrekken, een milde gift aar? het R.-k. parochiaal armbestuur doen toeko men, -waardoor het bij de eerstvolgende be deeling aan ieder gezin een gulden extra ka» uitreiken. Ook het bestuur der St.-Willibrordus- stichting voor katholiek onderwijs ont ving van hem een ruime gift. In een weide aan den Oudendijk van deit heer J. Tak alhier is een os dood gevonden, die bleek lijdende geweest te zijn aan milt vuur. Dit is reeds het derde jaar achtereent dat er in dat weiland vee aan miltvuur ge storven is. Gisteravond is de 5-jarige Pieter Albers met visclij es vangen te water geraakt in de Nieuwe? Haven. Hij werd gelukkig door schipper M. G. Hassing, die met zijn schuit in de nabij heid lag, met behulp van een haak gered. Daar de knaap reeds in bewusteloozen toe stand verkeerde, werd hij door Hassing door aanwending van doeltreffende middelen tot- bewustzijn gebracht. Door den keurmeester van het vleesch alhier, den heer A. J. van Velzen, is heden morgen in de "Vlaardingerstraat aangehouden een wagen, waarop vervoerd werd een toe gedekte mand, welk vervoer plaats had door een knecht van den slager P. J. M. Scholte, wonende in de Breedstraat. Bij onderzoek bleek dat de mand bevatte gedeelten va» een kalf, dat in zeer bedorven toestand ver keerde. De knecht had in last het vleesch te bezorgen bij een anderen slager, die het kon gebruiken om er gerookte zult van te maken. Het overige 'A gedeelte van het kalf is later door de politie drijvende gevonden inde-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2