Binnenlandsche Berichten, panr provinciën in het noorden van Korea bezetten zal als onderpand voor een voorschot van zeven millioen roebel. De Times verneemt uit St.-Petersburg, dat de regeering weer een poging voorbereidt om Herat te naderen. Van Merv zal een 200 werst lange spoorweg met breed spoor wor den aangelegd naar de rivier de Koesjk. Ilier worden de noodige materialen bijeengebracht om desnoods dadelijk een 300 werst langen spoorweg met smal spoor naar Herat aan te leggen. Over dezen aanleg raadpleegt de regeering den Franschen ingenieur Eiffel. OOSTESBIJ K-H ONGiRIJE. Keizer Frans Jozef is Woensdagochtend, zijne gemalin Donderdag te Buda-Pest aan gekomen. De minister van financiën Lukacs kwam op tegen eerstgenoemde bewering: Hongarije had wel degelijk nog wat in de melk te brok kelen in het Oosten. De beschaafdste staat van het Oosten, Bulgarije, was op het punt met Hongarije een handelsverdrag te sluiten en zocht ook in staatkundig opzicht de vriend schap van Hongarije. De minister-president Banffy zeide, zooals reeds kortelijk is gemeld, dat door de regeering de bestaande politiek in liet Oosten zal worden gehandhaafd zoo lang op het Balkanschiereiland geen verande ring kwam en zoolang er geen inval van buitenaf werd gedaan. De handelwijze van Servië, voegde hij er aan toe, was onredelijk en onbeleefd. Wat het Vergelijk betrof, verzekerde Lukacs, was de regeering met kracht opgekomen tegen de hooge eischen van Oostenrijk en had zij geen oogenblik het belang van Hongarije uit het oog verloren. De minister-president be treurde het dat de positie van het Hongaar- sclie kabinet bemoeilijkt werd door den tegen stand van de oppositie-partijen. Met de geschiedenis van Lueger had de Hongaarsche regeering zich niet bemoeid. ITALIË. Uit de stukken van een der groenboeken blykt dat de regeering zich bij de onder handelingen met Menelik bereid verklaard heeft, het tractaat van Uceialli te laten ver vallen, mits de negus beloofde, geen protec toraat van een andere Europeesche mogend heid aan te nemen. De onderhandelingen weiden toen afgebroken, daar het bleek dat de Italiaansche gewonden met goedvinden van den negus verminkt werden. Een ander groenboek bevat bijzonderheden over de onderhandelingen met Engeland, ten aanzien van de door Italië verlangde ver gunning, om over het Engelsche Zeila troepen te zenden naar Harrar. Den 5n Februari moet baron Blanc tot den Engelschen gezant j gezegd hebben »Indien Harrar op die wijze den. hoorde kraken. Het wrak verloren we hoe langer hoe meer uit bet gezicht: maar wat mij bet meest verontrustte, zonder dat ik er over dorst spreken, was, aan den horizon een vlekje rook te zien van een stoomschip, dat men wel licht tot onze vervolging zou uitzenden. Hoe veel zou 't mij nu waard geweest zijn als 't pikdonkere nacht was geweest en ik op goed geluk op de reede van Cheibourg aan had kun nen stevenen. Hoe 't ook zij, wij liepen een enorme vaart en elk oogenblik zei ik tot mij zeiven als dat too nog enkele kwartiertjes duuit, kan ik morgen mi] zonder gevaar bij mijn schoon papa Buhotel aanmelden. De drie matrozen, even ongerust als ik over den last van zeilen, die de Robijn torste, gingen stuk voor stuk eik deel na en waren ten hoog ste verwonderd, dat alles 't zoo goed uitFeld en dat we nog voor geen oortje averij hadden. Neen, mijnheer, voor geen oortje! Het was een heerlijk scheepje, de Robijn. Zoo vindt geen matroos er een tweede in zijn geheele leven! Plotseling berichtte Ripert mij, dat er aan den horizon een witte vlek te zien was. Dadelijk wendde ik het hoofd om. 't Was zoo; zij was aan onze vijanden wordt overgeleverd door Frankrijk, met medewerking van Engeland, dan worden wij voor het alternatief gesteld om öf onze kolonie geheel prijs te geven, óf tegen alle vijandschap den strijd te aanvaar den, zelfs tegen de vijandschap in Europa." Wat Kassala aangaat, Baldissera's instruc ties luiden dat hij moet trachten die plaats te houden tot het najaar, als wanneer men een beslissing verwachthet wordt echter aan hem overgelaten Kassala te ontruimen, indien hij dat bepaald noodig oordeelt. Volgens een brief van een luitenant, die den slag bij Adoea heeft medegemaakt, werd luitenant-kolonel Gai'.mn j, nadat hij zich tot het laatst verdedigd had, en tevergeefs ge tracht had zich te dooden, door de Abessy- niërs de rechterhand en de linkervoet afge sneden daarna werd hij doodgeschoten. SPANJE. De ministerraad heeft gesproken over de dioogte waardoor de te veld staande gewassen, met name de granen, zijn vernietigd. Men zal beproeven, met werken van algemeen nut werk te verschaffen aan de arbeiders op het land. Er wordt gerekend op een verlies van 900 millioen, als er niet binnen veeniet: dagen regen valt. Een telegram uit Havanna meldt dat een öynamietaanslag gepleegd is tegen de woning van den gouverneur; een gedeelte van het dak werd verbrijzeld. Een man die op het secretariaat van generaal Weyler werkt, is gekwetst. Sommigen gelooven dat de opstan delingen schuld hebben aan den aanslag, maar volgens een officieel bericht, te Madrid ontvangen, was het niet meer dan een gas ontploffing. P E lï Z 1 E. Op den shan is gistermiddag een moord aanslag gepleegd. Op het oogenblik dat de shah in het heiligdom, gewijd aandenshah Abdul Aziz, op zes mijlen ten zuiden van Teheran, wilde binnentreden, loste een man een pistoolschot op den vorst en trof hem nabij het hart. Na in een rijtuig naar het paleis te zijn overgebracht, is de shah om 4 uur gestorven. De dokter van het Duitsche gezantschap, die onmiddellijk ontboden was, kon slechts den dood constateeren. Er heerscht volstrekte orde. De troonopvol ger zal onverwijld uit Tabriz overkomen. Nasr-eddm, de vierde shah van Perzië, werd den 17;18den Juli 1831 geboren. Voor Perzië was hij een betrekkelijk zeer verlicht regent, die betrekkingen met West-Europa onderhield, getuige zijn reizen in 1872,1878 en 1889, in welk laatste jaar hij ook Neder land bezocht heelt. Eerstdaags zou hij zijn 50-jarig regeerings- feest gevierd hebben. niet grnot, maar groeide elk oogenblik aan; er was niet aan te twijvelenmen had de seinen van bet wrak begrepen en een scherpen zeiler tot onze vervolging in zee gezonden. En een goed zeiler was 't ook, daar sta ik u borg voor. Hoeveel vaart de Robijnaan bak boord met den waterspiegel gelijk, ook liep, de andere liep nog harder. Na verloop van een half uur kon ik hem zonder behulp van een kijker reeds behoorlijk onderscheiden. Het was een dier jachten, bijna gelijk met den waterspiegel, gemaakt om veel zeil te dra gen en die om de witheid van hunne zeilen veel op reusachtige zwanen gelijken, die los over de golven glijden. De 'Robijn, hoewel licht, vergeleken bij andere schepen, was hierbij een lomperd waar lijk, het zag er niet best uit! Ripert, Jorre en Hercla waren hunne woorden ook kwijt, nu zij den vreemdeling hoe langer hoe meer zagen na dere en onderwijl bedachten, hoe ver Cheibourgh nog verwijderd was. Wanneer de wind eenigszins matigde, waren wij verloren. Gelukkig won zij nog in kracht en wij helden nog hoe langer hoe meer over éene zijmaar waarvan wij profiteerden, daarvan A F R I K A. Het wordt in de Z.-A. republiek in de verdediging van de samenzweerders een groote fout genoemd, dat zij geen onder scheid in de medeplichtigheid van de beschul digden gepleit heeft. Dan had de straf kun nen verschillen, nu zijn de zestig over éen kam gescroren. De veroordeelden zitten nu allen gevangen, maar er worden hun verschillende geriefelijk heden toegestaan. Aan de Temps wordt uit Pretoria geseind, dat de Transvaalsche wet eenstemmige be krachtiging van een doodvonnis door alle leden van den Uitvoerenden Raad eischt, wil het voltrokken worden. De staatsprocureur moet verzekerd hebben, dat de rechter onder de vigeerende wet de doodstraf moest uitspreken. Barnato moet gedreigd hebben zijn geld aan ondernemingen in de Z.-A. republiek te onttrekken, als het vonnis van de zestig onveranderd blijft. De TVnes-correspondent te Pretoria seint dat hij de gevangenis dagelijks bezoekt. Ailen maken het goed, uitgezonderd Hays Ham mond, die vrij ernslig ziek is. De vier leiders van het comité zitten in éen kleine kamer. De omstandigheden in aanmerking genomen, worden zij zeer goed behandeld. De Transvaalsche staatssecretaris heeft aan den Amerikaanschen secretaris van buiten- landsche zaken Olney geseind dat de president van het gerechtshof en de regeering niet vooraf overlegd hadden, maar dat bij het ontvangen van Olney's telegram de uitvoe rende raad het doodvonnis reeds gewijzigd had. Daaruit blijkt dus dat Olney zicii direct tot de regeering der Z.-A. republiek heeft gewend. De volgende telegrammen kunnen een denk beeld geven van den vorm waarin de cijfer telegrammen, tusscben Kaapstad, Johannes burg en Pitsani gewisseld in December, vervat waren Harris, Kaapstad 19 Dec. aan Jameson, Pitsani »Mr. Rhodes zegt: zend mij dadelijk aangeteekend afschrift van dien brief van Charies (Leonard)." Harris, Kaapstad, 24 Dec. aan Jameson, Pitsani »Gij moet niet vertrekken voor Zater dagavond. Wij vertrouwen dat ons vertrek dan kan plaats hebben. Sedert dr. Wolff ons verliet is stemming inschrijvers zeer verbeterd." Cactus (Harris), Kaapstad, 26 Dec. aan kolouel Rhodes, Johannesburg: t> Vijf diaman ten (kanonnen werden u gisteren gezonden uit De Beers Consolidated Mines." S. W. Jameson (de broeder van dr. J.) Johannesburg, 26 Dec. aan Jameson, Pitsani »Het is volstrekt noodzakelijk aanvang ope- had ook de andere zijn voordeel en hij won steeds op onsop zijn gemak kon hij ons halen, als we niet een of ander middel vonden om zijn weg af te snijden of zijn vaart op te houden. De bandiet scheen zeker te zijn van zijne zaakvan tijd tot fijd bewees een licht rook wolkje, dat hij, zeker om ons vrees aan te jagen, een schot loste uit een van zijne draaibassen. Vergeefsche moeito echterHij was nog zoo ver verwijderd, dat liet geluid van de schoten ons nog niet eens bereikte. Moesten wij nu toch, zoo nabij de behouden haven, in de handen van die schooiers vallen, die ons niet weer zouden laten ontsnappen, inge licht ais ze waren door de verwoede lieden van het wrak, die wij zoo kostelijk hadden betaald voor hunne lafhartige daad? Want het viel niet te ontkennen, de vreemde schuit won op ons om er wanhopig van te worden en tevergeefs zocht ik over de reusachtige golven heen de kust van Frankrijk te ontdekken, links en rechts van Cherbourgh en weggedoken in de diepte van de trechtervormige baai, waaraan het ligt. Niets dan water, en nog eens water. Plotseling viel mijn aandacht op den man, die ratiën uit te stellen, door onvoorziene om standigheden geheel onverwacht en totdat wij hebben C. J. Rhodes' (Cecil R.) bepaalden waar borg dat gezag van Britsche regeering niet tegen ons zal gebruikt worden. Charles Leo nard vertrok gisteravond om C. J. Rhodes te spreken. Wij zullen trachten uwe wenschen te vervullen aangaande December, maar gij moet niets doen alvorens instructies te hebben ontvangenbevestig dus ontvangst." Harris, Kaapstad, 27 December, aan Jame son, PitsanisMr. Rhodes zegt neen, niet in opspraak komen doordat wij 600 man te Pit sani hebben. Wij hebben het recht ze daar te hebben." Op de beurs te Johannesburg werd Dins dag een vergadering gehouden om de von nissen, te Pretoria geveld, te bespreken. Op voorstel van Leopold Grahame werd o. a. besloten, een beroep te doen op de mede werking van de Londensche beurs tot het doen van stappen om de vonnissen te ver zachten. Donderdag zou opnieuw een vergade ring worden gehouden. Men wilde een talrijke deputatie zenden naar den president. Een bericht uit Kaapstad aan de Times meldt dat in eenige grensplaatsen een Loyal Colonial League" is opgericht met hel doel), de betrekkingen met Engeland aan te hou den. Reeds zouden 1200 personen zich bij dezen bond hebben aangesloten. Uit Buluwajo wordt gemeld dat de Mata belen weer een aanval gedaan hebben op een wachtpost, even buiten de stad. Fr is nu> een kanon opgesteld dat die plaats, waar den> vorigen dag reeds koelies vermoord werden, bestrijkt. Lord Grey is te Mangwe aangekomen. Als de huzaren uit Natal zich bij de overige troepen gevoegd hebben, zullen er 3000 ge- wapenden in Rhodesia zijn. De Volksraad van den Oranje VrijstaaÈ heeft de voorstellen van de commissie van landsverdediging aangenomen, en daarmede o. a. versterking der artillerie en aankoop van vier millioen patronen. SCHIEDAM, 2 Mei 1896. De Rotterdamscne tramwegmaatschappij vervoerde in de maand April j.l. 558,760- reizigers met een opbrengst van f44,375,65, tegen 511,824 reizigers meteen opbrengst van f41,075,24'/9 in April 1895. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1896 heeft bedragen 1,989,190 reizigers met een ontvangst van f158,545,43, tegen 1,785,965 reizigers met een ontvangst van f 143,462.68'/a over datzelfde tijdvak in 1895; gevende dit jaar een vooruitgang van nog in onze macht was en dien wij, per geluk, niet in zee hadden geworpen zooals zijne kame raden. Gesteld, dat wij zonder ongeval binnen liepen, dan zouden wij er ons toch van moeten ontslaan, en ik had mij dan ook voorgenomen hem hier of daar af te zetten, in plaats van hem als levende koopwaar mede te nemen naar Cher bourgh. De schurk zou zich daar, na de Robijn te hebben verlaten, oogenblikkelijk naar zijn con sul begeven, hetgeen voor mij en mijnheer Josias wel eens minder aangename gevolgen kon hebben. Had ik hem op de eilanden of, met eenig tijd verlies wellicht, op een of ander punt der kust afgezet, dan kon ik alles zonder gevaar als een onwetende drommel ontkennen en er zou mij weinig onaangenaams van overkomen. Ik riep mijne manschappen tot mij en toen zij ge naderd waren, de beenen te schoor om 't slinge ren van de schuit, zei ik: s't Staat er niet zoo best voorwat denk jullie er van

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6