A°. 1896. Vrijdag 8 Mei. IN". 9040 INSPECTIE DEB VEBIMANGEBS. KENNISGEVING. ijftig-ste Jaargang. '0 Verschijnt dagel k§, UITGEVE uitgezonderd Dinsdag, ODÉ. L'iJ BRSTBiAT Biiitenlaiidsche Berichten. 00UI1A IT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noramers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BDKEAQ: BOT 70. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantj 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal, geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. EN WETHOUDERS VAN Burgemeester Schiedam, Gezien het besluit van den heer Commissaris ider Koningin in de provincie Zuid-Holland van den 18den April j.!., A. no. 995 (2de afd.) jjrov. blad no. 20, brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de inspectie over de verlofgangers der •militie te land, binnen deze gemeente zal plaats jbebben op MAANDAG 22 JUNI 1896, des morgens ten 10 ure, het terrein achter den Doelen, aan de Noordvest dat op die inspectie zullen moeten veischijnen de miliciens der lichtingen van 1890, 1891, 1892, 1893, 1894 en 1895, voor zooverre zij vóór den lsten April j.l. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, met uitzondering van hen, die in de maand Juni e.k. in wcrkelijken dienst moeten komen of aan vuien vrijstelling of uitstel tol een nader tijdstip van de inspectie is verteend. En worden mitsdien opgeroepen al de hier boven vermelde, zich met onbepaald verlof binnen deze gemeente bevindende verlofgangers, om op bovengemelden tijd en piaats te verschijnen. Strekkende voorts tol informatie: 4, dat de verlofgangers, volgens art. 140 der •wet van den 19den Augustus 1861 staats blad no. 72), ter inspectie behooren te ver schijnen IN UNIFORM GEKLEED en voorzien van al de kleeding- en uitrustingstukken, hun bij het vei trek met verlof medegegeven, van hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen en dat zij, volgens art. 130 der genoemde wet, worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedurende den tijddien het boven bedoeld onderzoek duurtmaar in het alge meen wanneer zij in uniform zijn gekleed zoodat zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan misdrijven schuldig maken bi] het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, gedurende het onderzoek en bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het crimineel wetboek en het regle ment van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande bij gemeld art. 130 toepasselijk ver klaard. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 7den Mei 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. J)e secretaris, VERNÈDE. ENGELAND. Reuters bureau te Londen verneemt, dat Rhodes en Beit hun ontslag aan de directeuren van de Chartered Company hebben aangebo den. Dezen beraadslagen nu over den toestand. Er is echter nog geen besluit genomen. Verscheidene Londensche ochtendbladen van gisteren bevestigen het bericht, dat Rhodes en Beit ontslag hebben genomen uit de directie der Chartered Company. Volgens de Standard heeft Rhodes 'zich onvoorwaar delijk ter beschikking van Chamberlain ge steld. Hij heeft zijn ontslag aangeboden als lid van den Geheimen Raad, als Chamberlain dit ontslag wenschelijk acht. Desverlangd zal hij naar Engeland terugkeeren. De benoeming van lord Reay tot opvolger van sir H. Robinson wordt beslist tegen gesproken. Daarentegen worden de geruchten, dat Rhodes zijn ontslag als beheerend direc teur van de Chartered Company en als lid van den Geheimen Raad, aangeboden heeft be vestigd. Chamberlain zal dit, en Rhodes' bereidvaardigheid om ter verantwoording in Engeland te komen heden aan het Lagerhuis mededeelen, tegelijk met de beslissing van den kabinetsraad van Dinsdag dienaangaande. De regeering laat in dezen aan Chamberlain de vrije hand. Volgens de Daily Mail zullen sir J. de Wet en Montagu White terugge roepen worden. Reuters bureau verneemt nader dat de minister Chamberlain, sedert de openbaar making door de Transvaalsche regeering, der cijfer-telegrammen, geen berichten van Rho des heeft ontvangen en ook geen telegrammen aan Rhodes heeft verzonden, Het bericht als zou Rhodes aan Chamberlain zijn ontslag uit verschillende gewichtige ambten hebben aan geboden, is alzofT voorbarig. Bij de aanvullingsverkiezing voor hetLnger- te North-Aberdeen is gekozen de liberale candidaat kapitein Perie met 2909 stemmen tegen 2479 uitgebracht op den werklieden- candidaat Tom Mann. Bij de vorige verkiezing verleden jaar hadden de liberalen nog eene meerderheid van 3548 stemmen. Aan de Britsche officieren in Egyptischen dienst is verboden om met dagbladen te cor- respondeerert. Uit eene in de leeskamer van het Lager huis ter inzage gelegde lijst van aandeelhou ders in de Gecharterde Compagnie'op 1 Juli 1895 blijkt, dat op dit oogenblik 426,000 van de 2 millioen aandeelen al p. st. in het bezit van personen buiten Engeland waren. Van de in Engeland wonende personen waren de grootste aandeelhouders Cecil Rhodes met 51,783 aandeelen, Alfred Beit 25,000, baron Leopold de Rothschild 7546, de hertog van Abercorn 5419, graaf Grey 5084, lord Camp- ton 5000, de hertog van Fife 3835, enz. De markies van Lorne, de schoonzoon van ko ningin Victoria, komt op deze lijst met slechts 5 aandeelen van 1. p. st. voor. F It U K R IJ K. Het resultaat van de verkiezingen voor de gemeenteraden is nu zoo wat bekend. De officieele cijfers zijn thans 173 hoofdplaatsen republikeinsch, 42 radicaal, 10 radicaal-socia listisch, 2 socialistisch, 3 voor de rallies en 12 voor de rechterzijde. Deze cijfers zeggen echter niets. Republi keinsch is voor een radicale regeering conser vatief en voor een conservatieve regeering alles dat niet al te rood is. Dit komt, omdat aan de bedoeling van Bourgeois, die door Waldeck Rousseau zoo goed begrepen was, van voortaan duidelijker van «progressisten en conservatieven" te spreken geen gevolg is gegeven het nieuwe ministerie had veel te veel belang om dit alles in duisternis te laten. Let men nu echter op de weinig opgewekte toon der conservatieve bladen en op het ge schetter der radicale, dan blijkt voldoende dat deze verkiezingen geen succes waren voor de conservatieven en dat vooral in de steden de boeren-minister Méline niet erg geliefd is. Tot nu toe had bet radicale ministerie het monopolie van geheimzinnige strafzaken ge had. Thans komt er echter onder een con servatief een heel geheimzinnige spionnen- zaak, die door den rechter van instructie Ber- tulus zou zijn geïnstrueerd en waarbij men nog weer groote onthullingen kan verwachten. B E L G 1 E. Het wetsontwerp op de reglementen voor de werkplaatsen is met algemeene stemmen '\109) door de Kamer bij tweede lezing aan genomen. Te Brussel wordt een internationale confe rentie gehouden over de meetbrieven van binnenschepen. Vertegenwoordigd zijn er Duitschland, Frankrijk, België en ook Nederland, door den ngenieur J. W. Calten en den hoofdinspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen J. H. Drielsma. Het doel van deze conferentie is om de binnenschippers te ont heffen van den last om telkens bij het passee- ren der grenzen hun schepen opnieuw te doen meten. DENEMARKEN. Dinsdag is het huwelijk voltrokken tus- schen de oudste dochter van den kroonprins, prinses Louise, met prins Friedrich van Schaumburg-Lippe. OOSTENRIJ K-H ONGiBIJE. De christelijke socialist Strobach, is met 94 tegen 12 stemmen tot eersten burgemeester van Weenen verkozen. Hij verklaarde zijne plaats aan dr. Lueger te zullen afstaan, zoodra het oogenblik daartoe gekomen zal zijn. Voorts wees hij op het Duitsche karakter van Wee nen, op de onafhankelijkheid der hoofdstad en op de rechten van het christelijke volk. Zooals men weet, behoeft zijne verkiezing nog de bekrachtiging door den keizer. ITALIË. KoniDg Humbert heeft, mede uit naam van de koningin en van zijn zoon, 400,000 lire aan de commissie gegeven, die zich be last heeft met de verzorging van de nagelaten betrekkingen van de in Afrika gevallenen. De koning heeft daarbij bepaald, dat er geen onderscheid mag gemaakt worden tusschen Italianen en Afrikaansche inboorlingen. Bovendien heeft de koning nog 100,000 lire aan het Roode Kruis gegeven voor Afrika. De minister der schatkist heeft in de Ka mer den financieelen toestand uiteengezet, zooals die door de nieuwe regeering gewij zigd is iu verband met de gebeurtenissen m Afrika. Uit het totaal der wijzigingen volgt, dat het loopende dienstjaar een overschot zal hebben van 19,896,464 lire. Als men reke ning houdt met de gedeelten die buiten de begrooting zijn geplaatst, zoonis de buitenge wone militaire uitgaven van 1895, de premiën aan de koopvaardijvloot, de sommen die toe gestaan zijn aan de Caisse Patrimoniale en de spoorwegen, dan vvyst liet loopende dienst jaar een definitief tekort aan van 1,137,713 lire, maar de raming der ontvangsten is zoo voorzichtig geweest, dat men mag hopen dat het deficit zal verdwijnen. In allen gevalle zal het gemakkelijk zijn er in te voorzien, wanneer het verbeterde begrootingsontwerp zal zijn ingediend. De minister treedt Terder in bijzonderheden over de inschrijving van het aandeel der bin- nenlandsche leening van 140 millioen, het welk 22 maal volteekend is; de nationale spaarpenningen hadden gemakkelijk nog veel hoogere sommen kunnen opbrengen. De resul taten van de begrooting en de toestand van de schatkist maken thans nog geen bijzon dere maatregelen noodig; men kan daarmede met vertrouwen tot November wachten; dan zal de regeering definitieve voorstellen indie nen, waardoor het evenwicht hersteld wordt. In de Kamer heeft Imbriani eene rede gehouden tegen de Afrikaansche staatkunde der regeering. Hij legde den voorzitter 16 boekdeelen voor, 88,119 handteekeningen be vattend van mannen en 3,371 van vrouwen die de ontruiming van Erythrea verlangen. Pozzi drong er op aan, in elk geval het koloniaal bezit in te krimpen. Het schijnt dat generaal Baldissera Maan dag te Cherseber op drie kwartier afstauds van Adigrat is aangekomen. Ras Mangascia heeft een versterkte stelling ingenomen, waardoor de ontruiming van deze plaats buitengemeen lastig wordt. Maandag, in den namiddag, werd de com municatie tusschen Adigrat en de Italiaansche expeditie-troepen onder Baldissera hersteld. Wel werd het aanrukkende leger telkens door kleine flank-aanvallen verontrust, maar de vjjand was niet in staat den opmarsch te verhinderen. Thans komt het moeilijkste nog aande ontruiming van Adigrat. Zooals wij reeds meldden, houdt ras Mangascia de omliggende hoogten bezet, zoodat de Italiaansche gene ralissimus zeer beducht is voor een plotse- lingen aanval. Te Kaïro is officieel bericht ontvangen dat de Italiaansche troepen Adigrat zijn binnen gerukt en het garnizoen van het fort ontzet hebben. Reeds Dinsdag waren 300 gekwetsten en

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1