Biimenhmtlsche Berichten. sera met ras Mangascia een overeenkomst gesloten heeft over het ontruimen van Adigrat. Onder welke voorwaarden die overeenkomst gesloten is kan het Fransche blad echter nog niet mededeeten. Kardinaal Galimberti is gisteren te Rome overleden. Luigi Galimberti werd in *1838 te Rome geboren. Hij studeerde in de godgeleerdheid, rechten en wijsbegeerte, en werd al spoedig als professor aangesteld, eerst aan het colle gium de propaganda fide en daarna aan de universiteit. Later werd hij domheer van de Pieterskerk, nuntius en in 1893 kardinaal. Galimberti was een zeer bekwaam en zeer vredelievend man, die herhaaldelijk als opvol ger van Leo XIII is genoemd. S F A N J E. Maandag wordt de zitting der nieuwe Cortes door de regentes in persoon geopend. Voortdurend komen er nieuwe berichten uit Cuba. bijna altijd overwinningen der Spanjaarden en van brandschattingen de>* opstandelingen, die nu onlangs weer een spoor- wegtrein hebben vernietigd. PORTUGAL. De zitting der Cortes wordt morgen geslo ten en dan gaat liet parlement tot Januari 4897 uiteen. Het ontwerp tot conversie van de schuld komt niet in behandeling. Hintze Ribeiro, de premier, wil eerst de meening der houders van Portugeesche schuld ver nemen alvorens maatregelen voor te stellen. F E R Z 1 E. Onmiddellijk na zijn troonsbestijging heeft de shah aan den keizer van Rusland ge seind, dat hij als zijn eersten plicht beschouw de, de vriendschappelijke betrekkingen die zijn betreurde vader aan de Russische keizer- familie verhonden, te onderhouden en te versterken. De keizer drukte in zijn sympathie uit met den nieuwen heerscher. AFRIKA. De Parijsche Temps laat zich door de ver klaringen van lord Loeh in het Engelsche Xcogerhuis, als zou hij niet medeplichtig zijn '*an het te Johannesburg gebeurde, niet uit het veld slaan. Het blad ontvangt namelijk van zijnen correspondent te Pretoria het volgende nader bericht »De brief van Lionel Phillips aan den ban kier Wiener te Londen, betreffende lord Loch, is gedagteekend van 1 Juli 1894. De brief is geheel geschreven door Phillips en werd ge vonden op bladz. 404 van zijn copieboek, waar hij staat tusschen een brief van 25 Juni aan my dear de Crans, en een van 4 Juli aan my dear Beit. sliet gedeelte dat betrekking heeft op lord Loch draagt als opschrift de woorden Govern ment and Voice en luidt aldus »Sir Henry Loch (met wien ik twee lang durige gesprekken heb gehad zonder getuigen) heeft mij eenige scherp gestelde vragen ge daan hij vroeg bijvoorbeeld welke wapenen wjj badden in Johannesburg, of de bevolking de plaats zou kunnen verdedigen gedurende negen dagen totdat hulp kon komen, enz.enz., en hij verklaarde mij ronduit dat als er 3000 geweren en ammunitie daarvoor aanwezig waren, hij zeker zou gekomen zijn. Hij deelde mij verder op veelbeteekenende wijze mede, dat zij de overeenkomst betreffende Swaziland voor zes maanden verlengd hadden, en zeide dat naar hij veronderstelde, aan het einde van dien tijd Johannesburg wel beter voorbereid zou zijn als wilde hij zeggen: als de zaken dan veiliger zijn, zullen wij actief tusschen beiden treden." Sir Hercules Robinsons voorganger zal zich dus nader dienen te verklaren. Ook, de Times zal moeite hebben zijne feitelijke medeplichtigheid aan het verraad te blijven ontkennen. De Saturdy Review is het thans die met de bewijzen voor de schuld van het Citybiad komt aandragen. aDe reden waarom bet komplot zoo deeflijk misluk*, is, zegt de S. B., is dat Cecil Rhodes op het laatste oogenblik een boodschapper zond aan zijn broeder te Johannesburg met last het oproer te laten plaats hebben, niet onder Transvaalsche, maar onder Engelsche vlag. Dit verschrikte Leonard en eenige uitlanders, die daarom uitstel van de* invtl van Jameson eischten om eerst met Cecil Rhodes te kunnen spreken. In Kaapstad wordt verzekerd dat Cecil Rhodes de Engelsche vlag eischte voor de boekaniers, opdat, ais zij slaagden, Johan- nesburg zou kunnen ingelijfd worden bij het grondgebied van de Chartered. En de bood schapper, die den eiscli van Cecil Rhodes omtrent de vlag overbracht, was niemand anders dan kapitein Younghusband, decorres pondent van de Times. Als de Times weten wil wat er ge schiedde", zegt de Saturday Review, wier hoofdredacteur, de heer Harris, juist gedu-s rende dien tijd in Zuid-Afrika was, »en op- de hoogte wil komen van wat de telegram men beteekenen, dan heeft het blad niets anders te doen, dan zijn correspondent, kapi tein Younghusband, om inlichtingen te ver zoeken." In liet Kaapsche parlement heeft men weldra een debat te wachten tusschen voor- en tegenstanders der Chartered Company. Merriman heeft eene motie ingediend, waarin verklaard wordt dat het uitoefenen van sou- vereine rechten door een handelslichaam niet is overeen te brengen met den vrede en voorspoed van Zuid-Afrikadaarom wordt voorgesteld, een adres aan de Koningin te zenden, om bet charter der Britsche Zuidafri- kaansche compagnie in te trekken ofte wijzigen. In een motie van Sauer wordt verklaard, dat de afwezigheid van den gouverneur sir Hercules Robinson die door den minister Chamberlain naar Londen is ontboden uit Zuid-Afrika in de tegenwoordige omstandig heden zeer nadeeüg zou zijn voor de beste belangen van Zuid-Afrika. JAPAN. O ver Shanghai wordt gemeld, dat de toe-.v stand in Korea thans erger is dan ooit. In vier provincies heerscht volslagen anarchie, men telt de opstandelingen bij duizenden. De meeste hooge ambtenaren zijn vermoord, slechts aan enkelen hunner is het gelukt te ontkomen. De Japansche troepen, die de oproerlingen op 70 tot 80 KM afstand van de hoofdstad aangrepen, werden teruggeworpen. Het heeft er den schijn van of de rebellen zich ten taak hebben gesteld eiken Japanner, dien zij ont moeten te vermoordenin den loop van Febr. hebben zij er niet minder dan 50 omgebracht. In Maart overviel een bende van 300 rebellen, in de nabijheid van Chemulpo, een twintigtal visschers uit Nagasakizij vermoordden er 45. De koning is nog steeds in het Russisch ge zantschapsgebouw. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 7 if ei. De interpellatie van den heer Van Gennep over Atjeh werd aan de orde gesteld na af loop van de aan de orde zijnde ontwerpen. Het voorstel van den voorzitter om daarna, doch niet vóór Dinsdag 42 Mei, met de be handeling der kieswet aan te vangen, wordt aangenomen met 51 tegen 15 stemmen, waardoor het voorstel Farncombe Sanders, om eerst op 49 Mei de kieswet aan de orde te stellen, is vervallen. Daarna werden goedgekeurd de ontwerpen tot onteigening voor de verbetering van de Berkel en lot ruiling en afstand van grond te 's-Gtavenhage. Vervolgeus is behandeld het ontwerp tot wijziging der hinderwet, in verband met de veiligheidswet. Op aansporing der commissie van rappor teurs brengt de regeei ing eenige verande ring in ait. 4, waai door de overlegging van gevelteekeningen niet meer noodig is. Het amendement der commissie, om ook te doen vervallen den eisch eener nauwkeurige be schrijving, werd aangenomen met 40 tegen 24 stemmen. De overige amendementen der comm. van rapp. werden door de regeering overgenomen. De eindstemming werd bepaald op Dins dag na de pauze. Hierna was aan de orde de interpellatie van den heer Van Gennep omtrent Atjeh. Deze strekte tot liet doen van deze vragen: Is de regeering iri staat en bereid eenige nadere inlichtingen te doen omtrent den af val van Toekoe Djolian, zoo wat betreft de bewezen of vermoedelijke redenen, die hem tot zijn voornemen hebben geleid, de al of niet verraderlijke plannen, waarmede dat voor nemen vergezeld is gegaan; de al of niet toevallige wijze waarop het vootnemen ter kennisse van het bestuur is gebracht. De heer Van Gennep liet daaraan vooraf gaan de verzekering dat hij volstrekt geen critiek wilde oefenendat hij noch den minister noch den gouverneur-generaal ver dacht van zucht tot uitbreiding van gebied, en dat eerst als dit incident zal zijn afgc- loopen over de zaak kan worden geoordeeld. Hij brengt hulde aan het leger en de energie van bet bestuur, en meent dat de afval in zijne gevolgen eer gelukkig dan nadeelig is te achten. De minister dankte voor het vertrouwen en de aan het leger gebrachte hulde. Hij kon geen nadere mededeelingen van belang doen. Wel schijnt het verraad niet kalm overdacht te zijn dour Toekoe Djohan, die zeer wispel- tuiig en ijdel is. Overigens constateert de minister dat in 4893 niet zoo erg is afgeweken van het sedert 1884 gevolgde stelsel. Tijdelijke posten waren langzamerhand noodig om de goedgezinde bevolking tegen de kwaadwilligen te beschermen. De minister verklaart voorts pertinent, dat bij nooit zal medewerken om de geconcentreerde stelling te verlatenhij zou er echter niet voor zyu om zich meer buiten de geconcentreerde linie te begeven. De interpellatie was hiermede afgeloopen. Dinsdag a.s. is de kieswet aan de orde. Vrije en orde-oefeningen enz. Blijkens het afdeelingsonderzoek deelde men vrij algemeen het gevoelen der regeering, dat met het oog op de bezwaren tegen de ver lichte invoering van het onderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek de wette lijke regeling van dat vak wijziging vereischt. Hadden sommigen hierbij bepaaldelijk het oog op het bijzonder onderwijs, anderen wezen er op, dat ook vele openbare scholen de voor uitvoering der oefeningen vereischte localiteit missen en de uitgaven ter voorziening ook voor menige gemeente zeer drukkend zouden z(jn. Er waren ook leden die meenden, dat bij gemis aan localiteit, het onderwijs in de open lucht gegeven kon worden. Eenige leden had den bedenking tegen wetsverandering en wenschten niet zijdelings terug te komen op de in 4889 door de Kamer genomen beslis sing. Ook werd opgemerkt dat vrijstelling van sommige gemeenten onbillijk is tegenover andere, die met veel inspanning aan de wet voldaan hebben. Ook meende men dat de regeering er mede schuld aan heeft dat thans, op uitgebreide schaal, gebrek aan gymnastiek lokalen bij de scholen bestaat. Tusschen de voorstanders van wetswijziging bestond omtrent de door de regeering voor gestelde regeling verschil van gevoelen. Som mige leden wenschten het vak geheel te doen vervallen voor het openbaar onderwijs. Ande ren gingen niet zoo ver, maar wilden de be slissing aan het gemeentebestuur overlaten; onnoodig achtten die leden het gymnastiek onderwijs ten platten lande en zij wilden worden de vrije en orde-oefeningen gehand haafd dat die voor het platteland in elk geval facultatief worden gesteld. Door ver schillende leden werd voorts nog gewezen op de onbillijkheid om openbaar en bijzonder onderwijs met betrekking tot het hier be doelde leervak op ongelijken voet te behan delen en door sommige leden werd bepaalde lijk op dien grond aangedrongen op facultatief- stelling. Weer anderen wilden een extra toe lage uit 's rijks kas bij onderwijs in vak j (vrije en orde-oefeningen). Anderen achtten het onderwijs, hier besproken, wel noodig, en zij meenden dat met eenvoudige lokalen kan volstaan worden. In de tweede plaats wensch ten zij een cursus, om in de behoeften aan onderwijskrachten te voorzien. Door verscheidene leden werd het stelsel der regeering in de gegeven omstandigheden de beste oplossing geacht. Anderen vreesden weer dat de voorgedragen wetswijziging zal leiden tot beperking van het onderwijs in de vrije en orde-oefeningen; een vrees die door anderen weer niet werd gedeeld Verschei dene leden zagen er bezwaar in de beslissing over de vrijstelling te doen berusten bij Gedep' Staten. Verschillende leden brachten het denkbeeld ter sprake om de vrije en orde oefeningen te vervangen door exercitiën ter voorbereiding van de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel. SCHIEDAM, 8 Mei I89C. Aan het slot van het bericht in ons vorig nummer, betreffende de feestviering van ds. De Wilde, zeiden wjj dat hem des avonds nog eene verrassing bereid was. Thans kunnen wij daaromtrent het volgende mededeelen. Eene commissie, bestaande uit leden van den kerkeraad, het kiescollege en verschillende vereenigingen, had zich gevormd, om aan hun geachten leeraar en vriend een huldeblijk aan te bieden. Daarvoor had zij hem met zijn gezin gisteravond te 8 uur genoodigd in het Vereenigingslokaal aan de Broersvest, waar- een schare van ongeveer 200 personen zich- verzameld had, onder wie ook de predikan ten Metz en Yan Nes uit Rotterdam, eerst genoemde vroeger alhier, laatstgenoemde oud leerling van ds. De Wilde. Per rijtuig van zijne woning afgehaald, werd den jubilaris bij het binnentreden va» het lokaal door een zangkoor een lied toe gezongen. Daarna stelde zich de heer A. Bosman tot tolk der vergadering en der commissie en hield tot hem een hartelijke toespraakdaarbij herinnerende aan den strijd vóór zijne komst, wees hij tevens op den zegen die gerust heeft op zijn arbeid in de gemeente. En dat deze nog gewaardeerd wordt, daarvan strekt ten bewijze het hul deblijk dat wij u bij deze gelegenheid aan bieden. Hier volgde de aanbieding van een prachtig salon-ameublement. Daarna zijn toespraak vervolgende, eindigde de- spreker met den hartelijken wenschdat God u nog lang spare voor de Schiedamsche gemeente en uw arbeid zegenen moge. Door alle aanwezigen werd den jubilaris daarop toegezongen gez. 96, eenigszins gewijzigd. Door zooveel verrassende bewijzen va» hartelijke toegenegenheid diep getroffen, gaf Ds. De Wilde in welgekozen bewoordingen weder wat er in zjjn hart omging, om ter» slotte allen hartelijk dank te zeggen. Op zijn verzoek werd door allen gezongen sWaar liefde woont, gebiedt de Heer den zegen" enz. Vervolgens sprak ds. Metz den jubilaris toe als oud-collega en herinnerde aan hunne goede verstandhouding en vriendelijken om gang gedurende de 4 jaren, welke hij in deze gemeente heeft doorgebracht. Ten slotte sprak ook dr. Van Nes nog eet» woord van waardeering, Ds. De Wilde was voor hem ten zegen geweapt zoowel door zij» lessen op de catechisatie als door zijn predi king. Aan hem dankte hij naast God dat hij thans als evangeliedienaar voor hem stond. Met een herinnering aan een preek van de» jubilaris sloot hij zijn toespraak. Daarna werd het huldeblijk bezichtigd. Het ameublement, ontworpen in den stijl Louis XV, en vervaardigd in de werkplaats van mej. de wed. C. W. Tengeler, werd door alle» zeer geprezen wegens de smaakvolle uitvoe ring. Een daarbij behoorend prachtalbuna bevat de namen van allen die er aan hebben bijgedragen. Deze 7e Mei zal voorzeker bjj ds. De Wilde onvergetelijke indrukken hebben ge wekt. Heden is alhier op ruim 70-jarigen leeftijd overleden de heer C. de Mooij, godsdienst onderwijzer en koster van de Groote Kerk der Ned. Herv. gemeente. Heeft de overledene zich door zijn onderwijs gedurende 44 jaar met groote toewijding gegeven, vele leerlin gen opgeleid tot leden der Herv, kerk en zich daardoor veler achting verworven; niet minder was zulks het geval met zijne betrek-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2