Letteren, Kunst en Wetenschap. meer zou verwerkt worden door leden van den Rotterdamschen bootwerkersbond uit sche pen wier ladingen voor Schiedamsche firma's bestemd waren. Bij Kon. besluit is pensioen verleend ten laste van den staat aan mr. J. A. Vaillant, ten bedrage van f2067 'sjaars. Voor de 18 opengestelde plaatsen voor adel borst voor den zeedienst hebben zich 114 en voor de 8 plaatsen voor adelborst voor de mariniers 62 jongelieden aangegeven. Degenen, die in aanmerking wenschen te komen voor eene benoeming tot opzichter 2e ld, voor het stoomwezen (minimum-jaar wedde f900) moeten zich bij gezegeld adres, voor 1 Juni e. fc.. schriftelijk aanmelden bij het depaiternent \an waterstaat, handel en nijverheid, met overlegging van de stukken welke omschreven zijn in de St.-Ct. no. 108. Binnen enkele dagen zal een brochure ver schijnen, bevattende de uitkomsten van een onderzoek naar de vermoedelijke gevolgen van het kiesiechtontweip, ingesteld door een comité uit het Alg. Neder!. Werkliedenver bond; het comité voor kïesreclitu,t')reiding; de Liberale Unie; de Ned. Volksp'.rtijden Radicalen Bond en de Sociaal-Dem «erotische Arbeiderspartij. Naar de Teleg> aafuït goede bron verneemt, wordt het veranderen der gele infanterie- uitmonstering in roode gestaakt. Er gingen alweer stemmen op, die deze verandering afkeurden. Het geel is zoo leelijk niet. Het was slechts drijven van enkelen, die meestal nog buiten het wapen der infanterie stonden. Het le, 2e en 3e reg. infanterie zijn nu rood uitgemonsterd. De overige behouden wat zij hebben, totdat de voorgenomen definitieve uniform-verandering haar beslag zal hebben geklegen. Aan de Duitsche grenskantoren is bet be richt ontvangen, dat goederen die uit Duitsch- land naar Holland zijri afgeleverd en vandaar weer geretourneerd mochten worden naar de plaats van herkomst, bij den wederinvoer naar Duitschland van inkomende rechten zijn vrijgesteld, onverschillig of deze goederen op commissie of op rekening verkocht zijn. Men heeft bij den wederinvoer slechts over te leggen een bewijs, dat de goederen uit Duitschland afkomstig zijn. UJD.) Te Rotterdam is men begonnen, bij wijze van proef, op de drukke Spaansche Kade de keibestrating te leggen op een laag van zuiver zand, die weder op een laag beton rust: zoodoende hoopt men de slijkvorming, die voorkomt uit het gebruik van 't bagger- zand der rivieren, voor een groot gedeelte te ontgaan. De nieuwe stoombootonderneming tusschen Den Haag—Delft—Rotterdam is dezer dagen in werking getreden. Alleen echter wat be treft het vervoer van goederen. De passagiers- dienst zal waarschijnlijk 15 Juli aanvangen. Donderdagnamiddag leidden de heer en mevr. Olipbant in het Algemeen Verkoop lokaal te Rotterdam eene afscheidsdemon- stratie van het Leger des Heils", na aan het Centraal-station opgewacht te zijn door een groot aantal heilsoldaten uit Delft, Dord recht, Schiedam en Rotterdam, die zich op het perron met hunne banieren en de muziek aan het hoofd hadden opgesteld. Op de bij eenkomst voerden verschillende personen het woord. Vertegenwoordigers van verschillende korpsen uit het zuiden van ons land boden een vaarweladres aan. De heer Oliphant zeide dat hij en zijne echtgenoote dit land nooit zullen vergeten, waar een voorgevoel hun zegt dat zij nog eenmaal zullen wederkeeren. Men schrijft uit Den Haag aan de N. B. Ct. De verschijning te paard van een schutter bij de schutterij-oefeningen zal nog andere gevolgen hebben dan de veroordeeling lot boete van den hoofdpersoon in deze. De ad ministratie van de belastingen heeft termen gevonden om de eigenaresse van het ros, ■waai op de delinquent zijn intrede in de Malie baan deed, nl. de coöperatieve broodbakkerij j»De Volharding", te vervolgen wegens het gebruiken als rij- of weeldepaard van het voor de belasting als werkpaard aangegeven trekdier. Hedenochtend is de tramtrein van de H. IJ. S. M. nabij de halte Duinstraat te Scheveningen van achteren tegen een stil staand konvooi geloopen, waardoor twee pas sagiers gekwetst werden en eenige schade aan het materieel ontstond. W oensdag dreef te Sliedrecht een boot met hout in het Middeldiep rond met een klein kind, dat bitter schreiende op den last zat. Iemand, die onmiddellijk een onderzoek in stelde, kwam tot de treurige ontdekking, dat de vader van het vierjarige wicht, de 40- jarige werkman K. van Eek, dood in liet vaar tuig lag. De ongelukkige vermoedelijk door een beroerte getroffen laat een vrouw met 8 nog jeugdige kinderen-vfchter. Donderdagavond werd te Stolwijk uit een sloot opgehaald het lijk van de '17-jarige A. S. Zij schijnt bij het scheppen van een emmer water te water geraakt te zijn. De schutter Speelman te Amsterdam, Woensdag opgeroepen op de Beurs de oefe ningen bij te wonen, begaf zich van uit Het café Reens naar den Dam, gekleed in uni formbroek niet giijs ja«je, een paar wandel schoenen aan, de sjako op, een groote kies pijn, oek om 't gelaat, een sigaar in't hoofd, en voorzien van geweer en parapluie. Een groot aantal personen vergezelden hem op zijn tocht. Maar veel wil hail men er niet van, want toen Speelman zich op de Beurs vervoegde, werd iiij door den officier terug gestuurd met de boodschap, dat hij zoo niet aan de oefeningen kon deelnemen. De schut ter begaf zicii toen weer huiswaaits. Louise Michel zal in liet laatst dezer maand als spreekster optreden in een openbare ver gadering te Amsterdam. Zij is voornemens acht dagen in ons land te blijven. Op Texel beginnen de reeds lang besproken plannen, om het fraaie strand achter De Koog voor badgelegenheid in te richten, thans een vasteren vorm te krijgen. De gemeenteraad heeft besloten van het rijk een deel van dat strand in huur te vragen, voorloopig ;oor den tijd van vijf jaar. Particulieren moeten voornemens zijn een badpaviljoen in de duinen te bouwen. Te Utrecht is een dienstmeisje, wier klee- ren met een nachtlichtje in aanraking kwa men, aan de gevolgen van de opgedane ern stige brandwonden overleden. Ook op de markt te Venendaal daalde de boterprijs tot 70 ct. per kilogram, terwijl de eieren tot fl.75 de 100 terugliepen. Aan de maskerade te Utrecht zal door ongeveer honderd studenten worden deel genomen de stoet wordt aangevuld door ruim zestig anonymi. De kleedijen beloven schitterend le wordener zullen in den stoet een aantal geharnaste ridders zijn. In vier rijtuigen der Utrechtsche Tram.- mij. zijn electrische schellen aangebracht, bij wijze van proef. Blijven deze in het gebruik voldoen, dan zal in alle rijtuigen een derge lijke inrichting worden tot stand gebracht, die den conducteur in verbinding stelt met den koetsier en ook het publiek binnen in de rijtuigen gelegenheid geeft een sein te geven. Reeds nu blijkt een en ander zeer te voldoen. Te Zutfen is een persoon opgepakt, die in het bezit was der hoofdonderwijzersakte, maar reeds verscheidene malen als lamllooper had terechtgestaan. »Is die man nu kiezer of niet vraagt do Arnh. Ct. Maatschappelijken welstand zal men hem wel niet kunnen toekennen, maar intellectueele geschiktheid, krachtens zijn hoofdonderwijzersakte, is hem niet te ont zeggen. Hij bezit dus een der vereisehten om kiezer te zijn, maar mist het andere, dat door de Grondwet geëischt wordt. Waarschijnlijk zal de man wel geen stem biljet krijgen, maar dan wordt bevestigd wat wij beweren, dat de intellectueele geschiktheid geheel op zijde gedrongen wordt door den materieelen welstand." Een luitenant te Bergen-op-Zoom trad dezer dagen met den dierentemmer van een op de kermis aldaar staande menagerie het leeuwen- hok binnen en verbleef aldaar een paar minu ten. De jaardigheid" gold een weddenschap het ging om een mand champagne, die glans rijk gewonnen werd. llaarlCt.) Uit Maastricht wordt gemeld, dat herhaalde pogingen, door de R.-k. geestelijken dezer stad bij de Ir ma P. Regout Co. aange wend om alle werkstakers weder in dienst te nemen, vruchteloos zijn gebleven. Er is zelfs in de fabriek bekendgemaakt, dat, wan neer de stakers binnen 2 dagen den arbeid niet hebben hervat, zij in het geheel niet meer zuilen worden toegelaten. In dezelfde fabriek is een werkman ont slagen, die Zondag bij de oefeningen der schutterij had geweigerd, langer dan twee uren die cefeningen bij te wonen. Rotterdam, Gisteravond had in'Jhet Algemeen Verkooplokaal de vergadering van;} bootwerkers plaats, uitgeschreven door den nieuwen Nederl. bootwerkersbond. Het lokaal was geheel door belangstellenden bezet. De vergadering werd geopend door De Jong, president van den bond. Hij verklaarde dat niemand gistermorgen had gedacht, dat giste ren het werk zou moeten gestaakt worden. Ilij gaat na hetgeen vroeger gebeurd is, hoe overeenstemming met de vereeniging »Ned. Vlag" onmogelijk is gebleken, en hoe door werkgevers, naar zijn beweren, gebruik is gemaakt van den stand van v' ,n om het loon van de bootwerkers te beknibbelen. Sinds eenigen tijd heeft de firma De Poorter pogingen gedaan om het erts goedkooper te doen verwerken, namelijk tegen 4 of 4j£ cent per last. Daar dat niet lukte, stelde de firma een nieuwen baas aan, Snijders genaamd, die met het bestuur van den nieuwen bond in onderhandeling trad, zonder dat het ter stond heelt gebaat. Ook aan de kolentip, waar vroeger f 2.50 per woggon werd betaald, wil men nu slechts f2 of f 1.75 betalen. Het ligt voor de hand dat andere cargadoors met de firma Muller Co. wenschen te kunuen con- curreeren. Met haar hoopte inen te gelegener tijd te kunnen afrekenen, daar haar eigen volk nu over de betaling ontevreden is. Het bestuur van den bond heeft zich daarin ge mengd en wilde ook de kwestie van de kolen tip regelen. De bootwerkers wilden echter algemeene staking. Het bestuur ontried het, omdat men de goede werkgevers niet voor de kwade moest laten lijden. Daarbij rees ook het financieele bezwaar voor de boot werkers zelf. Toch verlangde het werkvolk werkstaking, maar de krassen en bazeu zijn er niet voor. De arbeiders hebben evenwel hunnerzijds hun belang te behartigen en daar om staakte men gistermiddag het werk om aan verdere uitzuigerij een einde te maken. Er was nu gestaakt en er moet uu beslist worden, wat verder dient te worden gedaan. Aan de discussie, welke nu volgde, namen tal van sprekers deel. Was men "t algemeen eens, dat men onbillijk en onheusch bejegend werd eri dat derhalve een werkstaking alleszins gewettigd was, sommigen opperden de vrees, dat niet alle bootwerkers zich aan het parool zouden houden, maar sommigen door den nood gedwongen en tengevolge van karigen steun van die mede-arbeiders die 't goed hebben, toch het werk zouden hervatten. Nadat in meer of minder rumoerige taal de verschillende stroomingen en meerlingen zich hadden kenbaar gemaakt, stelde het be stuur eene motie voor, tot strekking hebbende, dat de strijd tegen Müller Co. zal gevoerd blijven, maar dit eene vergadering met car gadoors zal worden bijeengeroepen, teneinde te trachten de bestaande grieven uit den weg te ruimen en een loonstandaard vast te stel len inmiddels het werk voort te zetten. Onder heftig rumoer werd de motie gewij zigd in dier voege, dat een termijn vau acht dagen wordt gesteld, binnen welken carga doors eene beslissing moeten nemen. B j het opsteken der handen verklaarde de overgroote meerderheid zich onder luid tumult voor het overgaan tot algemeene staking, waarbij de minderheid krachtig protesteerde wegens de vaak gebleken beginselloosheid der stakers. Na machtiging aan het bestuur om naar goeddunken te handelen, indien de tijd tot het bijeenroepen van eene vergadering ontbreekt, ging men rumoerig maar ordelijk uiteen. Na afloop der vergadering trok een kleine honderd bootwerkers, waaronder eenige com missieleden, naar Fijenoord, om te trachten de aldaar nog werkzame bootwerkers tot staking over te halen. Op een nabij loods 7 in de Spoorweghaven liggend stoomschip, met zaad geladen, gaf men aan hun verzoek gehoor, doch toen de bootwerkers daarna omstreeks middernacht beproefden gemeen schap te krijgen met het zich aan boord van de aan de Stieltjeskade liggende Hulibooten bevindende werkvolk, was de politie daar om hen te beletten zich door overklimming op het aldaar afgezette terrein toegang te ver schaffen. De pogingen der commissieleden en van de overige bootwerkers om dit werkvolk tot staking over te halen bleven daardoor vruchteloos. Een hunner, die zich in opruienden zin uitliet, werd door de politie ingerekend en naar het bureau aan de Nassaukade gebracht, waarop de overigen op aanmaning der politie uiteengingen. Te 1 uur in den nacht had op Fijenoord alles weder het gewone aanzien. Op de ijzerertsboot Hilda en op het met kopererts geladen stoomschip Bio Tinto, beide liggende in de Binnenhaven alhier, werd gis teravond nog doorgewei kt, hoewel eenige commissieleden uit de bootwerkers hebben getracht het werkvolk tot staking over te halen. Aan boord van de stoomschepen jEduari en Adler, liggende aan de Prins-Hendrik kade, eindigde het werkvolk gisteravond den arbeid om naar de vergadering te kunnen gaan. Het werk op deze stoomschepen is daarop op last van de gezagvoerders door de equipage voort gezet, omdat beide schepen heden moeten vertrekken. 0|) de op stroom liggende stoomschepen is de staking, een enkel vaartuig uitgezonderd, algemeen geworden. B. Ct.) De N. B. Ct. deelt nog het volgende mede betreffende de werkstaking der bootweikers. De Maas biedt heden een treurigen aan blik aan. Doodsche stilte heerscht op alle aan de boeien liggende stoomschepen, op geen waarvan gewerkt wordt. In de Boompjes waren reeds vroeg in den morgen naar schat ting een 1500 a 2000 bootwerkers bijeen gekomen, die, in groepen verdeeld, bespre kingen hielden en toezagen, dat niet gewerkt werd. Slechts op de gewone beurtbooten als de Winsloe, Petrel en Maasstroom, liggende in de Boompjes, Arie Scheffer aan de Willems kade, de Grimsbyboot Warrington aan de Willemskade en de Harwichbooten aan de Westerkade wordt gewerkt, doch met eigen volk. Aan den linker Maasoever wordt met eigen Over mej. Marie Penning uit Schiedam, die volk gewerkt op de Hulibooten Swift en Pro fessor Buijs liggende aan de Stieltjeskade, op de Ilio Tinto en twee kolen booten liggende in de Binnenhaven en op de 11. A. Nolze liggende in de Spoorhaven. Op de stoom schepen MoMcan en Marton, in laatstge noemde haven gelegen, is hedenochtend op aandringen van commissieleden het werk ge staakt, doch wordt het nu door de equipage voortgezet. Pogingen hedenochtend aangewend om het werkvolk aan de Rott. Lloyd en de Ned. Amer. Stoomv. Maatsch. tot staking over te halen hadden geen succes. Hedenochtend heeft het bestuur van den N. N. B. B. fich schriftelijk tot de cargadoors- vereeniging gericht om zoo spoedig mogelijk een onderhoud te hebben teneinde de be staande grieven uit den weg te ruimen. Van iedere categorie der bootwerkers zijn- hedennamiddag twee personen bijeengekomen tot vaststelling van een loonstandaard. Hedennamiddag hebben eenige bootwerkers in dienst van de N. A. S. M. het werk gestaakt. Hedenvoormiddag dreigde in de Boompjes een krachtdadig optreden der politie te zul len plaats hebben door het opdringen der stakers. Het kalme optreden der politie voor kwam echter ernstige -evolgen. Gedurende de laatste acht dagen hebben zich tusschen de 600 en 700 nieuwe boot werkers doen inschrijven als lid van den Nederlandschen Bootwerkersbond. Den geheelen dag hadden, voornamelijk in de Boompjes samenscholingen plaats. In het algemeen is men niet tegen de openbare macht gekeerd en betreuren velen het dat bij de jongste werkstaking niet is ingegaan op het voorstel destijds door den burgemeester gedaan, 's-Gfraveiiliage. De heer F. H. Knobel, consul-generaal voor China met den persoon lijken titel van minister-resident, is gisteren alhier aangekomen. Scheveningen. De afrit bezuiden het hotel Zeerust is gereed. Deze begint aan de achterzijde nabij het station der Holl. spoor aan het strand, is ongeveer 100 meter lang bij eene breedte van 8 meter en eindigt aan den duinvoet bij de gedenknaald. Zij is ook geschikt om de bommen op het strand te brengen. Boskoop, De gemeenteraad heeft aan den heer W. J. de Bordes te Amsterdam tot 1 Januari 1897 concessie verleend, voor zoo veel deze gemeente betreft, voor een gastram van Boskoop via Waddingsveen naar Gouda,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2