A°. 1896. Zondag 10 en Maandag 11 Mei N°. 9042. Tweede Blad. Feulleton. DE „ROBIML ijftig-st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ÜITGEYEIl: X ODÉ. BUKEAC: B0TERITR1 iT ?0. Buil en la 11 (1 s ch e Doric h t e n. ësgeuo. f 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene CourantJ 1.10. Iedere gewone legel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers In het Lagerhuis verklaarde Chamberlain gisteren bij de behandeling van de begroo ting van het ministerie van koloniën dat de jongste gebeurtenissen de geheele Zuidafri- kaansche kwestie weer geopend hebben. Indien het eenig doel van de rede van sir "William Harcourt was een openlijke veroordeeling uit te lokken van de cijfertelegrammen en van de door die telegrammen geopenbaarde po litiek, dan zou aan een nadere discussie daarover meer behoefte bestaan. Maar het zou een groote dwaling zijn deze laatste openbaringen als van overgroot belang te be- schouweu en tegelijkertijd de hoofdbeginse len van de staatkunde der tegenwoordige regeering en al wat er vroeger door haar ge daan is ten opzichte van Zuid-Afrika, uit het oog te verliezen. Haar voornaamste doelein den zijn de handhaving van het gezag en den invloed van Engeland als overheerschend en het tot stand brengen van een betere ver standhouding tusschen de twee groote rassen in Zuid-Afrika. De Hollanders en de Engel- schen strijden op dit oogenblik gezamenlijk tegen benden wilden. Ons schipbreuk lijden in de Tiansvaal is het gevolg van aan beide zijden begane foutenen totdat die fouten erkend zijn is het onmogelijk betere gevoe lens ingang te doen vinden. Ik heb vroeger sir Evelyn Wood teruggehouden, toen de Boe ren aan zijn genade overgeleverd waren, en zij die van Perfide Albion spreken, moesten zich afvragen, welke bevredigende erkenning ik voor die edelmoedigheid heb ontvangen. Eene vertelling van den ouden loods. Uit het Fransch, (Slot.) Ripert antwoordde het eerst, dat het hem ook slecht vooikwam; Jorre was van hetzelfde ge voelen en Hercla vond ingelijks dat onze huid weinig meer waard was. Zij vonden dit klaarblijkelijk minder aange naam, maar konden toch niet natalen een grap te verkoopen over onzen toestand. Ronde kerels, mijnheer, onze matrozen, ik sta er u met mijn naam van Antoine Basbris borg voor! 't Mag zijn zoo 't wil, zei ik op mijn beurtwij zijn •nog niet aan 'teind van 'tspel; konden we op de een of andere wijze een uur uitwinnen, dan hadden we veel kans nog bijtijds Cherbourg te bereiken, nZonder twijfel", zei Jorre, «maar we zullen een uur moeten uitwinnen." Ik verwachtte geen dankbaarheid, maar ik kon althans de loyale nakoming der vastgestelde voorwaarden verwachten. "Van 1881 evenwel tot heden zijn er aanhoudend invallen en be dreigingen met invallen op Engelsch grond gebied buiten de Transvaal gedaan en heeft er voortdurend schending van geest en letter der gesloten conventie plaats gehad. Chamberlain gaat voort met te verklaren dat hij zich niet tot tolk maakt van al de klachten der uitlanders, maar dat hij de juistheid erkent van de grieven, welke voort vloeien uit de wetten, achtereenvolgens sedert het sluiten der conventie aangenomen. Ten einde de Hollanders en Engelsehen tot elkan der te brengen zou hij gewenscht hebben dat president Kruger overgekomen ware. De uit- noodiging daartoe is niet afgezonden dan na verzekering van twee vrienden van Kruger, dat deze baar wenschte en zou aannemen. Maar na haar ontvangen te hebben heeft hij eischen gesteld over de vaststelling van grond slagen van de te voeren discussie, welke on aannemelijk waren, en daarop is de uitnoo- diging op verzoek van Kruger ingetrokken. Een ultimatum zou stellig verworpen zijn en zou een langdurigen oorlog tengevolge ge had hebben, in zijn asch het smeulend vuur van eeuwige twisten achter zich latend. Wij hebben nooit aanspraak gemaakt op het recht ons te mengen in de zaken van de Trans vaal, maar wij verlangen het recht ons te laten vertegenwoordigen en vriendschappelijke raadgevingen te verstrekken aan Kruger. Er bestaat geen enkel ernstig verschil tus schen sir Hercules Robinson en hem, zoo gaat Chamberlain voort, en de bedoeling be staat dan ook volstrekt niet den hoogen com missaris terug te roepen. De staatkunde in En dat lijkt ma niet gemakkelijk toe," bernam Ripert. Hercla zei niets, maar 't kwatn mij voor, dat hij des te meer dacht. Dat dnivelsche jacht achter ons verblindde hem zijn pruimpje smaak- to hem er slecht om. sJongens, riep ik. de vinnen van die bruine visch zijn lang, maar hij heeft ons nog niet. Vlug, baal den Engelschman, die beneden ligt, en je zult zieri, hoe netjes wij dien voor zijne voeten werpen." Oogenblikkelijk werd mijn bevel uitgevoerd toen hij voor mij stond, lei ik hem 't geval uit, zonder de pi! te vergulden. «Kameraad," zei ik tot hem, »'t spijt mij waarachtig, maar je kunt nagaan wat ons boven 't hoofd hangt, als ik niet slaag in mijne plannenop mijn woord van matroos, ik weet geen ander middel, dan u buiten boord te wer pen!" U zal begrijpen, dat de schavuit liever had gezien, dat :k hem op een lekkere flesch brande wijn trakteerde, maar 't was een bachje, 'tliet hem alles vrij koud, Ihj keek mij aan met een de toekomst te volgen, eischt geduld. Indien er tijd gegeven wordt orn de geslagen won den zich te doen sluiten, dan zal de open bare meening baar steun verieenen aan een schikking, welke het geheele land in staat stelt van zijn ruime hulpbronnen in vrede en vooi.spoed partij te trekken. Wat sir Jacobus de Wet aangaat, deze is reeds op leeftijd en heeft den wensch te ken nen gegeven zich terug te trekken; hij ver dient zijn rust ten volle. Er bestaat geen enkele reden, vervolgt de minister, om te twijfelen aan de echtheid van de cijfertelegrammen. WTelke misslagen ook door Rhodes begaan zijn, men moet zich de groote diensten, vroeger door hem be wezen, herinneren. Zonder mannen als Rhodes zou de Engelsche geschiedenis heel wat armer geweest zijn en het Engelsche gebied heel wat kleiner. Rhodes is de stichter der Char tered Company, wslke, ook al werd zij van haar tegenwoordige macht beroofd, toch altijd grooten invloed zou hebben geoefend. Zij is terecht beroofd van de macht, waar mede zij onrecht zou kunnen doen geen man kan thans op het geheele grondgebied der Company worden vervoerd zonder machtiging van het Engelsche gouvernement. Wij zijn bereid aan Kruger billijke waarborgen te verieenen tegen handelingen, waarover hij zich terecht kan beklagen. De vraag of Rhodes zijn ambtsbetrekking moet behouden, moet beslist worden doe de directie der Chartered en in dien h't laatste telegram van Rhodes niet vïus ge1 imen, dan zou zijn ontslag zeker aan genomen zijn. Nu is het gepast tijd telaten voor een nauwkeurig onderzoek naar de positie van Rhodes als directeur of aandeelhouder. In Zuid-AIrika kan hij zijn gedrag van thans onbevreesd gelaat en antwoordde, zonder de minste beving in zijne stemsVery wel! »Ik zie, dat je mij begrepen hebt," vervolgde ik timaar ik verzeker je, dat je naar mijn ge voelen niet veel gevaar zult loopen. Wij zullen je een zwemgordel om 't lichaam binden en een driekleurige vlag aan je rug bevestigen, zoodat men je niet uit 't gezicht kan verliezen je ka- meiaden zullen dan zonder twijfel hunne vaart minderen om je op te snappen ik denk niet dat ze zullen zeggen wacht maar zoolang, jon gen als we teiugkomen, zullen we je wel meenemen 1" Hij lachte om die grap, hetgeen bewijst, dat hij, zooals ik te voren reeds zei, een hachje was en vergenoegde zich met een a very well 1" voor de tweede maal. Zooveel koelbloedigheid deed mij toch aan, maar 't ging om ons behoud. En bovendien, zou de leelijkerd wel iets voor ons hebben gedaan, hoeveel moed wij mochten toonen Hoe 't ook zij, ik liet hem toch een halve flesch brandewijn geven. «Houd dat nu stevig vast," zei ik, s't zal je goedmaken door de ontwikkeling van liet groote gebied, dat hij aan het BritscUe rijk heeft toegevoegd. Wat de Chartered Company aangaat, acht de minister het best een vereenigde commissie van onderzoek uit de beide Huizen te benoe men, nadat de tegenwoordige procesgang geheel zal zijn afgeloopen. Een nieuw blauwboek bevat correspon dentie over de Transvaalsclie kwestie van 23 Januari tot 27 April. Het behelst belangrijke telegrammen, vooral die van Chamberlain aan Robinson, d.d. 20 Maart, en het antwoord van Kruger aan Robinson, d.d. 24 April. De dagbladen geven uittreksels uit liet verslag van hetgeen behandeld is in de jongste vergaderingen van het bestuur der Chartered Company. Den 4n dezer werd een schrijven voorgelezen van Hawkesly, den advocaat der maatschappij, behelzend dat Rhodes, voor zijn vertrek, hem gemachtigd heeft eerie aanvraag om ontslag voor hem in te dienen, zoo hij dit noodzakelijk achtte. Hawkesly verklaart dat de maatschappij volkomen vrij is van mede plichtigheid aan den inval van Jameson en dat dit door Jameson bevestigd wordt. Des niettemin dient hij nu de aanvraag om ontslag voor Rhodes en Beit in. De directeuren hebben daarop geseind aan Rhodes dat zij, lettend op den toestand ia Rhodesia, aarzelden het verzoek om ontslag aan te nemen. Rhodes antwoordde den Sn dezer als volgt: sLaat de aanvraag om ontslag nog liggen; morgen zullen wij weder tegen de Matabelen vechten". Dit deed de directeuren besluiten de aanneming van de aanvragen van Rhodes en Beit uit te stellen. Er is bovendien een andere brief van Uaw- verwarmen als de anderen wat lang sammelen met je op te nemen." Hij nam de flesch en ons werk begon. Wij wierpen hem den gordel om *t lichaam en Ripert bond de vlag aan een eind touw, om haar ver volgens met behulp van enkele vademen dun touw langs den ruggegraat van den ngoddem" te binden. Daarna een, twee, drie, de zee in Eenige oogenblikken bleef de man in 't kielzog van de Robijn en wij zagen hoe hij zijn eerste, geweldige teug uit de flesch brandewijn nam mot een bewonderenswaardige koelbloedigheid maar weldra verdween hij in de golven. Tus- schenbeide zagen wij hem weer, dank zij het vlaggedoek, dat lustig wapperde en dat zij, die ons vervolgden, hoe langer hoe beter zouden moeten zien. Ik moet u bekennen, mijnheer, dat mijn ge weten niet volmaakt rustig wasmaar vroolïjk was 't vooruitzicht niet om opnieuw in de handen van die «broeders" te vallen en ieder is toch zich zeiven het naastWat hadden ze zich met ons te bemoeien en dan nog wel een beroep op onze edelmoedigheid te doen, op de edelmoedig-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5