Hiunciilandtchc Berichten. zou niet voldoende geweest zijn, als de op standelingen niet de ij dele hoop koesterden dat een groote mogendheid ze beschermen zal. De troonrede kondigde een wetsontwerp aan, strekkende om op de Antillen een plaatselijk geldelijk beheer in te stellen, zoo dat de rechten van Spanje gehandhaafd blijven, en noemt de betrekkingen met liet buitenland uitstekend. In de vriendschap pelijke houding van de Amerikaansche repu bliek mag men een nauwer toehalen van de banden tusschen haar en Spanje zien. De president en de regeering van de Vereenigde Staten zijn, ondanks den tegenstand van de openbaie meening, niet afgeweken van de vriendschap die de twee landen verbindt. Aangekondigd werden verder een ver meerdering van de vloot en de indiening van een buitengewone begrooting, ter hervorming van de arsenalen. Om de begrooting in even wicht te brengen moeten de ontvangsten vermeerderd worden, en de regeering hoopt buitengewone middelen te verwerven, waar door het mogelijk wordt bronnen van in komsten te scheppen op voordeeliger voox-- waarden. De regeering zal liet publiek krediet krachtig handhaven en stipt haar verplich tingen nakomen, met name die tegenover het vreemde kapitaal. Het militair gerechtshof te Havanna heeft de 5 opvarenden van den Amerikaanschen vrijbuiters-schoener Competidor tot de dood stuit veroordeeld. Twee er van zijn Cubanen, de drie anderen zijn Amerikanen. Te Washington heeft het gerucht dat de Spaansche regeering de zaak der opvarenden van de Competidor voor het hof te Madrid brengen wil, een goeden indruk gemaakt. Weyler moet geseind hebben dat hij ont slag neemt als het vonnis van den krijgsraad niet ten uitvoer wordt gelegd, en men schijnt het te Havanna voor zeker te houden dat de opstand nooit zal onderdrukt worden als de regeering altijd gedwarsboomd wordt door de Vereenigde Staten, B U t 0 A R IJ E. Vorst Ferdinand is Zaterdag te Sofia terug gekeerd. Het heeft algemeen de aandacht geii okken dat de vorst op zijne reis door Europa niet door den keizer vau Oostenrijk is ontvangen, ofschoon hij zijn terugweg van Berlijn over Weeoen en Buda-Pest heeft ge nomen. De verhoudingen tusschen de hoven van Oostenrijk en Bulgarije moeten dus wel veel te wenschen overlaten. De sultan daaren tegen blijft vorst Ferdinand met attenties over laden. Nu weer heeft deze verlof gekregen de uniform te dragen van liet eerste reg. lanciers der Turksche garde, die ongeveer gelijk is aan die der Pruisische garde-ulanen. 's Vorsten gemalin blijft nog vier weken met hare beide zoontjes te Ebenthal. De weduwe van den voormaligen minister president StamboulofT heeft aan de regeering verzocht het op de goederen van haren ver moorden gemaal gelegde beslag op te heffen, maar de ministerraad heeft zich onbevoegd verklaard in dezen eeue beslissing te nemen en de verzoekster naar den rechter verwezen. AMERIKA. Het vonnis van het militair gerechtshof te Havanna, waarbij de opvarenden van den Amerikaanschen vrijbuiters-schoener Com- P'tidor tot de doodstraf zijn veroordeeld, heeft in Amerika een geweldigen indruk ge maakt en overal is plotseling de ontstemming tegen de Spanjaarden weer toegenomen. President Cleveland heeft onmiddellgk aan den Amerikaanschen gezant te Madrid geseind, dat uitvoering van het arrest van dit hof zon der dat de zaak voor den burgerlijken rech ter dient, beschouwd zou worden als een vijandelijke handeling tegenover de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Ook de staatssecretaris voor buitcniandsche zaken in de Vereenigde blaten, Olney, heeft krachtig geprotesteerd bij den Spaanschen gezant te Washington tegen de voltrekking van het vonnis. Het gouvernement van Florida heeft naar aanleiding van uit Washington ontvangen be velen aan het vijfde bataljon (of aan vijf bataljons) bevel gegeven om zich gereed te houden om tegenover Cuba onmiddellijk op te treden. Door de Amerikaansche protesten is de uit voering van het arrest van het militaire ge rechtshof tegen de op de Competidor gevonden vrijbuiters geschorst. Men hoopt dat nu de zaak, zooals Amerika wenscht, voor den civielen rechter zal kunnen gebracht worden. In Spanje doet deze nieuwe tusschenkomst van Amerika voor ernstige ongeregeldheden vreezen. Van goed ingelichte zijde verneemt Reuter's office dat, op aandringen van de regeering der Vereenigde Staten, de regeering van Spanje de voltrekking der doodvonnissen op de aan boord van de Competidor gearresteerde Amerikanen uitgesteld zal worden tot de in zichten van de regeering der Vereenigdê Staten omtrent de toepasselijkheid van het verdrag van 1795 en het nieuwe verdrag van 1877 op dit geval, in overweging zullen zijn genomen. Uit Bolivia wordt bericht, dat kolonel Pando gekozen is tot president dier republiek. AFRIKA. De Times verneemt uit PretoriaDe regee ring heeft beslag gelegd op een afschrift van het dagboek, dat majoor White in de ge vangenis te Pretoria voor Jameson heett gehouden, In dat dagboek staan in bijzonder heden de toebereidselen tot den inval opge- teekend. Onder 30 November schreef White: »Al!e beschikkingen betreflende het staatsgezag moeten in handen van Cecil Rhodes blijven. Duizend weigewapenden zullen Jameson tus schen Krugersdorp en Mafeking tegemoet- gaan." Onder 27 December»Kolonel Rhodes heeft Jameson gelast zich gereed te houden." Onder 29 DecembersCecil Rhodes heeft aan Jameson geseind, dat hij terstond invallen moet." De correspondent van de Temps te Pretoria zegt, dat onder de papieren, die der Transvaal- sche regeering in handen zijn gevallen, ook verschillende plattegronden van Pretoria zijn. De Transvaalsche regeering bezit ook een brief op het papier van de Chartered Company, waarin de agent van deze, Stevens, schrijft, dat majoor White te Mafeking 250,000 patronen in ontvangst mag nemen en bewaren tot de aan komst van dr. Jameson. Ook bericht genoemde Stevens deri majoor, dat er 100 vrijwilligers aangekomen zijn, die in de Kaapkolonie aan geworven waren. Het Kaapsche Parlement heeft zonder stem ming de door den heer Sauer ingediende motie aangenomen, waarbij het Huis zijn waardee ring betuigt voor de diensten, door sir Hercu les Robinson gedurende de jongste crisis be wezen, en de hoop uitspreekt, dat zijn verblijf in Engeland niet lang zal duren, omdat zijne afwezigheid nadeelig zou zijn voor de hoogste belangen van Zuid-Afrika. Schreiner heeft een nieuwe motie ingediend over de Transvaalsche kwestie, Hij verlangt dat het parlement Jameson's inval zal ver- oordeelen, en het vertrouwen uitspreken dat de rijksregeering een onderzoek zal instellen naar de aanleiding tot dien inval en de om standigheden waaronder hij plaats had, dat het parlement dit onderzoek zal steunen, akte zal nemen van de stappen die reeds gedaan zijn, dat het zijn wensch te kennen geve naar verdere maatregelen in het bestuur van het grondgebied of dat op andere wijze een herhaling van den inval zal worden be let, en dat door wederzijdsche verdraagzaam heid en verzoeningsgezindheid de rust her steld en verdere oneenigheid, zoo schadelijk voor den vrede in Zuid-Afrika, voorkomen zal worden. Ook verlangt Schreiner dat een commissie benoemd zal worden tot onderzoek van die omstandigheden, welke op de Kaapkolonie betrekking hebben. CHINA. De onderkoning Li-Hung-Cliang zal, na de kroning te Moskou te hebben bijgewoond, achtereenvolgens bezoeken brengen aan Parijs, Brussel, Londen en 's-Gravenhage, waarna hij over Amerika huiswaarts keert. JAPAN. Uit Yokohama komt bericht, dat tusschen Japan en Rusland onderhandeld wordt over een gemeenschappelijk optreden op het schier eiland Korea. Japan verlangt echter allereerst, dat de koning het gebouw van het Russisch gezant schap te Seoul zal verlaten en naar zijn paleis terugkeeren. SCHIEDAM, 12 Mei 18!)6. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven dat o. a. ten raadhuize ter inzage zijn gelegd om in de eerstvolgende raadszitting, welke op Dinsdag 19 dezer zal worden gehouden, te worden behandeld 4, Eene aanbeveling ter benoeming van een leeraar in wis- en natuurkunde en cosmo- graphie aan het gymnasium, waarop geplaatst zijn de heeren I. Dr. W. Bouwman, doctor in de wis- en natuurkunde te BeertaII. G. C. A. Koopmans, phil. nat. doctorandus te Veendam. 2. Eene aanbeveling ter benoeming van een leeraar in Nederl. taal en letterkunde aan het gymnasium, waarop geplaatst zijn de heeren I. Dr. G. Engels, tijdelijk leeraar aan het gymnasium alhier; II. A. J. Boter- mans, tijdelijk leeraar aan de II. B. school alhier. 3. Eene aanbeveling ter benoeming van een leeraar in Nederl. taal en letterkunde aan de II. B. school, waarop geplaatst zijn de heeren: I. Dr. G. Engels, bovengenoemd; II. A. J. Botermans, bovengenoemd. 4. Drie ontwerp-besluiten van burg. en weth. tot het doen van af- en overschrijvin gen op de gemeentebegrootingen voor 1895 en 1896. 5. Het door burg. en weth. opgemaakte 2e suppletoir kohier der pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1895/6. 6. Voorstel van burg. en weth. om goed keuring te verleenen aan het besluit om de tijdelijke, voorziening der betrekking van leer aar in wis- en natuurkunde aan het gym nasium te continueeren tot 1° September a.s. 7. Voorstel van burg. en weth. tot wijziging a. Van de artt. 3, 18 en 19 van de »Ver- ordening tot regeling van het Gymnasium", (gem.blad no. 19 van 1880). I. Van art. 2 van de Bepalingen waar naar aan de openb, middelb. scholen leer lingen worden toegelaten" enz. (gem.blad no. 2 van 1892). c. van de artt. 2 en 3 van het »Huis- houdeiijk reglement voor de openb. middelb. scholen, (gem.blad no. 4 van 1892). 8. Adres van de directie der stearine- kaarsenfabriek sApollo" alhier, om teniet- doening van den aanslag dier naamlooze vennootschap in den hoofdelijken omslag dezer gemeente, dienst 1896. In de gisteravond gehouden ledenvergade ring van het Nuts-departement alhier werd aan den heer G. W. Snel een zilveren her inneringsmedaille uitgereikt, naar aanleiding van het feit, dat hij 25 jaar bij den heer J. Odé was werkzaam geweest. Als nieuwe leden werden aangenomen de heeren J. F. W. van Veeren en dr. L. E. O. de Visser. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering werd benoemd mr, D. Lodder, tot plaatsvervanger de heer M. Hom. Onder een grooten toevloed van belang stellenden had gistermorgen de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer C. de Mooij. Te midden der talrijke schare werden opgemerkt deputa ties van kerkmeesters, predikanten, ouder lingen en diakenen der Ned. Herv. gemeente, het college van collectanten, het bestuur der Evang. Herv. vereeniging, de organist der Groote Kerk, een deputatie der Vereeniging van godsdienstonderwijzers", directeuren der geneeskundige sociëteit t> Waar men met ijver werkzaam is" enz., waartoe ook de overledene behoorde, en vele zijner vrienden. Nadat de lijkkist, met levende bloem kransen bedekt, in de groeve was neder- gelaten, nam de heer G. Besselaar M.Jz,, godsdienstonderwijzer te Rotterdamhet woord, om den overledene te huldigen als een vroom, humaan, rechtschapen Christen, die zich aan de taak welke hij op zich nam, geheel gaf en bij al zijn doen en laten Christus als het middelpunt beschouwde. Konden de Schiedammers beter dan spreker getuigen wie en wat De Mooij voor de stad zijner inwoning geweest is, hij zelf had hem leeren waardeeren en hoogachten in zijn ver diensten voor het Godsrijk. Alle aanwezigen opwekkende het voetspoor van dezen edelen ontslapene te volgen, richtte spreker zich vervolgens tot de kinderen, die in den over ledene verliezen den raadsman op hun levens pad en den leidsman hunner jeugd, wiens nagedachtenis zij zeker lang in eere zullen houden, Nog bond hij hun op het hart, de treurende weduwe door liefdebewijzen te troosten en te sterken. Toen een der zoons zijn dank had betuigd voor de groote belangstelling aan deze plaats en voor de hartelijke, waardeerende woorden aan de nagedachtenis zijns vaders gewijd, verliet men de groeve onder den indruk eert braaf man naar zijn laatste rustplaats te hebben geleid. In aansluiting op ons bericht van Zater dag aangaande de werkstaking der Rotter- damsche bootwerkers kunnen wij nog melden dat Zondag in den namiddag alhier twee booten zijn aangekomen, bestemd voor Rot terdam de Doris met ijzererts geladen, kwam uit zee, doch had te Maassluis order ontvan gen hier te stoppen, en de Langdon geladen met kolen kwarn van Rotterdam de laatste is evenwel hedennamiddag zonder gelost te zijn door onze bootwerkers weder vertrokken met geheime order. Zoodra dit bekend was bjj de Rotterdam- sche bootwerkers, kwamen ook zij naar hier, teneinde onze bootwerkers over te halen niet met de lossing te beginnen, wat dan ook tot heden niet gebeurd is. Onze bootwerkers, zoo verzekerden zij ons, willen gaarne wer ken, mits de booten gecharterd zijn voor Schiedam. Gistermorgen te 5 uur arriveerden de Rotterdammers weder met eigen stoomboot, om toe te zien dat de belofte door enkelen den vorigen dag gedaan, gehouden zou wor-" den. Vanwege het hoofd der politie waren uitgebreide maatregelen genomen om even- tueele opstootjes te voorkomende geheele politiemacht was op het Hoofd aanwezig. Gelukkig is deze voorzorg overbodig gebleken, daar er niets gebeurd is dat aanleiding gaf tot opstootjes. Als bewijs van goede tucht in den Rotterdamschen Bootwerkersbond kan dienen dat bij een der leden, die waar schijnlijk te veel gebruikt had en dientenge volge nogal praats had, door een der bestuur leden, na eerst gewaarschuwd te zijn wat evenwel niet hielp het insigne van de jas werd gerukt en hij zoo werd weggezonden onder bedreiging dat des avonds met hem zou worden afgerekendde man ging toen

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2