halm het dijkje uit naar Rotterdam terug. In den voormiddag hadden vier Schiedam- sche bootwerkers en vier Rotterdammers een conferentie ten stadhuize met den burge meester. Gisteravond te 8 uur werd in het café- Jurgens aan het Hoofd alhier de door strooi biljetten aangekondigde vergadering gehouden, welke werd gepresideerd door een der Rotter- darnsche bestuursleden van den bond, N. de Heer. Na onze politie een pluimpje gegeven te hebben voor haar kalm en bezadigd optreden en beweerd te hebben dat indien de Rotter- damsche politie evenzoo deed, iedere botsing vermeden zou worden, zette hij het doel en streven van de Rotterdamsehe bootwerkers- bond uiteen en somde hij hunne grieven op. Soms ruw schertsend, deelde hij mede hoe velen ten hunnen koste leefden, met het hun ontfutselde loon grove vertering maakten, en bun echtelijk leven in gevaar brachten. Aan het slot vroeg hij steun bij de Scliie- damsche vakgenootenwekte op om, even als te Amsterdam, Dordt, Zaandam en elders was geschied, ook te Schiedam een afdeeling van den bond te vormen. Niet alleen zouden de Schiedammers daar door mede de vruchten kunnen genieten, die bij voldoenden steun uit coöperatie zouden kunnen voortvloeienmaar de Schiedammers konden dan verzekerd zijn, dat de Rotter damsehe bootwerkers aan hen de voorkeur zouueii laten, wanneer te Rstterdam voor Schiedam bestemde granen enz. gelost moes ten worden. De heer W. F. Tak wees er op hoe noodig het voor Schiedam was, dat de gewone En- gelsche beurtbooten geregeld blijven varen, daar een staking van die vaartuigen de bran ders buiten de mogelijkheid zou stellen hun gist naar Engeland te blijven zenden, wat voor vele patroons met ondergang gelijk zou staan. De inleider verklaarde dit bezwaar reeds te kennen, en zei dat het noodig was, dat hij zich naar de hedenavond in Rotterdam ge houden wordende vergadering begaf, om te bewerken, dat de vaste trade-booten geregeld blijven. De vergadering, die hoe druk be zocht, een zeer kalm verloop had, werd ge sloten nadat verschillende personen zich had den opgegeven voor de te Schiedam op te richten afdeeling van den bootwerkersbond. Wij vernamen echter dat deze nog niet officieel is geconstitueerd, daar enkelen zich hadden aangemeld, die eigenlijk niet tot de bootwerkers behooren later zal men een lijst opmaken van de eigenlijke bootwerkers en dan met Rotterdam een conferentie houden. Vandaag is alles rustig, de politiemaatrege len zijn belangrijk ingekrompen en om de 4 uren gaan en komen de ploegen Rotterdam mers, die dan met een stoombootje worden gehaald en gebracht. Hedenmorgen deed zich nog een eigenaar dig geval voor. Aan het Hoofd arriveerden in den voormiddag een 30-tal werklieden, die hier de van Rotterdam komende Maassluis- sche boot opwachtten. Op de vraag van eenige Rotterdammers waar zij heen moesten, werd geantwoord dat zij te Maassluis in een boot gingen werken; en nadat men vervolgens vernomen had hoeveel zjj daar konden ver dienen, werd hun dit bedrag hier uitbetaald, op de nadrukkelijke voorwaarde evenwel om onmiddelijk terug te keeren, aan welk com mando zonder aarzelen werd gevolg gegeven. Zooals wij in den aanvang zeiden, is de boot met kolen vertrokken, die met erts ligt evenwel nog aan de boeion. Zondagmiddag is het 5-jarig dochtertje van I. van der Heijden, wonende aan de Bleeker- straat, te water geraakt in de Schie. G. Brink man, die zich, ondanks hij een nieuw pak aan had, zich dadelijk gekleed te water b'e- gaf, had het geluk het kind te redden. Gisternamiddag is de 9-jarige Jan Bijl te water geraakt sn de Schie. Hij werd gered door den brandersknecht T. J. Hendriksen, die op het hulpgeroep van den heer J. van Noortwïjk dadelijk kwam toesnellen. Hedenmorgen is in de grienden aan den Maasoever alhier een lijk gevonden dat wegens den verren staat van ontbinding waarin het verkeerde, niet was te herkenoen en in een kist is moeten gehaald wordeu. Het is naai de stads-metselwerf vervoerd en zal morgen ochtend vroeg worden begraven. De Koningin en de Koningin-Regentes ma ken te Faulenseebad dagelijks kleinere of grootere tochtjes. Het verblijf in het hotel is uitstekend het weder over het algemeen niet ongunstig. Maandag 1.1. gingen II.H. M.M. naar Lauterbrunnen en bezochten Staubbach en Frummelbacli. Dinsdag werd een tocht naar de Blausee ondernomen, Woensdag de Blatenberg bezocht. De ge zondheid van ÏIH. MM. laat niets te wensehen. De Koningin-Regentes heeft aan dr. H. Blink, directeur der hoogere burgerschool te Am sterdam, vroeger te Nieuwer-Amstel, opge dragen in den aanstaanden zomer aan II. M. de Koningin onderricht te geven in de cosmographie. De Koninginnen zijn Vrijdag j.l. naar Mei- ringen geweest en hebben een tocht gemaakt op het Brienser meer. De volgende dagen hebben de Vorstinnen uitstapjes gemaakt naar de omstreken van Faulenseebad, alles bij prachtig weder. Hedenavond vergaderen in het gebouw der Tweede Kamer de afgevaardigden, behoorende tot de fractie Borgesius, die der liberale fractie De Beaufort, de katholieke partij, de leden der fractie De Savornin Lobman en die der fractie Kuyper. In al deze bijeenkomsten zal de kieswet het onderwerp der gedachtenwisseling zijn. (39.) De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 14 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 9 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 2,739,407.25'/j en bij de betaalmeesters. - 1,595.440.33Vs Te zamen4,334,847.59 Aan het hoofd van het jongste weekblad Patrimonium staat 19 Mei zoo meldt men zullen de be raadslagingen over Van Houtens kiesrecht- ontwerp aanvangen. De waardige kalmte van 't onmondig gehouden volk wordt misbruikt en uitgelegd, alsof het volk geen belang stelt in uitbreiding van het kiesrecht. Werd door het volk met dreiging het stembiljet geëischt, het werd [revolutionnair gescholden. Zóo oordeelen conservatieve lui, die steu nende op stok en sabel, de menigte durven tergen en zich onschuldig wanen. Te Rotterdam werd Zondag wederom een vergadering van bootwerkers gehouden. Mede gedeeld werd dat het bestuur een voorloo- pige loonlijst heeft opgemaakt; het stelde voor dat de cargadoors deze door hun handteeke- ning zullen bekrachtigen. Zoodra allen dit hebben gedaan, zal men aan het werk gaan, vóór dien tijd niet. Voorts zou ook niemand den arbeid hervatten voordat de werklieden, die nu reeds waren bedankt, door hun pa troons weer werden aangenomen. De vergadering gaf hiermede hare instem ming te kennen. Behalve o. a. op de Harwichbooten werd gisterochtend het werk hervat aan de stoom schepen Pet ford en Brittannia aan de Wil lemskade en aan de Bergsche loot in de "Westerhaven. Het lossen der Bet ford tracht ten een 4- a 500 bootwerkers te beletten. Toen de politie hierop de militaire macht requireerde, zoodat spoedig een 100-tal ge wapende mariniers verschenen en langs "Wil- lems- en Westerkade gingen patrouilleeren, ging de menigte uiteen, zonder dat er wan ordelijkheden voorvielen. De soldaten rukten tegen den middag weer in. De politie bewaarde daarna met patrouilles van 8 tot '12 man aan de Boompjes en de ka den de orde. Op de rivieren wordt gewaakt door met politie bemande bootjes en door twee torpedobooten, terwijl Ilr. Ms. kanon- neeiboot 1)ufa onder stoom ligplaats geno men heeft nabij de Katendrechtsche haven. De Willemskade, liet Willemsplein en de Boompjes waren hedenmiddag te 4 uur ge deeltelijk door de politie afgezet. Patrouilles politie en mariniers maanden de bootwerkers op de Boompjes tot doorloopen aanzij trok ken zich hoofdzakelijk in den omtrek van de bootwerkershuisjes samen. De burgemeester van Rotterdam heeft, naar aanleiding van samenscholingen welke in sommige gedeelten dier gemeente hebben plaats gehad, waarbij ongeregeldheden zijn gepleegd, alle samenscholingen van meer dan vijf personen op den openbaren weg verboden. Afwisselend w-erd gisteren op enkele boo ten gewerkt en gestaakt. N. de Heer heeft als bestuurslid van den »N. N. B. B." bedankt, omdat B. de Heer, die baas of kras is bij Verhagen aan de weekbooten van de firma Muller Co., gezegd zoude hebben, dat hij tot staking zoude be sluiten, als N. de Heer als bestuurslid aftrad. In een strooibiljet namens het bestuur der sN. N. B. B." verspreid, wordt gezegd »als nu B. de Heer niet staakt, wachte hij zich voor de gevolgen". Gisteren werd aan de N. E. Ct. uit Maas sluis gemeld Hedenochtend kwamen een 50-tal boot werkers van Rotterdam te Maassluis, waar van zich enkelen naar het eiland Rozenburg begaven, teneinde te bewerken, dat de te Maassluis liggende schepen niet werden gelost. Tot heden werd dan ook niet met het lossen en laden aangevangen, en het stoomschip Fried. Erupp vertrok weder naar zee, met bestemming naar Antwerpen. Reuter seinde gisteren uit Londen aan de N. R. Ct. .- De leider van de weiklieden die niet tot een syndicaat behooren, heeft toestemmend geantwoord op een telegram, hem gisteroch tend toegezonden, waarin gevraagd werd of er vijfhonderd lossers, niet tot een syndicaat behoorende, naar Rotterdam konden worden gestuurd, als de werkstaking voortduurde. De N. P. Ct. deelt het volgende mede omtrent de werkstaking der bootwerkers te Rotterdam. Bij klokgelui en trommelslag werd heden ochtend te 5 uren het regiment dienstdoende schutterij onder de wapenen geroepen. Eenige schermutselingen van weinig beteekenis en eene enkele poging tot ophitsing, gisteren voorgekomen deden ter voorkoming van erger tot dit besluit overgaan, te meer daar de politie alleen niet in staat, is metdegewenschte kracht te zorgen dat het verbod van samen scholingen wordt nagekomen. Reeds om 6 nur hedenochtend waren enkele honderden schutters met hunne offi cieren op de algemeene aiarmplaats, het beursgebouw, present en werden van daar uit vervolgens de verschillende posten betrokken. De kolonel-commandant J. J. M. Blanken- heijm heelt met den staf zijn hoofdkwartier in het Beursgebouw opgeslagen. Daar bevindt zich ook de garnizoens-commandant J. B. Verheij. Om allen, die werken willen in de gele genheid te stellen aan het werk te gaan, zonder daarin gestoord te kunnen worden, heeft de schutterij nu de geheele Boompjes en de kaden afgezet aan beide zijden. Buiten hetgeen op handel en verkeer betrekking heeft, wordt niemand, behalve zij die daar wonen, doorgelaten. Op de Grimsbyboot, Bedford, is heden morgen het werk gestaakt, op de Brittannia en de Glasgowboot werd het niet hervat. In de Boompjes wordt gewerkt als gisteren, zoo ook aan den Linker Maasoever, alles met eigen volk. Eene poging om het werk to beletten op eene kolenschuit aan de Spaan- schekade werd hedenochtend door de politie verhinderd. Op het emplacement van het Station Maas, in het Boerengat en aan de Admiraliteitskade wordt gedeeltelijk gewerkt. Hedennamiddag hebben de Boompjes, afge zet van de Leuvebrug tot den oprit van de \Villem«brug, een Zondagse!* aanzien. Eene voor cargadoors en werklieden ongewenschte rust heerscht daar. Het bestuur van den X. N. B. B. heeft zich lot de verschillende cargadoors gewend met het verzoek om met beu eerie bespre king te houden over het vastgestelde loon- tarief. Behalve op eenige beurtbooten, wordt ook gewerkt op de ert<booten Camhden en Blacle- more van de firma Midler Co., liggende in de Katendrechtsche haven op vier stoom schepen liggende in de Spoorweghaven, op een boot van de American Petroleum Com pany te Chariots, terwijl men te 3 uren hedennamiddag aan het weik is gegaan op eene boot, liggende aau boei 17; alles weder om onder politietoezicht. Op de Brittannia en de Bedford is weder om het werk opgeval. Van een geregeldea arbeid op die schepen is echter geen sprake. Er worden pogingen aangewend om de sleepers tot staking over te halen. Naar wij vernemen zou besloten zijn vreemd werkvolk aan te nemen, tot het verrichten van werkzaamheden aan de schepen op stroom. Van vertrouwbare zijde wordt bericht, dat de lossing van het ss. Fried. Erupp, oor spronkelijk voor Rotterdam bestemd, thans te Antwerpen met succes geschiedt. Het ss. Brittanniahier van Leith aangekomen, keert wegens de werkstaking met een groote partij kolen nog aan boord weder derwaarts teru". Het s.s. Langdon, 8 Mei van New-Castle hier aangekomen, dat hier ongeveer 50 ton kolen heeft gelost en wegens de strike naar Schiedam vertrok en daar tevergeefs poogde de lading te lossen, is heden met het overige der lading naar Londen vertrokken. Onder Voorburg is Zondagmiddag een 5- jarig meisje bij het plukken van bloemen voorover in eene sloot gevallen en in de mod der gestikt. p een stuk weiland nabij de kom der ge meente Boskoop werd Zondagmiddag eene vergadering gehouden vanwege den socialisten- bond. Als sprekers traden op Domela Nieu- wenhuis en Bergmeijer, De meeting was tamelijk goed bezocht en op den openbaren weg bewoog zich eene groote menigte nieuws gierigen. De noodige maatregelen ter voorkoming van ongeregeldheden waren genomen, doch alles liep zonder stoornis der orde af. De Amst. Cl. organiseert van 22 tot 27 dezer een tentoonstelling in De Brakke Grond te Amsterdam en hoopt daar o.a. een beeld te geven van wat de Nederlandsche affiche- kunst beteekent. Door de langdurige droogte is op vele dor pen van Noord-Holland, waar men geen ander ''inken heeft dan regenwater, gebrek aan water. De »trek" van arbeiders uit Tcrmunter- zljl (Gr.) en omliggende dorpen naar de veen derijen in Oldenburg neemt steeds toe. Dezer dagen zijn wederom ongeveer 20 arbeiders vertrokken.1

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3