het uitgebreide kiesrecht van 1887 Maar daarom is hij in beginsel voor 'templiclit, vooral ter breideling van den invloed van volksmenners, en hij zal stemmen voor een practiscli voorstel voor stemplicht, ook ais zeer noodig correctief tegen de overweldiging van de massa. Hij deed een beroep op 's minis ters medewerking voor stemdwang. Overigens ontkende hij, dat dit. ontwerp, behoudens de gemeenteverkiezingen, een censuskiesrecht handhaaft, en verdedigde hij het ontwerp tegen verschillende bedenkingen, in de afdee- lingen geopperd. Het gevaar voor kiezersteelt en ontkiezering vreest hij niet, ook niet tengevolge van ver laging van arbeidsloonen of van liuurverhoo- ging. Die gevallen zyn ondenkbaar. Bespreking der tabellen voor de huurprijzen achtte hij voor de Kamer onmogelijk. Spreker had bedenking tegen gemis van straffen tegen opgave van fictieve huren en loonen door werkgevers; tegen de splitsing der gemeente; tegen het onderscheid tus- schen bedeeling tot leniging van nood en andere, en vooral tegen de overgangsbepa ling, voor hem een onoverkomelijke hinder paal om te stemmen voor het ontwerp, dat hij overigens in 's lands belang wensclite. De heer Mees hechtte aan de uitspraak der kiezers van 1894 eene niet zoo onbe paalde beteekenis als de heer Pijnappel en zag er zijnerzijds niet een goedkeuring in van de kiesrechtpolitiek der vorige regeering, wier medestanders geslagen maar niet overwonnen zijn. Eenig verband tusschen belastingen en kierecht acht spreker een voordeel waardoor velen reeds ambtshalve kiezer worden. Boven dien de grondwet veronderstelt betasting als kiesrecht-grondslag. Ook de woninghuur is eeti positief welstandsteeken en overigens ver dedigde hij de aangenomen verscheidenheid van kenteekenen, gegrond op het bezit. Hij zal daarom stemmen tegen alle amendemen ten die de positieve kenteekenen verzwakken; hij waarschuwde 'oor verwerping der wet, waardoor een kabinet zou optreden dat het bestaande, onmogelijke kiesrecht zou behou den. Men wachte niet totdat men er toe ge dreven wordt. Kiesrechtuitbreiding is billijk en hoeveel kiezers er komen, is hem onver schillig, als de kenteekenen maar billijk zijn. De heer Van Karnebeek verklaarde zich voor kiesreclituitbreiding binnen zoodanige grenzen dat het staatsbelang bevorderd wordt, en aan vaardt dus, ook uit grondwettig oogpunt het regeeringsstelselmaar hij heeft tegen de Uitwerking groote bezwaren. Hij verlangt meer verband tusschen woningeisch en personeeie belasting; wil den kiezersleeftijd nog meer vcrhoogen en is tepea gemeentelijke kies rechtregeling bij dit ontwerp. Stemplicht, in beginsel goed, ware door strafbepalingen niet te handhaven. De heer Kuyper wenscht het standpunt zijner fractie uiteen te zetten. In beginsel is zij tegen dit ontwerp evenals tegen het vorige, omdat het op een staatsbegiip is gegrond dat zij niet belijdt. Zij acht alle recht en gezag van staat en volk afkomstig van God en daarom is zij gekant principieel tegen volks- souvereiniteit, tegen het algemeen stemrecht en tegen regeermacht bij het volkmaar vóór het huismanskiesrecht, liet sociale en organieke kiesrecht. Rationeel ware grond wetsherziening in onzen geest, maar daarop bestaat geen kans. Wij mogen dus eischen dat hoogere beginselen niet veronachtzaamd worden, voorzoover het artikel toelaat, dat de regeling formeel goed is en dat het be ginsel consequent worde doorgevoerd. In die opzichten nu wekt liet ontwerp teleurstelling. Het hooger element in het ontwerp ontbreekt, O. a, ten aanzien van de gezinshoofden. Het stelt het materieele, het monetaire op den voorgrond, de rest is slechts ornament. De regeling is niet deugdelijk, wegens de opneming van de gemeenteraadsverkiezingen, wegens te grooten invloed in de administra tie, wegens de beschikking door anderen dan een kiezer zelf over zijn kiesrecht, terwijl het ontwerp zal aanleiding geven tot groote on billijkheden; en eindelijk dat het niet zal voldoen aan de billijke eischen van een groot gedeelte der rustige arbeidersbevolking. Sym pathie met het ontwerp bestaat niet. Tot ver betering zullen wij medewerken, de eind stemming ons voorbehouden. Minister Van Houten begon met een uit voerig betoog dat het tegenwoordig ontwerp voortvloeit uit de historiedat hij met zijn voorgangers in de algemeene omschrijving van de limiet overeenstemde, doch dat het verschil liep over de schrijfproef als een bewijs van kennis en belangstelling en over de uit sluiting alleen van bedeelden. De minister staat vóór ruimer uitbreiding van geschikten en beter uitsluiting van on- geschikten. Hij ss opgetreden tengevolge van de verwerping der techniek van het ontwerp zijns voorgangers en wegens den steun dien hij kon verwachten, zoowel van zijn geest verwanten als van andoren, speciaal van de katholieken, die zich allen verklaard hadden voor een ruime uitbreiding van het kiesrecht en van correctief geen woord repten. De minister betoogde verder, dat in de omstandigheden sedert 1894 niets is gewij zigd wat aanleiding zou kunnen geven om het ontwerp te veranderen. De verwerping zou een ernstig politieken strijd kunnen ver oorzaken. Hij zegt dit zonder een machtiging tot intrekking in zijn zak te hebben of eenige verbintenis met zijn collega's te hebben aan gegaan. Aan het ontwerp kan in hoofdzaak riiet worden getornd. De techniek is zoo goed mogelijk, tenmiste als men niet tot misbruiken aanleiding wil geven. Vermin kende amendementen kan hij met aannemen. Correctieven ook niet, als ze hem beginselen opdringen die hij niet wenscht, zooal%stem- plicht, waaronder hij nooit zijn naam zai zetten. Herhaaldelijk wijst de ministev-er op dat het ontwerp in het land gunstig is ont vangen, dat er overal in openbare vergade ringen tot aanneming is geadviseerd, waar aan hij de rust in 't land toeschrijft. (Gelach). Belangrijke veranderingen kan hij niet be loven, tot samenwerking is hij bereid, maar hij hoopt ook, omdat vele belangrijke her- vo,-mingen wachten, dat dit ontwerp zal worden aangenomen, zoo min mogelijk ver anderd. De heer Goeman Borgasius komt op tegen de rede vau den minister, die zeer inge nomen is met zijn eigen ontwerp, feitelijk zou willen dat alle amendementen wegbleven, waarschijnlijk omdat hij geen kans ziet détails in het ontwerp te verdedigen. Vooral komt hij op tegen de insinuatie als zou spreker en zyn vrienden eigenlijk strijden pro forma, maar inderdaad tevreden zijn met het ont werp. Dinsdag voortzetting. SCHIEDAM, 15 Mei 180C. Naar wij vernemen, hebben zich dertig sollicitanten aangemeld voor de betrekking van gemeente-ontvanger alhier. Bij den schoen- en laarzenhandelaar Hopj^e, wonende aan de Broersvest alhier, werden Woensdagavond 2 paar bottines van de uit stalling voor de deur gestolen. Gistermiddag verbreidde zich een treffende treurmare door deze gemeente. Een viertal Schiedamsche jongelingen, het fraaie weder waarnemende voor een watertochtje, besloten, te Hillegersberg per rijtuig aaogekomen, daar een roeibootje te huren en op de stille, kalme plassen zich te vermaken met spelevaren. Zoo gezegd, zoo gedaan. Al varende kreeg het viertal een ander bootje in 't gezicht en zette daarheen koers, om het vervolgens te enteren. Tengevolge van de daarbij ontstane beweging sloeg het bootje met de vier jonge lingen om, zoodat zij allen te water geraakten en in levensgevaar verkeerden. Wel daagde spoedig hulp op, doch niet spoedig genoeg om te verhinderen dat twee hunner verdron ken de 29-jarige A. M. Hoogendam en de 21-jarige M. Tuyl zonken weg in de diepte en vonden er den dood. De twee anderen, de 15-jarige IC. J. van Erpecum en de 21- jarige J. Houtman we'rden met groote moeite gered, dank zij de krachtige toepassing der bekende middelen tot het opwekken van levensgeesten bij drenkelingen. De lijken zijn gisteravond naar de ouder lijke woning herwaarts gebracht. De smart der diepbedroefde ouders van de beide verongelukte veelbelovende jongemen- schen laat zich beter denken dan beschrijven. Gisternamiddag te 3 uur werd het perso neel der branderij van den heer M. Kra nen, in de Konynenbuurt alhier, attent ge maakt, dat liet dak in brand stondbij onderzoek bleek dat er al een gat van onge veer een meter in gebrand was. Met kitten water heeft het personeel zelf den brand gebluscht. Een vonk uit den schoorsteen is de ver moedelijke oorzaak. Bij de wed. Hulscher, wonende aan de Hoogstraat alhier, had Woensdagavond, door het breken van een der kettingen van de brandende hanglamp, welke dientengevolge naar beneden viel, een begin van brand plaats, welke door de bewoonster zelve werd ge bluscht. Een tafel werd beschadigd. Bij Den Drinker, wonende in de Emma- straat alhier, had gisteren een schoorsteen brand plaats, die door de politie werd ge bluscht. Hedenavond omstreeks 6 uur in het 4- jarig zoontje van II. Brandenburg, wonende aan de Nieuwe Haven, in de Schie te water geraakt. liet knaapje werd gelukkig gered door den zakkendrager J. Koning. Het adres van de officieren der dienst doende schutterij te Haarlem, verzoekende verbetering in de thans bestaande schutterij- wet, is aan de Koningin opgezonden. Met dit adres hebben officieren van 54 schutterijen uit andere gemeenten hunne instemming betuigd, In het geheel draagt het nu 390 handteekeningen. De Telegraaf ontving gisteren het volgende telegram uit Nederl. Indië De toestand in Atjeh is onveranderd. Gis terenavond werd van Landjamoe uit eene verkenning ondernomen. De stellingen van Toekoe Oemar konden evenwel niet bereikt worden, daar tengevolge van de overvloedige regens de bruggen vernield zijn. De stellingen van Toekoe Oemar zijn nog bezet en onder vinden weinig nadeel van het bombardement. De regens houden aan en verhinderen de oparatiën. Bij de staatsspoorwegen bestaat het voor nemen van 15 Juni tot 15 September twee maal 's weeks op het station Meppel en de noordelijk daarvan gelegen stations tegen ver laagden vrachtprijs vacantiekaarten le, 2e en 3e kl. via ZwolleUtrecht, naar Amsterdam, Rotterdam en Den Haag uit te geven, geldig voor veertien dagen. De werkstaking der bootwerkers te Rotterdam. In de Woensdagavond in het Verkooplokaal te Rotterdam gehouden openbare vergadering, uitgeschreven door den nNieuwen Ned, Boot- werkersbond" en de »Neder!andsche Vlag", die zeer talrijk werd bezocht, werd na lang durige besprekingen eenstemmig besloten de algemeene werkstaking vol te houden. Naar de N. S. Ct. verneemt, zijn de vol gende firma's bereid bij onmiddellijke hervat ting van de werkzaamheden erts te doen lossen tot ultimo December 1896 tegen den tot heden betaalden prijs van 5 cents per last: Bruckwilder Co., Vve. Chainaye Discry, P. A. van Es Co., Hudig& Blok- huijzen, Krupp'sche Spedition und Rhederei, Phs. van Ommeren, Johs. Otten Zoon, Ruys Co. en Solleveld Van der Meer. De firma Wm. H. Muller Co. heeft zich bij herhaling bereid verklaard eveneens 5 cents te betalen voor alle ertsen, door haar in lasten verwerkt. Woensdag zijn ook het pantserschip Evert- sen en de gaffelschoener Argus van Nieuwe- diep naar Rotterdam vertrokken om met de Kortenaer hulp te bieden bij eventueele on geregeldheden. Het pantserschip Evertsen heeft thans lig plaats genomen aan de Boompjes tegenover het bootwerkershuisje en de Piet Hein op stroom tegenover de Katendrech tsche haven. Hedenmorgen is het 3e bataljon van het regiment schutterij in dienst gekomen.onder bevel van den overste Ch. E. de Jonge. Dezelfde posten als gisteren werden betrokken. Hedenochtend kwam te Rotterdam aan uit Engeland Wilson, de voorzitter van de aTrade Union", teneinde de Engelschen, op de sche pen alhier werkzaam, tot staking over te ha len. Met een bootje van de stakers, de En- gelsche vlag in top, werd de rivier be varen. Aan de Gooleboot is het werk hedenochtend gestopt, aan verschillende booten aan de Wii- lems- en Westerkade werd met eigen volk gewerkt, ook aan de Harwichboot Vienna, doch met de helft van het volk. Gisteren avond zoude men aan de Harwichboot tot staking overgaan, doch een bespreking tus schen stakers en werklieden leidde tot niets, zoodat, hoewel het werk eenige oogenblikken gestopt werd, van eene geheele staking aan de Harwichboot geen sprake was. De firma Iludig Pieters verwacht heden- namiddag 60 Engelsche werklieden. Op de beurs merkte men hedenmiddag op Wilson, den afgevaardigde van de Union, ten bate van de werkstakers overgekomen, en ook een afgevaardigde van de sShipping Fede ration", die zich met eenige reeders onder hield om desverlangd werkvolk voor hen over te zenden. Aan verschillende booten, waar gisteren en eergisteren nog gewerkt werd, werd heden gestaakt. Dit heeft voornamelijk betrekking op de stoomschepen in de Spoor- en Binnen haven en op de lichters, te oud-Delftshaven liggende. Op de Maasstroom in de Boompjes werd hedenmorgen het werk door de stakers ge stopt. Met eigen equipage was men daar aan 't werk De Grimsbyboot werkte den geheelen dag flink door, hetgeen over het algemeen ook het geval is met alle booten aan de Willems- en Westerkade liggende. Op het stoomschip Nell Jess, liggende aan boei 5, werd met eigen volk gewerkt, zoo ook op de Frederihs- lorg, met hout geladen en op stroom liggende. Vier bewapende stoombarkassen, uit Helle- voetsluis herwaarts gekomen, verrichten dienst op de rivier en beschermen de toegangen tot de havens. Naar wij vernemen, is op de Baltimore- boot, liggende in de Spoorhaven, hedenochtend bel werk gestaakt, omdat gisteravond een werkman, die gedurende den dag daarop werkzaam was, op weg huiswaarts op de Wil lemsbrug is aangesproken door eenige stakers, die hem bedreigden hem over de brug in de Maas te werpen, indien hij niet terstond terugkeerde, zyn gereedschap ging halen err staakte. De man voldeed hieraan, vertelde aan boord wat hem was overkomen en allen hebben daarop het werk neergelegd. De vrouwen van eenige werklieden, die bij de firma W. H. Müller Sc Co. in dienst zijn, hebben in hunne woningen bezoeken ont vangen van stakers, die hun vrees aanjoegen om zoodoende op de mannen te influen- ceeren. (N. B. Ct.) Gisteren werd van de zijde van het comité der werkstakers den burgemeester verzocht zijne bemiddeling te willen verleenen om toenadering tot de firma Müller Co. te verkrijgen. De burgemeester, aan dit verzoek vol doende, heeft eene samenspreking met den heer Kruller gehouden, waarin deze hem verzekerde, dat zijne firma geen geldelijk voordeel uit de invoering van haar stelsel van vaste werklieden verlangde te trekken, maar het stelsel zelf wilde handhaven. Daarop is door den burgemeester voorgesteld, dat de firma Müller Co. zich zou verbinden, het geldelijk verschil, dat mocht blijken te be staan tusschen de vastgestelde f 15 loon per week en de 5 cent per last, later bij ver rekening aan de werklieden bij te betalen. De firma Müller Co. nam.dit voorstelaan en het comité der werkstakers verklaarde eveneens er mede in te stemmen. Op eene vergadering van bootwerkers, hedenmiddag te twaalf uur in alle haast in

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2