SPORTL Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Oude r w ij s. Armenzorg. Ir&eeli tzaken. V i s s c h e i' ij. Kerknieuws. het Verkooplokaal belegd, werd besloten het voorstel niet aan te nemen. Deze uitslag werd hedennamiddagaan den burgemeester medegedeeld, deor eene depu tatie, bestaande uit De Heer en Mes. Te Rotterdam is Woensdag door de politie gearresteerd de bekende kwartjesvinder K., die in vereeniging met zijn makkers een Duitscher, tijdelijk aldaar verblijvende, in een bierhuis in de Molensteeg met kaartspel 200 mark afhandig had gemaakt. Bij zijne arrestatie was het geld reeds in andere han den overgegaan. Op 's rijkswerf le Hellevoetsluis is order ontvangen om met den meesten spoed vier gewapende stoomsloepen dienstklaar te ma ken ert onmiddellijk daarna te laten opstoo- roen naar Rotterdam. (AT. li. Ct.) Het met balken geladen Amerikaansche stoomschip Springwell, dat Woensdagmorgen in de spoorwegbrug te Dordrecht was vast geraakt. kon des avonds omstreeks kwart voor zessen, na 450 ton water uit de ketels gepompt en circa 600 Amerik. grenen balken van zijne deklast gelost te hebben, waardoor het vaartuig l'/s voet gelicht was, de brug- opening verlaten, en om kwart over zessen lag het in de Kalkhaven. Bij het verhalen naar de Kalkhaven botste het schip nog tegen een dukdalf bg de spoorwegbrug, die eenigs- zins beschadigd werd. Zoodra de spoorbrug dicht was, werd het treinenverkeer daarover hervat. Te Dordrecht is andermaal in betaling ge nomen een muntbiljet van f 10, bestaande uit twee verschillende helften, dragende aan de achterzijde in den linkerbenedenhoek E 08616 en in den rechterbenedenhoek A T 07359. Zij die in het bezit zijn van de hierbij behoorende helften, worden verzocht zich te vervoegen aan het bureel van politie aldaar. Tegen een werkman te Sliedrecht is een vervolging ingesteld wegens het mishande len en daarna uit een roeiboot in de rivier werpen van zijn stiefzoon. Er zijn te Amsterdam in de Rietlanden twee ertsbooten uit Rotterdam aangekomen, om aldaar te worden gelost. De Carnbroak kwam Dinsdag en Woens dagmorgen arriveerde de Alard. Met de los sing is zonder eernge stoornis begonnen. Met het oog op mogelijke gebeurlijkheden houdt de politie toezicht. Mejufir. Catharina Alberdingk Tlnjm te Amsterdam moet om gezondheidsredenen naar het buitenland. Haar inrichting op de Rozen gracht zal, volgens de Amst. Ct., van 15 Mei tot 15 September gesloten zijn. Een jong wielrijder, broeder van een bekend hardrijder, die dit jaar voor het eerst in wed strijden op de baan zou uitkomen en van ■wien de beste verwachtingen gekoesterd werden, heeft Zondag j.l. by het oefenen op de baan in het Willemspark te Amsterdam een noodlottigen val gedaan. Hij viel boven uit de hooge bocht, brak zyn sleutelbeen en een arm, terwijl zijn lorgnet hem in het oog drong. Ia deerniswekkende» toestand werd hij met een brancard naar het Gasthuis ge bracht, waar hij aan de gevolgen is bezweken. In het Vondelpark te Amsterdam hebben een paar nachtegalen hun nest gebouwd en honderden wandelaars begeven zich bij het schoone weder in de laatste dagen naar de plek, waar zij het heerlijke gezang dezer vogels kunnen hooren. Daar de nachtegalen eieren hebben, hoopt men dat hun verblijf duurzaam zal zijn en hun aantal jaarlijks zal vermeerderen. Twee oppassers beschermen dag en nacht de vogels en hun nest tegen kwaadwilligen. Bij het lanceeren der vischtorpedo's van Hr. Ms. pantserschip Kortenaer ter reede Tessel, is er een gezonken. De pogingen, aan gewend om dit kostbaar materieel weer terug te krijgen, waren tevergeefs. De in Augustus van het vorige jaar ter reede Tessel zoek geraakte torpeu is te Kiel (nabij Hamburg) aangebracht en zal van daar naar de directie der marine te Amsterdam worden terugge zonden. Op het eiland Urk zijn, tengevolge van de langdurige droogte, vele regenbakken leeg. Per vaartuig wordt nu IJsel water naar het eiland gebracht. Men meldt uit Leeuwarden aan de Tel. dat dr. Vitus Bruinsma wegens gezondheids redenen zich geheel van deelneming aan het openbare leven gaat onttrekken en reeds ontslag genomen heeft als voorzittter der Nederlandsche Volkspartij en van de daarbij aangesloten Friesche Volkspartij, De gezond heidstoestand van den heer Bruinsma moet in den laatsten tijd zeer veel te wenschen overlaten. Uit vertrouwbare bron verneemt de Asser Ct. ten aanzien van het faillissement van den kassier Brouwer te Bolsward, dat niet alleen vele particulieren belangrijke schade lijden er zijn er bij met vorderingen van f 250QO doch dat ook corporation er slecht afko men. Zoo moet o. a. van het predikantsfonds van de doopsgezinde gemeente aldaar, een aan zienlijk bedrag, niet meer beschikbaar zijn. Woensdagnacht is, vermoedelijk door het slingeren der boot, op de reis van Amster dam naar Zwolie, overboord geslagen en verdronken het 14-jarig zoontje van den heer S., machinist van een der stoomgemalen nabij Genemuiden. Dit is de derde jongen uit hetzelfde huisgezin binnen den tijd van vier jaren door verdrinken om het leven ge komen. Aan de maskerade te Utrecht zal door ongeveer 100 studenten worden deelgenomen; de stoet wordt aangevuld door ruim zestig anonymi. De kleedyen beloven schitterend te wordener zullen in den stoet een aantal geharnaste ridders zijn. In liet heideveld tussehen Buinen en Exlo is bij het graven in den heidegrond eene urn gevonden, waarvan het grootste deel gaaf was en waarin enkele sporen van lijk verbranding gevonden werden. Duizenden en duizenden meikevers doen thans te Zevenaar en omstreken veel over last aan; zelfs de wandelaars worden door ge- heele zwermen omringd. Doornenhagen en verschillende boomsoorten hebben veel te lijden. Te Eindhoven is de wisselwachter V.,uit Woensel, bij het rangeeren van eer. goederen trein, er onder geraakt en zoodanig aan beide beenen gekwetst, dat hij kort daarna is overleden. Te Echten werd bij den afrit over het spoor het paard van den landbouwer J. W. schichtig en sloeg op hol. Zijne vrouw kon nog intijds van den wagen springen, doch hijzelf raakte in de leidsels verward en werd een eindweegs over de straatweg gesleurd. Hij kreeg zulke ernstige verwondingen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Eenige jaren geleden vertrok uit Tolen een smid, zekere Hubregtse, naar den Oranje- Vrijstaat, om daar zijn geluk te beproeven. En werkelijk heeft hij er ook fortuin ge maakt; zelfs is hij onlangs tot burgemeester van Bethlehem benoemd. Ook in Zeeland wordt het gebrek aan drinkwater met den dag nijpender. De rneeste regenbakken zijn ledig en op vele plaatsen moet men zich met putwater behelpen. Nabij 's-IIeer-Arendskerke (Zeeland) waren Dinsdagnacht de twee gebroeders T, aan het stroopen in een der polders. Door een ongeluk ging het geweer af, waardoor een der broe ders het volle schot in den rug kreeg. Hij werd zwaar gewond weggedragen en zijn toe stand is zeer gevaarlijk. Door fraai weder begunstigd had gisteren te Schiedam het provinciaal concours plaats van de kolfvereeniging «Schiedam". De kolfbaan in de sociëteit «Harmonie" was voor deze gelegen heid smaakvol versierd. Talrijke kolvers waren opgekomen om aan dezen wedstrijd deel te nemen, waarbij een opgewekte stemming heerschte, en die door vele belangstellenden weid bijgewoond. Eerst des avonds omstreeks 10 uur was het concours ten einde en werden de prijzen uitge reikt, die als volgt waien toegekend korpsprijs «Paalvast" te Boskoop met 207 punten leper- soneele prijs de beer M. A. Wiegand Biuss te Boskoop met 127 punten 2o personeele prijs de heer G. Boere te Lopik met 108 punten 3e personeele prijs de nêer K. Rosbetgen te Boskoop met 107 punten 4e personeele prijs de heer A. J. Zoetmulder te Schiedam met 104 punten 5e personeele prijs de heer J Hoefnagel te Lopiic met 101 punten. Alle prijzen werden met toepasselijke toespraken door den voorzitter der kolfvereeniging «Schiedam", den heer M. J. Vincent toebedeeld, waarna men in de beste harmonie scheidde. Falb voorspelt tot 23 Mei betrekkelijk koud weder met uitgebreide en sterke regens. Jean Volders, de bekende Belgische democraat, die eens de ziel was van de volksbeweging in Belgié, is overleden in het kiankzinmgengesticht te Evere. Volders was zeer bemind, zelfs bij zijn politieke tegenstanders, voor zoover dat in Bel gië mogelijk is. Werkzaam, royaal, geestdriftig, fier en onbaatzuchtig, was hij het type van de betere soort volksleidersaan zijn werken is het dan ook vooral te danken, dat de volkspartij in het Belgische parlement zoo krachtig vertegen woordigd is. Andethalf jaar geleden woonde te Witten in Westfalen een gezin, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen. Eensklaps verdween de vrouw, alle nasporingen waren vergeefsch en men ver moedde dat zij door een noodlottig toeval over leden was. Dezer dagen echter ging de man met zijne kindei en naar de vooijaaiskermis te Dusseldorp. Voor eene schouw burgienl gekomen, waar het gezelschap der tent op het theater kunsten vertoonde, zagen de kinderen eensklaps hunne moeder. Deze nam, toen zij ontdekt was, de vlucht naar de kleedkamer, waar zij op aan wijzing van haren echtgenoot met groote moeite door de politie werd geairesteerd. Nabij Wansbeck is de veerpont over de Weser omgeslagen, doordien een kudde schapen, die zich daarop bevond, te veel naar eene zijde opdrong. Zes personen, waaronder een vader met twee zonen, zijn daarbij verdronken. Het rijkstelegraafkantoor in het paleis te Soestdijk is op heden met een dagelijksehen dienst van 71/2 uur voor- tot 9>/2 uur namiddags voor den duur van het hofverblijf aldaar her opend. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kyrre. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 16 dezer, des voormiddags ten 4.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De bij den postdienst nieuw ingevoerde ge zegelde briefomslagen, vierkant model, worden in twee soorten uitgegeven, n.l. met een zegelafdruk van 12l/s en van 5 cent. Zij zijn aan alle pest-, bij-en hulpkantoren, alsmede bij de depölhouders voor den verkoop van frankeerzegels enz. ver krijgbaar tegen betaling van y8 cent per stuk boven de waarde, door het zegel uitgedrukt. De vroeger in gebruik gestelde briefomslagen klein formaat met een zegelafdruk van 12'/sen van 5 cent, blijven, althans voorloopig, nevens de grootformaatomslagen in gebruik en verkrijg baar tegen betaling een halve cent voor de twee stuks, boven de waarde, uitgedrukt door de zegels. (Stel.) In het verkeer met de Zuidafrikaansche re publiek (Transvaal), de Oranje-Vrijstaat en Britsch Bechuanaland zijn thans pakketten tot een ge wicht van 5 kilogrammen ter verzending toe gelaten. Het in Nederland te heffen port wegens de pakketten van een gewicht van 34 kilogr. en van 45 kilogr. is, wat de pakketten voor de Zuidafrikaansche Republiek betreft, alleen bij verzending over Engeland, vastgesteld op f 4.37'/a en f5.12i/s. Het ploegen met behulp van electriciteit schijnt in Duitscbland in zwang te zullen komen en wordt daar met veel schitterender gevolg toege past dan het ploegen met stoom. Het eindexamen aan het gymnasium te Schie dam zal worden afgenomen op 23 en 24 Juni a.s., ten overstaan vun de heeren dr. J. S. Speijer, hoogleeraar te Groningen, dr. P. J. Blok, hoogleeraar te Leiden, en dr. P. H. Schoute, hoogleeraar te Groningen. B, en W. van Amsterdam stellen den ge meenteraad voor dr. J. \V. Gunning op zijn verzoek eervol ontslag te verleeuen als gewoon hoogleeraar aan de universiteit. Door een aantal belangstellende vrienden te Amsterdam is eene som van f 6160 bijeengebracht voor het Leger des Heils, als een blijk van waardeering van het goede werk, door het Leger onder leiding van den heer en mevr. Oliphant Verricht, Door deze som zijn zij in staat gesteld, de nog uitstaande betaiingen vóór hun vei trek af te doen, en de verschillende departementen aldus n een gezonden ftnancieelen toestand achter te laten aan hunne opvolgers. Mevr. de wed. \V. J. Jl.jnlicff— Den Boer te Jutfaas, heeft, ter gelegenheid van het ovet- iijden van haren echtgenoot, aan de diaconie derNed.-herv. gemeente aldaar f 1000 geschonken. Behoort een stoep tot de openbare straat De Hooge Raad heeft op 26 April j.l. deze vraag te beslissen gehad in hot geval van een winkelier te Rotterdam, die bekeurd en veroordeeld was omdat hij boven zijn stoep voorwerpen had ge hangen zonder vergunning van butg en wetk,, zooals de politieverordering voc-schrijft. De be keurde beweerde dat de stoep, die rijn eigendom is, niet tot de straat behoort. De Hooge Raad heelt echter het vonnis bevestigd van den kan tonrechter. Volgens de verordering worden onder straat verstaan alle voet- en zijstraten, trottoirs, wegen enz, voor zoover die in den regel voor den algemeenen dienst bestemd of voor allen toegankelijk zijn. Hiel bij wordt niet onderscheiden of die gronden aan de gemeente dan wei aan anderen toebehooren. Volgens art. 625 Burg. Wetb,, mag de eigenaar van van zijn zaak geetl gebruik maken strijdende met de openbare er- ordeningen eener bevoegde macht, en daartoe behoort een politieverordening, welke in het belang der openbare veiligheid gemaakt is en ook toepasselijk is op een stoep die deel uitmaakt van den voor allen toegankelijken weg. Het is daartoe niet noodig, dat op het perceel een last van weg of voetpad of openbare dienstbestem- tning drukt. Voor de rechtbank te Tiel zal 21 Mei a.s. moeten terechtstaan C. V„ ventster te Asperen, oud 15 jaren, wegens de haar ten laste gelegde brand stichting op 4 Maart II., waarbij verscheidene kapitale woningen alsmede de Ned, Herv. kerk te Asperen in de asch werden gelegd. Er zullen 9 getuigen in deze zaak gehoord worden. Bij vonnis van de ar:omlissements rechtbank te 's-Bosch van gistcten is de huisvrouw van II. te Oirschot, die de vorige week wegens brand stichting voor haar teiecht stond uithoofde van ziekelijke stoornis barer geestvermogens, van alle rechtsvervolging ontslagen. Het gerechtshof te 's-Bosch heeft uitspraak gedaan in de zaak van E. V., 16 jaren dienst meid, geboren te Gemonde, wonende te Boxtel appellante van een vonnis der rechtbank té 's-Bosch, dat vonnis bevestigd, met uitzondering voor wat betreft de daarbij aan beklaagde op gelegde gevangenisstraf, op dat punt vernietigd, haar schuldig verklaard aan lo. opzettelijke brandstichting, waarvan gemeen gsv'aar voor goederen te duchten was, en 2o diefstal bij gelegenheid van brand, en veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf. KRALINGSGHE VEER. Woensdagochtend werden alhier ter mai kt aangevoerd 167 wintei- zalmen, die f 0.90 tot 1.15 per t/5 kilo opbrachten. Nog werden aangevoeld 546 elften, die f0.80 tot 2.50, alsmede 5200 linten, die 2 tot 14 ct. en 1 steur, die f24 opbracht. Xed.-UerV» Kerk. Beroepen: te Waarde do hear J, J. Hom-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3