Binnenlandsche Berichten. stel in de beslissing van den Uitvoerenden Rnad het verlangen is van den president, dat alle gevangenen eerst het bovenbedoelde ver zoekschrift zullen onderteekenen, en velen weigeren dit te doen. Sommigen begrijpen niet, waarom eendrachtig optreden hierbij noodig is, en voor hun vrienden en raadge vers is het moeilijk, toegang te verkrijgen tot de gevangenen. Men moet erkennen, zegt de correspondent, dat het voor de regeering moeilijk zou zijn, de vonnissen te wijzigen zoolang geen algemeen verzoekschrift wordt ingediend. Aan de Daily Telegraph is, dd. 10 Mei, uit Pretoria geseind Sensatie wordt verwekt door de Johannesburg Times, die een facsi mile publiceert van plannen van Jameson voor het bombardement en de inneming van Pretoria. Het zeggen is, dat de plannen ge vonden zijn onder de stukken van Jameson, buitgemaakt na den slag bij Doornkop. De Uitvoerende Raad der Zuidafrik, repu bliek heeft, blijkens een bericht uit Kaapstad, liet vonnis der rebellen, voor zoover de ver banning betreft, bevestigd. De tegen Lionel Philips, Farrar, Francis Rhodes en Hammond uitgesproken doodvonnissen moeten veranderd zijn in 5 jaar gevangenisstraf. Omtrent de opgelegde geldboeten is nog geen beslissing genomen. Een der gevangenen, Grey genaamd, is kiankzinnig geworden en beeft zich den hals afgesneden. De Transvaalsche regeering heeft een nieuwe reeks telegrammen openbaargemaakt. Hoewel meer fragmentarisch dan de vorige collectie, zijn zij in zooverie van belang als er uit blijkt dat de toebereidselen voor den strooptocht reeds in October begonnen, en hoe Jameson reeds in het begin van December, vreezende dat het komplot zou uitlekken, alle verdere uitstel hoogst gevaarlijk noemde en onmid dellijk Transvaal wilde binnenvallen. Ook zijn enkele telegiammen gepubliceerd, afgezonden na Jamesons inval en nederlaag. De Daily Chronicle deelt mede, dat Cham berlain het besluit van de directeuren der Chartered Company, om het ontslag van Rhodes nog aan te houden, van groot gewicht acht; hij meent dat dit besluit een zware ver antwoordelijkheid laadt op de directeuren. Het blijkt dat Rhodes en Beit uit hun eigen zak 17,000 p, st. hebben betaald voor de kosten der wapens, ammunitie, paarden en uitrustingen van Jameson's expeditiekorps. Aan de Daily Telegraph wordt uit Kaap- Stad gemeld, dat van de *120 Hollandsche predikanten in de Kaapkolonie 108 zich tot den gouverneur hebben gewend of deze de regeering van het moederland verzekeren wilde, dat de bewering als zou de meerder heid der Afrikaauders Cecil Rhodes gunstig gezind zijn, onwaar is. SCHIEDAM, 19 Mei 1890. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 19 Mei 1896, des namiddags ten twee ure. Voorzitter de burgemeester, de heerH. J. Versteeg. Tegenwoordig zijn *19 leden. Afwezig de heereu Hoogendam en Maas met kennisgeving. Nadat de notulen der vergadering van 28 April j.L waren gelezen en goedgekeurd, kwamen de volgende stukken in Provinciaal blad no. 29 van dit jaar, hou dende kennisgeving der benoeming van den heer mr. K. M. Phafl te Dordrecht tot schoolopziener in het arrondissement Dor drecht, aangenomen voor kennisgeving. Missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van een uittreksel uit het kon. besluit van 27 April 1.1., no. 90, en uit den daarbij behoorenden staat, hou dende goedkeuring van het raadsbesluit van 24 Maart 1.1., tot heffing van het vergunnings- recht op de uitoefening van den kleinhandel j in sterken drank, aangenomen voor kennis- j geving. Van burgemeester en wethouders, het proces-verbaal der door hen op den 2n dezer gedane opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat alles door hen in orde bevonden is, aangenomen 1 voor kennisgeving. Op de vraag van den heer De Groot, of j een gedeelte van het in kas zijnde bedrag niet in aanmerking kon komen om productief te worden belegd, antwoordde de voorzitter, dat waar de raad daartoe aan burgemeester en wethouders machtiging had veileend, nu ook aan hun college moest worden overge laten in hoeverre dat op een bepaald tijdstip wenschelijk was. De heer De Groot ver klaarde dat dit ook zijne bedoeling was, waarna de voorzitter toezegde de zaak bij burgemeester en wethouders ter sprake te zullen brengen. Idem, missive het voorstel bevattende *- hun een krediet van f 500 te verkenen tot bet bouwen van 12 kleedkamertjes in de openbare zwemplaats, overeenkomstig bijge- voegde teekenmg. Burgemeester en wethouders stelden be handeling hiervan voor in de eerstvolgende vergadering; met het oog op het vergevor derd seizoen en het kleine bedrag stelde de heer Visser voor dit punt nog in deze ver- - gadering te behandelen, waartoe vervolgens met algemeene stemmen werd besloten. Idem, missive daarbij ter vaststelling aan- - biedende het door hen ontworpen tarief voor de ontsmetting van goederen in den ont smettingsoven der gemeente, ter visie ge legd om in de eerstvolgende vergadering te worden beliandeld. Idem, praeadvies op het adres van de afd. Schiedam van het »A!gem. Neder], Werk liedenverbond" om maatregelen te nemen tot wering van de alhier bestaande pandjeshuizen, en tot het betuigen van instemming aan het adres van den gemeenteraad van Leiden, ge richt aan den minister van binnenlandsche zaken, om te willen bevorderen dat een»1 wettelijke regeling tot stand kome op de banken van leening en gelijksoortige, onder anderen naam optredende, inrichtingen. Bur gemeester en wethouders stellen, na uitvoerig de zaak te hebben uiteengezet, ten slotte voor: lo. op der adressante tweeledig ver zoek afwijzend te beschikken2o. eeu zelf standig adres aan de hooge regeering in te zenden waarin wordt verzocht dat eene wette lijke regeling moge tot stand komen op de banken van leening en gelijksoortige onder anderen naam optredende instellingen. Idem, missive waarin zij voorstellen de jaarwedde van den plaatsvervangenden keur meester te regekn en deze vast te stellen op f500, opdat die ambtenaar, van wien sprake is in de verordening regelende het toezicht op en de keuring van vleesch (gem. blad no. 42 van 1894), door hen zou kunnen worden aangesteld. Beide ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Bericht van den heer J. van der Velden Pz. dat de benoeming tot lid der commissie van voorlichting in zake de inkomstenbelasting door hem niet wordt aangenomen, kennis geving. Naar aanleiding van dit bericht zul len burgemeester en wethouders den raad eene nieuwe aanbeveling, ter vervulling der bestaande vacature in die commissie, inzenden. Adressen van K. P. H. Weijlaml, W. M. Frieswijk, W. J. Laven, F. W. Vogeding, A. Maystre, J. C. Schraver, C. van Rossen, A. C. A. baron van Dedem, T. Th. Roeiers van Lennep, I. J. Mouthaan, L. Rempt, L. R. Th. van Maanen, W. D. van Damme Jalink, J. C. Kapteijn, J. Th. A. Wischhoff, J. A. Op de Mack, H. H. C. Castendijk, T. M. ten Berge, G. Montfoort, A. Koper, E. A. Daniëls, G. A. Swart, P. J, van der Mandere, C, Risseeuw. N. W. Gerlings, jhr. M. W. de Jonge, A. L. van Baaften, J. L. H. C. C. Stern van Hedik- huizen, M. Verhage, D. Nugteren, G. A. Sevenhuijsen, mr. H. J. de Rouville de Meux en A. J. Weytlandt, om benoeming tot ont vanger dezer gemeente ter visie gelegd om op den inhoud te letten wanneer de benoe ming van een gemeente-ontvanger aan de orde zal zijn. Dankbetuiging van J. C. van Wassenaar voor hare benoeming tot onderwijzeres in nuttige handwerken aan de 4 e en 2e open bare kostelooze scholen alhier, aangenomen voor kennisgeving. Adres van de directie der steai ine-kaarsen- fabriek nApollo" alhier, om tenietdoening van den aanslag dier naamlooze vennootschap in den hoofdelïjjcea omslag dezer gemeente, dienst 1896, en om aan haar terug te geven wat zij ingevolge art. 266 der gemeentewet, hangende deze reclame, zal hebben betaald. Adres van Joh. van der Burg Cz., alhier om afschrijving op zijri aanslag in de plaatse lijke directe belasting dezer gemeente, dienst 1896, wegens verkoop 22 Februari j.l. van een gedeelte van de roerende goederen waar voor bij in die belasting werd getroffen laatste twee adressen in handen van burge meester en wethouders om advies. Een schrijven van E. Steens waarbij hjj intrekt zijn aan den raad onder dagteekening van 27 April j.l. ingediend verzoek om af schrijving op den aanslag in de inkomsten belasting, dienst 1895 6, van wijlen zijn schoonvader H. Kok. Op voorstel van burge meester en wethouders werd besloten, op grond van dit schrijven, adressants vroegere verzoek om afschrijving van belasting buiten verdere behandeling te laten. Tot leeraar in wis- en natuurkunde en cossnographie aan het gymnasium werd be noemd de heer dr. W. Bouwman, doctor in de wis- en natuurkunde te Beerta, thans tijdelijk leeraar in die vakken. Tot leeraar in Nederlandsche taal en letter kunde aan het gymnasium en aan de hoogere burgerschool werd benoemd de heer dr. G. Engels, tijdelijk leeraar aan het gymnasium alhier. Gelijk vorige malen geschiedde de benoeming voor beide betrekkingen gelijk tijdig. Het voorstel van burgemeester en wet houders a. tot het doen van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting voor 1895 tot een bedrag van f 0.375 l. tot het doen van af-en overschrijvingen op de gemeentebegrootingen van 1896 tot een bedrag van f 46450.(havenwerken) c. tot verhooging van en toevoeging aan de gemeentebegrooting voor 1896 tot een bedrag van f4400.(bouw van schoollokalen) werd onveranderd goedgekeurd. Het 2e suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895/6, tot een bedrag van f 150.92'/!, werd vastgesteld. Het voorstel van burgemeester en wethou ders dat de betrekking van leeraar in wis-, natuurkunde en cosmograpbie aan het gym nasium, lijdelijk tot 1 September a.s. worde waargenomen, werd aangenomen bij acclamatie. Evenzoo het voorstel tot onderhandsche verhuring van aan de gemeente behoorende grienden aan C. Kalis Pz. te Puttershoek voor den tijd van 20 jaren voor f710 per jaar. Naar aanleiding van het feit, dat met be trekking tot den desbetreffenden brief van burgemeester en wethouders geen mededee- ling aan de raadsleden was gedaan van de ter-visie-ligging, verzocht de heer Poortman volledige toepassing van art. 15 van het reglement van orde voor den raad. De voorzitter merkte op, dat dit voorstel niet was een zelfstandig voorstel, maar meer te beschouwen is als een uitvloeisel van het in eene vorige zitting door den raad genomen besluit. Burgemeester en wethouders wensch- ten streng de hand te houden aan het regle ment van orde, maar wanneer burgemeester en wethouders iemand kunnen genegen zijn met spoedige behandeling, dan zal het college dat zeker niet nalaten. Op eene desbetreffende vraag van den heer Kranen gaf de voorzitter ten antwoord, dat in het pachtcontract zou worden bepaald, dat de gemeenteraad ten allen tijde de gronden geheel of gedeeltelijk uit de huur kan nemen. Ten slotte stelde de voorzitter aan de orde het voorstel van burgemeester en wethou ders betreffende de openbare zwemplaats, dat zonder discussie bij acclamatie werd aange nomen. Niets verder aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. Het stoffelijk overschot der beide op den Hillegersbergschen plas zoo jammerlijk om gekomen jongelieden werd gisterochtend ter aarde besteld. Te 10 uur werd het lijk van den heer A. M. Hoogendam grafwaarts gebracht, ver gezeld door deputaties uit het kader der d.d. schutterij en der kon. scherpschutters, waar van de overledene deel uitmaakte. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door ds. S. T. Goslinga en den heer A. Weber, sergeant bij de d.d. schutterij, die den ont slapene in hartelijke woorden herdachten. De diep bedroefde vader dankte voor de groote deelneming. Te halftwaalf geleidden de leden van het letleikundig geschiedkundig gezelschap sCicero" en enkele intieme vrienden hun be treurden voorzitter en vriend M. Tuyl naar zijn laatste rustplaats, waar de stoet werd opgewacht door deputaties uit de gymuas- tiek- en schermvereeniging »Paiaestra" en de cricket- en footballclub »Hermes", waar toe de overledene behoordevoorts werden opgemerkt de heeren dr. W. G. van der Weerd, dr. C. J. Vinkesleyn, ee; eleden van sCicero", en de heer A. A. Beekman, direc teur der hoogere burgerschool, wier oud leerling de heer Tuyl was. De heer G. A. Slagmolen, lid van Cicero", herdacht in welgekozen bewoordingen den zoo vroeg ont vallen oprechten vriend, den wakkeren be stuurder en den met toewijding en liefde vervulden zoon. Met geschokt gemoed be tuigde de vader zijnen dank voor de laatste eer, zijn zoon bewezen. De beide lijkkisten waren bedekt met sier lijke kransen van levende bloemen en palmen, terwijl de lijkstaatsies omgeven waren door een groote en ordelijke menigte. De heer Plate, directeur der stearine-kaar- senfabriek s A polio" heeft tevergeefs getracht met personeel der fabriek uit een te Rotter dam liggend schip een zending palmolie, waaraan de fabriek dringend behoefte heeft, te lossen. In het café-Jurgens aan de Hoofdstraat had gisteravond een drukbezochte vergadering van sjouwerlieden plaats, waarin G. J. Lassee, penningmeester van »Neêrlands Vlag" te Rotterdam, het woord voerde. Veel nieuws kregen wij niet te hooreneene opsomming der bekende grieven en een opwekking om, evenals in Rotterdam, ook hier ter stede de staking vol te houden, die alleen dan ge ëindigd zal zijn, wanneer alle cargadoors de circuleerende loonlijst zullen hebben getee- kend, omdat men de cargadoors niet geheel vertrouwen kan, voordat zij zwart op wit hebben gegeven getuige de in 1889 op gedane ervaring. In 't bijzonder werd hulde gebracht aan den krachtigen steun der Rot- terdamsche vrouwen, die zich manlijker ge dragen dan menige man. De opwekking tot het stichten eener af- deeling van den N. N. B. B. werd wel toe gejuicht, doch had niet het gewenschte gevolg- Op een desbetreffende vraag deelde de inleider mede, dat in Amsterdam geen enkele voor Rotterdam bestemde boot gelost wordt en dat men hedenochtend bjjtijds naar Dord recht zou gaan om ook daar het lossen te verhinderende losse in Rotterdam liggende booten zouden door Schiedammers worden gelost. Het verschenen overzicht van de opbrengst van 's rjjks middelen behoeft weer niet voor dat van zjjn voorganger onder te doen. De barometer blijft steeds stijgende, en geeft voor het afgeloopen tijdvak van vier maanden eene meerdere ontvangst te zien van f 3,605,009

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2