tegenover denzelfden termijn van verleden jaar, en van f471,000 boven de raming, een ongewoon verschijnsel in het begin des jaars. De maand April op haarzelve is f481,000 hooger dan haar naamgenoot van 1895. Aan directe belastingen werd meer geïnd f194,000, tengevolge van meerdere afbetaling op grond belasting, personeel er. vermogensbelasting; alleen de bedrijfsbelasting bleef f 9000 achter. De rechten op den invoer vertoonden het ge wone verschijnsel van eene ruimere opbrengst, en wel ten bedrage van f'177,000. Die groote verschillen tusschen de maanden van nu en die van het vorig jaar zullen echter thans wel ophouden, daar de gewijzigde wet, die de aan leiding er toe was, met Mei van het vorig jaar in werking trad. Aan accijnzen vloeide in April j.l. f151,000 meer in de schatkist. Vooral de suiker gaf voor deze gunstige uit komst den doorslag met f 144,000, waartegen over echter het gedistilleerd weer staat met f47,000 minder. De wijn is gelijk gebleven, maar het zout, de bieren en azijoen en het geslacht waren aan de winnende hand. Ook de belasting op de gouden en zilveren werken is weer f 4000 vooruit. De indirecte belastin gen zijn te zamen f 30,000 ten achteren, ver oorzaakt door lagere opbrengst van het suc cessierecht en het registratierecht, welker uitkomst nog ten goede werd gerectificeerd doordien het zegelrecht f54,000 en het hypo theekrecht flOQO meer opbracht. Ware dit niet het geval geweest, dan zou het manko voor deze rubriek \an belastingen veel grooter dan genoemde f 30,000 geweest zijn. Van de overschietende onderdeelen op de Jijst werd in April minder ontvangen domei nen f 4000, posterijen f 26,000 en telegrafen f 7000. De laatste post, loodsgelden, was daarentegen f21,000 hooger. Bij de plechtige overbrenging van het stoffelijk overschot van Wrllem George Fre- derik Prins van Oranje-Nassau, van Hoek- van-Holland naar Delft, is voor het doen der minuut-schoten het personeel der 3de com pagnie van het korps pantserfort-ar tillerie aangewezen. Van de 24 onderofficieren van de landmacht zullen er worden verstrekt: 4 door de korp sen vesting-artillerie, 2 door de veld-artillerie, 2 door de rijdende artillerie, 2 door de pant- serfort-artillerie, 2 door de pontonniers en 2 door de torpedistenverder 4 door de grenadiers en jagers, 2 door het 4e reg. infanterie, 2 door de cavalerie en 2 door de genietroepen. De bespannen affuit der artillerie, met liet daaibij ingedeelde personeel, zal worden verstrekt door het 2de reg. veld-artillerie te 's-Gravenhage. De twee eskadrons van het 3e reg. huzaren bestemd voor eerewacht, benevens de 12 trompetters zullen door den korpscomman dant worden aangewezen de eskadrons ruk ken uit op eene sterkte van 120 paarden. De compagnieën van het 4e reg. infanterie te Delft, welke als eerewachten zullen optreden, moeten op eene sterkte van 100 manschappen worden gebracht. Blijkt de sterkte van het garnizoen na aftrek van die beide eerewach ten niet voldoende, dan zal het door perso neel uit Leiden moeten worden versterkt. De Telegraaf ontving Zaterdag het vol gende telegram uit Indië: «De marechaussees hebben getracht de benting van Toekoe Tjoet Mahmoed bij ver rassing te nemen, maar werden door de waakzaamheid van den vijand daarin ver hinderd." De correspondent der 2$. R- Ct. te Batavia seint onder dagteekening van heden: Onze post Lam Djamoe werd beschoten. Het weder blijft slecht. Wig hebben vele zieken. Algemeen wordt de 25ste Mei genoemd als de dag, waarop de operation tegen Toekoe Oemar zullen beginnen. De vijand, die zeer waakzaam is, heeft overal sterke beatings opgericht. Be werkstaking der bootwerkers te Rotterdam. In vervolg op hetgeen wij in ons jongste nummer mededeelden moet nog gemeld wor den dat Zaterdagmiddag ten kantore van de firma Hudig en Pieters (Harwichbooten) een conferentie plaats had tusschen deze firma, de heer Gooday, manager van de Great Eas tern Railway, en den president van den N. N. li. B. De Jong, welk onderhoud er voorname lijk op neerkwam, dat aan de bootwerkers door den heer Gooday werd aangezegd, dat, als zij de werklieden der Harwichbooten niet onge moeid lieten, Engelsch werkvolk zou over komen. In den namiddag werd vanwege den R.-k. volksbond een manifest verspreid, waarin de voorstellen der firma Muller Co. nader wer den toegelicht en op de aannemelijkheid daar van werd gewezen, vooral met het oog op de garantie, door de hb. Jan Visser Jac.zn., A. Plate, J. Hudig en Willem Ruijs gesteld. Te 7 uren vergaderden een aantal schippers die besloten een bond te vormen en niet te zullen werken vóór de staking geëindigd zou wezen. Des avonds te 9 uren kwamen in het Ver kooplokaal de vrouwen der bootwerkers bij een, 500 a 600 in getal. In deze vergadering werd door eenige vrouwen verslag gedaan van het onderhoud, dat zij des ochtends bij den burgemeester en den heer Kruller hadden. Voorts werd besloten tot oprichting van een vrouwen-vereeniging als onderafdeeling van den N. N. B. B., en verder verklaarden allen zich eenstemmig voor volhouden van de staking. Zondagochtend was andermaal een vergade ring der bootweikers belegd. De Heer, die de vergadering leidde, deelde mede, dat eene commissie uit iiet bestuur een conferentie had met den heer Kiüller en verschillende andere cargadoors en in deze vergadering rapport daarvan zou komen doen. Inmiddels werd door verschillende sprekers liet woord gevoerd. Zoo drong de Engelsche volksleider Wilson aan op het vormen van een internationalen bond. Ook JohnsoD, de redacteur van de Beamen Chronicle, sprak in denzelfden geest, waarna op een woord van Wilson een driewerf hoera voor een inter nationalen bond werd aangeheven. Daarna stelde B. de Heer voor, onderafdee- lingerv van den N. N. B. B. te vormen, op dat later bij eventueele grieven alleen de be treffende categorie zou behoeven te staken. Mededeeling werd gedaan van eenige gelde lijke bijdiageri, welke waren ingekomen, als mede van eenige brieven van cargadoors, die verklaarden het oude taiief te zullen blijven handhaven. De firma Hudig en Pieters had bericht, dat zij haar loon van 20 cents p. uur bleef handhaven. Polak besprak nog het nut der arbeidersorganisatie, teneinde kapitaal tegenover kapitaal te kunnen stellen. Een der sprekers wees er voorts op, dat, al werden de grieven der ertsbewerkers op gelost, er toch nog tal van andere grieven waren, die op eene oplossing wachtten. Daar de commissie nog niet ter vergadering was verschenen, werd besloten thans uiteen te gaan, doch te 5 uren andermaal te vergaderen. Te 5 uren was de zaal weder vol. De president, De Jong, deed verslag van zijne bevindingen, op de conferenties opgedaan. Hij wees er op, dat het onverantwoordelijk zou zijn de staking nog langer vol te houden, daar nu toch door de firma Muller de voor naamste grief is opgelost en zij 5 cent per last zal betalen. Wat het weekloon van f 15 met jaarlijksche afrekening betrof, was het duidelijk, dat dit alleen de 144 vaste werk lieden dier firma zou betreffen. Hebben die daar zelf geen bezwaar tegen, waarom zouden zich de 5000 andere boot werkers daarover moeilijk maken Daarbij heeft Muller Co. beloofd 5 pCt. uit te keeren. Hij zeide verder nog tot de overtui ging gekomen te zijn, dat de heer Kruller den werklieden een goed hart toedraagt en het zijn doel is verbetering in den arbeiders toestand te brengen. Verschillende cargadoors hadden beloofd bij hervatting van het werk allen weer in dienst te zullen nemen. Daarom stelde hij voor de kleinere grieven nu aan het bestuur over te laten, dat be loofde deze binnen 14 dagen in orde te zullen brengen. Velen waren van oordeel, dat eigenlijk niets gewonnen was, en riepen «Staken De lieer wees op het nadeel, door de sta king van den groot- en kleinhandel aan heel Rotterdam toegebracht, en drong op hervat ting van het werk aan, te meer daar de kas van het comité was uitgeput en dit zijn gezag zonder middelen niet langer kon hand haven. Daar enkelen bleven roepen «Staken 1" zeide De Heer, dat het bestuur bereid was dit te doen, doch dan van de voorstanders van staken f 25,000 eischte, om de kosten, welke tot nu toe f200 per dag bedroegen, te dekken. Hij stelde dus aan de vergadering voor de vraag: staken of den arbeid hervatten? Aanvankelijk bleek niet wat de vergadering verlangde, doch bij opsteken van de handen bleek, dat de groote meerderheid voor het hervatten van den arbeid was. De tegenstanders legden zich hierbij echter niet zoo gemakkelijk neder. Er ontstond een rumoer, zoodanig, dat het bestuur niet bij machte was de orde te handhaven. Allen spraken, doch niemand was te vei staan. Voor zoover men er uit begreep, werd aan het bestuur het verwijt gericht, dat het wel de belangen der ertswerkers had behartigd, doch de belangen der andere categorieën, welke zij in de werkstaking hadden medege- sleept, niet. Men wilde dus niet, dat als uit komst der vergadering beschouwd zou worden, dat besloten was het werk te hervatten. De vergadering ging verward uiteen, en eenigen tijd later werd in het gebouw van den Bond aangeplakt, dat de bootwerkers besloten hebbeD de staking vo 1 t e li o u d e n. Gistermorgen te 8 uren werd in de kleine zaal van het Verkooplokaal een vergadering j van bootwerkers gehouden, weike geleid werd door De Bruijn. Het was zóo vol, dat de muren begonnen te scheuren, terwijl nog wel 400 bootwerkers buiten stondenop waarschuwing vanwege de concierge werd de zaal ontruimd en de vergadering in de groote zaal voortgezet, die oogenblikkelijk tot in alle hoeken vol wa«. Uit de debatten bleek, dat er algemeene ontevredenheid heerschte over het besluit, I Zondagavond door het bestuur doorgedreven. De Bruijn en Palte, vice-voorzitter van de Ned. Vlag, verklaarden, dat bet ontbreken van alle financieele middelen eenvoudig praatjes waren, terwijl laatstgenoemde verklaaidde dat wanneer de kas van den N. N B. B. was i uitgeput, die der Ned. Vlag nog ruim voor- j zien was en deze, waar tot samenwerking besloten was, ook aansprakelijk was. j In tal van redevoeringen werden de ver schillende grieven, welke nog niet waren I opgelost, ook die der graanwerkers, uiteen- gezet, waaruit bleek, dat de gioote rneei'der- heid niet van zins is het werk te hervatten, i voordat alle grieven zijn opgelost. De Jong trachtte nog, wijzende op de ge- weldige macht, waartegen zij hebben te strijden, de staking te doen eindigen, doch vond thans bij de vergadering geen steun, en op de viaag van Palte: wat de vergade ring wilde, daverde het van het geroep «Stakenen werd daarop met algemeene stemmen de volgende motie van Snelleman aangenomen «De vergadering, gehoord hebbende de verschillende meeningen over de nog be staande grieven, besluit met algemeene stemmen te llijven staken," Daarop legde De Jong zich bij liet besluit der vergadering neer, en meende dat het nu noodig was, dat de verschillende commissies terstond te zamen kwamen tot het houden i van overleg om bij de verschillende patroons de vastgestelde loonlijsten te doen teekenen, waarna ten slotte Palte aanspoorde tot kalmte en liet niet-samenloopen voor het Bondsge- bouw. De vergadering ging daarna in zeer opge wekte stemming, doch ordelijk uiteen. Voor het vei kooplokaal stonden honderden nieuwsgierigen den uitslag af te wachten, waaronder vele vrouwen, bij wie de over tuiging vaststond dat men moest staken tot zoolang de eischen zijn ingewilligd en zij het verdiende geld geheel in handen krijgen. Tel kens wanneer de groepen wat te veel aan groeiden, werd vanwege de bootwerkers zelf gezorgd dat deze uiteengingen. De sleepers hebben Zondagavond besloten niet te staken. De Rotterdamsche vereeniging van boot- werkersvrouwen, afdeeling van den Nieuwen Nederlandschen Bootwerkersbond, had gister avond in café Centrum in oud-Katendrecht eene vergadering voor vrouwen belegd. Er waren er vele opgekomen. De Bruijn, lid der stakingscommissie, wekte de aanwezigen op om de zaak, waarvoor hun mannen strijden, te onderzoeken. Dan zullen z'ij zeker met hen samen willen werken en daartoe is het gevvenscht om toe te treden tot de Vrouwen-afdeeiing. Vrouw Van Asch, de presidente dier ver eeniging, deelt mee wat er is gesproken bij haar bezoeken aan den burgemeester en den heer Kröller, en hoe daarop het initiatiefis genomen tot de stichting eener Vrouwen- nldeeling. Die afdeeling wil thans meedoen om de firma Muller te dwingen toe te geven, hetgeen de werklieden eischen. De spreekster geeft daarop haar denkbeelden over de weelde, waarin de heer Kröller zou leven, ten koste van de arbeideis, die ook willen genieten van het leven. Dan zet zij de kwestie tus schen de stakers en de firma Muller uiteen, en ten slotte \vekt zij allen op hun mannen te dwingen tot staken, en uit te roepen: Weg met Kröller, leven de stakers! W. Mes licht de grieven tegen de firma Muller nader toe. De Bruijn schetst het bitter lijden van moeder de vrouw in deze tijden van crisis. Daarop dringt vrouw Van Asch er bij allen op aan lid te worden. Eene andere vrouw vindt het veikeenl dat alleen over de grieven tegen de firma Muller wordt gesproken. Haar man is los graanwerker. Die heeft ook belangen, en die mag men niet vergeten. Na een ZPer levendige discussie melden ongeveer zestig viouwen zich als lid der vereeniging aan. Daarop wordt de vergadering gesloten, en onder liet geroep \an: Stakengaat zij uiteen. [22. R. Ct.) Volgens de AT. R. Ct. hebben gisteren op de Liverpoolboot Dotterel 30 Schiedammers, door de stakers daaitoe aangezet, het werk dat zij des ochtends aanvingen gestaakt. Voor het geval dat zich. nu eenigen het werk hervatten, ongeregeldheden van de zijde der stakers mochten voordoen, staat de cava lerie uit 's-Gravenhage gereed om terstond herwaarts te komen. Ook andere militairen te Delft en 's-Gia\enhage zijn geconsigneerd. De stoomschepen Saijn en Rowland, beide van Bilbao naar Rotterdam bestemd met erts, zijn Zaterdag van Maassluis vertiokken naar Antwerpen om daar de lading te lossen. De stoomschepen Ore ene-, a en Ilochfeld16 Mei van Bilbao met erts vertrokken, zijn in plaats van naar Rotterdam, naar Antwerpen uitgeklaard om daar te lossen. Men seinde gisteren uit Antwerpen aan de N. i?. Ct. Hedenochtend met den trein van tien uur twintig minuten, vertrekt naar Rolmrdam eene plopg van veertig bootwerkers, aange worven door een Antwerpsehen stouwer tegen 6 francs daags, vrij vervoer, kost en inwoning. Wij vernemen dat deze werklieden heden aangekomen en aan het werk gegaan zijn. Het stoomschip Venango, van Baltimore, ontving vóór den Nieuwen Waterweg order om naar Amsterdam te vertrekken en daar de lading te lossen. Met eea extra trein kwam hedenochtend uit 's-Gravenhage alhier aan het 2e bataljon (grenadiers) van het regiment grenadiers en jagers, onder bevel van den luitenant-kolonel H. G. J. van Hoogstraten. Terstond bij aan komst alhier marcheerde het bataljon op naai de Wilhelrninakade, waar de onderofficieren en manschappen gehuisvest werden in het hotel van de N.A-S.M. en in de daarbij staande en aan die maatschappij toebehoorende loods. De officieren zijn gelogeerd aan boord van het aan den wal aldaar liggende stoom schip Maasdam. Behalve den luitenant-kolo nel Van Hoogstraten bestaat de staf van het bataljon uit den In luit.-adjudant Schotman, den In luit.-kwartiermeester De Wijs, den officier van gezondheid le klasse dr. Snijders en twee adjudant-onderofficieren. Voorts zijn de volgende officieren bij het bataljon inge deeld le compagnie kapitein Van der Mandele en de le luitenants Van Bockom Maas en jhr. Gevers Deijnoot; 2e compagnie kapitein jhr. Gevers Deijnoot en de le luitenants jhr. Teding van Berkhout en Burger; 3e compagnie kapitein De Meester en de le luitenants Van Terwisga en Seelig; 4e compagnie kapitein Roest van Limbur"- en de le luitenants De Ridder en Cassa. Iedere compagnie is sterk 1 sergeant majoor, 5 sergeanten, G korporaals, 1 tamboer, 1 hoornblazer en 50 soldaten. Het bataljon was hedenochtend geconsig neerd in afwachting van nadere orders. Te 's-Gravenhage zijn bovendien nog twee eskadrons huzaren geconsigneerd. Hedenochtend hebben "de 40 Belgische bootweikers, uit Antwerpen gekomen en aan het wet k gegaan bij de Rotterdamsche Lloyd, den arbeid gestaakt. Den ganschen nacht werd stevig doorgewerkt, doch men vermoedt dat de stakers door middel van een tusschen- persoou hun een briefje hebben weten te doen toekomen, waarin zij liunne grie-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3