A0. 1896. Donderdag 21 Mei. N°. 9048. "Vijftigste a argang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEV 17"; ODÉ. B ut tent au tlsclie Berichten. GRIEKENLAND. I IIEDA f -1.85. - 2.50. 0.10. B II Kt E A B -• BOTBftlTB/HI 70. Advertentieprijsvan i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers DUITSCHLAND. Hohenlohe verklaarde Maandag in den Rijksdag, onder algemeene toejuiching, dat het ontwerp tot hervorming van het straf proces zoover gereed is, dat het in 't najaar bij den Rijksdag zal kunnen worden in gediend. Het ontwerp zal, voor zoover de eigenaardigheden van de militaire instellin gen het veroorlooven, rekening houden met de moderne rechtspleging. Op de vraag aan gaande de openbaarheid van de terechtzittin gen zweeg Hohenlohe. In de Rijksdagszitting van gisteren ver klaarde de minister Von Botticher, bij de derde lezing van het wetsontwerp aangaande het tarief voor het Keizer-"Wilhelms-kanaal, ■op een opmerking van Jebsen, dat het tarief voor verbetering vatbaar is, en dat, naar h ij hoopte, de thans vergaderde commissie zou aanwijzen hoe. De verhooging van het tarief in den winter was te verdedigen, omdat de kosten grooter waren wegens IJsbrekers en vermeerdering van personeel, terwijl ook de vaart door het kanaal in den winter grooter voordeel opleverde. Tegen Ilahn merkte de minister op, dat men de Nederlandse1» vlag niet zoo maar, zonder dat de staatkundige toestand er aan leiding toe gaf, kon weren van de vaart op •de Duitsche kust. Het kanaal was zonder aanzien des persoons voor alle natiën ge opend, gelijk de keizer bij de opening had gezegd. Men kon een bijzonder land niet anders behandelen dan andere. Na rfog een kort debat werd daarop het ■wetsontwerp voorgoed aangenomen. De Rijksdag heeft de kredieten voor de koloniale troepen in Zuidwest-Afrika bij derde lezing toegestaan en is tot den 2n Juni ge scheiden. De Pruisische regeering heeft het door het Huis van afgevaardigden bij tweede lezing verworpen wetsontwerp tot reorganisatie der Kamers van koophandel ingetrokken. De ceremoniemeester Von Kotze is wegens het tweegevecht waarin hij zijn ambtgenoot Von Schrader doodelijk verwondde, door de •militaire rechtbank tot twee jaar vestingstraf veroordeeld. Het maximum van de straf zou •vijf jaar zijn geweest. liet vonnis behoeft nu aog 's keizers bekrachtiging. In het proces tegen de aanvoerders der sociaal-democratische partij werden Bebel tot 75, Auer en Pfannkuch tot 50, Singer en ■Gerisch tot 40 en de meeste andere beklaag den tot 30 mark boete veroordeeldde overi gen werden vrijgesproken. Tevens werd de sluiting der vereenigingen en van het partij bestuur van enkele kiesvereenigingen bekrach tigd. ENGELAND. De minister Chamberlain zeide gisteren in het Lagerhuis dat de vorm waarin het onder zoek nopens de Chartered Company zal geschie den nog niet vast is bepaald, en sterk afhangt van den aard en de stiekking van dat onder zoek. Wordt er een onderzoek ingesteld naar het vroegere beheer van de maatschappij en aangaande de vraag of het wenschelijk is haar nog langer de uitgebreide macht die zij be zit te doen behouden altijd met de be voegdheid om haar vermaningen toe te dienen betreffende het toekomstige bestuur vau haar grondgebied dan zou een parlementaire commissie het beste zijn maar beperken de wenschen zich tot een gerechtelijk onderzoek nopens den inval en de omstandigheden die daarop betrekking hebben, dan zou een door den minister aangewezen commissie klaar blijkelijk eenige voordeelen aanbieden. Er zijn voorbeelden van gemengde parlementaire commissiën vóór 1695, niet tusscl.en 1695 en 1864, maar wel weer in 1864 en later. Maar gevallen die precies met dit geval overeen komen zijn er niet. De Fall Mall Gezette beschuldigt iu een uitvoerig artikel over den invoer van sterke dranken op Afrika's Westkust de Britsehe Kon. Niger-Maat^chappij dat deze niet alleen het loon der inlanders, die zij gebruikt, uit betaalt in sterken drank, maar ook dat zij dien verstrekt aan de inlandsche hoofden in ruil voor verdragen. De hoeveelheid sterken drank, die zij invoert, is zoo groot, dat zij soms verplicht is afzonderlijke schepen te bevrachten, alleen om die over te brengen. Het blad laakt dan ook de huichelarij der maatschappij, wanneer deze verklaart dat zij den invoer van sterken drank in Afiika ge heel zou willen verboden zien; eene statistiek, welke bij het artikel gevoegd is, bewijst juist de voortdurende toename van den drankin- voer in het gebied der Niger-Maatschappij. Die invoer tocli is van 5918 p.st in 1889 gestegen tot 28,447 p.st. in 1893, terwijl de waarde van den gezamenlijken goederenin- voer gedurende die jaren slechts van 139,465 p.st. tot 159,986 p.st. is gestegen. DENEMARKEN. Het Folkething heeft dit jaar op de begroo ting 39.800 kronen uitgetrokken voor onder steuning aan kunstenaars en mannen en ■vrouwen van wetenschap. In het begin der volgende maand wordt een ministerie van landbouw opgericht. O O S T E N R IJ K-H ON6ARIJE. Aartshertog Karei Lodewijk, tweede broe der van keizer Frans Jozef, is gisterochtend op 63-jarigen leeftijd overleden. Volgens een niet onwaarschijnlijk gerucht zal de rijksminister van oorlog Krieghammer onmiddellijk na de bijeenkomst der delegatiën zijn ambt neerleggen. Verschil van meening met den chef van den generalen staf moet hiertoe de aanleiding zgn. De paus heeft eene encycliek aan de Ilon- 'gaarsche bisschoppen uitgevaardigd, waarin hij het Hongaarsche volk wijst op de zegeningen welke het evangelie gebracht heeft en tot een- diachtigheid en liefde tot het vorstenhuis aan maant, terwijl hij zijn leedwezen uitspreekt dat zelfs zij, die in den schoot der katholieke kerk zijn opgegroeid, de katholieke leerstellin gen niet zoo eerbiedigen als zijn behoorden •te doen. ITALIË. In de Kamer is de aanklacht van Cavalotti tegen Crispi wegens eenige misdaden van het gerneene recht behandeld. De minister van justitie deelde mee, dat de rechter beslist had, dat deze zaak aan de competentie van het parlement onderworpen was, maar sprak de hoop uit, dat men deze zaak zou laten loopen. Na een protest van Cavalotti en eenige discussie werd de behandeling van deze zaak op verzoek van Di Rudiui uitgesteld tot na de begrootingsdebatten. De Gazelle del Fopolo geeft nu den inhoud j'an het traciaat van Makalle weer. Daarin staat dat de Choaneezen Hausen zullen mogen binnentrekken, dat het bataljon Galleano als gijzelaars voorde officieren zal zenden. Boven dien zou het bataljon Galleano verplicht zijn om nooit meer tegen de Abessyniëis op te trekken. Uit Massowah wordt van 18 dezer gemeld, dat dien ochtend de uitlevering heeft plaats gehad van 3 officieren en 88 minderen, die op de meest nabijgelegen punten werden ge vangen gehouden. Men verwacht, dat eerst daags een aantal andere krijgsgevangenen in vrijheid zullen worden gesteld. De forten van Adigrat zijn ontwapend en ontruimd. De Ita- liaansche troepen zullen geleidelijk terug trekken. Luitenant Satelli heeft, naar uit Massowah geseind wordt, met inlandsche troepen Amba Debra veroverd, dat door een afdeeling van Ras Sebat bezet was. De plaats werd voor onneembaar gehouden. Aan de zijde der Italianen werden 4 mau gedood en 4 gekwetst. SPANJE. Te Madrid is in de nabijheid van het paleis des konings een met buskruit geladen bom ontploft, zonder echter schade te veroorzaken. De dader is nog niet bekend. T B R K IJ E. Sinds twee weken heerscht te Konstanii- nopel eene groote spanning onder de Arme niërs. "Volgens een bericht uit Engelsche bron zijn 1500 Armeniërs gearresteerd, waarvan er 59 naar Anatolië zijn verbannen. Ook zijn 73 leerlingen van de militaire school te Kueli gevangengenomen. Twee jonge Armeniërs van de school te Galata, die in het bezit werden gevonden van inteekeniijsten ten bate van Armenische gevangenen, zijn tot 10 jaar hechtenis veroordeeld. Op aandringen van den Franschen gezant is de gouverneur van Marash van zijn post ontheven. Een uitvoerig telegram, door de Times uit Konstantinope! ontvangen, bevat verschrik kelijke bijzonderheden over de moorden, den 28n en 29n December gepleegd op de Armeniërs te Orfa. Het zou gebleken zyn dat de autoriteiten, in de eerste plaats Nazif pacha, bevelhebber van liet garnizoen, deze moorden stelselmatig voorbereid en mtgèvföérd hebben. Volgens een nauwkeurige waren op die twee dagen ongevllieelfiföO Armenische christenen vermooid, Iu er. 2500 tot 3000 die iu de hoofdkerk doodge schoten of verbrand werden. De weduwen en weezen zijn ten prooi aan de grootste ellende, daar ai wat waarde had geplunderd werd. Als een voorbeeld van de woede waar mede de Turken te werk gingen, wordt vermeld dat vau 126 Armeensche gezinnen niemand in Leven bleef; de vrouwen en kin deren waren vermoord evenzeer als de mannen. De rijke Griek Averof te Alexandria, die reeds een millioen drachmen uitgaf voor het restaureeren van hei, stadion te Athene, heeft nu daarvoor nog 500,000 drachmen jaarlijks beschikbaar gesteld. AMERIKA. De commissie voor munten, maten en ge wichten uit het Huis van afgevaardigden der Vereenigde Staten heeft met algemeene stem men een voorstel aangenomen om president Cleveland te verzoeken de handeldrijvende mogendheden te polsen over de invoering van een internationaal stelsel van gouden en zil veren munt, voornamelijk tot regeling van handelszaken, en hem machtiging te verleenen te gelegener tijd eene internationale confe- tentie tot dat doel uit te lokken. In den Senaat der Vereenigde Staten heeft Morgan zijn motie verdedigd, waarbij aan de commissie voor de buitenlandsche betrekkin gen een onderzoek wordt opgedragen naar de bepalingen betreffende liet in hechtenis nemen van wederzjjdsche onderdanen, in de be staande verdragen tusschen Spanje en de Ver eenigde Staten. Wat de Amerikaansche ge vangenen te Havana gedaan hebben was, meende Morgan, niet erger dan smokkelen. Daarentegen achtte hy de wreedheden, door generaal Weyler gepleegd, bewezen. Het Congres moest den president uitnoodigen, beide partijen op Cuba ais gelijkgerechtigde oorlogvoerende partgen te erkennen wilde hij dat niet, dan kwam de verantwoordelijk heid der zaak ten laste *an den president. De motie werd aangenomen. A P R I K A. De Transvaalsche regeering heeft besloten geen fort te Johannesburg te laten bouwen, maar overweegt plannen om er een te Pre toria op te richten. Men zal echter met den

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1