Binnenlandsche Berichten. houw er van niet voor het begin van het volgend jaar een aanvang maken. Te Johannesburg is een nieuwe kamer van mijnwezen opgericht. De aanleiding tot die oprichting was ontevredenheid met de inrichting der oude kamer van mijnwezen, waar vooreerst groote maatschappijen veel meer stem bezaten dan kleine, en bovendien het aantal stemmen dat elk vertegenwoor diger eener goudonderneming kon uitbrengen, afhing van de door haar aan de kamer be taalde contributie. Uit Johannesburg wordt van 18 dezer ge meld De toestand is hier voor mijnzaken en andere nijverheid weinig geruststellend. Bnr- nato, die hier nagenoeg de eenig overgebleven groote eigenaar is, zegt dat hij verplicht zal wezen zijne mijnen te sluiten, als de regeering niet voor Woensdag eene beslissing neemt over het vonnis der gevangenen, aangezien hij naar Kaapstad denkt të gaan om de zit tingen van het parlement bij te wonen. De verkoop van Barnato's eigendommen, tegen heden uitgeschreven, is eenige dagen uitge steld in afwachting van veranderingen in den toestand. Volgens het algemeene gevoelen zullen ook andere mijnen verplicht zijn den arbeid te staken. Sir Frederick Carrington is met zijn staf naar Buluwajo vertrokken. Alle troepen zijn nu gewapend met het oudere Martini-Henry- geweer, omdat de kogels van het Lee-Metfard- geweer te kleine verwondingen maakten. De Matabelen hebben zich meester gemaakt van 99 paarden, 25 ossen en 16 muilezels, waarmee zij naar de Matoppo-heuvels zijn getrokken. Rhodes heeft uit Gvvelo aan het bestuur der Chartered Company te Kaapstad geseind dat, als hij er in slaagt, zich met kapitein Napier te vereenigen, de kracht van den opstand gebroken zal zijn. Tusschen Shangani, Bembesi en Tliabas Induna bevinden zich 6000 Matabelen. Napier meldt over het gevecht bij Thabas Indena dat aan de zijde der Engelschen 130 bereden en 150 onbereden manschappen streden, met een zevenponder en een Maxim. Na een half uur sloeg de vijand op de vlucht, achtervolgd door de ruiterij. Van de Mata belen werden er een 100 gedood. De Engel schen maakten 50 of 60 stuks vee buit, benevens schapen en geiten, en eenige geweren. In het Kaapsche parlement is Vrijdag het debat over Jamesons inval voortgezet. Fuller verdedigde Rhodes tegen het verwijt dat hij het plan zou gevormd hebben met het doel om zich te verrijken, maar schreef Rhodes* houding toe aan vergedreven zucht om den statenbond tot staud te brengen, die door de monopoliën der Transvaalsche regeering werd tegengehouden. De B. Z. A. Maatschappij haar charter te ontnemen zou, zeide Fuller, neer komen cp het straffen van vele onschuldige aandeelhouders hij gaf liever in overweging dat de rijksregeering een lid in den raad van Rhodesia zou benoemen, als waarborg voor de naburige staten. Sir James Sivewright sprak over de groote belangen der Chartered Company aan de over zijde der Zambesi, en vroeg Merriman of hij weer dezelfde fout wilde maken als in 1884 ten aanzien van Damaraland, dat toen aan Duitschland werd overgeleverd. Hij keurde elke inmenging in Transvaal af, en zeide dat de mannen van den Rand liever hun eigen staatkundig heil wilden bewerken. Het debat werd hierop verdaagd. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 19 3lei. De heer Beelaerts van Blokland verklaarde zjjne interpellatie betreflende ontslag van werklieden aan 's rijks patroonfabriek te Delft in te trekken, sedert hem gebleken is dat afgezien is van het voornemen om 38 hunner te ontslaan, zoodat hij het doel der interpel latie bereikt had. Bij de hervatting van de beraadslaging over het kiesrecht-ontwerp is de heer De Savornin Lobman opgekomen tegen de staats rechtelijke stelling van den heer Kuyper om trent de volkssouvereiniteit, een leer die strijdt met de heilige schrift, geschiedenis, grond wet en liet antirevolutionnair program; een stelsel, dat leidt tot ondermijning van elk gezag en vooral het monarchaal gezag. Hulde brengende aan de wijze waarop de minister zijn beginselen in zijn voorstel neerlegde, zag spreker echter in aanneming van dit ontwerp de overwinning van het door hem steeds bestreden revolutionnair beginsel, dat in 's mi nisters stelsel moet uitloopen op algemeen stemrecht, vooral met het oog op 's ministers meening dat er nog zoovele slachtoffers van onze slechte maatschappelijke toestanden zijn. Voornamelijk bestreed hij 's ministers stand punt van toekenning van individueel kiesrecht, de leer, dat alle geschikte mensclien kiezer moeten zijn. Daartegenover ontwikkelde Jiij de wenschelijklieid eener langzame uitbrei ding van het kiesrecht, betoogende dat'ten uiterst beperkt kiesrecht met de grondwet mogelijk is. Ook achtte hij den tijd nog niet gekomen om aan de arbeiders kiesrecht toe te kennen eerst nadat hun stand beter georganiseerd is, hebben zij recht op zeker aan tal afgevaardigden. Hij voorziet van eene rege ling als deze, uitgaande van het recht van het individu, steeds grooter aandrang tot ver dere kiesrechtuitbreiding, ook van vrouwen- kiesiecht. Daar hij echter geen kans ziet zijne beginselen te zien verwezenlijkt en ook geen grondwetsherziening kunnende krijgen, zal spreker, die belastingkiezers goedkeurt, mede werken tot het tot stand komen van het voorstel zoolang het niet strijdt met de grond wet, Hoewel niet erg voor kiesdwang, ried hij den minister zich daartegenover niet te steik schrap te zetten. Hij zal amendementen naar eigen verdiensten beoordeelen, maar gaat met den minister Van Houten evenmin als met Tak door dik en dun mede. De heer Vermeulen meende, dat het mani fest deu katholieken gelegenheid geeft het ontwerp vrij te beoordeelen en besprak voor namelijk het gemeentelijk kiesrecht dat hij, in tegenstelling met den heer Michiels, juist in deze wet wil geregeld zien ter voorkoming dat de toekomstige Kamer het democratischer regelt. Daarom drong hij aau op behoud van het gemeentelijk kiesrecht, doch met verzwa ring van de eisclien. Voorts verlangde oJfc hij kiesplicht, maar vooral intrekking van de overgangsbepaling betreffende liet toelaten van kiezers-wanbetalers hunner belasting. Spreker was overigens overtuigd dat deze wet den wensch naar voortdurende uitbreiding van kiesrecht niet zal stuiten, want rust brengt zij niet. De heer Harte, overwegende de politieke gevolgen van verwerping dezer wet, meende uit de tot dusver door den minister gedane uitlatingen te kunnen opmerken, dat ver werping niet buitensluit de oplossing van het kiesrechtvraagstuk in den geest van het kabi net Roel! en van de meerderheid dezer Kamer en het lot der wet wel beslist over het minislerieele leven van minister Van Houten, doch niet van het kabinet Roëli. Verder hield spreker vol de wenschelijkheid van opkomst- plicht der kiezers tegenover de koele afwij zing van dit begiusel door den minister. De openbare meening denkt gunstig over stem plicht, en hij verzocht den minister de zui verheid der stemming niet in gevaar te bren gen door het stellen der portefeuiliekwestie. De kiesplicht werkt uitstekend in België en spreker schelste reeds een amendement tot invoering van kiesplicht dat hij zal indie nen. Het verplicht den kiezer, die geen rede nen van verschooning heeft, (afwezigheid in de gemeente, 70-jangen leeftijd, ziekte) tot inlevering van zijn stembiljet en straft het verzuim met f3 boete na een onderzoek van de redenen door den kantonrechter. Vermelding van den maatregel in het katholieke manifest was niet noodig, te min der daar het in het ontwerp-Tak scherp was geformuleerd ten opzichte der stemopnemers. Z. i, steunt 's ministers weigering niet op zakelijke gronden er. is zij willekeurig en on redelijk. Met stemplicht vraagt hij geen con cessie naar rechts of aan de katholieke partij. De heer Pijnappel blijft zijn stelling ver dedigen, dat het niet de vraag moet zijn of de uitbreiding groot of klein is, maar of voldaan wordt aan den grondwettelijken eisch van geschiktheidseischen. Hij acht stemplicht on- geweuscht, ai begrijpt hij !s ministers tegen zin niet bij aanneming van dat beginsel. Gemeentelijk kiesrecht acht hij volstrekt niet belangrijker dan het kiesrecht voor de Kamer. Tenslotte wijst hij op de tijdverspilling in de herziening der staatsinstellingen door steeds kiesrecht voorop te stellen. De heer De Beaufort (Amsterdam) is in hoofdzaak voor het ontwerp, maar tegen art. 161 en tegen gelijke eischen voor het gemeen tekiesrecht. II ij ziet niet in dat kiesrecht uitbreiding spoediger zal leiden tot de ge- wenschte hervorming, maar ze zal bevrediging schenken. Het zelfvertrouwen des ministers verheugt hem, omdat daardoor alle misver stand wordt voorkomen. Spreker waarschuwt tegen coalitie van de minderheden om het ontwerp te doen vallen. Men zou dan staan voor groote moeilijkheden en waarschijnlijk deze eeuw uitgaan zonder kiesrechthervorming en andere noodige her vormingen die daarop wachten. De heer Heldt bestrijdt het ontwerp, dat een verminkte reproductie is van het ont werp-Tak, volstrekt niet voldoet aan de ver langens, lang zoo ver niet gaat als de grond wet toelaat en maakt dat de kiesrechlher- vorming aan de orde zal blijven ook na het eindigen van liet regentschap. Tegenover de heeren Rutgers van Rozen burg en den minister ontkent spreker dat er rust en tevredenheid in de kiesrechtzaak bij het volk heerscht. Het volk heeft nooit ge dacht dat de heer Van Houten zich tot zulk conservatief broddelwerk zou leenen. De heer Yan Borssele is tegen de splitsing der gemeenten volgens dit ontwerp en tegen het couloirstelsel. De heer Yeegens blijft de ongrondwettig heid van het ontwerp volhouden, terwijl hij dit verder onredelijk, onbillijk en gebrekkig blijft noemen. De heer Beelaerts van Blokland ziet in het ontwerp geen noodzakelijk historisch gevolg. Er had evengoed een ander kabinet kunnen optreden en zelfs deze minister had andere voorstellen kunnen doen. Tegenover dit ontwerp handhaaft hij zijne beschouwingen van '1893, en te meer, waar de heer Kuyper, feitelijk geheel en al afkeu rende de beginselen, zich in de practijk voor het ontwerp-Tak heeft verklaard. De techniek acht hij niet voortreffelijk, speciaal ten aanzien van het kiesrecht, ont leend aan woning en loonen. Hij zal voor kiesplicht stemmen. Morgen voortzetting. KiesrecMampndementen. Door den heer Van Karnebeek is een amen dement voorgesteld, waarvan de strekking is den huurprijs overal, behalve in de gemeen ten der beide laagste klassen, waarvoor door de regeering een hooger cijfer in de tabel is aangenomen, gelijk te stellen met de belast bare huurwaarde volgens de nieuwe regeling der personeeie belasting. De heeren Willinge en Houwing stellen voor in de (abel, bedoeld bij de arlt. I en 2 der kieswet, in de afdeeling huurprijs 13 1°. te lezen f0 80 in plaats vanfl.ten opzichte van al de gemeenten of gedeelten van ge meenten, welke zijn geplaatst in de 9e klasse der tabel, bedoeld in art. 5 der wet, regelende de belasting op het personeel van 16 April 1896. De heeren Houwing, Wiliinge, Meesters en Van Deinse hebben een amendement voor gesteld om behalve vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning, ook ovrije kost" op te nemen bij de berekening van het inko men dat iemand in dienstbetrekking moet hebben genoten om aanspraak te maken op kiesrecht, een en ander volgens de bedragen der by de wet gevoegde tabel. SCHIEDAM, 20 Mei 1806. Vermoedelijk naar aanleiding vanhetdebat, in de vergadering van Maandagavond in het café-Jurgens aan het Hoofd alhier gevoerd, hadden zich werkelijk gisteren een 30-tal sjouwerlieden (geen bootwerkers) opgegeven om de aan de boeien liggende ertsboot Doris te lossen. Hedenmorgen te halfacht was reeds de commissaris van politie met agenten van politie aan het Hoofd om voor mogelijke ge beurlijkheden te waken. Een 30-tal Rotter- damsche bootwerkers waren aanwezig, doch zij bemoeiden zich nergens mede. Men had om gereedschap naar Rotterdam getelephoneerd, met de verzekering dat de mannen gereedstonden om de boot te gaan lossen. Daar de toeloop van volk steeds groo ter werd, oordeelde de commissaris van politie het noodig de mannen, die werken wilden, naar de stoomboot te brengen en daar het gereedschap af te wachten. Zoo gezegd, zoo gedaande mannen werden uitgenoodigd zich op de gereedliggende schroefboot Mentor te begeven, die hen zou brengen aan boord van de Doris, doch van de ongeveer 30 per sonen die zich hadden aangemeld, gaven slechts 2 aan de uitnoodiging gehoor. Ce overi gen bleven staan; niets kon hen bewegen op de- schroefboot te gaan, zelfs niet eens de ver zekering van den commissaris van politie dat zij ongehinderd zouden kunnen werken. Of het gereedschap nog gekomen is, weten wij niet; wel weten wij dat men op dat oogenblik niet is gaan werken. De Rotterdammers hielden zich geheel buiten de kwestie, van dien kant is niet de minste pressie geoefend. Kort daarop ontvingen de alhier aan wezige Rotterdamsclie bootwerkers een tele gram van den volgenden inhoud Werkstaking geëindigd. Victorie aan ons", Nader vernemen wy dat met het lossen van de Doris hedennamiddag een aanvang is gemaakt. Aan het beleidvol optreden der politie ge durende de werkstaking, waarvoor haar zelfs- van de zijde der werkstakers welverdiende hulde werd gebracht, is het le danken dat de orde op het Hoofd niet werd verstoord. De Koniogin schonk f 20 aan den hulpbe hoevenden D. A. te Steenwykerwold om een kleine negotie te beginnen. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag 22 dezer niet plaats hebben. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië, van 17" dezer, wordt de gouvernements-kofffe-oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 274,000 pikols. De uitvoering van het voornemen om het stoffelijk overschot van prins Willem George- Frederik uit Padua naar Nederland over te brengen, is op het laatste oogenblik gestuit op een groote moeilijkheid. Gelijk men weet, hadden, op verzoek va» de' Nederlandsche regeering en in overeen stemming met de Italiaansche, de Eremitani te Padua, in wier kerk de prins begraven was, hunne toestemming verleend om het lijk, benevens het medaillon van Canova, aan Nederland af le staan en lag de Tan Speyfc te Venetië gereed om dat in ontvangst te nemen. Thans echter ontkennen de Eremitani hunne vroegere toestemming en is de over dracht daarom uitgesteld moeten worden. Vanwege de Italiaansche regeering worden ernstige pogingen gedaan om de Eremitani op hun laatste besluit te doen terugkomen, doch deze verklaren alleen voor geweld te zullen bukken! Uit Den Haag is Maandagavond de luite nant-kolonel baron Sirtema van Grovestins, adjudant van H. M. de Koningin, naar Padua vertrokken om bij de ontvangst en de over brenging van het stoffelijk overschot van den prins tegenwoordig te zyn. Zou hieruit af te leiden zijn, dat de moei lijkheden reeds bevredigend zijn opgelost? {N. v. d. D.) De correspondent der N. B. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van heden: De vijand beschoot onze posten Lam Tih en Lam Djamoe, maar werd door een kanon- nade van onze zijde verdreven. Het centraal-bestuur van het »Alg. Neder landsch Werkliedenverbond", voorzitter de- heer B. H. Heldt, heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin, uit naam van al de leden en van de

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2