Letteren, Kunst en Wetenschap. PEK T E L E Q ÏÏT7f7~ Pleclitzakeii. S P O It T. overgroole meerderheid der werklieden, wordt geprotesteerd tegen uitbreiding van het kies recht naar den geest, de strekking en de letter van het aan de orde zijnde wetsont werp, somdat daarmede ufaij vernieuwing d« a—npraken des volks op het volle staatsburgerschap worden mis kend; nde bedoelingen der grondwetsherziening worden geminacht; ade beloften, bij de verkiezingen van 1891 en 189-4 gedaan, worden geschonden seen bron wordt geschept voor zulke groote en stuitende onregelmatigheden en onrecht vaardigheden, als waarvan in onze wetgeving en misschien ook in die van anderelan den geen voorbeeld is te vinden." Het Berliner TajeMatt vond alweer een echtgenoot voor onze jong» Coeringin. Ditmaal wordt op zeer beslisten toon aangewezen prins Bevnhard lleinrich van Saksen-Weimar, de 18-jarige zoon van wijlen den erfgroot- hertog. Ten behoeve van het pensioenfonds dei- beambten (en hun weduwen en weezen) van de »Deli-Spoorwegmaatschappij" is op de Maandag te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhouders besloten f20,000 te schenken. Enkele Engelsche dagbladen wenschen Nederland geluk met de komst van den heer Havelock Wilson, nden werkstaking-opwek- ker", op Hollandschen grond. Zij vinden het aangenaam dat Engelands mededingers ook eens kennis maken met een van Engelands ^impediments of trade". Telkens wanneer hij in Engeland aan het werk is geweest, was het gevolg dat een deel van Engelands scheepvaart en handel naar het buitenland verhuisde, om nooit weder te keeren. De heer Wilson is onlangs op zulk een wjjze in het ongelijk gesteld door een Engelsch ge rechtshof, dat zijn invloed in zijn vaderland zeer verminderd is. De werkstaking der bootwerkers te Rotterdam. Onderstaand strooibiljet werd gisternamid dag voornamelijk in den omtrek van de Beurs te Botterdam, waar zich een groot aantal stakers ophield, verspreid. Werkmansbond voor leden van de Nederl. Hervormde Kerk, gevestigd te Rottordao*. Aan de Bootwerkers onder de leden. Nu het bestuur van den Nieuwen Nederl. Bootwerkersbond, in zijne vergadering van Zondag 1.1., zelf heeft aangeraden de werksta king te doen eindigen, om reden dat vele van uwe grieven zijn ingewilligd, acht het bestuur van den Werkmansbond zich verplicht den leden (bootwerkers) in overweging te geven den arbeid te hervatten. De stoffelijke schade, door de werkstaking teweeggebracht, gevoelt gij zelf in uwe ge zinnen genoegzaam om er hier over te kunnen zwijgen, maar het is onredelijk den strijd voort te zetten, als het doel is bereikt, waar voor de strijd is aangebonden. In elk geval is zoo iels tegen de beginselen van den Werkmansbond, en daarom meenen wij nu niet meer te mogen zwijgen, In uw belang, in het belang van onzen Bond, in het belang der samenwerking van werkgevers en werklieden, in het belang van onzen winkel- en handelstand, in het belang van onze goede stad Rotterdam, dringen wjj u te luisteren naar de stem van uw eigen geweten en een stnjd te staken die noodlot tig dreigt te worden. Al zijn er mogelijk nog kleinere bezwaren die kunnen worden weggenomen, probeert dat nu te doen langs minnelijken weg. Indien het mogelijk is, zooveel in u is, houdt vrede met alle menschen. De werkstaking, nu nog voortgezet, ver liest de sympathie, die zij tot dusver bij velen vond, en stelt het reeds verkregene opnieuw in de waagschaalterwyl zij bij de cargadoors de gedachte opwekt, dat toegeven hunnerzijds toch niets schijnt te baten, en het dus beter is nu niets meer toe te staan. Het billijke kan langs den weg van onder handeling beter verkregen worden, dan door dwang. Overweegt deze dingen eens en be denkt wel wat onze verplichtingen zijn als leden van den Werkmansbond. Dit alleen willen wij hieraan nog toevoe gen, dat wij protesteeren tegen den dwang die thans wordt uitgeoefend, nu men velen tegen hun wil dwingt om mede te doen aan de werkstaking. Dat is een vergrijp aan onze volksvrijheid Wij zijn allen vrije Neder landers, en niemand heeft het recht, iemand die werken wil, den arbeid door geweld onmogelijk te maken. En al zegt men: »maar dan kunnen wij ons doel niet bereikenwij antwoorden shet doel heiligt de middelen niet." En evenzeer als wij protesteeren, wanneer den werklieden door anderen onrecht wordt aangedaan, protesteeren wij nu ook tegen het onrecht dat werklieden hun medewerklieden aandoen, door hun persoonlijke vrijheid aan te randen. Daaraan mede te doen is leden van den Werkmansbond onwaardig. Het Bestuur. Gisteravond heeft weder een vergadering van de bootwerkers plaats gehad, onder leiding van den bondspresident De Jonge, in het Sportgebouw aan de Jan-van-Loonslaan, welk gebouw men, na den ganschen dag vruchteloos naar een ander te hebben uitge zien, had gehuurd, ofschoon het slechts een deel der bootwerkers kon bevatten. Het ge volg was dan ook dat, daar de voorzitter De Jonge toegaf dat er met een minderheid niet mag gestemd worden, de vergadering werd verdaagd tot hedenmorgen en zou plaats hebben op de binnenplaats van den heer Ockhorst aan de Hugo-de-Grootslraat. Door De Jonge, Snelleman en Mes waren nog pogingen aangewend om de vergadering te doen besluiten het werk te hervatten. Te 8 uur hedenmorgen waren de stakers bijeengekomen op de binnenplaats van den heer Ockhorst. De Jonge presideerde. Hij had gisteren hooren zeggen aan den kant, dat de firma Müller deze week van staatswege zou worden gedwongen om toe te geven. Maar dat zijn praatjes zoo ongeveer sprak hij want de heer Kröller wil geen woeker. Hij heeft alleen zoo'n mooi spaarstelsel uitgedacht, dat er eenvoudig op aangelegd is om over zijn vast volk ten allen tijde te kunnen beschikken, 't Is de grootste vijand van den bootwerker, die die verhalen van staatsdwang doet. Zeker, er zijn bootwerkers, die een vurigen haat hebben aan de firma Müller; ook het bestuur haat haar, maar moeten daarom alle bootwerkers ongelukkig gemaakt worden Er wordt terluiks gekuipt, om de staking vol te houden. En diezelfde lui trachten van morgen heeft spreker het nog gezien in het werk te kruipen. Voorts deelt spreker mede, dat de stawa- doors, bazen en werkgevers den N. N. B. B. als deugdelijk erkennen en verklaarden de vereenigde arbeiders te willen helpen om hun hoogsten eisch ingewilligd te krijgen. Daarom dringt hij aan op beëindiging der staking. Palte had vernomen dat de firma Müller verder niets wilde toegeven, ook niet bet uitbetalen per maand van het premiegeld; wel zouden voorschotten worden gegeven. Daarom dringt hij aan op werken voor alle patroons, behalve voor Müller. Van Wilson en Polak was een brief ingekomen om de leiders te volgen. Nadat Snelleman heeft betoogd dat het in ieder geval plicht is dat de minderheid zich onderwerpt aan de meerderheid, wordt tot stemming overgegaan en met 1182 tegen 431 stemmen besloten het werk te hervatten. Een driewerf shoera!" weerklinkt, en nadat de voorzitter allen heeft opgeroepen, om te twee uur hedenmiddag samen te komen vóór het Bondsgebouw aan de Boompjes, opdat het bestuur iederen boot werker weer terugbreuge naar-zijn vroegeren baas, gaan de mannen gezamenlijk, in opgewekte stemming, de stad in. Enkelen gaven, aan wie het hooren wilden, hun spijt over het genomen besluit te kennen. Nadat hedenochtend door Palte op de plaats van den heer Ockhorst de opheffing van de werkstaking was bekendgemaakt, gingen de meesten met een glans van verge noeging op het gelaat huiswaarts om het heugelijk nieuws overal te verspreiden. Ook ter beurze, onder de schippers, huiseigenaren enz., is deze uitslag een ver luchting, merkbaar in den loop van den dag uit de gevoerde gesprekken. In het bonds gebouw van de bootwerkers in de Boompjes werd de nationale driekleur dadelijk na ont vangst van het bericht uitgestoken. De afzet tingen aan de kaden werden opgeheven, de pas sage vrijgelaten en de schutters, waarvan he denochtend het le bataljon onder bevel van den overste H. de Jongh onder de wapenen kwam, hier en daar bij de op den wal geloste goederen op post gezet om de politie bij de bewaking behulpzaam te zijn. Hoewel in de vergadering was afgesproken, dat men zich te 2 uren in den namiddag bij het bondsgebouw in de Boompjes zoude ver eenigen om van daar naar verschillende bazen gebracht te worden en daarna morgenochtend het werk te hervatten, misten velen het geduld om dat tijdstip af te wachtteD, haastten zich om hun gereedschap te halen en togen op eigen gelegenheid aan het werk. Hoewel nog onge regeld, was dau ook op vele schepen liet werk hedennamiddag hervat. Op het oogenblik liggen 136 zeeschepen, zeil- en stoomschepen, binnen deze gemeente. Te 2 uren hedenna middag waren eenige hondetden bootwerkers, die zich aan de afspraak hielden, bijeenge komen in de Boompjes De heer J, H. Wilson is gisteravond via Harwich naar Londen vertrokken. Hedenochtend werd reeds krachtdadig met eigen volk gewerkt op de terreinen van de Rolt. Lloyd en de N. A. S. M. Reeds is, zooals wij vernemen, de komst van vreemd werkvolk, dat klaar stond om hierheen te komen, afgeteiegrafeerd, terwijl uit Zwaluwe, Dordrecht, 's-Gravenzande en Engeland over gekomen lieden weldra naar hunne haard steden terug zullen keeren. Omtrent de aanwezige militaire macht is nog geen beschikking genomen. Gisteravond is in Tiet Algemeen Verkoop lokaal wederom eene vergadering gehouden van leden van de Sailors and Firemen Union. Sprekers waren mr. Wilson, mr. Johnson en J. de Vries alhier svoonachtig. Nogmaals werd het nut van deze vereeniging betoogd. Een onderafdeeling van deze Union werd alhier opgericht en J. de Vries tot directeur daarvan benoemd. De heer Wilson deelde mede, dat als over twee maanden de Union zich in ledental sterk genoeg gevoelt hij de Engel sche cargadoors een loonlijst zal voorleggen, bij niet-aanneming waarvan hij in Engeland eene algemeene werkstaking onder de zeelieden zal bewerkstelligen. Door het comité van den N. N. B. B. werd hem bij een eventueele werkstaking in Eugeland steun toegezegd en zullen geen booten van aan te wijzen firma's alhier gelost worden. Als de loonlijst aange nomen is, hebben de hier gevestigde slaap- bazen op zich genomen te zorgen, dat de Engelsche zeelieden niet onder het vastge stelde loon monsteren. NB. Cl.) De werkstaking te Rotterdam doet in tal van opzichten haren nadeeligen invloed ge voelen. Doordien het goederenvervoer naar den Rijn stil ligt, hebben ook de sleepbootea niets te doen. Niet minder dan 27 sleepbooten lagen gistermiddag aan de Merwekade te Dordrecht gemeerd. (D. Gt De heer en mevrouw Oiiphant, die ruim vier jaren aan het hoofd van het sLeger des Heils" in ons land hebben gestaan en die thans naar Zweden zijn overgeplaatst, zijn gistermorgen uit Amsterdam naar hun nieuwe bestemming vertrokken. Een groot getal leden van liet »Leger des Ileils" in uniform en vele belangstellenden verzamelden zich op het perron van het station Weesperpoort, om afscheid te nemen van den kolonel en zijne echtgenoote. Eenigen tijd onderhielden de lieer en mevrouw Oiiphant zieh met hunne vele vrienden, handdrukken werden gewisseld, en een laatst gejuich als vaarwel weerklonk, toen de trein naar Berlijn het station verliet. Een heer, die Maandagavond met trein 57 van Amsterdam wilde vertrekken, doch daar voor een weinig telaat kwam, maakte zich hierover zoo boos, dat hij den dienstdoenden stationschef met een wandelstok een hevigen slag op het hoofd toebracht. Natuurlijk werd hij door de politie ingerekend. Uit Deventer schrijft men dat ook daal de nadeelige gevolgen der werkstaking van de bootwerkers te Rotterdam zich reeds doet gevoelen. De sjouwerlieden hebbeo niets te doen, omdat er geen schepen met graan, die verwacht werden, aankomen, en de op Rot terdam varende stoombooten hebben veel minder vracht. Wegens het ongekend gebrek aan drink water wordt te Domburg soms tot 4 cent per emmer betaald. Door den hear James O'Brien, een Amerikaan, is een electrisch rijwiel uitgevonden, dat in alle opzichten aan zijn duel belooft te beantwoor den. Aan een wie! van 27 pond gewicht is een batterij met motor toegevoegd het geheele ge wicht bedraagt 60 pond. De batterij, de hoofdfactor van deze uitvinding, weegt 15 pond en brengt een beweegkracht voort, die het rijwiel 48 uur lang over hobbelige wegen en heuvel op en heuvel af doet lollen. De snelheid van dit electrische rijwiel is onbe paald de grootste snelheid, die men heeft verkre gen, is 50 mijlen per uur. Niemand heelt een nog grooter snelheid durven rijden. ITet was gisteren 20 jaar geleden, dat mr. G. G. Groen van Prinsterer, den bekenden anti revo- lutionnairen staatsman, te 's-Gravenhage over leden is. Bij testamentaire beschikking vermaakte hi; aan het Rijksarchief eerie verzameling briever, en stukken in genummeroe portefeuilles, inhou dende zijn eigen politieke conespmidentie, onder voorbehoud nochtans, dat eerst 20 jaar na zijn overlijden dus nu de verzameling alge meen toegankelijk zou zijn en dat de inzage of uitgave (die de testateur overigens, althans ge deeltelijk, nuttig achtte) niet zonder goedkeuring der executeuren zou geschieden. Velen zullen ongetwijfeld met ongeduld den dag verbeiden, waarin bedoelde brieven ert stukken", gedrukt en algemeen vetkrijgbaar gesteld worden. '8<«B1VEXBAGG, 20 Mei. Tweede Kamer. Kieswet. De heer Staalman bestreed sterk het ontwerp dat de volksbelan gen en de volksrechten miskentde heer Sanders behield zich zijn stem voor. De minister Van Houten verzekerde bij zijn ver zet tegen liet ontwerp-Tak niet te zijn be- heerseht door de zucht om al.t minister op te treden. Het fatum bracht rem hier als boedelredder van den vorigen minister en bij de verdeeldheid der partijen. Hij ver dedigt uitvoerig zijn stelsel art. in 1, bestrijdt sterk den stemplicht en blijft krachtig voor staan de regeliug van het gemeentelijk kies recht in deze wet. Morgen is art. 1 aan de orde. ïn de gisteren gehouiien zitting der arrond.- rechtbank te Rotterdam werden veroordeeld P. K., 19 jaar, zeeman en J. W., 18 jaar, glasblazer, beiden te Schiedam, wegens diefstal van touw, tot 1 maand gevangenisstraf elk. Coenraad van B., 17 jaar, brandersknecht te Schiedam, wegens touwdiefstal, tot 2 maanden gevangenisstraf. De rechtbank te 's-Hage heeft gisteren beslist dat art. 7 der wet van 1845 (invordering der directe belastingen) niet toepasselijk is op het arbeidsloon, door den patroon aan den arbeider verschuldigd. Dientengevolge is de eisch tot van- waardeverklaring van een door de belasting administratie onder de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft gelegd derde arrest op het loon van een werkman, tot verhaal van verschuldigde bedrijfs belasting, ontzegd. Het gerechtshof te Amsterdam bevestigde gis teren do uitspraak der rechtbank, waarbij Reens wegens beieedigirig van 2 officieren door hen voor idoodvreters" uit te scheiden, veroordeeld werd tot 14 dagen gevangenisstraf. In da civiele zaak v. WermeskerlcenJunius was door de gedaagde ais grond van niet-ont vankelijkheid tegen den eisch tot scheiding van tafel en bed aangevoerd, dat de dagvaarding niet geheel overeenstemde met den inhoud van het introductieve request wat de daadzaken be treft, daar de beleedigingen anders omschreven waren. De officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Haarlem concludeerde in de zitting van gisteren tot verwerping van de exceptie van niet-ontvankelijkheid, op grond dat onze wet deze wijzigingen toeliet, terwijl de Fransche wet het niet toestond. Deze opvatting werd ge staafd door aanhaling van jurisprudentie en literatuur.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3