Binnenlandse lie Berichten. tesieerd tegen de beleedigingen van Spanje en van de koningin in den Senaat der Yer- eenigde Staten. De minister van buitenland- sclie zaken sloot zich bij dit protest aan, maar zeide dat op de regeering van president Cleveland niets te zeggen was, aangezien deze zich zeer behooilijk gedragen bad. De beslissing van generaal YVeyler dat -geen ruwe tabak meer uit Cuba uitgevoerd mag worden, is het gevoig van de klachten van Cubaansche fabrikanten, die over na maak in de Vereenigde Staten klaagden. Indirect wordt hierdoor de gespannen toe stand lusschen Spanje en Amerika weer erger. De oppositie-bladen slaan dan ook meer en meer een oorlogszuclitigen toon tegen Amerika aan. De Times ontvangt uit Havanna bet be- richt dat de separatisten onder Maximo Gomez zich by Santa Clara verzamelen en langzaam naar het westen trekken met het doel, op nieuw een inval te doen in de provinciën Matarizas en Havanna. T R K IJ E. De gouverneur van Kreta Turkhan pacha is teruggeroepen en zal vervangen worden door Djema pacha, oud-gouverneur van het eiland. Te Vamos op Kreta is opnieuw een oproer uitgebroken tengevolge van een moord, door een Turksch soldaat gepleegd op een christe lijk gendarme. Het Turksch garnizoen van het fort wordt nu door de christelijke be volking belegerd. Een stoomboot met versterkingen uit Canea heeft die niet aan land kunnen zetten er zjjn eenige geweerschoten gewisseld met de bevol king aan den oever. S E R Y I E. Uit Belgrado wordt gemeld dat, dank zij de bemiddeling van koning Alexander, alle partijen het eens zijn geworden ten opzichte der voornaamste punten van de grondwets herziening. GRIEKENLAND. Aangemoedigd door het succes dat de Olympische spelen dit jaar hebben gehad, heeft de regeering nu een wetsontwerp ge reedgemaakt, waarbij bepaald wordt, dat elke vier jaar, te beginnen met 1898, zoo- 1 danige spelen gehouden zullen worden. P E R Z 1 E. Het blijkt thans dat Djemal-ed-Din, die de feitelijke bewerker is van den moord van den shah, niet door de Turksche regeering zal worden uitgeleverd. Drie zijner medeplichtigen zijn evenwel naar Erzeroem gebracht, in af wachting van de beslissing des su ltans of zij aan de Perzische regepring zullen worden uit geleverd. De eigenlijke moordenaar, Mirza Mohammed Reza Kermani, blijkt niet tot de secte der Babi's te behooren, maar het werk tuig te zijn geweest van eene door Djemal-ed- Din gesmeede samenzwering van 700 personen, die besloten heeft dat Nasrz-ed-Din aan zijn land een Kanoen (een soort van grondwet) moest schenken, waarbij de rechten van den mensch erkend worden, bij gebreke waarvar hij afstand moest doen van den troon of ter dood veroordeeld werd. Tot die samenzwering behooi den zes Perzische misters of hoogwaar- digheidsbekleeders, twee ulema's, eene zuster en twee vrouwen van den shah, twee gouver neurs-generaal enz., terwijl ook Zileh Sult3n, de oudste broeder van den tegpnwoordigen shah met haar in verbinding stond en beloofd heeft, wanner hij aan de regeering kwam, den ver langden Kanoen te zullen uitvaardigen. Nasrz- ed-Din werd niet oukundig gelaten van het plan der samenzweerdersnu eens vond hij haar ultimatum op zijne schrijftafel, dan weer in een zijner jaszakken, een andere maal in zijn rijtuig en zelfs werd Djemal-ed-Din als hun hoofd gevangengenomen op last van den groot vizier, die zijn goederen veibeurd deed verkla- ien en hem naar Bagdad verbande, maar Djarnal wist te ontkomen en vestigde zich eeist te Londen, waar hij zelfs den Perzischen gezant wist te overreden e*& Be Oorlogs kreet der hervormingspartij in Perzië binnen te smokkelen, en later te Konstantinopel. Vervuld van wraakzuchtige plannen, wist hij Reza Kermani te bewegen naar Teheran te gaan, om zijne plannen ten uitvoer te leggen, maai Reza werd gevangengenomen. Later, nadat bij in zijn kerker nog gepoogd had zelf moord te plegen, werd aan Reza en zijnp mede plichtigen amnestie verleend, maar al spoedig werd hij weer gevangengenomen en uit Per zië verbannen. Eenigen lijd verbleef hij te Kon stantinopel, maar heimelijk keerde hij van daar naar Teheran terug, waar hij zijn snood plan ten uitvoer legde. Zijne misdaad heeft hij met zijn leven geboet, maar de nieuwe sbali zal met zijne lastgevers te rekenen hebben, wil hij het lot zijns vaders niet deelen. AMERIKA. Het Huis van afgevaardigden der Vereenigde Staten heeft met 19G tegen 26 stemmen het wetsontwerp van Mac Caels aangenomen. Dat wetsontwerp weert mannelijke immigran ten tusschen zestien en zestig jaar die niet in een of andere taal lezen of schrijven kunnen. AFRIKA. Uit Pretoria wordt gemeld, dat het vonnis van de leiders van het hervormingscomitó, kolonel Rhodes, Philips, Farrar en Hammond tot de volgende week onbeslist blijft. Intusschen is de doodstiaf veranderd in vijftien jaar gevangenis. Van de 59 anderen is er aan 9 alle straf kwijtgescholden, en zijn er 18 tot vijf maanden en 22 tot drie maan den gevangenis veroordeeld. Een telegram van sir H. Robin«on aan Chamberlain bevestigt het bovenstaande tele gram, en voegt er bij, dat eenige gevangenen tot een jaar gevangenis zijn veroordeeld en de straf van vijftien jaar gevangenis slechts een vorrn is. Het is niet waarschijnlijk dat zij toegepast zal worden. De boeten worden gehandhaafd. De verbanning blijft achterwege' zoolang de gevangenen zich in de Z.-A. repu bliek buiten de politiek houden, waai toe zij zich op hun eerewoord moeten verbinden. De Warwick Castle, met troepen aan boord, is Maandag uit Engeland te Kaapstad aangekomen. SCHIEDAM, 21 Mei 18HG. Door burgemeester en wethouders is het maken van een strekdam, twee dwarsdam- men en aanlegsteigers in de rivier de Maas nabij het Westerhavenhoofd (voor het terrein van de heeren Van Deventer Zn.) heden toegewezen aan den laagsten inschrijver, A. Kraaijenveld te Süedrecht, voor f'18695. Ten overstaan van twee officieren bij het leger wordt heden en morgen in het gym nasium alhier het theoretisch examen afge legd (er verkrijging van den graad van korpo raal en onderofficier bij het reservekader. De Telegraaf ontving heden het volgende telegram uit Indië: »De vijand deed een aanval op Lamkroet, binnen onze linie gelegenhij ontsnapte, zonder dat hem nadeel werd toegebiacht." Door grondeigenaars-landbouwers in den Haarlemmermeerpolder is aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin op bet heffen van invoerrecht op granen en meel wordt aangedrongen. Adressanten voeren daarbij o.a. aan, dat in vroegere jaren, om dezen tijd van het jaar, meer dan duizend personen uit andere oorden en zells uit het buitenland, volop werk von den in den Haarlemmermeerpolder, terwijl daarentegen thans honderden uit die gemeente werkloos rondlocpen, zoodat door dezen toe stand de kosten van het armwezen zeer wor den verzwaard ten nadeele van de gemeente. Zij wijten dit hieraan, dat de groothandel het buitenlandsche graan bijna, zoo niet geheel, kosteloos in onze havens invoert, terwijl de landbouwer om gebruik te maken van brug gen en wegen van staat, provincie of water schapsbesturen, belast wordt rnet op som mige plaatsen nog zeer zwaren tol. Het aantal leden en begunstigers der ïMaat- schappij tot opvoeding van weezen in het Huisgezin" is tot ruim 2200 gestegen. Sedert de oprichting werden 524 weezen (279 jon gens en 245 meisjes) verpleegd.) Tijdens haar 23-jarig bestaan keerden 10 jongens en 12 meisjes, na korter of langer tijd verpleegd te zijn, tot hun voogden terug en bij 5 jongens en 18 meisjes wordt in het onderhoud en de opleiding voorzien door kinderlooze ouders, geheel kosteloos daaraan hun krachten wijden. Op dit oogenbhk zijn nog 219 ouderloozen aan de zorgen der maatschappij toevertrouwd. Door B. en W, Tan Rotterdam is bij den gemeenteraad een voorstel ingediend tot het bouwen van zeven nieuwe filters ten behoeve van de waterleiding, waarvan de kosten zijn geraamd op f615,000; tot het stichten van een laboratorium ten behoeve dezer inrichting, kosten f30,000 en tot het veranderen van de afwatering van eenige filters, kosten f 25,000 totaal alzoo f 700,000, Door B. en W. van Rotterdam is bij den gemeenteraad ingediend een voorstel tot ver grooting van het eiland Fijenoord door aan plemping aan de westpunt. Ter plaatse van de sleepheliing, waarvan de terreinen ter beschikking der gemeente zijn gekomen, wil men eene kade aanleggen, welken de westelijke punt van het eiland 420 M vooruit zal brengen. Hierdoor zal de gemeente 700 M meer kadelengte ter be schikking kunnen stellen van riviei booten, waarvoor reeds om ligplaatsen is verzocht of waarvan zulks eerlang is te verwachten. Het door de nieuw aan te leggen kade in te sluiten water zal worden aangeplempt en opgehoogd. Daarop zullen worden aangelegd een plantsoen, een 30 M breed wandelpad en verdere straten. Het overige door aan plemping verkregen terrein, groot 2630 M', zal als bouwterrein, door straten in vier blok ken ingedeeld, worden verkocht. Men berekent de kosten op f490.000, te vinden uit geldleening. Verder berekent men, dat men, als bouwgrond slechts f 18 50 per cA opbrengt, het bedrag van f490.000 geheel terugontvangt, zoodat de gemeente geheel kosteloos in het bezit komt van 700 M kade, welke geregeid kadegeld zullen opbrengen. Dit schijnt alzoo een voordeelig zaakje. Het voordeel is nog grooter, doordien het te leenen bedrag van f 490.000 zal aflosbaar zijn in 60 jaar, terwijl de opbrengst der te verkoopen bouwterreinen als een bate in de gemeentekas zal vloeien. Maasl In de Rotterdamsche diergaarde is thans de Victoria Regia" weder in het voor haar bestemde bassin overgebracht, en wel ditmaal in twee variëteiten. In den tuin wedijvert alles in zijn schoo- nen Meidos om dezen in een lustwarand te herscheppen, terwijl tevens de orchideeënkas thans een aanblik oplevert welke den toe schouwer met bewondering vervult. Voorts zal de reeks plantenkassen weder met een van 39 bij 25 M en 11 M hoogte ver rijkt worden, hetgeen zal bijdragen om deze verzameling merkwaardige planten nog in belangrijkheid te doen winnen. De veilingzaal in het Algemeen Verkoop lokaal te Rotterdam heeft door de ontzettende massa's menschen, die daar de laatste dagen vergaderd hebben, zoodanig geleden, dat de bouwpolitie het wenschelijk geoordeeld heeft die zaal voor vergaderingen ongeschikt te verklaren. Op een valsch volgbriefje zijn van de Rotterdammer boot, liggende in den Amstel te Amsterdam, twee manden met lijfgoederen en keukengereedschap, een bankbiljet van 100 mark, een van 50 mark en een van 10 dollar afgehaald. De heer Van Meeteren Brouwer, admini strateur te 's-Gravenhage, kocht ruim 63 HA wei-, bouw-, griend- en rietland, dijk en kaden, genaamd de Gorzenpolder of Laadjes- gorzen, strekkende van de Heische haven tot bij de haven van Pernis, bij welken koop tevens begrepen is de titel van ambachts heer der heeilijkheid Pernis en Deyfielsbroek. Alles te zamen bracht fl29.G9I,05 op. Een schipper, liggende met zijn schuit aan den Kranenburgerweg. te 's-Gravenhage, ge voelde zich Maandagmiddag eenigszins onwel en vroeg bijstand in een apotheek, waar men hem pillen gaf, in de veronderstelling, dat de man aan een gebrek in de spijsvertering leed. De schipper nam ai die pillen te gelijk in, tengevolge waarvan hij zoo ziek werd, dat hij per brancaid naar het gemeenteziekenhuis- moest worden vervoerd, waar zijn toestand vrij ernstig werd geoordeeld. De politie heeft tegen de apothekeres die- pillen van verschillend soort had verstrekt aan den schipper, proces-verbaal opgemaakt gegrond op overtreding van art. 9 der wet regelende de uitoefening der artsenijbereid- kunst, welk artikel den apotheker verbiedt geneesmiddelen af te geven anders dan op recept of die met bepaalde aanduiding van het verlangd geneesmiddel gevraagd worden. (Vad.) De persoon, die te Leiden in politiebe- waring is en die te Hdlegom een rij wiet beeft trachten te verkoopen en zich Jan Bergsma noemde, is nu gebleken te heeten Johan Hendrik Koek, oud 22 jaren, die ook bekend heeft dat rijwiel te Leiden te heb ben gehuurd en een aldaar verkocht en in- beslag genomen rijwiel te Rotterdam te heb ben gehuurd. Verder is hij nog schuldig aan verduistering van een door 1)ern te Dordrecht gehuurd, rijwiel. Tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt.B.) Ds. J. Eigeman te Dordrecht, beklaagt zich in de Bordtsche Ct. over het feit, dat Dinsdag zich een deurwaarder der dir. belast, en getuigen bij hem vervoegden om beslag te leggen, wegens belasting, die hij reeds den 17n April had betaald. Gelukkig was hij te huis, en kon hij aantoonen, dat hij reeds betaald had. Men wist, zoo dee/t hij verder mede, op het kantoor van den ontvanger zeer goed, dat men een bedrag teveel in kas had, welk bedrag echter ook weer verschilde van de som, die men, als door mij betaald, verzuimde te boeken. Het schijnt dus, dat ook in andere posten fouten zijn ingeslopen. Te Hardinxveld is gistermorgen de vrouw van den werkman B., bij het waterscheppen uit de rivier de Merwede, in het water ge vallen en met den stroom medegevoerd, waarna zij levenloos werd opgehaald. Zij laat haren man met zes kinderen achter. Naar wij vernemen, zal rnr. Lamberts Hurrelbrinck, de advocaat der vrouw, die Dinsdag tot acht dagen gevangenisstraf is veroordeeld, omdat zij uit wanhoop, met haar kind aan zich gebonden, in het IJ is gespron gen, aan de Koningin-Regentes gratie voor deze beklagenswaardige vragen. Volksdgl De bevolking van Amsterdam is door de annexatie van deeien der gemeenten Nieuwer- Amstel, Sloten en Diemen op 4 Mei j.l. ver meerderd met 13920 mannen en 14921 vrou wen, zoodat zij toen bedroeg 487,772 zielen. Te Broek-op-Langendijk (N.-Holl.) heeft een volksoploop plaats gehad. Een schoenma ker aldaar, zekere F., had een deel zijner woning verhuurd aan den arbeider B., die

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2