Vrijdag 22 Mei. N°. 9049 Tweede Blad. A0. 1896, ij tigs te a ar gang. herschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgever!" I. ODÉ. Binnenlandsche Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. COURANT Abonnementsprijs, per kwartaalƒ1.85. Franco per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10 BüRBAÜ! BOf EBHTBAAT ?0. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eer.e Courant1>10 Iedere gewone regel meer0,10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 20 Mei. Kiesrechtregeling. De heer Van Kante- beek bleef waarschuwen tegen te groote uit breiding van het kiesrecht. De heer Staalman betoogde dat men zich noodeloos bezorgd maakt over de kleine ver meerdering van het getal kiezers volgens dit allerslechte, kleinzielige en krenterige ont- erp, dat volstrekt de belangen van den kleinen man niet behartigt, ja door een zelf zuchtig conservatisme tienduizenden arbeiders op laakbare wijze in hun rechten verkort. Op die wijze sart men het volk. Hij protesteerde legen de wijze waarop de heer Rutgers van Rozenburg de houding der arbeiders besprak. De weinige belangstelling van het volk voor het kiesrecht schreef hg toe aan het besef dat de Kamer van de wenschen der arbeiders toch weinig nota neemt en dat van deze Ka nier en regefering voor de werklieden niets te vachten is. Zeker mag de kalmte van het volk niet misbruikt worden om te beweren da bet onverschillig is. Neen, die onver schilligheid komt voort uit den weerzin tegen het ontwerp, dat een geest van verbittering kweekt. Geen beter middel om den inder daad bestaanden revolutiegeest te versterken, dan om voort te gaan ontevredenheid te wek ker door fatsoenlijke arbeiders kiesrecht te ■weigeren. Hij kwam vooral op tegen uitslui ting der lagere volksklassen, overtuigd als hij was dat hunne toelating tot de stembus eene betere leiding aan het staatsbestuur zal geven, ook en vooral omdat er onder die kiezers nog velen zijn met christelijk bewust zijn. Men zorge dat deze niet in handen van het ongeloof vallen. De heer Kuyper, repliceerende, betoogde verder dat het kiesrecht meer over de alge- meene kringen des volks moet worden uitge strekt, en dat algemeen stemrecht niet bepaald in strijd is met de antirevolutionnaire leer, eii dit ontwerp, blijkens Patrimonium's be zadigde motie, groote teleurstelling wekt in werkmanskringen. Hij ontwikkelde andermaal waarom een regeling van de gemeentelijke verkiezingen niet bij dit ontwerp behoort te geschieden, doch overgelaten moet worden aan de volgende Kamer. Hij was overtuigd voorstander van het ontwerp-Tak, omdat daarin de hooge zijde van het staatsleven en niet het geld op den voorgrond kwam, en omdat het ontwerp beoogde finale uitbreiding van kiesrecht, die nu toch zal komen. Ten slotte protesteerde hij tegen 's ministers on parlementaire bedreiging om zich niet meer i° debat te begeven en kon hij geen instem ming toezeggen voor stemplicht, zooals die is aangekondigd. De heer ilartogh achtte de kenmerken strijdig met de grondwet. De heer Farncombe Sanders keurde het goed dat in dit ontwerp geen correctieven ZIjn opgenomen alsevenredige vertegen woordiging en meervoudig kiesrecht, stelsels te ingewikkeld om in dit voorstel te worden uitgewerkt. Hij bestreed invoering van stem plicht, wegens verschillende practische be swaren en de betere opkomst der kiezers dan in andere landen. Komende tot het ont werp, had h| gewenscht dat in kiesrecht toekenning wat verder ware gegaande gemeenteraadsverkiezingen er niet in waren opgenomen, omdat de kieskwestie met deze niet een einde neemt en dat kiesrecht op onvoldoenden grondslag wordt geregeld. Spi sker had groot bezwaar tegen de wettelijke erkenning van kiesvereenigingen als officieel contrei -erende lichamen over den verkiezings- gang. Met het oog op zijn twee hoofdbezwaren behoudt hy zich zijn stem over het ontwerp voor. -e heer Rutgers van Rozenburg verdedigt nader den slemplicht en constateert dat de groep vroegere opposanten bereid istecapi- tuleeren, wat hem zeer verklaarbaar toe schijnt, daar anders hun positie zeer zwak zou zijn. Hun spijt, dat zij de tweede editie van het amendement an der Kaay moeten aannemen, is wel begrijpelijk. Zijn slotsom s dat de hoofdgroep opposanten haar verzet heeft opgegeven en de kansen van het ont werp goed staan. De minister van binnenlandsche zaken ver zekert aan den heer Heldt dat geen enkele reden van persoonlijke overweging zijn oppo sitie tegen het ontwerp-Tak heeft beheerscht, zooals hij trouwens nooit naar het minister schap heelt getaald. Het fatum heeft hem hier gebracht als boedelredder van den voris-en minister en hij heeft betreurd, dat hij et dezen niet kou samenwerken, zooals bij de bedrijfsbelasting. Dat hij niet links of rechts kan gaan, is eer gevolg van de omstandig heden en de splijtziekte bij alle partgen. De minister verdedigt vervolgens in het algemeen het stelsel van art. 1. De minister constateert dat de grens van huurwaarde, thans gesteld, geheel verschilt van die van het amendement-Van der Kaay, toen geen langdurig onderzoek was vooraf gegaan en geen nieuwe personeele belasting vastgesteld. De overige kenteekenen vullen het personeel en de grondbelasting aan. Gecompliceerd noemt men dit stelsel, maar dit is de schuld van het verlangen om zoo veel mogelijk toe te laten. Kon men meer kenrnerken aangeven, gaarne, maar geen schrgfproef en bovendien moeten de kentee kenen voldoen aan den eisch van uitvoerbaar heid Dat doen ze en nu mogen enkelen uitgesloten worden, hunne toelating zou aan leiding geven tot groote misbruiken. Hij ont kent dat art. 1 door samenkoppeling der kenteekenen onaannemelijk wordt en dat de administratieve invloed op het kiesrecht zoo groot zal zijn. Het gemeentekiesrecht moet in dit ontwerp geregeld, anders blijft het oude kiesrecht bestaan, kan het nieuwe per soneel niet ingevoerd worden en steriliseert men de geheele wetgeving. Stemplicht blijft hg sterk bestrijden, nu het de uitbreiding van het kiesrecht tot mingegoeden geldt. aarom dan geen straf gesteld op absentie der Kamerleden. Na replieken van de heeren Beelaerts van Blokland, De Savornin Lohman en Kuyper werd het algemeen debat gesloten. Morgen is artikel 1 aan de orde. Kieswet. Door de heeren Kuyper, Heemskerk, Van Alphen en Seret zijn 10 amendementen voor gesteld op artt. er< 2. De strekking van deze amendementen is: lo. Om neer het maatschappelijk dan het gel delijk karakter der kenteekenen od den voorgrond te brengen. 2o. )m da fiscale indeeling der burgers in aangeslagenen en niet-aangeslagen te doen ver vallen, en geen andere indeeliDg op te nemen dan de natuurlijke indeeling in gezinshoofden en nen die bij anderen inwonen. ;3o, Om de samenkoppeling van kiesbevoegd- et belasting tot de kleinste afmetingen te 4°. Om de weduwe niet alleen ais aangesla gene an belasting maar ook als hoofd van het gezin te doen gelden. 5o. Om voor hen die in dienstbetrekking zijn met elke krankheid of verminking op verlies van kiesbevoegdheid te doen uitloopen. Om de onafhankelijkheid der kiesbevoeg- den van verhuurders en patroons beter te ver- zekeren en de istheid van levensstelling niet te zoeken in het identiek blijven van hun huis of dienst, maar in het over een vol burgerlijk jaar gel blijven van hunne maatschappelijke positie. Om aan de polis van levensverzekèring of van pensioenverzekering gelijke kracht toe te kennen als aan den inleg in de spaarbank. 3o. Om hetgeen uit het initiatief der maat- 6"'lappij voorkomt, niet achter te stellen bij het- 6®*n uitgaat van het openbaar gezag. Do. Om de grenzen der kiesbevoegdheid iets minder eng te nemen. t'Jo. Om aar te sluiten aan hetgeen waarover bij de behandeling van het vorig kiesrechtont- werp overeenstemming was verkregen. llo. Om de gevolgen van wanbetaling der aan slagen in eenige rijks directe belasting niet bij art. te regelen, maar bij de uitsluitingen in art. 3. De heeien De Boer, De Kanter, Pijnacker Hor- dijk, Schaafsms en Hesselink van Suchtelen hebben voorgesteld den leeftijd van de kies- bevoegden van 25 op 23 jaar terug te brengen. De heer Smeenge heeft voorgesteld de inhouds maat van een aartuig, krachtens welks eigen- dom, vruchtgebruik of buur het kiesrecht wordt vei regen, te stellen op 20 in plaats van op 30 M3, De heeren Pijttersen en Van Deinse hebben voorgesteld een sub-amendement cp het amende- ment. III van de heeren Goeman Borgesius c. s. betrekkelijk de huurcijfers van woningen. Dat sub-amendement strekt om: overal waar in de tabel bedoeld in art. 16, lo. van het gewijzigd wetsontwerp, waar het rooc i voor[tomt' gevolgd door het cijfer i 325, in de volgende kolom in de plaats van f 1 te lezen f 0.85 j overal vaar in de tabel bedoeld in art. 16 io- va(J het gewijzigd wetsontwerp, waar het cijfer fl voorkomt, gevolgd door het cijfer f300 in de volgende kolom: in de plaats van fl te lezen f0.75, overal waar in de tabel bedoeld in art. 16 lo., va', het gewijzigd wetsontwerp, waar het cijfer voorkomt, gevolgd door het cijfer f275 ;i de volgende kolom in de plaats van fl te lezen f0.65. cijfer van fl betreft den minimumorijs der woningen in verhouding tot het minimum inkomen, dat hier afwisselt tusschen f325. f 300 en f275.) Het eeuwfeest van dr. Edward Jenners toe passing der inenting tegen pokziekte is ook in onderscheidene plaatsen van ons land door ver- eenigingen van geneeskundigen herdacht. In Eigen Haard wijdt dr. C. E. Daniélsdeze Week een beschouwing aan dr. Edward .Term waarbij gevoegd is zijn portret, een der spot prenten, indertijd over Jennurs ontdekking ver schenen, een medaille, hem ter eere geslagen en een kopie van een admissiebiljet, in 1807 te Amsterdam voor koepokinenting aan minvermo genden uitgereikt. Tot heden 'everden alle proefnemingen betref fende de polarisatie der X-stralen negatieve uitkomsten op, en men was bijna tot de over tuiging gekomen, dat deze stralen inderdaad niet gepolariseerd kunnen worden, waarmede dan de hypothese die de X-stralen als een bijzonder f.?.0" e'hervu'lingen voorstelt, veel waai schijn Iijkheid verkreeg. Nu hebben echter prins Galit- zin en Kamojitzki bij hun onderzoekingen, waarbij zij van dunne tourmalijnplaatjes gebruik maak ten, een ver mindering in de fotochemische werking X-stralen kunnen waarnemen, waaruit zij da gevolgtrekking naken, dat de X-stralen wel degelijk gapola seerd worden, en ze dus ook transversale trillingen kunnen zijn. Het plan voor een Melanchton-museum te Bret- ten in Baden is uitgegaan van prof. dr. N. Mül Ier te Berlijn, 't Museum zou den 16den Febru ari van he volgende iaar worden ingewijd: dan is het 400 jaar geleden dat Melanchton werd geboren. Prof. Muller ontving reeds eenige hon- derden betuigingen van adhaesiede groot-her tog van Baden zou eere-voorzitter of bescherm heer van de commissie worden. Een belangrijk boek viert dit jaar zijn eeuw- feest, namelijk het vermaarde nConversations- \c3, san Brockliaus, welks eerste uitgaaf in 1796 werd begonnen. 00 jonge mannen der wetenschap, dr. Lóbei ei. -ancke, begonnen de uitgave op naam van den jongen boekhandelaar Leopold, dien zij tot dat doe! in een zaak zetten. Maar het werk kwam nog vóór de voltooiing (1808) in handen van r. A. Brockhaus, die toen een boekhandel te Amsterdam had, welken hij later naar Altenburg ers eindelijk naa Leipzig verplaatste. Onderre dactie van Brockhaus werd het op kleine schaal aangelegde werk meer en meer verbeterd, uit gebreid en gemaakt tot het nonmisbare" boek dat het nu, bij zijn 14n druk, is. Die 14e editie kwam tot stand met de buip van een Hoofdredacteur, 20 redacteurs en 500 medewerkers, onder welke autoriteiten op aller lei gebied. Een eigenaardige nieuwigheid komt tegen woordig bij de Engelschen in zwang. Een rc in verslindende dame heeft onlangs ontdekt, dat een roman veel belangwekkender wordt, als men he n van achteren naar voren leest. Zij maakte hare ontdekking openbaar, en nu volgen veis lezeres sen haar na. Bij de meeste boeiende romans toch kan een «enigszins scherpzinnig lezer na de eerste hoofdstukken al weten, hoe het eind zal zijn; maar als men bij het eind begint, dan is het meestal onmogelijk te vermoeden, hoe ter wereld de held on de heldin in den merkwaar- digen toestand geraakt zijn, waarin zij zich aan het slot van hot boek gewoonlijk bevinden. Men wee dan, dat zij elkander krijgenmaar hoe kregen zij elkaar? Ongelukkig beginnen eenige schrijvers hunne werken al te berekenen op de nieuwe manier van lezen. Zulk eer ondersteboven gekeerde roman is b.v. Caleb Williams, een boek, dat tegenwoor dig in Engeland grooten opgang maakt. \N. v. d. D.) j jonden kan men nu vooreen sixpence zijn eigen beenderen zien. Op de Indische tentoon stelling, dicht bij de plaats waar de kabel-lucht-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5