A°. 1896 Zaterdag 23 Mei. N°. 9050. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Feuilleton. Jessie's Voogd. "Vijftig-st© Jaargang. uitn È~v~Ên7 j7 odé. IsmFJI uiic JsCCS Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenl andsclie lt«r i li ten. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85, Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke Hommers - 0.10, I I' K K .4 <i El T i. T II A A V to. AnvERTENTiEPRlJSvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone tegel meer.- 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. lo.eleloote toelating van leerlingen op het gymnasium, de lioogcre bur gerschool cn de herhalingsschool, ver bonden aan die school voor jongens met uitgebreid leerplan. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter kennis van belanghebbenden dat de aanvragen om kosteloos te worden toegelaten tot den a.s. cursus lo. van het gymnasium 2o. van de hoogere burgerschool 3o. van de herhalingsschool verbonden aan de school voor jongens met uitgebreid leerplan uiterlijk den I5n Juni a.s. bij hun college moeten zijn ingedienden dat de regelen voor de toelating vastge steld, op de secretarie der gemeente ter lezing 'Iiggen Voorts brengen zij m herinnering dat over eenkomstig besluit van den gemeenteraad, aan het gymnasium 1 leerling, en aan «Ie lioogere burgerschool 2 leerlingen kosteloos geplaatst kunnen worden. Schie-dam, 22 Mei 1896. Burgemeester en wethouders van Schiedam,, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. De burgemeester van Schiedam brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen dat de kohieren vtin de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten nos. 5 en G dezer gemeente, over het dienstjaar 1895/96, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 19den Mei 1896 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter in vordering zijn overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder verpliclit is, zijnen aanslag op den bi de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welken 3. sDierbare Jessie," sprak Simon weder met bevende stem, alsof de aandoening ook hem het spieken bijna belette; wat de afgestorvene voor tüij geweest is, kunt gij het best. beoordeelen, gij, voor wie hij alles was." sllij was mijn vader," lispelde het meisje, sja, uw vader," herhaalde Simon op waar- digen toon. sin dit woord ligt alles opgesloten, eene wereld van goedheid en trouw en liefde; zijn beste grafschrift zou zijn: »Hier rust een liefderijk vaderDat woord spreekt van arbeid en zorg, van onrust en moeite alles voor u, Jessie, voor zijn kind." sDat alles beeft geen waarde; gij moogthet enmen als gij wilt, als ik maar de herinnering aan de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 22sten Mei 1896. De burgemeester voornoemd. VERSTEEG. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft de minister van koloniën Chamberlain gisteren verklaard dat hij niets te voegen had bij de officieele tele grammen, welke in de dagbladen openbaarge maakt zijn, betrekking hebbend op de vonnissen over de gevangenen te Pretoria. Ik heb, zeide Chamberlain, geenerlei bevestiging gezien van het geopperde vermoeden, dat de krank zinnigheid en zelfmoord van een dier gevan genen het gevolg zouden zijn geweest van te harde bejegening in den kerker. De Engelsche agent te Pretoria heeft heden geseind dat president Kruger beloofd heeft dat afzonder lijke reglementen, toepasselijk op de gevan genen, zonder verwijl uitgewerkt zullen wot- Er zal eene groote verbetering worden ge bracht in het logies en er zullen doeltreffende maatregelen ter bescherming van de gezond heid worden genomen, terwijl, voorzoover dit niet volkomen onmogelijk blijkt, de gevan genen niet van elkander gescheiden en niet naar andere gevangenissen overgebracht zul len worden. Dit alles is verkregen tengevolge van vertoogen, ingediend oatr aanleiding van door sir Hercules Robinson gegeven in struction. Noch de Engelsche regeering zelve noch hare vertegenwoordigers hebben aan de leiders van de beweging te Johannesburg eenige belofte van bescherming gedaan. Vol- geiu de door mij ontvangen berichten, ein digde Chamberlain, worden de gevangenen niet op onbillijke of ongepaste wijze behandeld. In eene gisteravond te Londen door Cham berlain gehouden rede, als voorzitter aan een j feestmaaltijd, verklaarde hij het te betreuren dat er nog zoo weinig vordering is gemaakt in de richting eener verzoening tusschen de Hollanders en de Engelschen in Zuid-Afrika. Hij kon de vonnissen over de hervormings- gezinden nog niet beschouwen als geheel be vredigend. Ilij had altijd president Kruger beschouwd als de laatste persoon die zich zou laten medesleepen door iets, wat zweemen zou naar wraakzucht tegen mensehen aan "wie, hoe ernstig zij nu ook gedwaald hebben, de bloei van Transvaal te danken is. In de politiek der Engelsche regeering is geen wijzi ging gekomenzij zal stiptelijk hare wette lijke verplichtingen naleven en wettelijke rechten strikt handhaven. Chamberlain ein digde met de verzekering dat hij de hoop op eene vereeniging der beide rassen niet heeft verloren, maar zeide hij, Zuid-Afrika's voor spoed hangt hoofdzakelijk af van de wijsheid en gematigdheid der politieke'leiders. Bij het Lagerhuis- is een door 257,000 vrouwen uit alle deelen des rijks geteekend verzoekschrift ingekomen om het kiesrecht ook aan vrouwen toe te kennen. De commissie ad hoe uit liet Lagerhuis in zake de Truck bill heeft de volgende bepalin gen aangenomen: dat een werkgever die zijn arbeiders boete oplegt of loon kort, schriftelijk de redenen daarvoor moet opgeven dat ten aanzien van het boetestelsel winkelbedienden worden gelijkgesteld met arbeidersdat werk gevers die niet met hun arbeiders omtrent het opleggen van boeten eene overeenkomst maken, in de werkplaatsen schriftelijke ken nisgevingen moeten ophangen van hun voor nemen om in bepaalde gevallen boeten op te leggen. Woensdag reeds hebben 3000 timmerlieden te Londen den arbeid hervat tegen verhoogd loon. De visschers te Newlyn zijn nu wat kalmer gewoiden, en men stelt pogingen in het werk om het geschil bij te leggen. DUITSCIILAND. De commissie uit den Rijksdag, in wier handen liet ontwerp-burgerlijk wetboek is gesteld, heeft Woensdag de eerste lezing, waarmede zij den 17n Februari aanving, ten einde gebracht. Den 2n Juni denkt de com missie weer bijeen te komen, om tot de tweede lezing over te gaan en zij hoopt die zoo spoedig af te doen dat de Rijksdag nog in den loop van den voorzomer het ontwerp in tweede lezing kan behandelen. Het aantal punten, waarover de meerderheid der com missie en de regeering het niet eens zijn geworden, is zeer gering, zoodat, wanneer van weerszijden iets wordt toegegeven, het groote werk nog in deze zitting kan tot stand komen. D E L G 1 E. Bij de behandeling der spoorwegbegrootin^ in de Kamer bracht Renricot liet spoorweg ongeluk van Mousty ter sprake, en drong aan op maatregelen oin dergelijke rampen te voorkomen, vooral op een betere regeling van den Zondagsdienst. De minister Vaudenpeereboom antwoordde, dat de Zondagsrust niets te maken had met het ongeluk van Mousty. Over het aantal ongelukken in België had men niets te kla gen, want het was geringer dan in alle andere landenblijkens de statistiek van de laatste 15 jaar werd slechts éen op de 52 millioen reizigers gedood. ZWEDEN en NOORWEGEN. De Noorsche regeering zal binnenkort een wetsontwerp indienen tot het aangaan eener staatsleenirig van 25 millioen kronen, waarvan mijn vader mag behouden," steunde Jessie, nog altijd met starren blik voor zich uit ziende. Simon wierp op het arme kind een snellen, doordrin genden blik. Vieesde hij, dat zijne nicht nu reeds aan verstandsverbijstering leed? Na eenig zwijgen ging hij op denzelfden, zal- venden toon voort: sMaar juist die teederheid, waarmede hij dag en nacht voor u waakte, u onttrok aan al de beslommeringen der wereld, u onkundig liet van de gevaren des levens, zij eischt gebiedend, dat zijne plaats eenigszins worde ver vangen door iemand, die u eenige vergoeding kan aanbieden voor het onherstelbaar verlies." Miss Jessie begreep zeer goed, dat er behoef te was aan een regelend hoofd in haar huis en daarbuiten om te voorzien in de velerlei betrek kingen, die haren vader aan de maatschappij hadden verbonden, betrekkingen waarin zij zelve eene volslagen vreemdeling was. Zelve in dat alles te voorzien was haar geheel onmogelijk en het deed haar daarom genoegen, dat haar oom zich wel wilde belasten naar zulk een regelend hoofd uit te zien. Zij wist ook dat tijdens haar vaders leven de broeders nooit best overweg konden zij herinnerde zich zelfs flauw zij was toenmaals nog een kind dat de broeders eens een proces tegen elkaar gevoerd hadden, waarbij sprake was van valschheid in geschrifte, waaraan oom Simon zich zou hebben schuldig gemaakt. Het proces was geschorst, maar de oom had aan haar vader veel geld moeten be talen. Wat er eigenlijk was voorgevallen, daar had Jessie nooit goed achter kunnen komen. Aan een tienjarig kind worden zulke dingen niet medegedeeld. Later was er gras over gegroeid en had zij niet meer over de zaak hooren spreken. Heden was zij niet gestemd om er zich het hoofd mede te breken en zij zeide: »IIet zou mij aangenaam zijn, oom, wanneer gij u met de zorg voor een en ander wildet be lasten." Bij deze woorden dacht Miss Jessie mogelijk wel alleen aan de begrafenis en wat daarmede samenhang Dat haar oom aan »alles" gedacht had, bevroedde zij niet. Ten overvloede her haalde hij nog eens »'t Spreekt wel vanzelve, Jessie, dat ik alles bezorg. Daarvoor kom ik hier. Mochten anderen zich onder een of ander voorwendsel aan u willen opdringen, gij hebt ze slechts naar mij of naar mijn zaakwaarnemer Mr. James Finding in Lin- coln'sinn te verwijzen. Finding is een zeer solied man, Jessie, en ik moet u verzoeken zijn naam goed te onthouden." sDat zal ik doen, oom." »Dat is goed, Jessie. Wanneer Mr. Finding u te eeniger tijd een geschrift, eene rekening of ander stuk ter oaderteekening mocht voorleggen, dan kunt gij gerust aan zijn vei langen voldoen. De man is even eerlijk als sohed. Wij zullen eenige akten moeten passeeren. Gij zijt nog niet voluit achttien jaar, Jessie, en er zal in de voog dijschap moeten worden voorzien. Dat eischt nu eenmaal do wet. Geloof mij, ik zou u met die dingen niet lastig vallen, tenminste nu nog niet, als mijne bezigheden mij toelieten dagelijks naar Westhampton-Oourt te rijden. Nu ik toch hier ben, moet ik er u wel apmeikzaam op maken."

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1