A°. 1896 Woensdag 27 Me N°. 9052. KENNISGEVING. Vijftig st© J'aargang. Ve&shij dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, dYtgevêTi: T. odé. Belli etoefenmgen. 13 ui ten 1 an tlsclie Berichten. f 1.85. - 2.50, - 0.10. BIREAlli BOT BH ITBA AT SO. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1 10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheeie Rijk Afzonderlijke nommers De Burgemeester van Schiedam vestigt op uitnoodiging van den heer Commis saris der Koningin in deze provincie de aan dacht van belanghebbenden op het volgende belicht aan zeevarenden: Schietoefeningen aan nENUELDBB, 3e district. Volgens mededeeling van den minister van -oorlog, dd. 20 Mei j.l. zullen van het fort Kijkduin, Den Helder, 3e district, op 2 Juni 1896 en zoo noodig op volgende dagen schietoefeningen ge houden worden met zwaar geschut in de richting van den Razenden Bol. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een ïoode vlag waaien van minstens éen uur voor den aanvang der oefeningen tot het einde daarvan en zullen waarschuwingsbor den opgesteld zijn op de battel ij de Visehmaikt en aan den ingang van de haven van Nieuwediep. Zeevarenden worden geacht zich en hun ma terieel aan gevaar bloot te stellen, wanneer zij zich gedurende de oefeningen bevinden binnen «en ifttand van 8000 M van bet fort, in den sector begrensd door de lijnen van bet fort naar stompe ton no. 8 van de Breevvijd en naar spitse ton no. 1 van het Schulpengat. (Zie »Ned. Kit." no 201.) Schiedam, 26 Mei 1896. De burgemeester voornoemd VERSTEEG. DUITSCHLAND. Het Berliner TageMatt maakt de opmer king dat de crisis-geruchten niet ophouden, in weerwil van de geruststellende verzeke ringen, onlangs door den rijkskanselier en den minister van oorlog in den Rijksdag afgelegd. Ilohenlohe en Bronsart zijn nog altijd, zoo ver zekert men, hun betrekking moede. Het TageMatt zegt ook dat dezer dagen de Duitsche gezant te Rome, Von Biilow, herhaaldelijk als toekomstig rijkskanselier wordt gedoodverfd. Gisteren is te Aken het internationale congres der mijnweikers geopend. Er waren 40 Engelsche, "12 Duitsche en 2 Eransche gedelegeerden aanwezig en voorts een uit Oostenrijk. De Belgische gedelegeerden zijn nog niet aangekomen. Het lid van het Engel- £che Lagerhuis Burt werd gekozen tot voor zitter voor dezen dag en Pickard, eveneens lid van het Lagerhuis, tot algemeen secre taris. De beraadslagingen hebben in den namiddag een aanvang genomen. F R A N K R IJ K. Men verzekert dat de regeering het in beginsel over een rentebelasting, zoowel op nationale als op buitenlandsche schuldbrieven, eens geworden is. Waarschijnlijk zal de ministerraad Zaterdag nadere bijzonderheden vaststellen. Te Parijs zijn reeds vele huizen gevlagd ter gelegenheid van het kroningsfeest van den czaar. In de opera werd Zondag een gratis-vooretelling gegeven; alle artisten zon gen na afloop het Russische volkslied. De regeering heeft van den consul op Kreta mededeelingen ontvangen dat er ernstige troebelen te Kaneazijn uitgebroken. Er is een oorlogsschip heen gezonden. DENE MAKKEN. De koning heeft thans den afdeelings-chef Von Sehestedt tot minister inh landbouw benoemd, waarmede dit nieuSve departement tot stand is gekomen. Het ministerie van openbare werken is opgeheven en vereenigd met dat van binnenlandsche zaken. RUSLAND. Vrijdagavond is door 350 koren en orkesten van verschillende vereenigmgen van musici te Moskou aan liet keizerlijk paar op het plein voor het Petrowsky-paleis een schitte rende serenade gebracht. Het concert was, volgens den correspondent van de Daily Chronicleniet alleen streelend voor het oor, maar ook voor-liet oog. omdat elke zanger een herdersstaf droeg, waaraan gekleurde lichtkogels waien bevestigd, die te zamen een zeer fraai effect maakten. Toen het donker werd, werden op den grond vuren van verschillende kleuren ontstoken, die op de toeschouwers en muzikanten een fantas tisch schijnsel wierpen. De keizer en de keizerin zaten op het balkon en applaudis seerden levendig. Zaterdagochtend tegen halftien verliet de stoet die de kroning zou aankondigen het Kremlin, waar hij zich opgesteld had, en reed door de Spasski-poort naar het Roode Plein. Daar las de secretaris van den Senaat de be kendmaking voor, behelzende dat den 14n/26n Me de kroning van den keizer en de keizerin zal geschieden. Daarop bliezen de trompetten het lied Bózje, Tsarja chranf (God, bescherm den czaar). Op het plein waar de afkondiging gebeurde, stond een talrijke volksmenigte. De stoet leverde met de blinkende kurassen eri met goud geborduurde uniformen een schit terend schouwspel op. Gistermiddag om kwartier over drieën had de plechtige overbrenging plaats van de rijks insigniën van de wapenzaal naar de troonzaal van het groote paleis op het Kremlin. De insigniën werden by den troon nedergelegd, waar de grenadiers van het paleis en kamer- heeren betrokken. Te halfvier begaven zich de keizer en de keizerin naar het paleis op het Kremlin. Zij werden op de straten door eene talrijke menigte met levendige toe juichingen begroet. Het weder was heerlijk. In den loop van den avond werd in de kerk van den Verlosser het Te Deum gezongen tot voorbereiding van het kroningsfeest op heden, welke plechtigheid de keizer en ue keizerin achter het gouden traliehek bij woonden. Zondagavond is er vanwege de Russische dagbladpers een feest gegeven ter eere van de buitenlandsche journalisten. De inspectie van de legerplaats bij Moskou door den keizer is achterwege gebleven, naar het heet tengevolge van het slechte weder. Maar de correspondent van de Times spreekt van seen gerucht van een slecht nieuws, dat bevestiging verdient" en dat de oorzaak zou zijn van het uitstel der inspectie. Vol gens een telegram in cijferschrift uit Moskou aan de Secoio te Milaan is het slechte nieuws, dat een werkplaats voor de vervaardiging van bommen is ontdekt onder de straat, waardoor de kroningsstoet moet trekken. Maandag zijn aan de hoeken der straten revo- iutionnaire manifesten aangeplakt. Eenige werklieden, die in het Kremlin arbeidden, 2Ïjn in hechtenis genomen. Met spanning verbeiden velen het amnestie- besluit dat naar aanleiding van de kronings feesten zal worden uitgevaardigd. Mag men de geruchten gelooven, dan kunnen de meeste ^roordeelden verkorting van hun straftijd verwachten. Levenslange ballingschap zal worden veranderd in tijdelijken dwangarbeid, tijdelijke dwangarbeid zal met een derde van den straftijd worden verminderdtijdelijk tot ballingschap veroordeelden zullen vrijheid erlangen zich overal in het rijk, behalve in de beide resideutièn Petersburg en Moskou vrije lijk te bewegen; ook de tot lichtere straffen veroordeelden zullen geheeie of gedeeltelijke kwijtschelding van straf ontvangen. En be halve dit amnestie-besluit verwacht men ook een besluit waarbij de belastingdruk der platte landsbevolking aanmerkelijk zal worden ver licht; aehteistallige belasting, bij erkend onvermogen zal worden kwijtgescholden, zelfs aan de Joodsche landbouwkoloniën in het gouvernement Jekaterinoslaw, en in andere gevallen de afdoening daarvan gemakkelijk wordt gemaakt, terwijl verder de grondbe lasting voor tien jaar tot de helft zal wor den verminderd. O O S T E N R 1J K-H O N G A R IJ E. Het Oostenrijksche Huis van afgevaardigden heeft het voorstel der minderheid om de grondbelasting met 2'/s millioen fl. te verlagen aangenomen. Ue regeering had slechts eene verlaging van IV2 millioen voorgesteld, maar de minister van financiën dacht wel dat de regeering zich tegen de verhooging van dat bedrag zou verzetten. De nieuwe burgemeester van Weenen, dr. Strobach, werd Donderdag door den keizer ontvangen. De keizer zeide, dat het hem ge noegen gedaan had zijne benoeming te kunnen bekrachtigen, en hoopte dat de gemeente nu weer in ordelijken toestand zou komen. De burgemeester gaf de verzekering, dat hij er met al zijn kracht naar zou streven, den wensch des keizers te vervullen. SPANJE. Een te Madrid ontvangen telegram maakt melding van een voordeel, op Cuba behaald door de opstandelingen. Vijftienhonderd separatisten hebben een afdeeling Spanjaarden bij Capot de Laquinillas overvallen, en een officier, een onderofficicier en verscheidene soldaten gedood wat er van de overigen ge worden is, weet men niet. Te Madrid gelooft men niet dat het waar is, dat Maximo Gomez over de Rio Hanabana op Cuba getrokken is, daar hij Donderdag nog pas verslagen is aan deze zijde van die rivier. De Cubaansche opstandelingen hebben een trein door dynamiet laten ontsporen. T U R K IJ E. De sultan heeft Donderdag den Griekschen patriarch bij zich ontboden en hem verzocht de christen-bevolking van Kreta tot kalmte aan te sporen. De Times ontvangt uit Athene bericht dat te Kanea op Kreta ernstige onlusten zijn uitgebroken. Op straat wordt gevochten. Het Turksche garnizoen van Vamos is sedert den/l7n ingesloten door 2000opstan delingen. Het garnizoen telt 1300 man. Troe pen werden van verschillende deelen van het eiland er heen gezonden, maar ze werden door de opstandelingen teruggeslagen en moesten naar Kalivas terugkeeren. Men ge looft niet dat er genoeg Turksche troepen op bet eiland zijn om de ongeregeldheden te onderdrukken, en het gerucht loopt dat het garnizoen van Vamos nog slechts voor twee of drie dagen levensmiddelen heeft. EGYPTE. Uit Wadi-FIalfa wordt gemeld dat de der- wischen nu geen versterkingen meer ontvan gen. Hun troepen zijn saamgetrokken tussehen Suarda en Ferkeh, zoodat Dongola nu een minder sterke bezetting heeft. Het weer is er minder warm. AMERIKA. President Cleveland heeft geweigerd de stukken, met de Spaansche regeering gewisseld ten aanzien van Cuba, openbaar te maken. Ilij zou zulk een publicatie niet in het alge meen belang achten. AFRIKA. President Kruger heeft tot eenige verte genwoordigers der pers zijn leedwezen uit gesproken over het vertrek van sir Jacobus de Wet. Deze had, zeide de president, altijd in het welbegrepen belang van Zuid-Afrika gehandeld. Niet alleen had hij zijn post op loyale wijze bekleed, maar vooral de Rand was hem veel verschuldigd, en in 't bijzonder de tegenwoordige gevangenen, die niet weten hoeveel hij in hun belang heeft gedaan. De Transvaalsche regeering heeft een groen boek gepubliceerd, behelzende verdere be scheiden rakende Jameson's inval, de Johan- nesburgsehe samenzwering alsook andere briefwisseling, waaronder ettelijke brieven van Lionel Phillips uit den zomer en het najaar

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1