Binnenhuulsche Berichten. ▼an 1894 aan Beit; ze toonen merkwaardiglijk aan dat Phillips destijds Rhodes wantrouwde en geen omwenteling begeerde, ook omdat hij overtuigd was dat de meeste handels mannen aan den Witwatersrand de verkrij ging van politieke rechten in Transvaal zeer onverschillig was. Phillips bepleitte destijds omkooping van den Volksraad door middel van een fonds van '10,000 ot 15,000 pond sterling. Een brief vermeldt het plan van eenigen aan den rand om Transvaal onder internationaal toezicht te plaatsen, soortgelijk als Egypte, terwijl een brief van Phillips aan Werhner d.d. Augustus 1894 lord Loch, waarmee Phillips twee lange interviews had, precies dezelfde rol laat spelen s waarvan de Temps, alsook de jongste mailnommers van de Volksstem Loch betichtten. Nieuwe documenten schijnen Newton, den Britschen resident van Bechuanaland in het komplot te betrekken. Een telegram van Jameson aau Stevens te Kaapstad n ;ldt: Rhodes deelt mede dat Newton zooveel tasoge- lijk wil helpen. UiiD'.hsels uit majoor White's dagboek, te Doornko gevonden, bevestigen het vorenstaande. On Ier'15 December schreef While: Ik reed met Jameson uil om Grey en Newton te ontmoeten en finale schikkin gen te maken. De Times verneemt uit Pretoria dat de veepest Johannesburg heeft bereikt en zich snel uitbreidt over liet geheele land. De Times verneemt uit Kaapstad dat de premier toestemde om een deputatie van liet Kaapsche parlement te ontvangen, die de Kaapregeering willen overhalen, ten behoeve van de Randgevangene:, te intervenieeren. De Hollandsche kerkpredikanten en de Afrikaan- dei bond willen mede soortgelijke deputation zenden; de Amerikanen te Kaapstad zullen deswege vergaderen, terwijl de Natalsche regeering beloofd heelt mede op te treden. De Times-correspondent te Pretoria komt nu op zijn oordeel over de behandeling der ge vangenen eenigszins terug. De gevangenissen in Transvaal zijn, erkent hij, niet erger dan bijv. aan de Kaap, maar over "t geheel wordt in Zuid-Afrika gevangenisstraf als iets ondra gelijks beschouwd. -Men is daar niet inge richt op neerste-klasse-misdrijvers". De Daily Telegraph verneemt uit Pretoria, dd. 23 MeiDe Duitschers aan den Rand zetten een monsterpetitie op touw om alle samenzweerders losgelaten te krijgen. De Times verneemt uit Pretoria, dd. 23 Mei De jonge koning van Swaziland, die zes van zijn knechten als mikpunt voor schietoefenin gen doodgeschoten heeu, heeft zich, uit vrees dat hij door generaal Joubert gestraft zou worden, in de heuvelen teruggetrokken. Donderdagochtend om 9 uur ontmoette Cecil Rhodes' kolonne die van kapitein Na- uier op korten afstand van Gwelo. Napier had geen inboorlingen ontmoet. Door Rho des werd tot de mannen uit Buluwajo een toespraak gehouden, waarin hij verklaarde dat het ergste werk nu verricht was, en de bewoners van het land zelf de kracht van den opstand gebroken hadden. Een gedeelte der troepen uit Natal is te Oemtali aangekomen, onder bevel van de luitenants Fielding en Ilill. De Chartered Company tracht 5000 Kaap sche boys aan te werven als dragers, daar er geen ossen te krijgen zijn voor het transport. JAPAN. Uit Wladiwostock wordt aan de Novoye Vremya gemeld, dat de koning van Korea ■weldra naar zijn paleis zai terugkeeren. Er is voor hem een goed gewapende, door Rus sische officieren gevormde lijfwacht bijeenge bracht. De Russische landingstroepen zullen weldra naar de schepen terugkeeren. Het koninkrijk komt langzamerhand tot rust, nadat de besluiten, welke op aandringen van Japan waren genomen, zijn opgeheven, Op aanraden van Rusland zal de koning ïn het geheele lanu wettelijke toestanden in het leven roepen. De kroonprins zal voor zijn ontwikkeling een Europeesche reis maken. Een Russische maatschappij heeft voor den tijd van 15 jaar concessie gekregen voor de ontginning van goud- en andere metaalmijnen, op voorwaarde, dat de Koreaansche regeering een vierde deel der opbrengst krijgt. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Kieswet. De lieer Ilintzen beeft als amend, voor gesteld om in te lasschen na art. 25 een nieuw artikel Ibiis van den volgenden inhoud,: nOp verzoek van den burgemeester zijn ver huurders van woningen als bedoeld in art. 15, van vaartuigen, als bedoeld in art. 10, en de personen en bestuurders van ondernemingen of instellingen, als bedoeld in art. 47, verplicht binnen 14 dagen inlichtingen te verschaffen omtrent de juistheid der krachten! die art:-a kelen overgelegde opgaven." en bij aanneming van deze wijziging: in te lasschen na art. 149 een riieuw artikel v HQbis van den volgenden inhoud 5", IJ ij die niet voldoet aan de verplichting opnelegd in art. 25his, wordt gestraft meteene geldboete van drie gulden." SCHIEDAM, 26 Mei 1896. Ter aanvulling van ons bericht in ons nr. van Zaterdagavond verzoekt men ons mede te deelen dat in het besluit der synodale commissie nog deze merkwaardige overwe gingen voorkomen adat èn door het classicaal bestuur van Rotterdam èn door den kerkeraad der Ned. Herv. gem. te Schiedam het in genoemd reglement (n.l. v. kerkelijk opzicht en tucht enz.) beschreven opzicht eu de daar be schreven tucht jammerlijk op betreurens waardige wijze zijn verward en kwalijk toe gepast, daar onder den schijn van opzicht in den grond der zaak tucht is geoefend, en dientengevolge het karakter onzer kerkelijke wetgeving geheel uit het oog is verloren j>dat wegens dit alles, naar het oordeel der synodale commissie, de genoemde lidmaten opergerlijkewijzei i/*" hunne rechten zijn gekrenk t." De directie der marine te Willemsoord heeft openbaar aanbesteed de levering van verschillende benoodigdheden ten dienste van het marine-etablissement aldaar. De laagste inschrijving voor perceel 19, oud zeildoek, was van den heer M. van Emden te Schie dam, voor f 1087.50, en voor perceel 46, stearinekaarsen, van destearinekaarsenfabriek nApollo" te Schiedam, voor 12328.60. De heer F. J. Smit, broodbakker alhier (Broersveld), is ook begonnen niet bet bakken van Duitsch tafelbrood, dat er niet alleen sma kelijk uitziet, maar ook zeer smakelijk is. Wij ontvingen een uitvoerig prospectus van de physiatrische inrichting jiNatura Sanat" te Scheveningen, waarbij een in kleu ren gedrukte kaart, voorstellend de inrichting en omgeving in vogelvlucht. Zooals de naam aanduidt, wordt de natuur geneeswijze gevolgd bij de behandeling der patiënten. II. M. de Koningin heeft voor de in Juli a. s. te 's-Gravenhage te houden internatio nale tentoonstelling "*»n postzegels de groote bronzen medaille beschikbaar gesteld. De ceremoniemeester maakt, bij afwezig heid van den opper-ceremoniemeester, be kend, dat het hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin-Regentes, ingaande 24 Mei, den lichten rouw heeft aangenomen voor den tijd van acht dagen, wegens het over lijden van Z. K. en K. H. aartshertog Karei Lodewijk van Oostenrijk. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 28 dezer niet plaats hebben. Uit Italië ontvangen wij het bericht, dat het verzet tegen de verwijdering van het monument van Canova, dat zich op het graf van prins Willem George Frederik te Padua bevindt, thans heeft opgehouden, en dat het afnemen van het monument zonder ongeluk ken heeft plaats gehad. (AT. B. Ct Het aftreden van mr. Haflmans als voor zitter der Katholieke club in de Tweede Kamer, geeft Het Centrum aanleiding tot de volgende opmerkingen: »Hetzelfde verschil van gevoelen, dat zich in de katholieke pers openbaarde over de voorgenomen indiening van een amendement, zooals door den heer Harte in de Tweede Kamer is aangekondigd, schijnt zich ook te hebben geopenbaard in de Katholieke Kamer- club. En daarvoor A reden te over. »Men mag eenerzijds staande houden, dat de onderteekening van het manifest van 1894 geen moreele verplichting inhield, om aan alle bijzondere eischen ten opzichte van het kiesrecht het zwijgen op te leggen; men dient anderzijds toch ook te erkennen, dat waar aan de in het manifest gestelde eischen door minister Van Houten is voldaan, de onderteekenaars zich verplicht kunnen reke nen, het door hem voorgestelde aan te nemen, zoodat zij geen vrijheid vinden, de wet te verwerpen om redenen daarbuiten gelegen. »Als eerste gevolg van dat verschil van gevoelen heeft men natuurlijk te beschouwen het aftreden van den heer Haflmans als voor zitter der Katholieke Kamerclub op baar Woensdagavond gehouden vergadering. Of schoon liet motief voor dit ontslag niet is gepubliceerd, mag uit hetgeen hieraan is voorafgegaan worden opgemaakt, dat het amendement-Harte zal worden ingediend, maar dat het niet door alle onderteekenaars van het manifest zal worden gesteund of althans dat niet allen hun stem van dit amen dement zullen afhankelijk maken. 3>Op den gang van zaken zal het aftreden van den heer Haflmans ongetwijfeld invloed uitoefenen." 'Bij het departement van koloniën is het volgende telegram van den gouverneur-gene raal van Ned. Indië, do. 24 dezer ontvangen »Gister tegen Toekoe Oemar opgerukt. Eerste colonne nam posite van Pantai Abee tot gebergte, om toeloop van volk uit de IX Moekims tegen te houden. Tweede colonne, die bergring beoosten Lam-Pisang bezet had, zag den vijand La:n Pisang er. Bines Kroeng ontruimen en veel volk Zuidwaarts aftrekken. Derde colonne, van Djempit tot Enking met de reserve versterkt, heeft Lam Asan genomen en vijand uit dit gedeelte der VI Moekims geheel verdreven. Vierde colonne heeft Lam Tengah en Lam Manjang genomen en vocht bij afzending telegram tegen Lam Isi, om zich daarna met de derde colonne te vereenigen. Onze verliezen nog onbekend, doch niet onbelangrijk. Veroverd terrein blijft bezet. Een nader telegram meldt, dat een officier gesneuveld en een zwaar gewond is, en dat vijf officieren licht gewond zijn. De namen zullen later worden bekendge maakt. Bij hel departement van koloniën ïs het volgende telegram van den gouverneur-gene raal van Ned. Indië d.d. 25 dezer ontvangen ^Eergisteren bezette de vierde colonne Lam Isi. Gesneuveld tien Europeesche en zes in- landsche mindere militairen. Gewond 79 Europeesche en 37 inlandsche mindere mili tairen. Gisteren Lam Pisang bezet, na de ver sterkingen in de kloof tot zoover genomen te hebben. Bergrug en Lam Pisang met gemeen- schapsweg vastgehouden. Gesneuveld twee Europeesche en éen inlandsche mindere mili tair. Gewond een officier benevens twintig Europeesche en vier inlandsche mindere mili tairen." De N. B. Ct. ontving van haren corres pondent te Batavia onder dagteekening van 24 dezer de beide volgende telegrammen: Eerste telegram. Onze troepen rukken vooruit. Gedood werd kapitein Kramer, gevaarlijk gewond luitenant Scheepens, licht gewond kapitein Adama van Scheltema en de luitenants De Wilde, Van Hasselt, Ramaer en Brunsting. Tweede telegram. Pakan Badak en Lam Pisang werden door ons veroverd. Ons geheele verlies bedraagt 180; gewond werden 11 officieren. Gisteren ontving de N. B. Ct. van haren correspondent te Batavia de beide volgende telegrammen Eerste telegram. De operatiën werden gisteren voortgezet en van Kroeng Raba uit door de zeemacht ondersteund. De tegenstand is minder. Licht gewond werd de 4e luitenant der cavalerie P. II. Lisnet. Tweede telegram. Heden wordt naar Boekit Seboen opgerukt. Het A'. v. d. I). geeft het volgende bulletin De veroveringen zijn voortgezet. Oemars huis is verbrand. De troepen rukten voort tot Boekit Seboen ten zuiden van Lam Pisang, Een groot aantal onzer Beaumont-geweren- viel weder in onze handen. Wij kregen nog 25 gewonden, waaronder de eerste luitenant der cavalerie P. H. Lisnet. Een telegram van het N. v. i. D. noemt onder de gewonde officieren ook den luite nant Visser en den ln luitenant E. C. van der Heijden, zoon van den gep. luitenant- generaal K. van der Heijden. De B. B. Ct. ontving heden van haren correspondent te Batavia het volgende tele gram Boekit Seboen werd door ons veroverd. Gewond kapitein S. A. Dryber en 25 minderen. Onze troepen bereikten Kroeng Raba. De kampong Anakpaja werd verbrand. Heden wordt de expeditie uitgestrekt tot Djirak. Het plan is, na vernieling van Toekoe Oemar's bezittingen, terug te trekken naar Lam Pisang. De Telegraaf noemt nog als gewond ka pitein W. Boer. Het N. v. d. D. vermeldt een getal van 59. dooden en gewonden en noemt onder de gewond^.- den len luitenant der infanterie W. J. de Roever Ivröber. Ook de N. B. Ct. ontving eerst deze laatste mededeeling, die echter in een volgend tele gram werd tegengesproken. De jongste wapenfeiten in Atjeh geven de N. B. Ct. aanleiding tot de volgende opmer kingen. Volgens het regeeringstelegram werd er over een breed front geageerd, want Pantai Abee, ten zuidwesten van onzen post Ketapan Doea, en Lam Manjang liggen 6000 meter van elkaar verwijderd. De eerste en de tweede colonne rukten dus naast elkander tegen de oostelijke hel lingen van het vroeger door ons beschreven gebergte op en bezetten die. Beide colonnes marcheerden waarschijnlijk van Ketapan Doea uit naar dit doel. Zij bestonden uit Europeanen en Amboi- neezen, omdat die allen schoenen dragen i want zonder goede voetbedekking is het on doenlijk zich tegen de scherpe rotsen op te werken. De steen dier rotsen is tot uiterst poreus, zoodat het regenwater daarin gaten uitboort, waardoor scherpe punten als de tanden van een karn overblijven. Daartusschen

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2