A0. 1896, Vrijdag 29 Mei. N°. 9054. Vijftig-st© Jaargang. Biiitcnlaiidsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER7 Y. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommeis f 1.85. - 2.50. - 0.10. 1 BDKEAC: B OTEU S T II A AT SO. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCIIUSD. Door de regeering wordt bekendgemaakt: ■«Volgens bericht uit Kaapstad heeft kapitein Estorff in twee gevechten, op den 18en en den 19en April bij Siegfeld, dicht bij Gobabit de Hotlentotten op de vlucht gejaagd. Den 7en dezer heeft majoor Leutwein, door men- schen van YVitbooi en het Herero-opperhoofd Samuel Maherero, de werf van het oproerige Herero-opperhoofd Kahimema stormender hand genomen. Twee luitenants en twee onder officieren zyn gesneuveld, en een luitenant gekwetst. De kruiser Seeadler is 20 dezer door de kanonneerboot lly'dne in den mond •van de Swakop afgelost en den 25n te Kaap stad aangekomen De directie van het Keizer-YVilhelm-kanaal heeft bepaald dat schepen, die van dat kanaal wenschen gebruik te maken, daarvan 24 uren te voren moeten kennisgeven, willen zij op eene ongehinderde doorvaart kunnen rekenen, ïn dringende gevallen kan die termijn tot 12 uren worden beperkt. Gravin "Wilhelm von Bismarck te Konings bergen is van een zoon bevallendit is de ■eerste kleinzoon van den oud-kanselier. F R A N K R IJ K. De ministerraad heeft besloten 4y» percent belasting te heften van den interest van hypo thecaire schuldvorderingen, de belasting op het inkomen uit roerende goederen te verhoo- gen vaa 4 tot 4% percent en die belasting toe te passen op alle staatswaarden en -fond sen, Fransche zoowel als vreemde. Het wetsontwerp komt neer op een aan zienlijke verlichting van de landbouwende bevolking. In den ministerraad is het besluit, waarbij markies de Noailles benoemd wordt tot Fransch gezant te Berlijn, geteekend. De benoeming van den prefect der Seine, Poubelle, tot gezant bij den Heiligen Stoel, ter vervanging van Lefebvre de Behaine, is Dinsdag geteekend. De Selves is tot Poubelle's opvolger benoemd. Te ChaJons-sur-Marne is een sergeant wegens spionage veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf en degradatie. ENGELAND. Koningin "Victoria heeft aan de keizerin van Rusland bet ridderkruis le kl. van de Victoria en Albert-orde geschonken. De her tog van Connaught, die deze hooge onder scheiding overbracht, krijgt van den czaar de orde van St. Andreas, die in ranggelijk- staat met de Engelsche orde van den Kouse band. RUSLAND. Het door den keizer ter gelegenheid van zijne kroning uitgevaardigd manifest belooft aan allen die belast en beladen zijn, ook door eigen schuld, verlichting, opdat zij, den weg van een uieuw leven betredend, kunnen deelen in de algemeene vreugd. In het manifest worden vijftien verschil lende soorten van kwijtscheldingen en amnes tie-verleeningen opgesomd. Kwijtgescholden wordt de achterstallige belasting voor Euro- peesch Rusland en Polende grondbelasting wordt voor tien jaar tot de helft verminderd. Geldboeten worden kwijtgescholden of ver minderd, staatsvorderingen van verschillenden aard worden verminderd, vei oordeelingen voor lichtere vergrijpen worden ingetrokken. De naar Siberië verbannenen kunnen na twaalf jaar, de verbannenen naar verder afge legen gouvernementen buiten Siberië kunnen na tien jaar een vrije verblijfplaats kiezen, uitgezonderd in de hoofdsteden en de gouver nementen waarin de hoofdsteden gelegen zijn, en zonder herstel van hunne rechten. Voor misdadigers die in Siberië of de verder afgele gen gouvernementen zijn geïnterneerd of aan een bepaalde woonplaats zijn gebonden, wordt de straf met een derde verminderd. Zij die weggezonden zijn naar een kolonie, zullen niet na tien jaar, maar reeds na vier jaar boeren kunnen worden. Voor de tot dwangarbeid veroordeelden wordt de straf met een derde verminderdlevenslange dwangarbeid wordt in een twintigjarige ver anderd. Vele andere straffen worden verzacht en de termijn voor verjaring verkort. Staats- misdadigers kunnen, naar de mate van hunne schuld en hun berouw, verzachting van straf deelachtig worden, afgezien van de algemeene amnestiede naar de strafkolonies verzon- denen kunnen, als zij den verbanningstijd achter den rug hebben, bij een vlekkeloos en arbeidzaam leven hun geboorterechten terug krijgen. Staatsmisdaden, die volgens de wet niet verjaren, worden niet meer vervolgd, voor zoover sedert het plegen van liet strafbaar feit vijftien jaren zijn verloopeu. Vluchtelin gen uit het czaardom Polen en de westelijke gouvernementen, die geen doodslag, mishan deling, roof of brandstichting pleegden tot ondersteuning van den Poolsclien opstand, zullen, wanneer zjj naar hun vaderland terug- keeren en den eed van trouw afleggen, wor den vrijgesteld van politietoezicht en zijn vrij n het kiezen van een verblijfplaatsvluchte lingen, die de genoemde misdaden hebben gepleegd, worden gedurende drie jaren onder politietoezicht gesteld, en moeten in een door den minister aan te wijzen plaats wonen. Aan de militaire pensioenkas schonk de keizer 1,200,000 roebels en 100,000 roebels 'sjaars voor dochters van militairen, terwijl het jaarlyksch bedrag voor de voeding der soldaten met 3 millioen roebels verhoogd is. Aan den khan van Khiwa werd de rang van luitenant-generaal in het korps Oren- burgsche kozakken verleend. Een afzonderlijk besluit is uitgevaardigd, waarbij ais ordeteeken voor de geestelijkheid wordt ingesteld een zilveren kruis, te dragen op de borst. De m»tropolitanen van Petersburg, Moskou en Kiew hebben van den keizer zoo danig kruis in diamanten ontvangen, vergezeld van een eigenhandig schrijven. Elf aartsbis schoppen benevens een groot aantal bisschop pen en mindere geestelijken hebben andere gunstbewijzen ontvangen. Verder is een reeks van riddertfien uitgedeeld o. a. kreeg de Russische consul-generaal te Amsterdam, de beer W. Hkhne, de St.-Anna-orde le klasse. ITALIË. Bij de Kamer is thans een verzoek van den advocaat-generaal bij het militair ge rechtshof ingekomen, om eene vervolging te mogen instellen tegen generaal Baralieri. De Corriere della Sera te Milaan heeft uit Massowah het bericht ontvangen dat majoor Salsa ontheven is van zijn post als onder-chef van den generalen staf. Generaal Albertone moet in de gevaugenschap goed behandeld werden en gezond zijn. Volgens een berichtgever van het Berliner Tagehlait heeft de ontruiming van het fort te Adigrat vooral om hygiënische redenen plaats gehad Baldissera's leger had ontzet tend te lijden van ziekten. Een Italiaarisch blad maakt stukken bekend uit het dagboek van den bij Adua gesneuvel den generaal Arimondi, waarin deze reeds ',ang te voren den tieurigen afloop der Afrikaansche campagne voorspelt en alles wijt aan het eigerlijk wanbestuur van Baratieri en majoor Salsa. SPANJE. Te Madrid loopt liet gerucht dat generaal Weyler zijn ontslag heeft ingediend. In elk geval is het ontslag van generaal Arolas een feit, en het wekt groot opzien. De regeering berekent het tekort op de aanstaande begrooting voor Cuba op 300 millioen peseta's. Er komen weer zooveel telegrammen over overwinningen der Spanjaarden op Cuba, dat wij vreezen, dat de regeering weer iets te verbergen heeft. E K IJ E. Er moeten weer nieuwe onlusten op het eiland Kreta plaats gehad hebbenin een dezer botsingen, bij Drania, aan de zuidkust, verloren de Turken '10 man. Een later telegram uit Ivanea, dat niet onvoorwaardelijk te vertrouwen is, daar de overheid geen particuliere berichten doorlaat, meldt dat de rust daar hersteld is. De Porte moet thans besloten hebben een Christen-gouverneur naar het eiland te zenden. Te ICanea bevinden zich nu het Engelsche oorlogsschip Hood, de Fransche oorlogsschepen Neptune en Cosmao. Een Russische kruiser is uit den Pireus vertrokken en ook een Italiaansch oorlogsschip, de Piemonteis naar de Suda-baai op Kreta vertrokken. GRIEKENLAND. De minister-president Delyannis beeft eene deputatie van Kretenzers ontvangen, aan wie hij alleen de verzekering gaf dat de regee ring haar plicht zal doen. Naar verzekerd wordt, zal Griekenland vooiloopig geen oorlogsschepen naar Kreta zenden, om de opgewondenheid niet noodeloos te vermeerderen. De minister van marine neemt krachtige maatregelen om een eskader uit te rusten, dat zich moet gereedhouden om op het eerste bevel naar Kreta te vertrekken. De soldaten die te Vamos door de Christenen worden belegerd, hebben gebrek aan brood. In de golf van Suda is nog geen enkel vreemd oorlogsschip aangekomen, AFRIKA. De regeering der Zuidafrikaansche repu bliek heeft, blijkens een bericht uit Pretoria aan de Times, een tweede groenboek uitge geven, met stukken uit het proces tegen de Hervormers. Daaronder komen brieven voor van Phillips welke het lid van het hoogge rechtshof De Korte zoodanig compromitteeren, dat de regeering hem reeds heeft geschorst en aan den Volksraad verzocht heeft een onderzoek in te stellen. De heer De Korte zou zich n.l. door Phillips hebben laten om- koopen. Hetzelfde wordt van andere invloed rijke regeeringspersonen beweerd, maar de regeering bewaart daarover altijd volgens de Idmes zooveel mogelijk het stilzwijgen. De verbittering tusschen uitlanders en Boeren neemt steeds toe, zoodat de regeering uit vrees voor aanslagen de woningen van presi dent Kruger en staatssecretaris Leyds laat bewaken de heer Leyds wordt zelfs op straat door een geheim politie-agent gevolgd. Teneinde de sluiting der mijnen aan den Rand te voorkomen, heeft de regeering aan de mijnbesturen een duizendtal muilezels en andere faciliteiten aangeboden. Barnato zou zich daardoor hebben laten bewegen het bevel tot sluiting zijner mijnen in te trekken. Bij een Maandag te Johannesburg gehouden athietischen wedstrijd wilde de politie een persoon arresteeren voor een onbeduidend ver grijp, maar bet publiek ontzette den arrestant. Er ontstond een vechtpartij uit; een agent schoot een revolver af, de bereden politie kwam er bij te pas, en het opgewonden publiek viel ook deze aan en mishandelde hen. Ver scheiden personen werden gewond, maar niemand ernstig. De luitenant van politie beval dat de agenten zouden heengaan en zoo werd een ernstig conflict voorkomen. Uit Buluwajo wordt gemeld: Op het ontvangen der tijding dat een groote troep rebellen in noordwestelijke richting was getrokken, heeft sir Richard Martin hen een kolonne achterna gezonden, bestaande uit 400 man met twee Maxim-kauonnen. Zondagmid dag om halfdrie werd een hevig geweervuur

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1