Gemengdft Berichten. FE li TELE (x lt iTE Post en Telegraphie. lriu e cli tzaken. V i 8 s c li e ij. K e r k ii i e u ay s. bedroeg de mannelijke bevolking van 25 tot 45 jaren 24.52 percent van de geheele mannelijke bevolking; die van 45 jaren en daarboven 21.92 percent. SCHIEDAM, 29 Mei 1896. Met genoegen vestigen wij de aandacht op achterstaande advertentie der ftrma E. C. Papenhuijzen. die zich beijverd heeft om haren winkel nog meer dan tot dusverre aan de laatste eischen te doen beantwoorden. Trekt de smaakvolle étalage reeds de aandacht der voorbijgangers, de inrichting van den winkel wijst op een groote verbetering, vooral het geschilderd plafond, dat den vervaardiger alle eer aandoet. Is de nieuwe inrichting een gereede aan leiding tot een bezoek, de kwaliteit der groote verscheidenheid van artikelen is daarvoor de beste aanbeveling. De correspondent der N. R. Ct. seint onder dagteekening van 2S dezer: «Vier bataljons vallen Lam Tehen aan." De JN. JR. Ct. ontving heden van haren correspondent te Batavia het volgende tele gram sOnze troepen zijn teruggekeerd. Vier min deren werden gewond, twaalf vijanden wer den krijgsgevangen gemaakt." Het zoeken naar liet lijk van prins Willem George Frederik van Oranje. Volgens de laatste beschikkingen zou het stoffelijk overschot den 25n, 's morgens te elf uur, uit Padua worden overgebracht. Op het bepaalde tijdstip, zoo meldt een Italiaansch blad, begon een ploeg werklieden met het opgraven, maar na een lialven dag hadden zij een meter diep den grond uitgegraven zonder eenig resultaat, 's Avonds werd het werk voortgezet, nadat nog andere werklieden met spade en houweel zich bij de eerste gevoegd hadden. Bij het graven kwamen wel beenderen voor den dag van personen die 6f veel ouder óf veel jonger gestorven waren dan de prins, bijv. een stuk schouderblad van een man boven de veertig en een ellepijp van een kind, maar overigens niets dan een paar beenderen van een kalf en botjes van kippen. Prof. Tamassia en dr. Vivaldi waren bij het werk tegen woordig en onderzochten die beenderen naar mate ze opgegraven werden. Toen alle po gingen vruchteloos bleven, werd uit het archief op liet museum het proces-verbaal gehaald der begrafenis va» d«s» prins. Daarin wordt gezegd dat het stoffelijk overschot in een houten kist, door een zinken kist om sloten, begraven werd. In den morgen van den 25n waren ter plaatse dc Nederlandsche gezant te Rome, de vertegenwoordiger der Koningin, de prefect, graaf Biunelii (voor het stadsbestuur), de vice-consul van Nederland Andrea Bizio, en eenige verslaggevers. Ook was uit Rome ge komen graaf Greppi, adjudant van koning Humbert, die Z. M. moest vertegenwoordigen bij de plechtige overdracht van het lijktegen den 26n waren overigens zoowel door de bur gerlijke als de militaire overheid alle schik kingen getroffen de gemeenteraad van Padua had zich doen vertegenwoordigen en kaarsen en een krans met het stadswapen beschik baar gesteld, maar de vertegenwoordigers van Nederland hadden beleefdelijk bedankt voor de bloemen en de kaarsen met het oog op den eenvoud der plechtigheid. Ook de koning van Italië is, evenals onze regeering, in kennis gesteld met het misluk ken der pogingen om het lijk te vinden. De Van SpeijJc ligt sedert 14 dagen te Venetië. In het concertgebouw te Amsterdam werd Woensdag de 110e algemeene vergadering van de «Maatschappij tot Nut van 't Alge meen" geopend door mr. J. E. Veltman, door het hoofdbestuur uit zijn midden tot voorzitter benoemd, met eene rede, waarin hij de be wering weerlegde, dat de maatschappij oud was geworden. Blijkens het jaarverslag is het getal leden van 13,973 gestegen tot 14,074, met 30 alge meene leden, waarvan 14 te Londen. De toestand der financiën is niet zoo gun stig als in de voorgaande dienstjaren. De rekening 189495 sloot met een nadeelig saldo van f 33.1072. Bij vergelijking met de begrooting bleek het saldo gunstiger te zijn, tengevolge van f2259 aan buitengewone ont vangsten, en omdat op verschillende posten minder werd uitgegeven dan geraamd was. Besloten werd o. a. om voor dit dienstjaar f5000 aan subsidiën beschikbaar te stellen voor zaken betreffende het onderwijs f 500 voor volksvermaken en volksvoorlezingen en f1500 voor het aan- koopen van boeken om voor dit dienstjaar f 2500 voor het jaarboekje beschikbaar te stellen om gedurende 5 achtereenvolgende jaren f 1000 op de begrooting te brengen om steun te verleenen aan die departementen, welke aan het hulppersoneel van bewaarscholen door geregeld onderwijs van bevoegde perso nen de gelegenheid verschaffen zich te be kwamen voor zijn taak om op de jaarlijksche begrooting te brengen f 800 voor de uitgave van hoogstens zes kleine geschriften, al of niet oorspronkelijk, verkrijg baar te stellen a 27s ct. per stuk om f 2500 uit te trekken voor het doen hou den van voordrachten in departementen, die 25 ets. voor elk lid, tot een maximun van f20 in de algemeene kas storten om gedurende dit dienstjaar een bedrag van f 500 ter beschikking van het hoofd bestuur te stellen, om het tot stand komen van plaatselijke volksbanken te bevorderen om f 500 uit te trekken ter ondersteuning van bemoeiingen van departementen en anderen in de onderscheiden deelen van het land ter bestrijding van de werkloosheid en hare nadeeien, waarvoor zoo noodig ook de geldelijke medewerking van anderen zal wor den ingeroepen om f 1000 beschikbaar te stellen ten dien ste van de bevordering der organisation van tijdelijke cursussen in kooken en andere huishoudelijke bezigheden en van de uitgifte aan handleidingen voor de inrichting van zulke cursussen enz. om aan het Tooneelverbond ten behoeve der tooneelschool uit te keeren f500; om f 500 beschikbaar te stellen tot het aan moedigen van pogingen van meer ontwikkei- den om de ontwikkeling te bevorderen van minder bevoorrechten door persoonlijke be moeiing. (Dordrecht stelde voor f3000 voor dit doel uit te trekken of de gansche zaak te laten varen) om aan het schoolfonds f100 af te staan; om eene commissie te benoemen tot het uitbrengen van verslag over de volgende vragen«"Wat wordt in Nederland door overheid, stichtingen, vereenigingen of bij zondere personen zoowel materieel als moreel gedaan ten bate van kinderen, wier opvoeding door de daartoe geroepenen, hetzij stoffelijk hetzij zedelijk, wordt verwaarloosd Behoort meer te worden gedaan? Zoo ja wat?" en tot dekking der kosten, vallende op het door de commissie in te stellen onderzoek en voor het drukken van het door haar uit te brengen verslag, op de begrooting eene som van f2000 uit te trekken." Tot de officieren, die gewond werden bij de laatste gevechten in Atjeh, behoort ook een zo on van den 81-jarigen C. S. Adama van Scheltema. Na 12'A-jarigen dienst in Indië, zou hij juist met verlof naar het vader land gaan, wat voor zijn gezondheid zeer noodig werd geacht. Hij had reeds afscheid van kennissen er. vrienden genomen, toen het bericht kwam dat Toekoe Oemar was overgeloopen. Toen weigerde hij het terrein van den oorlog te verlaten. Een groote teleurstelling is dit niet komen van zijn zoon voor ds. Adama van Scheltema op zijn hoogen leeftijd. Doch hij was er op voorbereid. AVe maken ons aan de onbe scheidenheid schuldig om uit een particu lieren brief, aan ons door den heer Schel tema in April geschreven, de volgende woor den over te schrijven: «Als ik hem recht ken en hij is een zoon van zijn vader, dan komt hij nu niet." Ds. Adama van Scheltema kende zijn zoon. Wij hopen hartelijk, dat die zoon spoedig zal genezen, en dat hij het voorrecht hebbe, zijn zoo algemeen geëerden vader weldra hier weder te zien. Het doet goed, dat we er op konden Wijzen hoe jong van hart de geestdrift voor een hoog ideaal een 80-jarige weet te houden en hoe hij een voorbeeld geeft aan ons allen van Vaderlandsliefde en plichtsbesef. IIll De hoofdcommissaris van politie te Rotter dam waarschuwt tegen zekeren zich noemen den E. T. O. Maarschall von Bieberstein, welke persoon, Duitscher van geboorte, zich bij het goedgeloovig publiek rediet tracht te var- schaffen. Betreffende het ongeval, den pleiziertrein uit Parijs gisternacht nabij ÏJselmonde over komen waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten deelt een medereiziger het volgende mede «Toen de trein hedennacht om halftwee ongeveer het station ÏJselmonde passeerde, hoorde men eensklaps een noodsein van de locomotief en kreeg men een gevoel alsof de trein onverhoeds gestopt werd, wat zulk een hevigen schok teweegbracht, dat wij in de coupé tegen en door elkaar vielen, terwijl onze bagage uit het net viel. «In onzen wagen, een der laatste drie van den trein, had echter niemand eenig letsel bekomen, maar in de rijtuigen 2e en 3e klasse in liet voorste gedeelte van den trein, hadden verscheidene personen min of meer zware kwetsuren bekomen, waaronder ook spoor beambten. In een der voorste rijtuigen was een binnenwand uit elkaar geslagen. «De oorzaak van bet ongeval was, dat onze trein op een losse machine liep, die op onze lijn stond. Bij de botsing was een buffer als een strootje afgeknakt, terwijl de andere kromgebogen tegen 't voorwiel van de andere machine was geklemd. «Natuurlijk heerschte er bij de reizigers groote ontsteltenis. «Men hielp echter gezamenlijk de gekwet sten, ongeveer een tiental, en na 2 uur op onthoud reden wij met behulp van een loco motief van een goederentrein langzaam naar Rotterdam, waar wij in 't station Delftsche poort, overstapten en in goede omstandig heden, doch veel te laat, aankwamen. «De pleiziertrein had op Fransch grond gebied ook nog vertraging ondervonden, daar een der reizigers, naar beweerd werd, bij on geluk aan de noodbel trok, zoodat de trein stilhield en proces-verbaal tegen den passa gier werd opgemaakt. «Van een anderen medereiziger moeten bij het overstappen te Brussel, station du Midi, een bankbiljet en eenige retourkaartjes ge rold zijn." Door de Dinsdagavond van Kampen naar Amsterdam vertrokken nachtboot werd in zee ontdekt een 3-tal jongelingen in een roeiboot. Het bleek dat deze op hun zeil tochtje door den IJselstroom den Ketelruond waren uitgeraakt en zoodoende geen koers meer wisten. De boot heeft ze opgenomen en later moeten praaien aan de nachtboot van Amsterdam naar Kampen om ze mee te nemen naar de laatste plaats. Ylaardingen. Door het bestuur der Affaar- dingsche waterleiding-maatschappij is aan den gemeenteraad vergunning verzocht water te mogen leveren aan de gemeente Vlaardinger- Ambacht, daar de maatschappij volgens art. 20 der concessie-voorwaarden geen water aan andere plaatsen mag leveren zonder goed keuring van den gemeenteraad. Dinsdagnacht is het Canadaascha merengebied door een geweldigen cycloon geteisterd, die vooral in Michigan groote verwoestingen heeft aangericht. Uit Detroit wordt gemeld dat het aantal dooden en gewonden op meer dan 200 wordt geschat. Over een groote uitgestrektheid heeft de hoos alles op haar weg vernield en da huizen omvergeworpen. A'ootal do steden Or- tonville, Oxford, Metamora en St. Clair hebben veel geleden. De cycloon werd voorafgegaan door een verschrikkelijk onweer: der grond schudde als bij een aardbeving, terwijl schier onafgebroken de bliksemstralen de lucht door kliefden en het daghelder werd. Te Oakwood is geen huis blijven staan. In een storm, die te Cairo (Illinois) woedde, sloeg een stoomboot om en dertien personen verdronken. Aan dan spoor weg van Milwaukee is voor meer dan 125000 dollars schade toegebracht. De berichten uit Saint Louis, in Missouri, luiden steeds ijselijker. De omvang van de ramp kon eerst gisterochtend overzien worden, aan gezien de orkaan Woensdagavond bet gebouw van het electrische licht vernield heeft en dus de stad in duisternis hulde. Geheele straten liggen in puin. Vele gebouwen zijn ook ver brand. Bluschmiddelen ontbraken. liet getal dooden wordt op minstens 1500 geschat, maar is waarschijnlijk grooter, aangezien velen spoor loos verdwenen zijn. Eenige treinen zijn in den omtrek der stad omvergeworpen. Ook is een trein van eene brug over eene rivier geslagen en zwaar beschadigd. Een aantal passagiers- booten en andere vaartuigen op de rivier zonkeu oogenblikkehjk met man en muis. 's-KBAVEXilAgE, 29 Mei. Tweede Kamer. Op art. 1 van het kieswetontwerp is aangenomen, met eenparige stemmen, het amendement-AViüinge (verlaging der huur prijzen 9e klasse van f 1 op 80 cents). Voorts zijn aangenomen met 02 stemmen tegen 30 het amendement-Borgesius (eenmaal verhui zen van huurkiezers in dezelkle gemeente); met 58 stemmen tegen 40 het amendement- Smeenge (kiesrechteigenaars van schepen van 24 kub. meters inhoud) met 51 stemmen tegen 47 het amendement-Schepel (kiesrecht voor inwonende zoons, die een bedrijf uit oefenen). De overige amendementen zijn verworpen. Artikel 1 is aangenomen met 62 stemmen tegen 36. Os gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Santa Cruz de Teneriffe, Las P.ilmas, St. Cruz de la Paltna, Arecife de Lanzarote, Sherbro, Sierra Leone, Grand Cassa, Half Jack., Sinou, Cape Pahuas, Grand Bassatn, Chama, Cape Coast, Saltpond enz. bestaat door middel van het stoomschip Yoruba. Da laatste buslichting aa* het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 30 dezer, des namiddags ten 4.30 ure. De wijze van verzonding behoort duidelijk o> het adres vermeld te worden. Het openbaar ministerie bij de rechtbank te Heerenveen eischte 0 jaar gevangenisstraf tegen den handelsreiziger De G. uit Haarlem, dk op den openbaren weg bij De Lemmer eene dienst bode op onzedelijke wijze aanrandde. KRALINGSCHE VEER.Gisterochtend wer den alhier ter raaikt aangevoerd 333 winterzal- men, die f 0.95 tot 1.25 per Vs kilo opbrachten. Nog werden aangevoa.d 121 elften, prijs f 0.70 tot 2.alsmede 2800 finten, prijs 5 tot 20 cent, en 2 steuren, die f 13 tot f29 opbrachten. Jieu.-IIerv. Kerk. Beroepen te Kolderveen en Dinxterveen de heer B, J. Bolwerk, cand. te Utrecht te Losdorp de heer B. II. Gust, cand. te Gro ningen. Aangenomen: naar Gendringen (toez.) door ds. J, M. Jalinlt, te Druten (Geld.). Bedankt: voor Breedevoort door den heer

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3