A°. 1896. Zondag 31 Mei en Maandag 1 Juni. N°. 9056 Tweede Blad Feuilleton. Jessie's Voogd. V* ij ft: g- s t J aargan g. Bnitenlaudsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVÏÏU J7 ODÉ. iilpPl Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door liet gelieele Rijk Afzonderlijke nommers -1.85. - 2.50. - 0.10. BÜBEAV: B V JiliSTHAAT ?0. AnvERTENTiEpnus van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DU1TSCHLAO. Volgens deÏNordd. Zeitg. zou de keizer de •suifcerwet rachtigd liebben en zou zij gisteren worden afgekondigd. Uit de jongste berichten over de gevechten dn Zuid west-Afrika blijkt dat de opstand der Khawa's niet van groote beteekenis is, in elk geval dat de Herero's niet tot een algemeenen opstand zijn overgeslagen, zooals men eerst ■vreesde. Witbooi heeft zijn plicht gedaan en lieden van Samuel Maherero, het opperhoofd dar Herero's, hebben aan de zijde derDuit- sche troepen gevochten. Sommigen schijnen te gelooven dat men het uitzenden van troepen naar de kolonie nu zal ■uitstellen. Dit is echter niet zeer waar schijnlijk. De Kamer van Koophandel te Hanau heeft aan den Rijksdag een verzoekschrift gezon den, waarin gevraagd wordt om bescherming van chemische uitvindingen tegen de Aus- leutung van Zwitserland en Nederland. In het adres wordt er op gewezen, dat in deze landen de beste Duitsche uitvindingen een voudig worden nagemaakt en tegen geringen prijs aan den man gebracht. Om daarin te voorzien, wordt verlangd dat Duitschland tot deStaten-unie tot bescherming van den indus- trieelen eigendom zal toetreden, en dat aan de Duitsche chemische industrie de bescher ming harer uitvindingen ook in Zwitserland en Nederland wordt verzekerd. Uit liet rapport, dat de commissie voor de verzoekschriften heeft ingediend, blijkt dat van de zijde der regeering naar aanleiding van dit adres het volgende js verklaard. »In Nederland bestaat geen bescherming van octrooien, in Zwitserland alleen voor zoover het uitvindingen betreft, die men door model len kan voorstellen. In Nederland kunnen vreemdelingen dus evenmin als inlanders be scherming van octrooien verlangen. Dat de Duitsche idustrie onder deze rechtstoestanden lijdt, is niet te ontkennende regeering heeft deze verhoudingen voortdurend in het oog gehouden en ze nog onlangs te Bern ter sprake gebracht. Ofschoon zij geen invloed kan oefenen op de wetgeving van vreemde Staten, zal zij vermoedelijk ook voortaan er naar streven, aan de gegronde bezwaren van de Duitsche industrie tegemoet te komen. Het toetreden van het rijk tot de Staten-unie zou echter niet helpen, omdat Nederland en Zwitserland, wanneer zij hun eigen onder danen in het geheel geen of slechts een be perkte bescherming van octrooien verleenen, door de bepalingen van het unietractaat geenszins gedwongen worden, de onderdanen van de landen der unie gunstiger te be handelen." De commissie heeft nu voorgesteld: het verzoek, dat de Duitsche chemische industrie voor hare uitvindingen beschermd worde in Nederland en Zwitserland, aan den rijks kanselier ter overweging te gevenmaar wat betreft het verlangen, dat het Duitsche rijk zal toetreden tot de Staten-unie tot bescher ming van den industrieelen eigendom, over te gaan tot de orde van den dag. Het internationaal mijnwerkerscongres te Aken heeft met 937000 tegen 120000 stem men een voorstel aangenomen, waarbij de naasting wordt gevraagd van alle mijnen dooi den staat. Het congres is gesloten; het vol gende zal te Londen gehouden worden. F R A N K 11 IJ K. President Faure heeft de beminnelijke attentie gehad bij zijn bezoek aan Tours een van zijn ordonnansen naar generaal Trochu, die aldaar woont, te zenden om hem uit zijn naam te bezoeken. De oud-president van de nationale verdediging was zeer ontroerd over die beleefdheid en heeft Faure een brief ge schreven, waarin het volgende voorkomt: nOud-soldaat, man van meer dan 80-jarigen leeftijd, door een ieder vergeten, zeg ik u dank voor de herinnering, welke u mij wel hebt willen lat** «vOTbrengen door een jon gen kameraad, majoor Bourgeois. Ik zou u zelf zijn komen bedanken, als mijn toestand liet mij veroorloofd had. Ik kan nu niet anders doen dan u door deze letteren mijn leed wezen daarover en mijn oprechten dank doen toekomen." Het wetsontwerp tot hervorming der directe belastingen laat de patentbelasting onaange roerd en de inkomsten uit arbeid worden niet belast. De totaal opbrengst der belastin gen wordt »iet verhoogd, daar de belasting op deuren, vensters en mobilair wordt afge schaft en ook verscheiden bepalingen de land bouwende en arbeidende klassen ten goede komen. Onnoodig te vermelden dat ook deze be lastingplannen van reaetionnaire zijde scherp bestreden worden. Paul de Cassagnac, de bekende bonapartist, heeft de vaan van Victor Napoleon verlaten en is tot de orleanisten overgeloopen. Prins Victor is volgens hem een man die slechts verlangt het vette dezer aarde rustig te genie ten, terwijl de hertog van Orleans iemand is die iets durft. De bisschop van Nancy heeft een kanon- niek proces verloren tegen de «nonnen van den Goeden Herder", welke hij had gesom meerd tot vermindering van uilgaven en tot het verschaffen van kleederen aan haar, die het klooster verlieten. Het pauselijke hof heeft beslist, dat de nonnenkloosters geen verantwoording hadden te doen aan de bis schoppen. Hiertegen zijn verscheidene geeste lijken reeds opgekomen. Een hevige ontploffing heeft Donderdag ochtend plaats gehad op den boulevard Sébas- topol te Parijs. De knal kwam uit een water closet dat daar staat, en weldra was de geheele omtrek in een sterk naar kruitdamp riekenden rook gehuld, terwijleenige ruiten gesprongen waren. Men zag twee mannen de vlucht nemen. De stukken van het voorwerp dat uit elkaar gesprongen was, zijo naar het stede lijk laboratorium overgebracht. ZWEDEN en NOORWEGEN. De Zweedsche «Volksrïjksdag" is gesloten. De beraadslagingen waren somtijds zeer hef tig, daar liberalen en sociaal-democraten scherp tegenover elkaar stonden, maar de meeste socialistische voorstellen werden ver worpen. Ouder deze voorstellen was er een tot weigering van dienstplicht, om zoo de regeering te dwingen tot invoering van het algemeen stemrecht. Na een langdurig debat werden ook de voorstellen betreffende een algemeene werkstaking verworpendaar er in Zweden weinig eigenlijke nijverheitlsdis- tricten zijn, zou een algemeene werkstaking, zich uitstrekkend over het geheele land, wel onuitvoerbaar zijn. Besloten werd 10,000 kronen beschikbaar te stellen voor het ver spreiden der radicale beginselen; ook sprak de Volksrijksdag zijn sympathie uit met de Noren. B S IA li D. De grootvorst-troonopvolger is Woensdag- 6. «Mr. Finding," zoide hij, «laten we rond en eerlijk voor onze meening uitkomen. Dacht gij dat ik u benadeelen wilde Ik heb u gezegd, dat \k u de actiën, die nu op honderd vijftig staan, voor er een jaar om is, voor honderd of zelfs voor negentig percent kan afstaan. Ik wil ze u daarvoor leveren. En ik zal het doen, ook als mijn zoon met zijne nicht trouwt." «Ook dan? Maar dan houdt uwe voogdijschap op. Dan zal uw zoon over de actiën te beschikken hebben." «Ook dan. Ik zal in dat geval mijn zoon wel weten over te halen ons contract over te nemen. Maar onder éene conditie: n.l. dat gij u verplicht dit huwelijk te bevorderen met alle middelen, die in uwe macht staan en, zijt gij eenmaal in het bezit der aandeelen, voor mijnen zoon te stemmen, wanneer de nieuwe directeur moet ge kozen worden. Voor die hulp zal Ifugh u gaarne eenige voordeelen, daaruit voortvloeiende, laten toekomen." «Dat geloof ik wel. Als Ilugh eenmaal directeur is, zal hij zich gemakkelijk kunnen schadeloos stellen. Maar gij weet, Sir, ik ben een man van orde en ik zou derhalve wel willen voorstellen de bij zonderheden onzer overeenkomst op schrift te stellen. Een schriftelijk contract is daarom boven een mondelinge overeenkomst te verkiezen, om dat het alle misverstand, voortspruitende uit ver geetachtigheid of andere menschelijko zwakheden, voortkomt." «Ik ben bereid het contract te onderteekenen, Mr. Finding." «En Hugh?" «Ik neem op mij, zijne toestemming te ver krijgen." «Dat is niet voldoende. Ook hij moet tee kenen." «En hij zal teekenen." «Goed," antwoordde Finding, en staarde eenige oogenblikken nadenkend door het raam. Als het hem, zoo dacht hij, gelukte in bepaalde termen het contract te omschrijven, tusschen hem en Jefferson met eenige onbepaalde woorden gesloten wanneer hij er in slaagde de bedoelde aandeelen goedkoop in te koopen en duur te verkoopen, dan zou hij beter zaken doen dan met zijne ge wone declaration voor lechtskundige bijstand, die den lieden altijd te hoog vooi komen en niet dan schoorvoetend worden betaald. Als hij twintig actiën kocht en aan ieder vijftig pond kon ver dienen, dan vormde dit leeds een klein vermogen, waarmede al wat te beginnen viel. Jefferson van zijn kant dacht: Finding is een der beste ad vocaten uit de City en zijne hulp met dit con tract niet te duur betaald, te meer niet omdat ik er niets bij te verliezen heb. Door hein op deze wijze aan ons te verbinden, zal hij alles doen om Hugh's belangen voor te staan, want daarmee dient hij tevens zijn eigen belang. Het resultaat van beider overdenkingen was dan ook een wettelijk gesteld en onderteekend contract, dat, zonder de drijfveer der handelende personen te noemen, tucli een handelsovereen komst bevatte, eene speculatie op de toekomst. Daardoor werd dan ook de rechtsgeldigheid er van verzekerd. Het verschilde in niets van een gewoon kooproanscontract, eene handelsovereen komst. De zaakwaarnemer had aan alles gedacht: het aantal te leveren stukken, den tijd van op levering, den prijs. Jefferson had gezorgd den termijn van oplevering van den huwelijksdag van zijn zoon afhankelijk te stellen, kortom, aan alles was gedacht alleen niet aan hen, over wier geld en hart men op deze wijze beschikte. Dut had geen van beiden de moeite waard ge acht. «Kortheidshalve," zooals Finding het noemde, had hij zich deze maal zelf belast met de noodige copieën, en ze niet door zijn schrijver laten be werken, terwijl Jefferson goedsprak voor de onder» teekening.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5