Bin nen I an <1 sell e IIo r i c li t e n. paleis teruggekeerd. Alleen restte nog voor Zaterdag een groot volksfeest, in den vorm eener reuzr ,i-kermis, op het Kodynsky- plein, een terrein van 2 bij 3 kilometers, met draaimolens, circussen, schouwburgen, allerlei spelen enz., dat besloten zou wor den met een overvloedigen maaltijd voor de armen en geschenken zouden worden uit gedeeld in den vorm van eetwaren, vleesch en geëmailleerd zilveren bekers. Reeds 's avonds te voren hadden hondderdduizen- den op het plein een goede staanplaats ge zocht, waar zij den nacht doorbrachten. Eerst te 11 uur Zaterdagochtend zou de uitdeeling beginnen. Reeds lang te voren kwamen de wagens met geschenken aan, en naar het schijnt hebben toen enkele geleiders stukken brood onder de menigte geworpen, die mee- nende dat de uitdeeling op die wijze plaats j had, begoti op te dringen, om zoodoende iets machtig te worden. Midden op het plein waren drie tenten opgeslagen voor den feest- maaltijd en daar rond was, op een afstand van ongeveer 30 vademen eene 9 vademen breede drooge gracht gegraven om het ge drang tegen te houden. Langs die gracht stond de speciale politie voor de kroningsfeesten ge schaard, maar als spoedig bleek deze niet bij machten den stroom tegen te houden, waarom ook de hulp der gewone politie en der kozak ken werd ingeroepen. Toen evenwel de ont zaggelijke massa begon op te dringen, was niets meer in staat haar tegen te houden. De voorsten werden in de gracht gedrongen, de achter hen staanden over hen heen en al dra was de gansche giacht gevuld met eene kermende menschenmassa. waarover nog steeds duizenden anderen opdrongen tot vlak tegen de tenten, maar nog altoos hield het dringen aan. want die tot de stapels geschen ken waren geduwd, wisten niet beter te doen dan aan de uitdeeling te helpen, door bekers, brood enz. onder de menigte te werpen. Eerst toen daaraan een eind werd gemaakt, begon men zich rekenschap te geven van den toestand, maar dat was te laatpolitie, soldaten, brandweer, boeren alles beijverde zich om de in de gracht en onder den voet geraakten te redden. Duizenden werden daar met gebroken en gekneusde ledematen gevonden, te midden van eene ontelbare massa lijken, meerendeels lieden die door ver stikking den dood hadden gevonden. Volgens de eerste officicele opga\en hadden 1138 mannen, vrouwen en kinderen aldus den dood gevonden, maar hun aantal moet ve*l grooter zijn, want alleen op het Wngankow-kerkhof waren 's middags te 2 uur reeds 1282 lijken aangebracht, en nog steeds duurde de toevoei daar en in de hospitalen voort. Men schat het aantal slachtoffers dan ook op 3000. Hartver scheurend zijn de tooneclen van mannen en vrouwen, die hunne vermiste bloedverwanten daar komen zoeken onder de afzichtelijk ver- j minkte lijken, die in open kisten, bewaakt dooreen rij soldaten, liggen ten toon gesteld. Naar de kleeding te oordeelen belmoren de omgekomenen meerendeels tot den boeren- j en werkmansstandvreemdelingen zijn ei- Biet onder. Verscheidene geestelijken ver richtten gebedente 3 uur verscheen ook de bekende priester Iwan uit Kroonstadt op het kerkhof om de treurenden te zege nen en te troosten. Op bevel des keizers werd in de kerken in het Kremlin eene lijkmis voor de slachtoffers gehouden; de kei/.er, de keizerin en tie gansdie keizerlijke familie woonden die droeve plechtigheid bij. Ook bezochten de keizer en de keizerin de hospitalen, waar zij de zwaargewonden woorden van troost toespraken. De keizer heeft gelast dat aan elke familie, die leden verloren heeft, 1ÜÜ0 roebels zal worden uit gekeerd en dat de slachtoffers voor zijne rekening zullen beg' .iven worden. Er is een gerechtelijk onderzoek gelast om (ie oorzaken der ramp vast te stellen, maar veel zal dat niet kunnen opleveren en zeker zal liet de ontzettende ramp niet kunnen ongedaan maken. Nadat de orde was hersteld en de dooden en gewonden waren weggedragen, begon 's middags de huldiging des volks, waarna de uitdeeling der bekers en andere geschenken plaats vond. Het keizerlijk paar werd met gejuich en het zingen van volksliederen be groet. Na afloop dezer huldiging begaven Hunne Majesteiten zich naar het Petrofsky- paleis, waar deputaties van verscheiden ver- eeuigingen uit Moskou, o. a. een deputatie van de Duitscbe kolonie die een adres over handigde, werden ontvangen. Daarop wer den in drie reusachtige tenten voor het paleis verscheiden honderden van de oudsten der dorpen gespijzigd. De keizer en de kei zerin doorliepen al de drie tenten, minzaam groetend. De keizer dankte de oudsten voor de uitgesproken gevoelens van liefde en trouw. De zorg voor het welzijn der boeren ging hem' even na aan liet hart als zijnen grootvader en zijnen onvergetelijken vader. De oudsten moes ten de woorden zijns vaders bij diens kroning: gedenken de keizer wilde, dat deze woorden den boeren een vast richtsnoer zouden zijn. Moge God, aldus eindigde de keizer, u steeds gezondheid en succes op uw arbeid en goede werken verleenen. Aan de afgevaardigden van den adel sprak de keizer de verwachting uit dat deze altijd den troon zal steunen. Hij waardeerde de nuttige en belangelooze staatkunde van den adel en erkende de moeilijkheden der grond bezitters. maar hij gaf de verzekering dat ook de adel steeds op zijn steun zal kunnen rekenen. Zaterdagavond werd door den Franschen gezant een schitterend bal gegeven, dat door de gansche keizerlijke familie en alle op liet oogenblik te Moskou aanwezige vreemde prin sen en prinsessen werd bijgewoond en tot diep in den nacht duurde. De zieke Russische g'rootvorst-troonopvol ger is Zondag naar Konstantinope! vertrokken. OOST E Ji II IJ K-H O i\' G A It IJ E. Keizer Frans Jozef is Zondag te Buda-Pes^ aangekomen. Er had geen officieele ont vangst plaats-. In antwoord op de toespraak van de voor zitters der delegatiën zeide de keizer dat de betrekkingen met de mogendheden vriend schappelijk zijn. Dank zij de houding van het Drievoudig Verbond is de vrede inlietafge- loopen jaar bewaard gebleven, in weerwil van verontrustende teekenen. In liet oosten werd Oostenrijk door alle groote mogend heden ondersteund, tengevolge daarvan werd de status quo in bet Balkanschiereiland be houden zonder dat de vriendschappelijke be trekkingen der mogendheden verstoord wer den. De erkenning van vorst Ferdinand was zeer belangrijk voor het bevestigen van den bes-taanden toestand. De keizer bracht voorts hulde aan de dapperheid door zijn getrouwe bondgenooten, de Italianen, in Afrika betoond. Hij wees ten slotte op de vermeerderde aanvragen ten be hoeve van leger en vloot en op den normalen staat van zaken in Bosnië en de üerzegowina. De voorzitter der Oostenrijksche delegatie zeide in zijn toespraak dat Oostemijk vrede lievend is, en geen behoefte gevoelt aan uit zetting zijner grenzen het land heeft geen belang bij een wijziging van liet bestaande. De keizer wordt overal als een vredevorst geëerd. I T A t I E. In de Kamer was Zaterdag de artikels- gewijze behandeling der begrooting van bin- nenlandsche zaken aan de orde. De zitting was zeer rumoerig. Er waren verscheiden moties van orde ingediend. De minister-president Di Rudmi verklaarde dat hij zijne vroegere verklaringen handhaafde. Hij is van meening dat de Kamer zich duidelijk behoort uit te spreken. De minister aanvaardde een motie van Borsarelli. Verscheidene afgevaardigden wijzen erop, dat deze motie gelijkstaat met een berisping van het vorig ministerie. Di Rudini blijft aandringen, dat de Kamer moet zeggen wat zij denkt. De eenige betee- kenis welke de regeering aan het votum hecht, is dat zij wil weten hoe de Kamer oordeelt tusschen de vorige en de tegenwoordige regeering. De motie-Borsarelli werd bij hoofdelijke stemming aangenomen met 118 tegen 115 stemmen en 16 onthoudingen. Deze kleine meerderheid van drie stemmen is zeker onvoldoende v. ar het tegenwoordige kabinet, te meer omdat de regeering bij monde van den premier nog uitdrukkelijk de portee van de motie verkleind heeft. Men trekt uit het feit, dat Di Rudini geen mededeelingen heeft gedaan over een plan om ontslag te nemen, de conclusie, dat hij de beraadslagingen over de begrootingen nog zal leiden en daarna Je Kamer zal ont binden. De Pvrrhus-overwinnïng van Di Rudini in de Kaïner wordt door de Crispiaaiwche bla den als een volledige nederlaag voorgesteld, terwijl de regeeringsbladen beweren dat de geringe meerderheid slechts te danken is aan de laksheid van de regeering«afgevaardigden en aan een overrompeling van de Crispianen. Di Rudini heeft in het Parlement meege deeld, dat de personen, wien een bepaalde woonplaats door de vorige regeering was aan gewezen, zouden worden vrijgelaten. Ook zouden alle politieke processen onder de vo rige regeering herzien worden. Nog zeide de premier, dat vroeger elk mi nisterie een staat in den staat was en dat de verschillende administraties weer staten in die staten waren. De minister van buiteniandsche zaken heeft bij de Kamer de met Zwitserland ge sloten Simplon-overeenkomst ingediend. De zending van het Roode Kruis naar Abes- synië, onder leiding van graaf YVertsowits, vertrok gisteren uit Port Said naar Dsjiboeti. De Agensia Nationale heeft vernomen, dat koning Menelik van Abp.ssynië aan generaal Baldissera nieuwe voorstellen heeft gedaan omtrent de uitlevering van de gevangenen. Er zijn 84 kanonnen besteld voor de bewa pening van de forten, die in de kolonie Erythrea zulien worden gebouwd. Deze zul len in November gereed moeten zijn. EGYPTE. De Times verneemt uit Ivairo Het vonnis van de gemengde rechtbank in zake het half miilioenEg. ponden, der Egyptische regeering door de schuldkas voor den Soedaneeschen veldtocht voorgeschoten, is een allemans- geheim, ofschoon het pas Maandag uitgespro ken zal worden. De rechtbank beslist, dat de Egyptische regeering onbevoegd is den Mahdi te beoorlogen zonder toestemming van alle bestuurleden der schuldkas, zoodat het voor schot onwettig is en teruggegeven moet wor den. Het hof van appèl zal de zaak vooreerst niet in behandeling nemen, daar liet weldra vier maanden vaeantie neemt. Reuter meldt uit Kaïro dat toen gisteren de ambtenaren van den gezondheidsdienst de school, behoorende bij de universiteits-moskee Elasjar, waar een geval van cholera was voor gekomen, wilden bezoeken, de studenten zich daartegen verzetten. Z'y wierpen de ambtena ren met steenen. Maher pacha, de gouverneur van Kaïro, werd aan het hoofd getroffen. Ook de aanrukkende politie werd met steen worpen ontvangen, waarop de agenten op de menigte schoten, zoodat een persoon gedood en drie gewond werden; '120 personen zijn in hechtenis genomen. De orde is hersteld. A F K I K A. Dit Pretoria wordt van 30 Mei gemeld: Thans is officie»:'; bekendgemaakt dat al de gevangenen ziju vrijgelaten, behalve de vier, die oorspronkelijk ter dood werden ver oordeeld. Hun zaak zal later geregeld worden. Ook bleven in hechtenis de twee, die wei gerden het verzoek om gratie aan president Kruger te teekenen, de heer Sampson en de heer Davies. Hun vonnis blijft onveranderd. Voor de vrijgelatenen blijven eveneens ge handhaafd de boeten 2000 pond sterling ieder of, bij niet-betaling, de daarvoor in de plaatst tredende gevangenisstraf benevens de verbanning. Maar laatstgenoemde zal wor den opgeheven, wanneer de gevangenen hun woord geven zich niet meer met de staat kundige aangelegenheden der republiek te zullen inlaten. De vrijlating der gevangenen is door geheel Zuid-Afrika met blijdschap begroet. Ook de begenadigden zeiven waren dankbaar, en toon den zulks door bezoeken af te leggen bij presi dent Kruger, die Zaterdag, schoon nauwelijks van de influenza hersteld, den geheelen dag bezig was met hen te ontvangen. Bij die ge legenheid werd zoowel door Kruger als door secretaris Leyds herhaaldelijk verklaard, dat het artikel van Seymour Fort in de Nineteenth Century en de daarin voorkomende mededee lingen omtrent een geheim verdrag met Duitschland zonder eenigen grond ziju. Naar aanleiding van dat artikel heeft pre sident Kruger nog gezegd, dat de republiek eene Duitscbe inmenging evenmin zou duiden als eene Fransche of Chineesche. Moesten Fort's zoogenaamde onthullingen bewijzen, dat Rhodes zoowel den inval van Jameson als den opstand aan den Rand beraamd en aangesticht had, dan verdiende hij meer straf dan zijne werktuigen, zeide de president. De Times verneemt uit Pretoria: De regee ring der republiek heeft officieren naar Becliu- analand gezonden om de waarheid uit te vinden nopens het samentrekken van Engel- sehe troepen langs de noordwestelijke grens. In regeeringskringen schijnt men daarover zeer ongerust. De Volksstem waarschuwt de vijanden der republiek, dat in het vervolg schenders van het land u-inder genadig zul len behandeld worden dan Jameson en de zijnen: <le Boeren zullen hen neerschieten. Het bezoek van Joubert en Leyds aan Bloemfontein blijkt de gelijksoortige bewape ning van de twee republieken beoogd te hebben. De regeering der Z.-A. republiek besteedt nu de levering van 23,000 Mauser geweren en 10,000,000 patronen ondershands aan, hetgeen men gedeeltelijk voor den Oranje- Vrijstaat bestemd acht, aangezien de republiek reeds buitensporig bewapend is. In ingelichte kringen gelooft men, dat president Kruger aldus op groote schaal de wapeningen voort zet om de militante Boerenpartij, die verbit terd is over de genade, tegenover deJohan- nesburgsche gevangenen betoond, rustig te houden. De veepest breidt zich snel uit. SCHIEDAM, 2 Juni 1800. Ter gelegenheid der installatie van den officier van gezondheid tweede klasse h la suite dr. D. N. Janssen, voor welke gelegen heid de geheeie schutterij in de wapenen is geroepen, zal morgen (Woensdag) namiddag te zes uur in het exercitieveld door den majoor-commandant, den heer G. Visser Bz., het eereteeken voor belangrijke krijgsverrich tingen worden uitgereikt aan den gepension- neerden fuselier van het Ned.-Indische leger II. Hendriks, door hem behaald bij de krijgs verrichtingen op Lombok. Bij gelegenheid van het volksconcert, Zondagnamiddag door de stafmuziek der d.d. schutterij alhier in de Plantage gegeven, werd het 10-jarig kap A mees terschap van den heer J. Egener herdacht, dat samen viel met diens koperen bruiloft. De oudste muzikant, II. van Gent, vereerde den jubi laris ondereen hartelijke toespraak een lauwer-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2