I "SP O R tT Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PEK TELEGHAAfT kransook werd hem door den oudsten zoon van den commandant, den heer B. Visser Gz., een bouquet aangeboden, welke huldeblijken door den heer Egener dankbaar werden aan vaard. De muziektent was met vlaggen versierd. Zondag is opnieuw een poging aangewend om hier ter stede een afdeeling te stichten van den N. N. B, B. In een daartoe belegde vergadering van bootwerkers, welke geleid werd door N. de Heer uit Rotterdam, opperde deze de overbekende grieven en drong aan op krachtige aaneensluiting ter verkrijging van een menschwaardig bestaan en een beteren algemeenen toestand. Naar sprekers oordeel was de achteruitgang in Schiedam hieraan te wijten, dat het kapitaal zich bij den neus laat nemen. Daar spreker vernomen had dat zekere heer Tak zich bijzonder voor den werkman interesseert, ried hij de vergadering den steun van genoemden heer in te roepen, doch hem niet in 't bestuur te nemen. Met 't oog op het gering aantal aanwezige bootwerkers werd besloten Dinsdagavond een vergadering te beleggen van uitsluitend boot werkers, om dan tot het definitief consti- tueeren eener afdeeling alsmede verkiezing van een bestuur over te gaan. Bij gunstig weder zal de openbare zwem plaats aan het Spuikanaa! morgen geopend worden. De minister van koloniën maakt bekend, dat bij ordonnantie van den gouverneur- generaal van Ned. Indië van 11 April 1896 de Sabangbaai op het eiland Web (gouver nement Atjeli en Onderhoorigheden) als haven voor den algemeenen handel is opengesteld en dat aldaar steenkolen te bekomen zijn. Gedurende de maand Mei kwamen den Nieuwen Waterweg binnen -479 schepen, metende 382,931 netto reg. ton. waarvan 29 zeilschepen, met 12,434- netto reg. ton. Sedert 1 Januari van dit jaar waren voor den Nieuwen Waterweg bestemd 2228 sche pen, metende 1,753,605 netto reg. ton, tegen 1966 schepen, metende 1,-451,847 netto reg. ton in de eerste 5 maanden van 1895. Alzoo eene vermeerdering van 262 schepen en 301,758 netto reg. ton. f Naar men meldt, zal de Hollandsche ijzeren- spoorwegmaatschappij over 1895 een dividend van 4 pCt. uitkeeren. Over 1894 bedroeg de uitkeering 3 pCt. Onder de gewonden bij den tocht naar j Lam Pisang werd, zooals wij vroeger mede deelden, door het N. v. d. D. ook genoemd de le luitenant E. C. van der Heijden, zoon van den gep. luitenant-generaal K. van der j Heijden. Naar wij thans vernemen, heeft de generaal van den minister van koloniën mede- j deeling ontvangen, dat de naam van zijn zoon j niet onder de namen der gewonden voor komt. (N. B. Ct Hoe generaal Tetter met zijn paard viel wordt in het Bat. Nil. verhaald. De generaal zou afstijgen en gelastte zijn adjudant een cavalerist te roepen, om het paard vast te houden. De cavalerist, die het wel kranig vond, dat hij aangewezen werd om dienst te doen bij den legercommandant, reed met een zetje tot voor liet paard van generaal Vetter, bracht daar het zijne met een krachtigen grcepineens tot staan en sprong met een sierlijken zwaai cp den grond. Maart het paard van den generaal, aan zulke equesi/ische buitensporigheden niet gewoon, schrikte er hevig van, steigerde hoog op en viel, het evenwicht niet kunnende hou den. De generaal, die door den val een sleutel been had gebroken, stond bedaard op, keek heel onvriendelijk naar den geurlievenden ruiter en mompelde eukel«beroerde kerel f" Ernstig waarschuwt de N. B. Ct. tegen het in ontvangst nemen van oude coupons der N. W. S. Er blijken nog coupons in omloop te zijn van stukken, van O1/; pCt., die na de conversie niet ingewisseld zijn, vermeldende het bedrag der vroegere rente, f 1.73 en fl.75. Aangezien de rente in 3 pCt. is veranderd, en er door den kleinhandel nogal eens rente coupons in betaling genomen worden, waar schuwen wij er voor, dat deze coupons maar fl.48 f 1 50 waard zijn. Een Engelsch blad verneemt dat de Crathie, het schip dat de Blbe in den grond heeft geboord, de volgende maand te Rotterdam ten bate van de Norddeutsche Lloyd ge rechtelijk verkocht zal worden. Baldadige jongens hebben Zondag in een weiland van den lieer Ileijkoop aan den Mathenesserdijk de spoelingbakken met hooi en stroo gevuld en in brand gestoken. Met emmers water werd de brand geblusclitde spoelingbakken verbrandden. NB. Ct.) De berichten die in het laatst der vorige week ia enkele bladen de rondte deden als zoude men aan den vooravond van een nieuwe bootwerkerswerkstaking staan, hebben zich in geen enkel opzicht bewaarheid. In de Zondag gehouden bootwerkersvergadering bleek ten duidelijkste dat noch bij het be stuur van den N. N. B. B. noch bij de boot werkers aan een nieuwe staking gedacht wordtintegendeel men wenscht alle krach ten in te spannen om verdere moeilijkheden te voorkomen en acht een hernieuwde werk staking ongewenscbt en ongemotiveerd. Het verspreide gerucht, dat de firma Mul ler Co. door hel laten overkomen van een groot aantal provincialen om voor vast bij baar in dienst te treden, zicii vandeRotter- damsche bootwerkers onafhankelijk wil maken en dat zij met de lossing van haar ertsbooten wacht tot haar vaste ploegen beschikbaar zijn, is onwaar. Naar wij vernemen, bestaan bij de firma Muller Co. voor het oogenblik volstrekt geen plannen om de vaste ploegen die zij zich voorbehoudt in dienst te nemen, te completeeren, terwijl het verhaal dat door haar gewacht wordt met het lossen van haar ertsbooten tot de vaste ploegen beschikbaar zijn, wordt gelogenstraft door bet feit, dat nog j.l. Zaterdag een aantal losse bootwerkers in dienst zijn genomen om een barer erts booten ie lossen. De firma beeft voor het oogenblik in dienst vier vaste ploegen, ieder van 12 man, totaal 48 personen, een cijfer met het oog op het geheele korps bootwerkers zoo klein, dat het in geen geval van overwegenden invloed op den arbeid van allen kan zijn. (N- B. Ct.) De Nederlandsche gist- en spiritusfabriek te Delft krijgt den 16n Juni a.s. bezoek der leden van den districts-bakkersbond van Manchester en omstreken. De zeebaden te Sclieveningen zullen den 15n dezer geopend worden. Gistermiddag omstreeks halfdrie is een goederentrein der staatsspoorwegen nabij het station Maarsbergen ontspoord, waardoor eenige wagens over den weg lagen. Een rem mer werd hierbij zeer ernstig verwond. Van Utrecht werd een hulptrein ontboden om de passagiers van trein 110, komende van Arnhem, over te nemen op de plaats van het ongeval. Deze hulptrein kwam te Utrecht ongeveer halfzes, drmet anderhalf uur vertraging, aan. De gt onde remmer is te Utrecht naar het Ziekenhuis overgebracht. Vele treinen ondervonden belangrijke ver traging. Men meldt uit- Utrecht aan de N. B. Ct., dat de beide hoofdsporen te Maarsbergen hedenochtend weder berijdbaar waren. De ontspoorde wagens zijn opgeruimd, zoodat de dienst weder geregeld kan plaats vinden. Omtrent de zware concurrentie die de ge vangenis-arbeid de particuliere nijverheid aan doet, geeft de VolJcsbanier het volgende staaltje r Een meubelmaker te Arnhem werd onlangs bij een dame ontboden, die hem naar den prijs vroeg waarvoor hij een door haar ont worpen kastje kon maken. De meubelmaker, die altijd voor haar werkte, gaf haar de ver- eischte inlichtingen, maar ging zouder op dracht naar huis. Toen hij eenige dagen daarna bij dezelfde mevrouw werkzaamheden ging verrichten, liet deze hem het kastje zien, kant en klaar, vol gens haar plan afgewerkt, en liet hem raden wat ze- daarvoor betaald hau. De meubel maker hield zich aan den reeds door hem opgegeven prijs, omdat hij dien voor zijn cliënt toch al tamelijk laag gesteld had. De dame verzekerde hein toen, dat het kastje in de gevangenis vervaardigd was en dat zij liet voor den halven prijs ontvangen had. De toevloed van arme zwervers naar het Hoogeiand te Beekbergen, stichting aer ver- eeniging tot christel. verpleging van bedelaars en landloopers, is zeer grootsedert enkele weken verzochten 70 opname wegens gebrek aan plaats moesten echter allen worden weg gezonden. Tengevolge van het op hol gaan van zijn paard, gespannen voor eeri zwaar beladen kar, geraakte de 80-jarige voerman A. v. D. te Budel, onder de kar; het rad ging hem over het hoofd-en kort daarop bezweek hij. Een valsch tiengulden-stuk is te Venlo in beslag genomen. Alleen de beeltenis en de muntzijde zijn echt, het daartu«schen gelegen goud is verwijderd en door een waardeloos metaal vervangen. Db Zondag j.l. gehouden cricket-match tu=schen de S. C. en F. C. »Hermes" en de R. C. en F. C. ïExcelsiot" had tot uitslag, dat sExcelsim" in de 1ste innings 25 runs maakte, x> Hermes" 45, lExcelsior" in de 2de innings 69, waarna sller- mes" de benoodigde 50 runs om te winnen maakte voor het verlies van 7 wickets, zoodat jHernies" won met 4 wickels en 1 run. Da wieiennatch tusschen Jaap Eden en Jacque- lin, den besten Franschen rijder op korte afstan den, welke strijd met zooveel spanning te gemoet gezien werd, is Zondag te Parijs op de Saine- bnan gehouden en geëindigd met een overwin ning van Jaap Eden. Hij won daarmee het armschild, tot nog toe aan Jacqueün behoorend, dat den houder op een üilkeenng van tien gulden daags recht geeft. Alleen Protin blijft nu nog over, de anderen zijn allen geklopt. De match EdenProtin wordt in den loop van deze maand gehouden. Mr. Henri Viotta zal 1 Juli a.s. als redac teur van het tijdschrift Caccilia optreden, ter vervanging van wijlen den lieer W. F. G. Nicolaï. In België is reeds eenigen tijd het alcoholisme een ondeivverp dat bij voortduring de aandacht en de zorg des' regeering trekt. Nu is er een koninklijk besluit openbaargemaakt, waarbij een prijsvraag wordt uitgeschreven voor een hand boek over het alcoholisme, een werk dat als leiddraad moet dienen voor de leeraren die met de uconférences anti-alrooliques'' op de staats inrichtingen voor lager onderwijs zijn belast. De handschriften moeten vóór 30 September aan het ministerie van binnenljndsche zaken en open baar onderwijs zijn ingediend. Het door de re geering liet best geoordeelde antwoord zal met den prijs van 500 franken worden bekroond. Falb voorspelt voor Juni, dat de maand rijker zal zijn aan neerslag dun Mei. Do temperatuur is in de eerste dagen tamelijk boog, maar over het algemeen moet de maand koel genoemd worden. De onweers zijn talrijk. Van 1 tot 7 Juni is het warm. Op het oefeningsterrein der genie te Thorn, in Pruisen, ontplofte Zaterdagmorgen een mijn vanzelf. Een kapitein, een luitenant en een on derofficier werden zwaar gewond, en verscheiden manschappen licht. Alle gewonden werden door de ontploffing in de lucht geslingerd. Te Washington heeft Donderdag een hevige storm gewoed, waardoor verschillende gebou wen zeer beschadigd werden. Slechts één per soon werd gedood. liet Witte Hui», de woning van den presi dent, weid door den bliksem getroffen en be schadigd. Twee kerken werden verwoest. Nog steeds is het getal der slachtoffers te St. Louis en in de andere door den oi kaan ge teisterde steden niet met volkomen zekerheid vastgesteld. De volgende getallen wou® dooi de Engelsche bladen genoemd: Te St. Louis 450 dooden en GOO gekwetsten in en oro Ceu- tralia. Illinoi-, 42 dooden en 35 gekwetsten in en om Mount Veinon, Illinois, vijf dooden en 20 gekwetsten in de nabijheid van Mexico, M risotu i, 13 dooden en 34 gewonden, en in liet district andalia, Illinois, 13 dooden en 35 gewonden. Men is nu allerwegen bedacht op het zendenvan hulp. De bevvoneis van St. Louis verlangen geen bijstand van buiten zij doen zelf wat in hun macht is om huri medeburgeis te helpen: zoo werd op de beurs te St. Louis binnen het uur f.30.OUD bijeengebracht. Maar er zijn 3500 menscheu zonder dak, GOO huizen totaal veiniehl. En St. Louis zal niet zonder hulp van anderen bij machte zijn in ai het noodigp te voorzien. De schade wordt voor die stad alleen op 20 millioen dollars geraamd, in het geheel, voor ai de verschillen de steden, op 30 uiilhor-n. De kostbaarheden, door den overleden Shall van Perzie nagelaten, hebben, naar dr. Wills meedeelt in een voor de Fovlnighllij Rcvww ge schreven artikel, een waarde van ruim 178 mil lioen gulden, liet voornaamste stuk van de schatten der kroon is een hol van massief goud, ingelegd met pp2>'jen> ter groütte Vlln een duivenei. Ook do gouden troon, waarop de Shah eens in het jaar plaats neemt om lecht te spiel.cn, is zeer kost baar. Het offideel gewaid, dat de Shall bij die gelegenheid draagt, is versierd met edelgesteenten, ter waarde van 25 millioen gulden. De schatten worden in twee kelders bevvaatd. Haar liggen ook vele gouden en zilveren staven en gemunt geld. Alleen aan Russisch goud moet daar voor een waai do van f200,000,000 liggen. Gedurende de laatste vijf en twintig jaien was men in de Vereenigde Staten getuige van een voorbeeldelonzen wasdom in liet couranten- wezen. Volgens betrouwbare statistiek bestonden daar in 1S70 5871 dag-, weekbladen en tijd schriften; deze zijn tot heien toegenomen tot 20,000, waarvan er 1855 dagelijks en 14,077 wekelijks uitkomen. Het kapitaal, dat in 1890 in deze onderne mingen gestoken was, bedroeg 105 millioen dollarstot samenstelling der bladen waren 100,095 personen noodig. Loonen en traktementen stegen jaarlijks tot 00 millioen dollais en het verbruikte materiaal werd op de waarde van 40 millioen dollars begroot. 'S-CR.-1VE1V1IAGE, 2 Juni. Tweede Kamer. Kieswet. Art. 2 is goedgekeurd met aanneming lo. van het amendement- De Savornin Lobman om den aanslag eaner weduwe niet te doen gelden voor den oudsten zoon; 2o. van bet amendement-IJouwing» de vrije kost alleen berekenende voor hef inkomen en 3o. van het amendement-Kuvper om niet genoten maand- en weekloon bij ziekte of ongeschiktheid gedurende 2 maanden

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3