N°. 9057. Tweede Blad A0. 1896 Woensdag 3 Juni. Verschijnt dage! ks, UITGEVE BDRKAC: BOT uitgezonderd Dinsdag» ODÉ. R: J. Binnenlandsclie Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. 011 (10 r w 1.) s. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommeis f 1.85. - 2.50. - 0.10. ffO. E9i STRAAT AnvERTENTiEPnusvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Dttn:sUAl| geplaatst wordt tegen twee mam. berekend. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Kieswet-amendementen. De heeren De Beaufort, Kolkman en Viruly Verbrugge hebben bij amendement op art. 7 een gewijzigde regeling voor het gemeentelijk kies recht voorgesteld, zóó dat voor het kiesrecht voor de gemeenteraden de aanslag in de grond belasting minstens f5 zal moeten bedrogen en die in de personeeïe belasting naar belastbare huurwaarde, die met ten minste 20 pCt. over treft liet in art. 12 der wet op het Personeel genoemde bedrag, terwiji de aanslag in eene plaatselijke directe belasting ten minste het dubbele zal moeten bedragen van het bedrag voor de gemeente of het gedeelte der gemeente waar zij wonen, naar de classificatie in de betrekkelijke tabel. Uit de toelichting blijkt, dat volgens dit amen dement krachtens aanslag in het personeel kiezers voor den gemeenteraad worden zij. die aange slagen zijn naar een huurwaarde in gemeen ten de le klasse f 150, 2e kl. f 135, 3e kl. f 120, 4e kl. f105, 5e kl. f90, 6e kl. f 75, 7e kl. f 60, 8e kl. f45, 9e kl. f30 (alle minima); of voor een som (zonder aftrek voor kinderen) van f3.20 in de eerste, f3 in de tweede, f2.80 in de derde, f2.60 in de vierde, f2.40 in de vijfde, f2,20 in de zesde, f2 in de zevende, f 1.80 in de achtste, f 1.60 in de negende klasse. Een aanslag in de grondbelasting van f5 ver tegenwoordigt voor gebouwde eigendommen een huurwaarde van ongeveer f100. De heer Heldt heeft op het amendement van den heer Kuyper een sub-amendement voorge steld, strekkende om bij de berekening van het kiesrechtgevend inkomen te letten op gebrek aan werk bij den persoon, de onderneming of instelling bij welke hij in dienstbetrekking is gebleven, of weersgesteldheid welke dien persoon, die onder neming of die instelling beeft verhinderd te laten werken. Bij aanneming van dit sub-amendement zal bet amendement van den heer Kuyper c. s. aldus luiden ülndien hij die inkomen genoot, bedoeld in art. i. b, 2o., door ziekte, verwonding, gebrek aan werk bij den persoon, de onderneming of de instelling bij welke hij in dienstbetrekking is gebleven, of weersgesteldheid welke dien persoon, die onderneming of die instelling heeft verhin derd te laten werken, meerdere achtereenvolgen de of niet achtereenvolgende dagen buiten staat was zijn dienst waar te nemen, en hem voor die dagen geen of een minder loon dan hij zon der die verhindering zou genoten hebben, is uitbetaald, wordt zijn inkomen voor die dagen, tot ten hoogste zestig in het jaar, gerekend naar het bedrag, dat hij verdiend had in de laatste week, die telkens aan zijne ziekte ver wonding of andere verhindering voorafging, De heer Pijttersen heeft als amendement voor gesteld om in art. 7 het vereischte van een aanslag in de plaatselijke directe belasting voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden van een gemeenteraad te doen vervallen. SCHIEDAM, 2 Jnni 1890. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 30 Mei bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 5,083,322.53 en bij de betaalmeesters- 2,196,110.66 Te zamenf 7,279,439.19 De gewone audientiën van de ministers van financiën en oorlog zullen Donderdag 4 dezer niet plaats hebben. De tijdregeling, welke onze regeeririg wenscht in te voeren, bestaat in de gemeente Dinksperlo reeds sedert 1894. Door den ge meenteraad werd tot de invoering daarvan besloten, teneinde zoowel rekening met den Ilollandschen als met.den Duitschen tijd te houden, waarnaar zich vele Dinksperlosche arbeiders moeten regelen. Als bet dus te Dinksperlo acht uur is, dan luidt de Duitsehe klok acht en een half uur en slaat de klok op het Nederlandsche postkantoor zeven en een half uur. Te Dinksperlo is dus deze tijd regeling het eerst ingevoerd, en het is zeker de eenige in dit opzicht. Verwarring ontstond er nimmer door. UD.) De Rotterdamsche tramwegmaatschappi vervoerde in de maand Mei j.i. 698,339 reizigers met een opbrengst van f54,513,22, tegen 587,387 reizigers meteen opbrengst van f 45,844,21 in Mei 1895. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1896 heeft bedragen 2,687.529 reizigers met een ontvangst van f213,058,65, tegen 2,373,352 reizigers met een ontvangst van f 189,30G.89Vij over datzelfde tijdvak in 1895; gevende dit jaar een vooruitgang van 314,177 reizigers en een vooruitgang van f23,751.751/2 in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden beliepen f 106,295,09, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1895 f 106,S21,06 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1896 beliep f 319,353,74, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1895 f296,127,95Vs beliep. De ^geneeskundige kring" te Amsterdam heeft besloten zich niet in te laten met de poging van den R.-k. Volksbond, om van de medici een uitspraak uit te lokken over het Neo-Malthusianisme. Men noemde dit »een inquisitoriaal optreden". De Amsterdamsche diergaarde is gisteren verrekt met een vrouwelijk exemplaar van den tweehoornigen rhinoceros uit Noord- Borneo. Het bericht dat de firma Regout te Maas tricht de vrouwen en kinderen van de sta kende glass! ij pers, welke in de fabriek werk zaam waren, zou hebben ontslagen, wordt, volgens de Limburger Koerier, door een der firmanten tegengesproken. In de sGiafton Gallery" te Londen is thans tentoongesteld een serie van 400 reproducties in photogravure van de werken van Rembrandt, die binnenkort zullen verschijnen als illustraties van een groot werk van dr. Bode, directeur van liet musetim te Bet lijn, waarvan de uitgave in velschillende talen zal plaats hebben. Voor geen schilder der wereld is ooit zulk een werk vol tooid. Elk bekend werk van Rembrandt is er in opgenomen, en zoo zorgvuldig is er naar gezocht, dat er thans nog meer gravures worden bijge voegd. Rembrandt's werken zijn thans over allo deelen der wereld verspreid, liet is de eerzucht van den directeur van elk museum, hoe klein ook, er ten minste een te hebben. In Amerika zijn er thans waarschijnlijk 40, teiwijl er in 1876 misschien nauwelijks meer dan een of twee waren. Onder de gravures in dr. Bode's uitgave zijn er eene menigte van werken, die een eeuw ge leden nauwelijks bekend waren. De uitgave geschiedt door den bekenden heer Sedelmayer. De vaccinaties, door Uaflkine in Ir.diè tegen cholera venicht, zijn gebleken doeltreffend te zijri. Volgens het geneeskundig Engelsch tijdschrift The Lancet werden van April 1893 tot einde Juli 1895 door IlalTkine 42,179 personen ingeent. Er werden twee soorten entstoffen doorhem ge bruikt, die met een tusschenruimte van 5 dagen werden ingespoten. Reeds het gebruik van kleine hoeveelheden der entstoffen bleek gunstig te wer ken. Zoo traden onder een groep van 640 niet gevaccineerde personen 120 gevallen van cholera met 79 dooden op, terwijl op dezelfde plaats en op hetzelfde tijdstip van 133 gevaccineerden er slechts 18 cholera kregen met 13 dooden. Duide lijker bleek de gunstige invloed, wanneer ge middeld groote hoeveelheden der beide entstoffen werden gebruikt. Van 263 niet ingeënten kregen er 38 cholera en stierven er 34, terwijl terzelder plaatse er van de 134, wel gevaccineerden, slechts éen cholera kreeg er éen stierf. De opgravingen der Engelsche oudheidkundige school op Melos hebben eenige merkwaardige beeldhouwwerken aan het licht gebracht. Een levensgroot bekleed beeld van een Dionysos- priester, waar echter het hoofd en de rechterhand van ontbreken, een kolossaal beeld, dat waar schijnlijk Apollo voorstelt, maar dat ook zeer geschonden isvan vier torsos uit de Rometnsche periode behoort er een vermoedelijk tot een beeld van Agrippina. Voorts werd ook een Romeinsche mozaïekvloer ontdekt, en vele inscripties. Prof. Lanciani heeft in de buurt van Castel di Leva, 12 kilometer ten zuiden van Rome, overblijfselen van een zeer oude Italische stad ontdekt. Hij meent dat het wellicht Tellenae zou kunnen zijn, reeds door koning Ancus Martius verwoest. Er is nog een zeer uitgestrekte wal. over, en do grond is bezaaid met potscherven. Zeker wel de oudste Duitsehe student ter we reld is dezer dagen overleden, in den ouderdom van 70 jaar. Hij heeft 50 jaar gestudeerd aan de universiteit te Greifswaid, zonder ooit een examen te hebben afgelegd. Dit had zijn reden. Hem was namelijk door een rijken bloed- veiwant bij testament een ruim jaargeld toege kend, zoolang hij studeerde, en nu zorgde hij er voor, dat hij tot aan zijn dood toe bleef studee- ren, zonder ooit te promoveeren. Londen heeft, mat de voorsteden mede, nu 6,177,931 inwoners. Dat is de uitkomst der jongste volkstelling in Maart 1.1. Die volkstelling omvatte echter alleen de binnenstad. Het cijfer van de voorsteden 1,756,421 is dat van de laatste volks telling, in 1891. De bevolking in de Engelsche hoofdstad is in de laatste jaren minder toegenomen dat men, volgens berekeningen, op de jongste volkstellingen gegrond, had verwacht. In een der kazernes te Kopenhagen is onder de manschappen ruggenmergstyphus uitgebroken. De kazerne is onmiddellijk ontruimd en de militairen zijn in een kamp buit8n de stad on dergebracht. Voor het examen in het Boekhouden van wege de vereeniging van leeraren te Amsterdam, gehouden 26, 27 en 28 Mei I.I., hadden zich aangemeld 67 candidaten. Hiervan slaagden er 29, waaronder de heeren J. J. van Bockhove, C. J. Verwoerd en D. Visser Jr., allen te Schiedam. In de Zondag te Amsteidam gehouden be stuursvergadering van de Vereeniging tot be vordering van het Onderwijs in Nederland", zijn voor liet afnemen van het op 6 en 7 Augustus te Haarlem te houden examen benoemd de heeren P. II. van der Ley, W. Swart en D. Been te Haarlem, A. van Wamel te Amsterdam en J. van 't Hof te Goltgensplaatterwijl tot plaats vervangers werden benoemd de heeren A. van Waart te Schiedam en J. Stam te Amsterdam. Bij het vaststellen der agenda voor de alge- meene vergadering, die 8 Augustus te Haarlem gehouden zal worden, zei de heer J. Stam de inleiding toe van het volgende punt sKan de Handenarbeid als afzonderlijk vak worden gemist, ook daar, waar men hem als beginsel van het onderwijs wenscht in te voeren?" De aanstaande lustrumfeesten te Utrecht zullen van gemeentewege opgeluisterd worden door eene tentoonstelling in het gemeente-museum op het Hoogeland, van platen, teekeningen en andere voorwerpen in het archief, de bibliotheek en de atlassen der gemeente betrekking heb bende op de geschiedenis der academie van de stichting af tot heden. Prof. Sanger te Groningen is, naar het Utr. Dagblad meedeelt, weder ongesteld, tengevolge van een hernieuwden aanval zijner kwaal. Naar de Arnh. Ct. verneemt heeft de commissie van enquête, benoemd om een onderzoek 111 te stellen naar het onderwijs aan de "Vrije Univer siteit te Amsterdam van prof. jhr. mr. A. F;

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5