N°. 9059. KENNISGEVING. Kamer Tan KoopMel ea Fatoiete. A0. 1896. Vr dag 5 Juni. Vijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, u gezonderd Oinêdag« UITGEVER: "j7 ODÉ. 'M l)e burgemeester voornoemd B iiï te n I andsche lie rich ten. f\. 85. - 2.50. - 0.10. BDKEA.S: BOIERITBAAT ÏO. AriVERTENTiEriujsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone i egel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door liet geheele Kijk Afzonderlijke nommers I WlIII HIIIII I 'i Mil -I IHII ■—null ■■■DMllWrm——W—1 De burgemeester van Schiedam, Gezien art. 7 alin. 2 B van liet koninklijk besluit van 4 Mei j.t. staatsblad no. 76), noodigt uit allen, die met voorkomen op de laatst vastgestelde lijst .an Kiezers voor leden der Kamer van Koophandel en Fabneken, inaar aanspraak kunnen maken om op die kiezerslijst gepbatst te worden, daarvan aan gifte te doen voor 1 Juli a.s. ter gemeente-secretarie, alwaar formulieren van aangifte kosteloos verkrijg baar zijn. Hij brengt tevens in herinnering art. C van bo vengemeld koninklijk besluit, luidende: Om kiezer van leden eener Kamei te zijn, moet men: A. kiezer zijn van leden van den Baad der ge meente, waar de Kamer is gevestigd JJ. aldaar bestuurder of medebestuurder zijn en gedurende ten minste twaalf achtereenvolgende maanden zijn geweest, van een bediyf van handel of nijverheid. Schsied»am, den 4den Juni 4896 "VERSTEEG. DUITSOHLAND. De commissie uit den Rijksdag voor het Burgerlijk Wetboek heeft Dinsdag de tweede lezing van dat ontwerp aangevangen. In het geheel zijn 90 amendementen ingediend. De Berlijnsche avondbladen van gisteren bevatten een telegram uit Shanghai, meldende dat een Duitsch officier, Krause genaamd, uit de provincie Hunan, door soldaten be- hoorende tot de lijfgarde van den onderkoning van Nanking vermoord is. Alle Duitsche schepen hebben in last ge kregen om naar Nanking te stevenen. Men gelooft dat deze moord door hooggeplaatste personen is opgestookt, teneinde de Duitsche officieren te nopen den Chineeschen dienst te verlaten. De Hessische Tweede Kamer heeft een van clericale zijde ingediend voorstel tot ophef fing der Jezuïeten-wet met 24 tegen 17 stemmen verworpen. Te Bremen hebben de graanwerkers wegens een geschil over het loon den arbeid gestaakt. De booten kunnen niet lossen. Ook uit Kulmbach in Beieren wordt mel ding gemaakt van een werkstaking. Meer dan 700 werklieden, voornamelijk metselaars, heb ben daar den arbeid gestaakt. B E L G I 1. Het Brusselsche Schepen-college heeft den minister van financiën formeel gesommeerd om thans de plannen van Brussel-zeehaven te laten volbrengen en geen uitstel te zoeken door nieuwe plannen in te dienen. In de Kamer werd een vrij verwarde dis cussie over de voorloopige wet op de verkie zingen voor de provincale staten gehouden. Abbé Daens wilde een definitieve wet en diende eenige amendementen in. Op verzoek -van minister Schollaert werden deze met 52 tegen 51 stemmen op zijde gezet met de praealable kwestie. De bisschop van Gent heeft opnieuw abbé Daens verboden hel woord te voeren in het publiek. ENGELAND. Het parlementslid Finch-IIatton heeft ver lof gevraagd om den minister van koloniën te mogen ïnterpelleeren »of de regeering aan Barnato eenige onderscheiding zal verleenen voor zijn succesvol optreden ten behoeve van Britsche onderdanen in Transvaal, nadat alle pogingen van andere zijde waren mislukt". De werkstaking der timmerlieden en schrijn werkers te Londen is geëindigdde arbeid s Maandag hervat. ZWEDEN en NOORWEGEN. Het Noorvveegsche Storthing heeft besloten, dat stemgerechtigde zeelieden schriftelijk hun stem bij verkiezingen rnogfen inzenden bij de stembureaus, volgens bepalingen, nader bij de wet te regelen. RUSLAND. De keizer en de keizerin zijn gistervoor middag te Moskou naar het Troitsky-klooster vertrokken, waar zij tot in den namiddag zouden blijven en bij den metropolitaan het middagmaal gebruiken. De Clvineesche buitengewone gezant Li Hung Chang is begiftigd met deAlexander- Newski-orde. ZWITSERLAND. Tot president van den Nationalen Bond is met 80 van de 101 stemmen gekozen Gal- lati en met 83 van de 102 stemmen tot vice-president Keel. De Stendenraad verkoos met 34 van de 3G stemmen Hohl tot president en met 33 van de 35 stemmen Blumer tot vice-president. ITALIË. Koning Humbert heeft keizer Frans Jozef een telegrafische dankbetuiging gezonden voor de vriendschappelijke wijze waarop de keizer tot de delegatiën sprak over zijn Italiannschen bondgenoot. In de Kamer hebben enkele afgevaardig den de tusschenkomst van den paus ten gunste van de krijgsgevangenen van Menelik ter sprake gebracht. Di Rudini verklaarde onder levendige toejuichingen dat deze stap onge twijfeld gedaan is in het belang der christen heid en der menschelijkheid, maar ook kan opgevat worden als geschied uit liefde voor het Italiaansche vaderland. Het sprak van zelf, zeide de minister, dat de Italiaansche regeering er zeer erkentelijk voor is. De officieuse Agenzia Ste/ani maakt nu een nota openbaar, waarin medegedeeld werd dat het gerucht als zou Di Rudini den koning het ontslag van zijn kabinet aangeboden, en ontbinding der Kamer tengevolge van het votum van 30 Mei verlangd hebben, geheel onwaar is. Integendeel, de premier heeft tegenover den koning verklaard dat de parle mentaire verhoudingen niet veranderd zijn na deze stemming. Generaal Baratieri is naar Asmara ver trokken, waar zijn zaak Vrijdag in behande ling zal worden genomen door een krijgsraad, bestaande uit vijf generaais en voorgezeten door generaal Ileusch. - Het Engelsche eskader, uit 17 oorlogs schepen bestaande, onder bevel van admiraal sir M. Culme-Seymour, is te Livorno aange komen. TÜBKIJE. Berichten uit Turksche bron melden dat bij liet ontzet van Vamos op Kreta 75 Turken en 40 christenen gesneuveld zijn. De toestand op het eiland is onveranderd. Volgens particuliere berichten, te Athene ontvangen, hebben de opstandelingen, die het beleg voor Vamos hadden geslagen, zich in de bergen teruggetrokken, zich daarbij andere banden aangesloten en de vereeniging van Kreta met Griekenland geproclameerd. In diplomatieke kringen te Athene is men overtuigd dat door het eindigen van het beleg van Vamos de staat van zaken op Kreta een geheel ander aanzien heeft gekregen. Men houdt het er voor dat de sultan, nu de militaire eer van de troepen is gered, meer bereid zal ïjjn om de billijke wenschen der Kretenzers in te willigen. Naar de Times uit Kanea verneemt, mag men hopen dat op Kreta het ergste achter den rug is. De paniek te Kanea is bedaard, en eenige christenen hebben hun winkels weer geopend, ofschoon de zaken over't algemeen nog niet hervat zijn. S E R V I E. De K'óln. Ztg. deelt mede, dat de minister president Novakowitch een ontwerp-overeen- komst tusschen Servië, Bulgarije, Montenegro en Griekenland in zake Macedonië heeft opge steld. Daarin worden de belangen-sfeeren van de Balkanstaten in Macedonië zoo verdeeld, dat bij een eventueel uiteenvallen van het Turksche rijk het evenwicht op het Balkan schiereiland niet wordt verstoord. GRIEKENLAND. In eene nota aan de mogendheden wijst de regeering alle verantwoordelijkheid van zich voor de gebeurtenissen op Kreta, indien Turkije niet bij machte blijkt te zijn eene hernieuwing van de onlusten te beletten. Tengevolge van de gebeurtenissen op Kreta wordt nog voortdurend van gedachten gewis seld door de mogendheden. Naar men zegt bestaat er verschil van meening tusschen den koning en den kroonprinslaatstgenoemde moet het Grieksche Kreta-comité goedgezind zijn, terwijl de koning hoogst afkeerig is van Giiekenlands inmenging in deze zaak. De ministerraad heeft besloten, een ver toog te richten tot de Porte naar aanleiding van de troepenzendingen naar Kreta; deze zullen, meent het kabinet, slechts aanleiding geven tot verdere ongeregeldheden. A M E R I K A. Het Huis van afgevaardigden der Veiee- nigde Staten heeft met 220 tegen 00stemmen, ill weerwil van Cleveland» veto, het wets ontwerp aangenomen wuarbij een groote som wordt toegestaan tot verbetering van den loop van sommige rivieren en tot het aanleg gen van havens. De president had de som buitensporig hoog gevonden. De Spaarische gezant te Washington heeft een formeele klacht ingediend naar aanlei ding van het vertoonen der jCubaansche vlag in den optocht Zondag te New-York gehouden. liet Chileensche Congres is Dinsdag geopend met een presidentieele boodschap, waarin gewezen wordt op de vriendschappelijke en hartelijke betrekkingen met de Argentijnsche x'epubliek en de hoop'wordt uitgesproken dat het geschil met Peru inzake het giondgehied van Tacna spoedig langs minnelijken weg zal zijn opgelost. Aan den vice-consul der Yereenigde Staten te Puerto Cabello, William Volkmar, is door de legeering van Venezuela concessie verleend tot het fabriceeren van whiskey. Met dit doel heeft zich te Richmond een syndicaat gevormd, dat nu voor verscheidene jaren liet monopolie in de republiek bezit, en het voor recht om alle machines en al het graan, voor de vervaardiging benoodigd, in te voeren viij van rechten. In Venezuela wordt geen drank belasting geheven. AFRIKA. Blijkens een bij den lieer J. B. Robinson te Londen ontvangen telegram uit Pretoria zullen ook de leiders van het Ilervormings- comité te Johannesburg de volgende week in vrijheid gesteld worden. Uit Pretoria wordt aan de Times gemeld een half officieel, niet nader genoemd, orgaan der regeering maakt den -ekst van het zoo genaamd geheim verdrag tusschen Transvaal en Duitschland openbaar. De publicatie heeft in Pretoria en Johannesburg ontsteltenis en een daling op de beurs veroorzaakt, hoewel zelfs die Engelsche bladen, die de Holiand- sche taai niet verstaan en het zoogenaamd verdrag een oogenblik ernstig opgevat had den, weldra hebben ingezien dat heel die publicatie een grap was. De Times laat zich door haar correspondent te Pretoria seinen dat de Uitvoerende Raad zich ijverig bezighoudt met de zaak der vier voornaamste veroordeelden. President Kruger zou hem tegen hooge boete in vrijheid willen stellen, maar sommigen verzetten zich daar tegen op grond dat men dan de regeering van geldzuchtige bedoelingen zou verdenken. Eenigen willen Lionel Philips c, s. vijf jaar gevangenisstraf opleggen.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1