stellen tot beperking van het gemeentelijk kiesrecht ter voorkoming van bandeloosheid in het bestuur der gemeenten, maar stelt voor de wanbetalers van plaatselijke belasting uit te sluiten van kiesrecht. De heer Schaeptnan verklaarde zich tegen niet-regeling b'y deze wet van het gemeente lijk kiesrecht, omdat hij niet wil medewerken dat een volgende Kamer weer het kiesrecht in hel algemeen gaat herzien. Hij aanvaardde de regeling van het ontwerp, met bestrijding van het amendement-De Beaufort, dat mede een wapen in handen van het volk is om de kiesrecht-agitatie gaande te houden. Schijn baar behoudend, is dat amendement ontbin dend. Ook onder de oude kiezers var; 1850 waren er gemeenteraden, die zich te buiten gingen en dergelijke toestanden zijn slechts uit te roeien door verandering der samen stelling van de gemeentebesturen. Üe heer Pijnappel was tegen verzwaring der eischen voor de gemeenteraad'-kiezers tegenover de zooveel lichtere eischen voor het Kamerkiesrecht, oen gewichtiger handeling, gelijk met voorbe lden werd opgehelderd. Zeker wilde hij niet beperken, alleen omdat 525 van do 1 ICO gemeenten haar plicht zou den verzaken. En evenmin vreesde hij dat de exploitatie van inrichtingen der gemeenten meer zou voorkomen dan tlmns, ook van rijkswege. Spreker waarschuwde tegen ver breking der eenheid van deze wet door ait. 7 vast te stellen in strijd met art. 1. De heer De Savornin Lobman kwam ook op tegen niet-regeling van het gemeente- kiesrecht, omdat hij de kiesrecht-campagne niet wil heropenen, die het volk slechts demo raliseert. Nog steiker was hij tegen het be- perkings-amendement-De Beaufort c. s., onge veer op dezelfde gronden als van den lieer Pijnappel, n.l. dat geschikte kiezers voor het land zelfs nog meer geschikte kiezers zijn voor de gemeente, waarvoor het kiesrecht in 1887 is uitgebreid. Yoor hem is't onhoudbaar kiezers geschikt te verklaren voor het land en niet voor de stad, te meer daar de gemeenteraden slechts locale belangen behartigen en het wensche- lijk is het geheele volk aau het beheer der gemeenten te doen deelnemen, waardoor meer de huurt- dan de partijbelangen tot hun recht kunnen komen. De heer Rutgers van Rozenburg aanvaardde het verzwaringsamendement-De Beaufort, ook al doet dit een terugtred op den weg dei- kiesrechtregeling in 1887, waarbij niet ge noeg is gelet op het gevaar voor te uitge breid gemeenteraadskiesrecht. Ook de heer Vermeulen betuigde zijn inge nomenheid met het aineridement-üe Beaufort, behoudens eenige bezwaren tegen de belas- tingcijfers en de mogelijkheid dat het kiezers toelaat, die geen gemeentebelasting betalen. Het voortduren der kie-rechtbeweging schrikt hem niet af. Bij verwerping van het amen dement, stemt hij tegen art. 7 en, wordt dit afgestemd, dan rijst de vraag om een over gangsbepaling voor te stellen om de kieswet eerst in te voeren na regeling der kiesbevoegd heid voor de gemeenten. (Oho's, De heer Royaards van den Ham is ook voor eenige beperking van het gemeente- kiesrecht met het oog op het gebeurde in landen met uitgebreid kiesrecht. De heer Zijp is voor het artikel en tegen alle amendementen. De heer Kuyper verklaarde dat hij en de zijnen tegen art. 7 zijn. eventueel voor het amendement-- Goeman Borgesius en, bij ver werping van art. 7, zullen overwegen welke overgangsbepaling er noodig is. Zijn beginsel is dat de gemeenten niet meer zijn kleine parlementjes, maar bestuurscolleges Daar om moet het gemeentekiesrecht zijn pro portioneel en gelet worden op de plaatselijke gesteldheid. Herziening der gemeentewet is eerst noodig, daarna regeling der fmancieele controle en dan gemeente-kiesrecht. Het amendement—De Beaufort is conser vatieve willekeur. Het amendement—Pijtter- sen iets minder nadeelig dan art. 7, De minister Van Houten plaatste zich op het standpunt der grondwet, die geen alge- heele herziening der gemeentewet voorschrijft, welke trouwens slechts zeer vaag is aange geven door deu heer Kuyper, Deze schijnt Jen slotte het bestaande te willen behouden op die wijze zijn de anti-revoiutionnairen de beste conservatieven. Het amendement—Goeman Borgesius be strijdt hij bepaald als obstructionistisch. De minister verklaarde nogmaals dat voor de invoering van het personeel en de kieswet regeling van het gemeentekiesrecht noodig is. Het "amenilement-Pijttersen acht hij van geen groot gewicht, omdat ook bij aanneming de regeeiing zeker is, dat haar controle geen gevaar zal loopen, evenmin als de gemeente- autonomïe. Het amendement-De Beaufort verschilt veel van liet ontwerp; als de minister er zich bij neerlegt, doel hij het voor zoover dit van hem afhangt met beteekenis dat die regeling van den heer De Beaufort niet van langen duur zal zijn. De heer Michiels van Verduvnen verklaarde, dat de meerderheid der commissie van rap porteurs tegen art. 7 is en tegen de amen dementen. De heer De Beaufort (Amsterdam) ver klaarde over te nemen het sub-amendement- De Beaufort (Wijk-bij-Duurstede). Het amendement-Goeman Borgesius werd ingetiokken. Het arnendement-De Beaufort werd verwor pen met 53 tegen 3G stemmen. Het amendemerit-Pijttersen werd verwor pen met 3i tegen 35 stemmen. Art. 7 werd hierop onveranderd aangeno men met 45 tegen 44 stemmen. Voor de heerenv. Bvlandt (A), Smits v. Oyen, Guyot, v. Bylandt (Gouda), Conrad,* v. Gennep, Lohman, De Beaufort (A), Haff- mans, v. Dedem, Pijnappel, v. Kerkwijk, T. Maekay, De Beaufort (W), Goekoop, Bouman, Zijlma, v. Gijn, Travaglino, A. Mackay, Yi- ruly, Ferf, Borrel, Meesters, v. d. Kun, v. Vlijmen, Hennequin, V. Stirum, Lam- breclits, Rutgers, Scliimmelpenninck, Vos de WTael, Harte, Mutsaers, Zijp, v. Basten Ba tenburg, Loell', Everts, Schaeptnan, Pijtter- seD, d'Ansembourg, üt Langs, Tiuijen, Bas- tert en de voorzitter. Tegen de heerenHartogh, A. Smit, v. Deïnse. Ilintzen, Roessingh, Schaafsma, Don- ner, Kerdijk, Hesselink, Thooft, Beelaerts, Staalman, Kolkman, Royaards, Kuyper, v. Delden, Veegens, Lieftinck, Gerritsen, Hefdt, Heemskerk, v. Karnebeek, Vermeulen, Sche pel, P. Hordijk, De Ram, Cremer, Borgesius, Lucasse, Tijdens, Dobbelmann, De Kanter, Knijff, Seret, Leiy, v. d. Bergh, Houwing, v. Alplien, Drucker, Micliiels, Mees, Rink, Wil- linge en Bool. (Bij deze verschillende stemmingen was de heer E. Smidt, die op de presentielijst had geteekend, afwezig). Het debat over art. 8 is aangevangen. Kieswet-amendementen. Door den heer Harte zijn een zevental* amendementen voorgesteld op verschillende artikelen, in verband met zijn aangekondigd voorstel om voor de kiezers het stemmen verplichtend te maken. De kiezer die op de lijst voorkomt en geen redenen van verschooning heeft, wordt daarbij verplicht om de kaart aan iiet stembureau te overhand®» of, indien hij niet een kaart bezit, dit aan het bureau mede te deelen. Hunne namen worden aangeteekend en deze lijst na afloop toegezonden aan den burge meester. Als redenen voor verschooning worden voorgesteld 1". leeftijd van 70 jaar of daar boven; 52°. afwezigheid uit het slemdistriet of wanneer er meer dan een steredistrict in de gemeente is, uit de gemeente; 3°, andere omstandigheden welke een onoverkomelijk bezwaar opleverden, door den kiezer aan te toonen ten genoegen van den rechter. Die redenpn van verschooning kunnen binnen éen maand na de stemming aan den ambtenaar van het openbaar ministerie worden mede gedeeld, die reeds 14 dagen vroeger van den burgemeester de lijst heeft ontvangen van de kiezers die niet gestemd hebben. Als straf tegen den nalatigen kiezer wordt een geldboete bedreigd van ten hoogste f 3. SCHIEDAM5 Juni 1896. Door burgemeester en wethouders is de levering en het stellen van een nieuw uur werk in den toren boven de politiewacht aan de Hoofdstraat opgedragen aan de firma L. F. W. Voicke Zoon te 's-Gravenhage, dezelfde die het uurwerk in den grooten toren heeft geleverd. In de nConsuiaire Verslagen" is opgenomen een overzicht over 1895 van onzen consul te Rijssel, den heer A. E. P. Ledieu, waaraan het volgende is ontleend De handel tusschen het noorden van Frank rijk en Nederland wordt steeds drukker. Aan het consulaat te Rijssel worden herhaaldelijk inlichtingen gevraagd, vooral door personen die betrokken zijn bij de chemische industrie, de metaalbewerking, de margarinefabrieken, het zee-gras, de likeuren en Schiedamsche jenever, het turfstrooisei, de boter- en kaas productie, de veeteelt, enz. Ten aanzien van de jenever is reeds aan de aanvragers mede gedeeld, dat zij weinig kans hebben, hun afgezet gebied in het noorden uit te breiden, omdat de groote fabrieken te Wanabrechies daar de markt geheel beheerschen. Het gebruik van turfstrooisei begint in verschillende ondernemingen grooter te wor den, vooral bij trams bij wijze van bezuini gingsmiddel op stroo, maar er wordt niet zulk een goede mest van verkregen. De Hollandsche boter zou beter ingang vinden als zij minder sterk gezouten was. Het Nederlandsche vee heeft in liet noorden een zeer goeden naam het verdwijnen van het mond- en klauwzeer en de intrekking der daartegen gerichte maat regelen zullen ongetwijfeld aan den afzet ten goede komen. Nieinue tijdregeling. De N. B. Cf. gelooft niet, dat zulk een ingrijpende wijziging in onzen, zich naar de zon regelenden en daarom natuurlijken tijd noodig en gewenscht is. Nu men eenmaal aan 't verschil van tijd gewoon is, is de last niet bijster groot. En zonder noodzaak ga men niet tot eene revolutie in de tijdregeling over. »Intusschen", voegt het blad erbij, snu eenmaal een wetsontwerp is ingediend, is het te verwachten, dat de publieke opinie zich daarover wel zal doen hooren, en dan zal blijken, of de grieven tegen den tegenwoor- digen toestand zoo zwaar wegen, dat men voor een zoo ingrijpenden maatregel niet zou terugdeinzen." De Arnlt, Ct. gelooft, dat het wetsontwerp niet tot stand komt. Ten eerste is het tijdstip van indiening ongunstig. De Kamerleden heb ben het thans te druk met de kieswet. Wordt die aangenomen, dan zijn er belangrijker onderwerpen ter afdoening; wordt zij ver worpen, dan zal het jongste wetje met de crisis wel verdwijnen. De Arnh. Ct. zou dit laatste niet betreuren. Zij voelt zich zonder die eenheid van tijd niets minder. Het publiek is aan 't verschil van tijd gewend, En wenscht men al eenheid van tijd, dan kan geen andere tijd in aanmerking komen, dan die der Zone, waarin Nederland ligt, de Greenwichtijd, en niet de Midden- Europeesche min 10 minuten. De nieuwgekozen raadsleden te Rotterdam, de heeren A. de Bruyne en D. de Klerk, heb ben hunne benoeming aangenomen. Op het geroep van shoudt hem is Woens dagavond op den Westersingel te Rotterdam gegrepen en vervolgens naar het politie bureau in de Witte-de-Withstraat gebracht een als heer gekleed jonkman, die op den Singel een 13-jarig meisje op onzedelijke wijze beetgepakt en in het gras gegooid had, doch op haar hulpgeroep de vlucht nam. Een jongedame uit Den Haag geraakte met haar rijwiel nabij Leidschendam in het water. Haar japon haakte aan de fiets, zoo dat zij in groot gevaar verkeerde. Een neefje van 15 jaar, die met haar reed, was flink genoeg om zijn jas dadeljjk uit te trekken en haar na te springen, met de voldoening baar te redden. Wielrijders en politiek. Gelijk men weet, is er te Amsterdam eene veror dening gekomen tot beteugeling van woest wielrijder ei tot nummering der rijwielen. Dit laatste vooral heeft bij fietsers kwaad bloed gezet. De Kampioen, het orgaan van den Wielrijdersbond, zegt: jWe mogen ons natuurlijk niet met de po litiek inlaten, maar aangezien de gemeente raad geen politiek college is, zoo zullea de bondsleden, die tevens kiezer zijn, goed doen de namen van den voorsteller en voorstem mers van deze bepaling te onthouden." Dinsdagavond ontstond te Amsterdam brand in een perceel aan de Keizerstraat bij de Krom- boomsloot, door het omvallen van een petro- leumtoestel. De moeder was met éen kind gevlucht, doch vergat in hare ontsteltenis het andere kind. De arme kleine werd, toen de brandweer het vuur had gebluscht, met deer lijke brandwonden bedekt, gevonden. Naar het gasthuis vervoerd, overleed het spoedig daarna. Naar men verneemt zal water van de Zwoische waterleiding in bussen per schip naar Kuinre vervoerd worden, teneinde in het gebrek aan drinkwater aldaar te voorzien* Wanneer bij ons zich een troepje Zigeuners vertoont, worden zij steeds met de minst- mogeiijke gastvrijheid uitgenoodigd hoe eer hoe beter zich te verwijderen. Nog onlangs geschiedde dat bij liet grenskantoor tusschen Rheden en Bellingwolde, ten aanzien van de zonderlinge combinatie •«an 4 Zigeuners, 2 kameelen, 1 ezel en een kar met 8 apen, blijkbaar de voorhoede van een grootere bende. Wie meenen mocht, dat dit een wel wat hard optreden tegen onzen evenmensch is, kan uit het stuk van dr. Ujlaki in het jongste nommei' van Elseviers Maandschrift leeren, dat de Zigeuners in hun eigen land, Hon garije, al niet veel beter behandeld worden* Daar worden zij nergens langer dan twee etmalen geduld en moeten buiten de gemeente in de open lucht wonen. En dat jegens een volk met zulke buitenge woon mooie vrouwen en zulke ongeëvenaarde muzikanten Gistermiddag ontdekte men op het station te Rozendaal brand in een wagen, geladen met '10,000 kilo houtskool voor de briketten fabriek. De wagen werd onder de groote kraait der waterleiding gereden en vol water gezet, waardoor het vuur spoedig uitgedoofd was. Broeiing van het door den '-egen vochtig geworden houtskool is de oorzaak. Te Venlo zijn "166 schapen, die uit Pruisen per trein werden ingevoerd zonder autorisatie, door rijksambtenaren in beslag genomen. Tegen den hoofdconducteur C. E., van de Links-Rheinisclie-Eisenbahn, is proces-verbaal opgemaakt. De Limb. Koerier meldt dat de firma Regout te Maastricht aan de stakende glas slijpers die huizen van haar bewonen, de huur per deurwaarders-exploit heeft laten opzeggen, Johanna van Woude (mevr. Van Wermes- kerkenJunius) heeft wederom de redactie van de Hollandsche Lelie aanvaard. Onweer. Te Baardwijk is de polderwachter B oks door den bliksem getrofien en gedood. Te Waalwijk sloeg de bliksem in den tuin van den kastelein W. Brak de kastelein die met drie personen aan een tafeltje zat, werd door het hemelvuur doodgeslagen. Onder Capellen werden twee kinderen, te Oorderen een 20- jarig arbeider, en te Hoogerheide een kind van de wed. Veraart door den bliksem getroffen* Verder veroorzaakte het hemelvuur op onderscheidene plaatsen brand en andere schade. Te Achterberg, nabij Wageningen, ging de korenmolen van A. Wanders met 450 zakken koorn in de vlammen opte Eekst (Dr.), te Terwolde bij Deventer en te Hoogerheide (N.-Br.) werden hofsteden ge troffen en in asch gelegd. Te Ossendrecht verbrandde de windkorenmolen van den heer C. Meulenbroek. Te Geidermalsen ging een hevig onweder gepaard met geweldigen regen en hagelde hagelsteenen waren zoo groot als knikkers. Veld- en tuingewassen en niet minder de glasruiten hadden het hard te verantvvoor-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2