SPORT. PER T E L E G R A AF. meeste liggen pl.m. 5 M boven de zee en op een paar duizend meter afstand is het terrein nu reeds 5060 M hoog. Dit geeft belangrijke nadeeien zoo komen onze troepen bij offensieve operation door het stijgen veelal vermoeid voor den vijand, die steeds op hooger terrein terug trekt en daarbij altijd in het voordeel blijft, waardoor aan onze zijde onevenredig veel ver liezen geleden worden en bij het terugtrekken naar de geconcentreerde stelling wordt dat nadeel grooter. Daarvan maken de Atjehers een geducht gebruik zij brengen ons thuis, zooals onze militairen dat noemen. In het boven aangehaalde Marineblad van 4892 schreef ik Onze machteloosheid spruit minder voort uit gebrek aan macht dan we! uit het onnuttig vastleggen van onze troepen in een ongezond en voor de verdediging onge schikt terrein. Door de nu heroverde streek voorgoed te behouden, to versterken en onder ons recht- streeksch bestuur te brengen, zullen wij een verstandige daad doen. Het geheel van de bezette stelling vormt dan met de eilanden eene allergunstigst gelegen maritieme poritie, waai de handel een groote vlucht zal nemen. In 1885 hebben wij bet slechte behouden en het goede prijsgegeven. Met een gouvei neur-generual als den tegenwoordige!! hebben wij kans dat nu een betere weg wordt ingeslagen. Door het hoofdbestuur van den Algemee- nen Nederlandschen Timmerliedenbond is, ingevolge besluit der jongste jaarvergadering een oproeping gericht tot alle vakbonden en verdere vak-organisaties in Nederland, waarin opgewekt wordt tot deelname aan eene groote meeting, bijv. te 's-Gravenbage te houden. Het doel daarvan is: »in naam van alle Nederlandsche arbeiders de regeering door een ernstige en grootsche manifestatie te be wijzen, dat bij aile verschil van gevoelen alle arbeiders zonder onderscheid de pensionnee- ring van werklieden door den staat beschou wen als een daad van recht, als een daad van billijkheid." De hoeren dr. Van Hamel Roos en Harmens berichten in hun Maandblad tegen Verval- schingen, dat zij voornemens zijn een adres uit te lokken van Nederlandsche cacao fabrikanten, om het ergerlijk bedrog met caeao-poeder tegen te gaan. Zij wenschen bij de Tweede Kamer aan te dringen op het tot stand komen eener wet, die eiken verkoop van cacao verbiedt, anders dan verpakt en voorzien met den firma-naam van den fabri kant en liet opschrift: gegarandeerd zuiver. Zij vragen daaitoe de medewerking van allo cacaofabrikanten bier te lande. In bet «Overzicht van de door de gemeente Rotterdam te betalen rente en aflossing der bijzondere geldleeningen" komen voorde 5 pCt. leening van I»GG, de premiënleening van 18(18, de 3 pCt. leening van 1894, groot f 1,000,000, de 3 pCt. leening van 1894 groot f 33 000,000 en do voorgestelde nieuwe 3 pCt. leening, groot f 1,090.000. Aan rente en aflossing der bijzondere geldleeningen moet worden betaald van 1896 tot 1955. met de voorgestelde leening er in begrepen, totaal f 75,925,828. Gistermorgen sloeg te Rotterdam op den Goudschen Singel het paard van een dokters koets op bol. Ken der achterwielen stootte tegen een boom, waardoor de as brak en de dokter, door den schok, met het hoofd dooi de ruit van het portier viel en zich vrij ernstig bezeerde. (-K- All.) Te Rotterdam bracht Donderdagavond een baldadige jongen op-de Hoogstraat een dame onverwacht een slag toe. zoodat zij van den schrik bewusteloos neerviel. Na in een bier huis door een dokter te zijn bïjgeliolpen, werd zij door een rechercheur naar huis ge bracht. (ZA bbl.) Bij de te Delft gehouden verknoping van antiquiteiten, nagelaten door mevr. de wed, dr. Gijsberti Hodenpijl, zijn o. a. besteed voor een porseleinen kom f 72 2 kopjes en schoteltjes van Japansch porselein f 31 een oud Delftseh tegeltje f230, eu een idem iets kleiner f84; een antieke latalel f *100 een pendule met 2 candeiabres, style Empire f505; een stëreo.-coop met platen f 100; een toove 1-lantaarn met platen f 114; een zilveren theeblad f285, terwijl de hoogste prijs, ml. f780, werd besteed voor 6 zilveren kandelaars. Te Asperen is Donderdag aanbesteed de herbouw van de afgebrande herv. kerk, onder beheer van den architect L Beirer te Am sterdam. Minste inschrijver was de heer J. H. van Berghem te Waardenburg, voor f33,890; de hoogste inschrijving was van den lieer A. van Iterson te Beesd, voor i f 44,180 zonder binnenbetimrnering en ameu blement. Uit het in de Dinsdag te Amsterdam ge houden 15e gewone jaarl. alg. vergadering van aandeelhouders in de «Algemeene Maat schappij van Levensverzekering en Lijfrente" uitgebrachte verslag der directie bleek, dat in het boekjaar 1895 werden afgesloten 2424 verzekeringen met een kapitaal van f9,290,029.80 en eene rente van fl16,064,21, De vooruitgang bedroeg f 6,060,009.93 kapi taal en f99.188.57 rente, zoodat op uit. Dec. 1895 verzekerd was f 48,453,499.06 kapitaal en f 565,535,23 rente. De jaarpremie ver meerderde met f27J,31S.44, zoodat deze thans i« f 2,424,769. Het geheele inkomen beliep f 2,897,286.75. De premie-reserve ver meerderde met f 1,455,579.47. zoodat deze thans bedraagt f7,257,035.71 en het geheel der reserven f 7,560,972.67. Aan uiikeeringen en afkoop werd betaald f805,897.21. Het winstsaldo bedroeg f 111,449.04. Commissarissen deelden mede, dat de reserve-berekening is opgemaakt door de direc tie, terwijl zij door den wiskundigen adviseur van commissarissen werd geverifieerd, dat zij zich overtuigd hebben, dat de opgegeven cijfers overeenkomen rnet de boeken der maatschappij en dat de als actief opgenomen waarden werkelijk aanwezig zijn. Commissarissen stelden voorde balans en de rekening en verantwoording goed te keuren bet dividend aan de aandeelhouders vast te stellen op f 65.voor de niet-volge- storte en op f 225.voor de volgestorte aundeelen, en aan de verzekerden met aandeel in de winst wederom l'/s pCt. uittekeeren over al de door ben gedurende bet bestaan hunner verzekeringen betaalde premiën, zoo dat zij, die van den aanvang af verzekerd zijn, 22'A pCt. over éene jaarpremie ontvangen. Deze voorstellen worden door de vergade ring zonder discussie aangenomen. Het hoofdbestuur van den Algem. Nederl, Diamant be workersbond waarschuwt in een verspreid biljet de Amsterdamsche vakgenoo- ten. zich niet te laten verleiden om te Rot terdam te gaan werken. De slijper of verstel ler, die de plaats van een der stakers mocht gaan innemen, zal onherroepelijk geboycott worden. Sedert eenigen tijd heerschten te Amster dam vrij sterk de mazelen. Op dit oogenblik wordt het aantal besmette buizen op 1000 geschat. De ziekte is van het Lirinaeiiskwit^ tier ovei gesprongen naar de Israëlietenwij k en van daar naar den Jordaan, waar zij thans liet hevigst voortwoekert. Bij den spoorwegovergang aan den Omval te Amsterdam is Donderdagmiddag omstreeks twee uur een lieer door een trein van de staatsspoor overreden. Hij werd naar het gasthuis vervoerd, maar bleek reeds te zijn overleden. In een der zakken vond men een boekje, waarin geschreven stond de naam Heere. In de Vriend voor Oud en Jong werd dezer dagen geadverteerd, dat sollicitanten werden opgeroepen voor de betrekking van leerling hofmeester en leerling-machinist. Een jong- menscli meldde zich in de afgeloopen week voor een dier betrekkingen aan en ontving kort daarop reeds eene aanstelling als leer ling-machinist bij de Zuidafrikaansclie Stoom vaartmaatschappij. De benoemde moest eene reis maken met een der booten van de Stoom vaartmaatschappij «Nederland" en zou f20 per maand vei dienen. Voor de aanstelling moest een bedrag van f 25 in eens gestort worden. Daar de persoon, die de aanstelling verleende, nu eens superintendent en chef bij de Afrikaansehe maatschappij en dan weer directeur van liet stoomwezen heette, werd argwaan opgewekt. De politie te Amsterdam werd met de zaak in kennis gesteld, en op liet oogenblik dat de gelden gestort werden, is de gewaande directeur aangehouden en tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Op liet eiland Uik heerseht groot gebrek aan drinkwatei. Een heerlijke regenbui, welke men daar Woensdagmorgen, tijdens een onvveder, vol verlangen over de zee zag aankomen, trok niet over, maar voorbij het eiland. Per vaartuig wordt nog steeds ÏJselwater naar Urk gebracht. Donderdag is te Suawoude eene jongedoch- tcr, die iu bet hooiland werkte, door de gioote hitte ongesteld geworden en gisterochtend aan de gevolgen overleden. In verband met het bericht, dal men ook te Oldeboorn brongas heeft ontdekt, vindt men vermeld in Witkamp's aardrijkskundig woordenboek; «Toen men hier (te Oldeboorn) in 1413 een put gropf, steeg daaruit een zóo giftige damp op, dat 18 menschen daardoor omkwa men, weshalve men den put dempte." Te "Wijk-bij-Duurstede is hedennacht bij eene poging tot inbraak een moordaanslag ge pleegd op den veldwachter L. Hij kreeg niet minder dan 7 messteken. De verdachten, een Duilseher en eene vrouw, zijn voortvluchtig. liet oudste lid van een besturend college in ons land is zeer vermoedelijk de heer A. Aleven te Groesen, die als heemraad van het polderdistrict de Lijmers nog altijd in functie is, ofschoon hij in November van dit jaar den leeftijd van '100 jaar zal hebben bereikt. Woensdag opnieuw herkozen, woont hij nog altijd trouw de vergaderingen bij, heeft een zeer goed oordeel over zaken en geniet nog de beste gezondheid. Uit Eindhoven wordt aan de 2S7. 22. Ct. geschreven Heeft Sleeuwijk zijn dominee, die zieken voorleest en aldaar do geneesheeren schier overbodig maakt, ons stedeke Eindhoven kan bogen op een pater Augustijn, die der men schen krankheden wegblaast en voor de dok ters alhier alzoo de toekomst donker maakt. Dagelijks stroomen honderden van wijd en zijd toe, die genezing zoeken voor hun kwalen. Als de geneesheer geeue of naar der patiënten oordeel niet vlug genoeg genezing bewerkt, wenden die scharen zich tot pater Van den Oever, om daar hulp te zoeken voor hun lichamelijke kwalen. liet kost niets althans er wordt niets voor gevraagd. En zoo velen worden er genezen En hoe gemakkelijk! Geen bittere drankjes of pillen, geen griezelig koud water, geen pijnlijke operaties. De pater spreekt een Latijnsch gebed, blaast over liet zieke lichaamsdeel en klaar is het. Zekerder dan de geneesheer kan de pater althans zeg gen baat liet u .niet, het schaadt u ook niet. Niet alleen de smalle gemeente ziet men en file met karren baar opwachting maken bij den pater, ook Eindhovensche dames en lieeren laten zich om strijd hun krankheden wegblazen. Men heeft beweerd, dat de hooge geeste lijkheid aan al dat genezen een einde zou maken, maar tot hiertoe is zulks nog geens zins geschied. Donderdagmiddag werd te Gemert (N.-B.) een 18-jarig meisje, dat in hare woning even buiten liet dorp in het voorhuis stond, dooi den bliksem doodelijk getrofien. Eenige per sonen in hare nabijheid werden wel ter aarde geworpen, doch bekwamen geen letsel. In liet dorpje Etersheim, bij Oosthuizen, was Donderdagavond een dansparty in de herberg, bij gelegenheid der kermis. Zekere B. W. viel van zijn stoel en was onmiddel lijk dood. De pret was uit, en het lijk werd naar huis gedragen, gevolgd door een som beren stoet van bloedverwanten en vrienden, wier vroolijkheid zoo ras in rouw veranderde. De firma P. Regout Co., te Maastricht, heeft aan hare fabriek lijsten nedergelegd, waarop ieder staker, die het werk hervatten wil, kan teekenen. Hij wordt dan beschouwd als nieuweling, over wiens aanneming de firma beslist. Het glasslijperspersoneel, waarmede die firma thans nog werkt, bedraagt 94 personen. Evenals onlangs aan de Limburgsche gren zen zijn thans vier marechaussees tijdelijk te Bellingwoide gedetacheerd, om te ver hinderen, dat een troep Zigeuners uit Oost- Friesland ons land binnentrekt. Zondag waren reeds vier mannen de grens over, doch zij werden weder naar de overzijde terug gebracht. Ook de wegen bij Boerlange, Wijmeeren Nieuwe Schans worden bewaakt. Onweer. Te Rhenen werd Woensdag de Achter- bergsche molen, te Ochten een hooiberg, te Heerlerheide een blok van drie huizen, en te Eest de woning van de wed. K. Siegers door den bliksem getroffen en door brand vernield. In laatstgenoemde plaats deelde het vuur zich mede aan de woningen van Homan eu J. Cornelis, die mede vernield werden. Te Roggel is de bliksem in den timmer manswinkel van P. B. geslagen. Deze niet aangrenzende schuur, stal en woonhuis, werd een prooi der vlammen. Te Gemert (N.-B.) sloeg Donderdagmiddag de bliksem in een woning even buiten het dorp. Een 18-jarig meisje werd getroffen en was terstond dood. Eenige personen, die bij haar in het voorhuis stonden, werden ook ter aarde geworpen, doch kwamen met den schrik vrij. Een begin van brand werd nog intijds gebluscht. Donderdagmiddag ongeveer 5 ure is te Deventer de bliksem geslagen in een hooibero- aan den Rielerweg (Voorstad), waar ongeveer 25 van die bergen stonden gevuld met hooi, stroo en granen, toebeiioorende aan verschil lende landbouwers te Deventer. Het vuur deelde zich aan tien bergen mede, welke geheel in den asch gelegd werden. Het, vuur smeulde nog steeds voort. Gedurende den nacht waren de slangenwagens met de man schappen der brandweer er nog aanwezig om verdere onheilen te voorkomen. Te Druten sloeg de bliksem in de openbare school, waar zij eenige dakpannen en een kapgebint verbrijzelde. Onder de kinderen ontstond groote schrik, niemand werd even wel getroffen. Een paar honderd meter verder werd een huis getroffen, waardoor een begin van brand ontstond, welke nog tijdig gebluscht werd. Rotterdam. De gemeenteraad had in zijne zitting van Donderdag belangrijke zaken te behandelen. Besloten werd o. a. om f700,000 te besteden voor den bouw van 7 nieuwe filters en een laboratorium ten behoeve van de waterleiding en f 490,000 voor den bouw van een kaaimuur langs de vaartpunt van liet Noordereüand en den aanleg van straten aldaar. Het ingekomen adres van de Yeree- niging voor Gemeente- en Volksbelangen, om bij deze plannen vooral op plantsoen-aanleg te letten, werd niet nader toegelicht. Nog werd f 19,190 toegestaan voor het aanbren gen van buizen en brandkranen der water leiding in verschillende nieuwe straten en besloten tot het koopen ad f 35 per cA van een terrein aan de Hoflaan te Kralingen, tot het bouwen van een politiebureau aldaar. Bij de behandeling van de verordening op liet beheer der drinkwaterleiding werd op voorstel van den heer Boot besloten voor Dtechnoloog" te lezen «scheikundig bacterio loog", niettegenstaande de voorzitter dit be streed. De overige aan de orde gestelde verordenin gen werden alle zonder discussie goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken kwam voor een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een 3-pCt. leening, groot een millioen tot het aanbrengen van gasleiding in nieuwe straten. De Scbied. C. en F. C. xdlermes" en de Rott. C. en F. C. uRapidiias" zullen morgen, Zondag, in het veld van ullerines" een match spelen. Bij de doorioopende schietwedstrijden van liet korps koninklijke scherpschutters in Mei j.l., staande uit de vrije hand, is bij den wedstrijd voor buitengewone leden, afstand 300 meter, door den heer A. II. van der Most te Schiedam de 30e medaille behaald met 51 punten. De Koningin-Regentes heeft namens de Koning in een zilveren beker beschikbaar gesteld voor eene dit jaar te Leeuwarden te houden harddiaverij. Bij de Woensdag te Kpsom gehouden Derby- wedrennen werd de prijs ten bedrage van 6000 p. st. behaald door het paard Persimmon,, van den prins van Walos. Het jacht van den Duitschen keizer, de Meleor, heeft, naar uit Gravesend gemeld wordt, bij den zeilwedstrijd gewonnen tegen de Britannia van den prins van Wales en de bekende jachten Alisa en Salania. 's-GRlVEMIAtSE, G Juni. Bij het departement van koloniën is heden het volgende telegrafisch bericht van den gou verneur-generaal van Nerl. Indië ontvangen: «Colonne in IV Moekims verble ven, werd gisteren terug verwacht. Zond eene afdeeling in Belang Kala, die gisteren afgedaald is tot Lam Badak, waar eene colonne uit Lam Tih en de landingsdivisie der marine aanwezig waren. Nergens volk; uit

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2