A°. 1896 Zondag 7 en Maandag 8 Juni. N°. 9061 Ttveede Blad. Feu 11 e t o n. Jessie's Voogd. "V ij f t i gste Jaargang Verschijnt dagelijks, ir:gezonderd Dinsdag, UITGEVER: 1 ODÉ. Buit en la iid sch e lïe rich ten. Abonnementsprijs, per kwartaalƒ1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUREAU: BOTE <4 STRAAT ?0. AnvERTCNTiEPRiJSvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis vroeg Robertson of de minister Chamberlain van Cecil Rhodes eenige verkla ring ontvangen heeft betreffende het voor komen van diens naam in de onlangs open baargemaakte cijfertelegrammen en omtrent de beschuldigingen van medeplichtigheid aan de samenzwering tegen de Transvaal, welke daaruit afgeleid zijn. Chamberlain zeide dat het antwoord op beide vragen ontkennend luidt. Het Lagerhuis heeft de motie van Labou- chère, welke was uitgesteld teneinde het achterwege laten door de regeering van in lichtingen betreffende de krijgsoperatiën in Soedan te bespreken, zonder stemming ver worpen. In den loop van het debat ver klaarde de minister Balfour dat de regeering geen diplomatieke correspondentie bezit, waar in de redenen voor de expeditie naar Soedan worden uiteengezet. De regeering heeft echter haar staatkunde duidelijk verklaard. De tocht naar Dongola is noodzakelijk geworden voor de belangen van Egypte en het oogenblik, voor den aanvang van de expeditie gekozen, is toe te schrijven aan de positie, waarin de Italianen te Iiassala vei keerden. De minister hoopt dat de openbaarmaking van de Engel- sche telegrammen door de Italiaansche regee ring in haar Groenboek een uitzondering zal zijn geweest, welke haar verontschuldiging kan vinden in de onlangs te Rome ontstane crisis. Evenwel bedenke men, zeide Balfour, dat vertrouwelijke mededeeiingen tusschen de mogendheden onmogelijk zijn, indien te dien opzichte niet de uiterste bescheidenheid aan den dag gelegd wordt. 7. iDag Willriep deze. »SappermentDat noem ik eens een gelukkig toeval, onder de vijf millioen menschen te Londen juist jou aan te -treffen, Will 1 Dag, oude jongen Hoe gaat het?" nBen je het werkelijk, Bob riep Tapper- day nog altijd door. sla, waarachtig, je bent 'tzelfl Wel jongen, hoe maken het de lui te Tewkesburyhoe maakt het je moeder, Bob, Mrs. Dryfui 7" Wordt oud, Will, oud! Al in de zeventig." i>Maar nog sterk, niet waar Nog gezond en frisch." »Nu ja, zoo goed dat gaat op dien leeftijd. Zij wil het niet laten meiken, maar oud is oud. Zij zou wel een goeden steun noodig hebben." De uitslag der verkiezing voor het Lager huis te Wick (Burghs) is dat Hedderwick, liberaal, gekozen werd met 1054 stemmen, 212 stemmen boven de volstrekte meerder heid, tegen 842 op den conservatief W. C. Smith. In 1895 werd sir John Pender (cons.) met 24 stemmen boven de volstrekte meer derheid gekozen. De conservatieven verliezen dus bij deze verkiezingen twee zetels. Te Leeds is door de radicale partij van Yorkshire eene meeting gehouden om te protesteeren tegen de herovering van Soudan. John Morley heeft daar op zijn gewone kern achtige manier een scherpe critiek geveld over de onderneming die, naar hij vreesde, voor de reputatie van Engeland een even groote ramp zou worden als de vorige onder neming van dien aard. Nooit te voren was het Parlement over eenige aangelegenheid zoo in het duister gelatennooit had men zulk eene ongeloofelijke absurditeit beleefd als bij de gronden die voor de expeditie wei don aangevoerd. Morley toonde aan dat de Egyptische grens niet verdedigd behoefde te worden tegen invallen van de derwischen, die volgens het rapport, door lord Cromer in Februari 1.1. uit gebracht, niets te beteekenen hadden. Boven dien, de onkosten welke door de expeditie op Egypte geladen worden, zullen het werk om verbetering te brengen in den toestand der Fellahs, zeer veel moeilijker maken. De eenige verontschuldiging voor het blijven van Enge land in Egypte, ondanks beloften en verbinte nissen, is dat het in Egypte een humaan werk verricht heeft, maar dit kan van deze expeditie niet gezegd worden; zij verslindt de gelden, die noodig zijn om verbetering te brengen in den toestand der Fellahs. Het voorwendsel, dat de expeditie eene afleiding zou geven voor het bedreigde Itali- »Je moet trouwen, Bcb Een kerel als jij kan niet beter doen 1" riep Tapperday, geheel van streek over die onverwachte ontmoeting met den vriend zijner jeugd. Mr. Dryful stak de handen in den zak en haalde de schouders op. ïlk trouwen, Will Je weet niet wat je zegt. Ik trouwen Nu Daartoe zijn de tijden te slecht. Als jij stadslui mij zoo plaagt, mij de pacht opzegt en meer domme dingen doet, zal toch van trouwen wel geen sprake kunnen zijn." d Wat zeg je daar, Bob? De pacht opgezegd? Ben je geen pachter meer op Mr. Jefferson's hoeve nAls ik dat nog was, dan was ik nu niet in Londen, Will. Dat begrijp je toch?" »Neen, Bob, dat begrijp ik niet. Dat gaat mij veel te vlug. Jij badt toch een huurcontract?" »Huutcontract of niet, de pacht is mij opge zegd. Luister. Voor drie weken ongeveer kwam advocaat Finding te Tewkesbury" Tapperday maakte een mime, als wilde hij zoo op het oogen- aansche garnizoen van KassaJa, weerlegde Morley door aanhalingen uit het Groenboek der Italiaansche regeering. Hij had daarin gelezen dat de regeering van koning Humbert, in het document waarin zij der Engelsche regeering haren dank betuigde voor de goede bedoelingen, er tevens op wees dat »deze expeditie voor haar zeer weinig nut uit een militair oogpunt" zou hebben. Terwijl de Engelschen naar Dongola gingen om aan de Italianen in Ivassala afleiding te verschaffen, bleven de Italianen in Kassala om geen pijn lijke indrukken in Kaïro te veroorzaken Dat er Indische troepen worden gebruikt voor de expeditie, vond spreker van zeer be- denkcijjken aard, en dat dit geschiedde zon der toestemming van het Parlement,-»was in strijd met de wet. Daar de Indische troepen gebezigd werden in eene onderneming waarbij Indië geen rechtstreeksch belang had, ging het niet aan, Indië de onkosten te laten betalen. vYvij hebben", aldus besloot de heer Morley zijn betoog, nden laatsten tijd veel gehoord van ^imperial instinct", maar er is ook een bastaardsoort van »imperial instinct", die als wij niet oppassen, dit land ten verderve zal leiden. De Soedan-expeditie is niets meer dan een onhandige blunder, maar als men in die blunder volhardt, zal hij aangroeien tot een ernstig gevaar en een schandelijke misdaad. Het is nu nog tijd om tot inkeer te komen. Het geldt hier geen partyzaak, maar liet volk moet het kwade te keer gaan". De meeting nam eene motie aan, waarin de politiek der regeering ten opzichte van Soedan werd veroordeeld. F K A N K K IJ K, De jongste zoon van den graaf van Parijs, de hertog de Montpensier, broeder van den tegenwoordigen pretendent, heeft dezer dagen de eerste communie ontvangen van den pas- blik iemand te lijf «en zeide als zaakwaar nemer te komen van den voogd van Miss Jefferson, wier vader overleden was. Hij zei, dat hij gezonden was om ons contract te herzien, en haalde meteen een papier uit den zak. En dat nieuwe huurcon tract want dat was het zag er zoo uit, dat geen boer in Oud-Engeland er zijn naam onder had willen zetten." sHa!" steunde Tapperday. sWill, je weet het, Jefferson was altijd billijk en goed voor mij. Nooit hadden wij geschil. Wij wisten wat we aan elkaar hadden. Twee en twintig acres moei as- en heideland heb ik voor hem in cultuur gebracht en nu groeien er bieten op, beste Waelsche bieten, zooals men ze in de Lon- densche fabrieken niet beter heeft, en het heeft Jefferson geen penny gekost. En nu dat contract. Het schreide ten hemel. Ik beriep mij op onze vroe gere overeenkomst. Finding haalde de schouders op. nNieuwe heeren, nieuwe wetten," zei hij. Daar stond ik als Robinson onder de kannibalen en mijne oude moeder schoten de tranen in de benoemden aartsbisschop van Toulouse, Ma- thieu. Deze herinnerde daarbij aan den jongen pretendent, die uit Fiankrijk gebannen is, en aan den nobelen graaf van Parijs. Nie mand hier dan ook", zoo eindigde de prelaat, »die zich niet gelukkig acht en er trotsch op is, zulk een leerling in deze inrichting te zien. Niemand ook, die niet met diepen eerbied de prinses zijne moeder groet, die zoozeer verdiend zou hebben de koninklijke kroon te dragen, indien daartoe in dit Frankrijk, dat zijn profeten doodt en zijne traditiën vergeet, de drievoudige króón van goedheid, gratie en vroomheid kon volstaan." En pas was deze prelaat door deze regee ring tot aartsbisschop benoemd. In haar boos heid over deze woorden zal de regeering ver moedelijk. de kapel der school sluiten. De regeering zal over deze toespraak ook in de Kamer geinteipelleerd worden. De groep der socialistische Kamerleden hield Woensdag een vergadering om te trach ten, het gevaar van ernstige oneenigheid, dat tengevolge van Millerand's rede dteigt, nog af te wenden. Er waren 34 afgevaardig den tegenwoordig van de 52. 25 van deze hechtten hun goedkeurig aan een verklaring, waai bij zij op zich nemen, alle hervormingen te steunen die het lot van den wencman voor 't oogenblik kunnen verbeteren, zonder daarmee te prejudicieeren op latere hervor mingen, die een uitvloeisel der socialistische leer zijn. Donderdag werd een huiszoeking gehouden bij Paul Fontin, ex-bibliothecaris bij het Frau- sche ministerie van marine. Fontin wordt beschuldigd geheime stukken, de landsverde diging betreffend, aan derden bekendgemaakt te hebben. Officieel heeft de regeering van den resi dent-generaal van Madagascar een telegram ontvangen, inhoudende dat 4500 Fahavolos oogen. Ik zei tegen den advocaat, dat ik met Miss Jefferson zelve spreken wilde. En hoor nu eens Will, wat voor mensch een advocaat is." slla, ik weet er alles van steunde Tapperday weder op een toon alsof hij zijn doodvonnis ging aanhooren. »Je weet er niets van, luister maar eens, Will," vervolgde Dryful, steeds heftiger. »Daar kan ik natuurlijk niets tegen inbrengen," zei Findingnik zou u zelfs aanraden u persoonlijk tot de dame te wenden. Ik echter, mijn waarde, ben bier alleen zaakgelastigde. Het is er mij enkel om te doen om mijne lastgeving na te komen, opdat ik aanspraak kunne maken op mijn honorarium." Dryful bootste de pedante, deftig spreekmanier van den advocaat zoo goed na, dat Tapperday geheel in extase kwam en om zich heen sloeg alsof Finding in eigen persoon voor hem gestaan had. iDat begreep ik," ging Diyful voort, en ik zei dat tegen Finding, waarop deze hernam »En

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5