Andribade hebben aangevallen en verbrand. Uit Brass wordt gemeld De Fransche expeditie de Salaga, die naar de Niger trok, is in het land Boroegoeng (achterland van Dahomey) geheel verslagen. Drie Europeanen en vele inlandsche soldaten zijn gedood met vergiftigde pijlen het overige van de expeditie is te Kiama aangekomen den 12n Mei. De Niger Company zendt uit Bajibo hulp. De vereeniging, die ten doel heeft de toe neming der bevolking te bevorderen, heeft thans hare statuten vastgesteld. Zij wil vooral aan gezinnen met veel kinderen voordeelen verschaffen. Zoo wordt de jaarlijksche contri butie van ten minste 10 francs, reeds na éen jaar tot 1 franc verlaagd voor leden die meer dan 3 kinderen hebben. De vergadering heeft tot den minister van financiën het verzoek gericht om bij de belastingen ruimer ont heffingen voor te stellen voor huisvaders met groote gezinnen. Aan den Parijschen gemeenteraad zal een crediet van 50,000 frs. worden gevraagd voor de slachtoffers van de ramp te Moskou. De Parijsche pers zal nu inderdaad een groot feest organiseeren. waarvan de opbrengst ten bate zal komen van de nabestaanden der slachtoffers van de ramp te Moskou. DUITSCHLAND. De keizer en de keizerin aanvaarden den 30n dezer hun tocht naar de Oostzee en naar Zweden en Noorwegen. Van een bezoek aan Engeland wordt niet meer gesproken. De koning en de koningin van Saksen heb ben hunne reis naar Engeland opgegeven. De begrooting=commissie uit den Rijksdag heeft het wetsontwerp aangaande de vierde bataljons aangenomen, maar tegen zes stem men vóór het voorstel van Richter tot defini tieve invoering van den tweejarigen dienst verworpen. Ten aanzien van Richter® voorstel betreflende de openbaarheid van de militaire rechtspleging verwees de minister van oorlog naar de verklaringen van den rijkskanselier in den Rijksdag. RUSLAND. Naar aanleiding van de kroningsfeesten wordt nog gemeld dat de hofroinister aan den czaar had voorgesteld aan de vertegenwoor digers der pers, evenals In 1-SS3, eene ver goeding van 2G roebels daags uit tekeeren, maar dat de czaar dien post geschrapt heeft omdat hy niet wilde dat men den schijn aan nam de pers te willen omkoopen. Uit Moskou wordt over de ramp op het Chodynskoje-veld nog medegedeeld dat het volk zich op den dag van het ongeluk met steenen en flesschen heeft gewapend, met het doel den politiepresident Wlassofsky aan te vallen. Bij de ramp werden in het gedrang twee officieren van politie dood, en drie kozakken, waaronder een officier, die met hun zweepen opdat ik nu mijn loon kunne opstrijken en niemand eraan twijfelen kunne of ik in Teakesbury geweest ben, zult gij wel zoo goed zijn te getuigen dat gij met mij in persoon gesproken hebt en voor- Joopig weigert op mijn voorstel in te gaan en het contract te teekenen." Het getuigenis, dat hij van mij verlangde, had hij reeds kant en klaar op bet papier, en tk onderteekende dit, al was het alleen maar om van den pedanten pennelikker af te komen. Maar hoor nu eens, Will, wat verder gebeurde. Twee dagen daarna komt een knaap bij mij op het etf en zegt dat hij David Riggs. den neef van advocaat Finding en dat hij de nieuwe pachter is!' Tapperday kon van verbazing geen stap verder gaan en staarde zijn vtiend woedend in de oogen. »Dit zeggende, trekt bij zijne handschoenen „;t ste! je voor Will, een nieuwe pachter met glacé-handschoenen en toont mij het nieuwe contract, dat hij met den voogd van Miss Jefferson aangegaan heeft. Dat was volstrekt niet bet contract, dat mij was voorgelegd; het ruim haan wilden maken, werden onder den voet gedrongen en vertrapt. "Wlassofsky moet veel schuld hebben. 00STE5KIJ K-H O h G A It IJ E. In de Woensdag gehouden zitting van het Hongaarsche Huis van afgevaardigden ver klaarde de woordvoerder der Magyaren, Gabriel Ugron, dat hij de vrees niet deelt dat het algemeene kiesrecht het overwicht der nationaliteiten zal verzekeren en de auto nomie van Hongarije in gevaar brengen. Het is beter dat de Magyaren aan de nationalitei ten haar goed recht aanbieden, dan dat deze dit met hare tegenwoordige agitatie verove ren, Werkelijk is aan de nationaliteiten on recht aangedaan, want zij werden beroofd van het meest natuurlijke der rechten van den mensch het kiesrechtzij werden met andere maat gemeten dan do overige burgers.. De roeping van den Hongaarschen staat is' bet, de nationaliteiten tot gemeenschappe- lijken arbeid te brengen en tot tevreden burgers van den staat te maken. Daarom moet in de eerste plaats de Augiasstal worden gereinigd, waar in een door en door slecht systeem gedurende 30 jaar alle ongerechtig heden der wereld zich verzameld hebben. Deze verklaring heeft groot opzien verwekt. Het Weener Yaterland bevat een besluit van den nuntius Agliardi, waarbij de boeren leider pastoor Stojalowsky wordt geschorst en hem het recht wordt ontzegd de mis te lezen. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij de rust en de kerkelijke tucht verstoorde, vooral in Galicië. Terder heeft hij geen gevolg ge geven aan de vermaning om Oostenrijk te verlaten. De priester heeft geweigerd ook aan dit bevel te gehoorzamen. ITALIË. De Kamer heeft bij geheime stemming met 214 tegen SS stemmen de begrooting van binnenlandsche zaken aangenomen. In de Kamer zeide de minister van de schatkist dat de toestand van de Banca di Italia aanhoudend verbetert. Te Rome loopt het gerucht dat negus Menelik aan het verzoek van den paus heeft voldaan en beloofd heeft alle Itaüaansche krijgsgevangenen vrij te laten. In goed inge lichte kringen wordt dit gerucht bevestigd. Tan andere zijde wordt bericht, dat het Ita üaansche gouvernement weer onderhandelt met den Zwitserschen ingenieur Hg, den vertegenwoordiger van den negus van Abes- synië in Europa. Op bet slagveld van Adoua werden op 20 Mei drie maanden na den veldslag 1072 Italianen en 39 inlanders begraven. De lijken waren door de hitte en den wind geheel uitgedroogd. Tolgens een particulier telegram uit Masso- wah is het lijk van den Italiaanschen gene raal Dabormida, in de nabijheid van het slag veld van Adoea gevonden. Men zegt dat Menelik al zijn onderbevel- was er een, zooals een vader met zijn zoon of een erfoom met zijn neef sluit vSchoflen, schurken schreeuwde Tapperday en spoog als een razende om zich heen. iWat moet ik nu beginnen, Will d Je moet met den ouden Finding boksen, Bob. Daar ben je een baas in. Je moet hem twee of drie ribben kapotstooten." Bob schudde langzaam het hoofd. »Dat gaat niet, Will, dat gaat niet vGaat dat niet, Bob Je bent een sterke kerel. Je wint het sekuur." ïNeen, er moet iets anders op gevonden worden." a>Wat anders? Nu, dan weet ik nog maar éen middel." »En dat is »Wij drinken samen een glas." sDatzal gaansprak Dryful, en beiden stapten een kroeg binnen op den hoek van een kleine zijstraat en Whitechapel-Road, waar zij leed en toorn en verontwaardiging trachtten te verdrinken in een glaasje shrub (eene soort punch). hebbers last heeft gegeven om de Itaüaansche krijgsgevangenen te zenden naar Antoto, waar hij zich bevindt, en ben goed te behandelen, opdat zij in staat zouden zijn in welstand de terugreis naar hun vaderland te doen. SPANJE. De generaal Borrero, bevelhebber van bet Ge legerkorps, heeft een beleedigenden brief geschreven aan den oud-maarschalk Campos dientengevolge was het bijna tot een duel gekomen. De kapitein-generaal van Madrid heeft dit echter nog weten te voorkomen. De ministerraad heeft zich met het duel van generaal Borrero en maarschalk Campos beziggehouden, en besloten in elk geval te verhinderen dat het doorgaat. Generaal Barrero moet het commando over het Gde legerkorps neergelegd hebben. Deze duelkwestie moet een politieke intrige zijn geweest om Campos te verhinderen in den Senaat tegen de regee ring te ageeren. EGYPTE. Uit Alexandrië wordt gemeld, dat tegen de studenten te Kaïro, die zich met geweld hebben verzet tegen de maatregelen tot be strijding der cholera, gestrenge maatregelen zijn genomen. Zij zullen allen voor den ge wonen rechter worden gedaagd, GO Syrische studenten zijn reeds uitgewezen. De Syrische afdeeling der floogesehool zal gedurende een jaar gesloten blijven. Uit Ambigol Wells, de uiterste voorpost der Egyptenaren in Soedan, wordt gemeld dat majoor Wingate, Slatin pacha, en de andere officieren met den verkenningsdienst beiast, Dinsdagavond aldaar zijn aangekomen. Vriendschappelijk gezinde inlanders hadden medegedeeld dat de derwischen op Ambigol aanrukten langs den buitensten woestijnweg. Dit zou de tweede maal zijn, binnen enkele dagen, dat de vijand zich vertoont in de buurt van het Egyptische kampmen denkt dat hij zal trachten, een aanval te doen om den spoorweg te vernielen. Ook in den omtrek van Akasheh moeten derwischen gezien zijn. T U R K IJ E. Volgens bericht uit Konstantinopel zijn Donderdag alle Armenische beamten van het telegraafkantoor te Pera gevangengenomen. De Times ontving een telegram van Kreta van I dezer meldende dat te Voüty eene ge- heele christen-familie, uit vijf personen be staande, vermoord is. Het aantal slachtoffers der moorden te Kanea is aanzienlijkacht karren waren noodig om de lijken der slachtoffers's nachts naar het kerkhof te brengen. In de provincie Abacoronia hebben Turk- sche soldaten verscheidene dorpen verbrand. Volgens den Kmes-correspondent te Kanea mag men zonder overdrijving beweren dat in heel het westelijk deel van Kreta regeering- loosheid heerscht, en de Atheensehe bericht- Tapperday's opgewondenheid wilde echter niet overgaan en eindelijk zei hij tot zijn vriend nJe moet vandaag bij mij blijven eten." »Of jij bij mij," meende deze. jiOnzin, Bob. Kom maar mee. Morgen ga je naar Westhampton-Court, naar Miss Jefferson, 't Is daar nu te laat voor. Kom maar mee Kitty zit te wachten." De twee vrienden begaven zieh weer naar buiten. Tapperday wist door da menigte, die zich nog altijd door de straten bewoog, op be hendige wijze door te dringen, zóo behendig, dat zijn vriend, die bij al dit gewoel bijna duizelde, moeite had hem bij te blijven. Omnibussen, cabs, rijke equipages, tramwagens, bakkers-, slagers-, bier- en andere karren, voet gangers met groote of kleine pakketten, galmende kleinhandelaars en venters van allerlei waren, betwistten elkander elke plek en golfden dooreen als de wateren van een sterk bewogen meer. 't Werd den eerzatnen pachter haast te benauwd. Waren de Londenaars dan allemaal stapelgek gever van hetzelfde blad verzekert dat hon derden huisgezinnen van alles beroofd, en er bijna even erg aan toe zijn als de Armeniërs in Klein-Azië. AMERIKA. Ook de Senaat der Vereenigde Staten heeft, met voorbijgaan van het veto des presidents, met 5G tegen 5 stemmen het voorstel goed gekeurd tot verleening van een aanzienlijk crediet voor de verbetering van verschillende havens en rivieren. Russell Sage beweert dat Mac Kinley in den brief, waarin hij de republikeinsche candi- datuur voor het presidentschap aanneemt, zich ronduit voor den gouden standaard zal verklaren en dat het program der republikei nen, waarin de gouden standaard geëerbie digd wordt, houders van buiten- en van bin nenlandsche fondsen zal bevredigen. A E R I K A. Volgens de Manchester Guardian zal pre sident Kruger binnenkort een bezoek aan Europa brengen, niet echter om gevolg te geven aan de uitnoodiging van den minister Chamberlain, maar omdat zijn geneesheer hem tot herstel'van gezondheid een lange zeereis heeft aangeraden. De Pall Mall Gazette 'egt vernomen te hebben dat de leiders van het hervortnings- comité te Pretoria op hun eerewoord in vrij heid gesteld zijn. Te Pretoria loopt het ge rucht dat zij ieder 10,000 pond sterling boete zullen hebben te betalen. Uit Kaapstad wordt gemeld De Wetgevende Raad heeft een motie aan genomen waarbij de wensch wordt uitge sproken, dat bet charter der Chartered Com pany in dier voege gewijzigd zal worden, dat het haar onmogelijk zal zijn, een bron van gevaar voor den vrede en den voorspoed van Afrika te wezen. De Times verneemt uit Kaapstad van 4 dezer, dat agenten der Nederl. Zuidafrikaan- sehe spoorweg-maatschappij en de Transvaal- sche regeering krachtige pogingen aanwenden om verzekerd te worden van liet Oranje- Vrijstaat spoorwegnet. Zij hebben aangeboden in eene garantie te treden voor eene leening van 5 tot G miilioen p. st. De Nederl. Zuid- afrik. spoorweg-mij. en de Hollanders in Pretoria hopen slechts meester te worden van het Vrijstaat-net, om dan den Delagoabaai- spoorweg te exploiteeren en de Engelsche belangen tegen te werken. De Volksraad van Oranje-Vrijstaat heeft eene motie aangenomen ten gunste van het overnemen van de spoorwegen door de regee ring. Een commissie werd benoemd om de beste middelen daartoe te overwegen. CIIINA. Fransche ingenieurs hebben van de regee ring verlof gekregen een spoorweg aan te leggen, om Lung Tsehau met den Franschen spoorweg in Tonkin te verbinden. dacht hij, terwijl hij hijgend aciiter Tapperday aansukkelde. Waar kwamen toch a! die nienschen vandaan, die hier uur op uur, dag op dag, jaar op jaar de straten vulden? Wat dreef die allen voort Waar bewoog zich die stroom naar toe Wat is zoo'n wereldstad toch een mierennest, dacht Dryful. Wat leven de menschen hier toch geheel anders dan bij ons buiten Eindelijk bereikten zij Whitel-Court. DatWhitel* Court ziet er ten naastenbij nit als een groote gevangenis, morsig, verwaarloosd, kaai. Buiten den man, die eiken Zaterdagavond de huur van de bewoners kwam ophalen of tenminste kwam opvragen, werd in Whitel-Court nooit een bour geois gezien. Da vierhonderd menschen die hier waren gehuisvest, behoorden allen tot het plebs en men kan zich dus een denkbeeld vormen van de buurt. Dryful schrok bij het zien van dit alles. II beklaagde de lieden, die bier moesten wonen, zoo zonder hemel, zonder zon, met nauw genoeg licht en lucht. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6