B innen! an dschc Berichten. De Londensche correspondent van de Bir mingham Post verzekert dat lord Rosebery om gezondheidsredenen als leider der libe rale partij zal aftreden. Sir Hercules Itobirison is in Engeland aan gekomen in gezelschap van zijn zoon, die als zijn particulier secretaris fungeert, en van sir Graham Bovver, rijkssecretaris van Zuid-Aft ika. Met dezelfde boot zijn ook aangekomen lui tenant Elofl', kleinzoon van president Kruger; luitenant Tossel, hoofd van dn Transvaalsche speurderspoütie, luitenant Pafl, van de veld- tclegrafie; Van Trotsenburg, hoofd van bet telegraafdepartement; Fleisehack, hoofdamb tenaar bij tie Transvaalsche posterijen, en De YiUiers, de man, die de stapelplaatsen langs tien weg van dr. Jameson heeft bezorgd. Deze heeren of eenige hunner zullen ge tuigen in het proces tegen Jameson. Volgens eene mededeeling in een Engelsch blad zou dit proces, eenmaal begonnen, achter elkaar afgehandeld worden. RUSLAND. De kroningsfeesten zijn thans geëindigd. Maandagavond zijn de keizer en de keizerin uit Moskou vertrokken. De Hussi.«ch-Chinee«che bank te Moskou heeft van de Cliineesehe regeering concessie gekregen voor don aanleg van een spoorweg van Mautsjoerije naar Peking. Het kapitaal bedraagt 100 tnillioen gouden roebels. OÜSTliN R !.T li-11 ONGA R IJ E. "Uit Buda-Pest wordt gemeld In de begrootingscommissie van de Oosten- rijksche delegatie heeft Goluchowski overdo buitenland ïhe politiek gesproken. De troebe len in Macedonië en de ernstige voorvallen in Kle'm-Azië houden tie diplomatie bezig, •want dat kon tot eenc uitbarsting komen. De regeering dient den vrede door aan den Balkan den bestaanden toestand te handhaven. Zij hoopt, dat Turkije haar daarvoor zal beloonen door te trachten naar een behoorlijken staat van zaken in zijne provinciën. Anders kunnen Turkije's beste vrienden ten slotte zijn onder gang niet verhoeden. De regeering blijlt een nauwe vriendschap met Duitschlnnd aanhangen en spreekt degenen, die beweren dat de banden, vereenigende de twee rijken, verslapt zouden zijn, tegen. Het drievoudig verbond beeft voor treffelijke uitkomsten gehad en de regeering is met wat voortreffelijk is tevreden. De betrekkingen met Rusland zijn bevredigend. Alles bewijst, dat Rusland besloten is den vrede te bevorderen. De regeer!ng zal van haren kant de beginselen, die haar tot nog toe geleid hebben, handhaven. Zij prijst de onberispelijke houding van Rumenië. Zij be treurt den beroemden staat van Servië. Bul garije, dat tot rust is gekomen, vermijde alles wat onvereenigbaar is met het vaste besluit van Europa om geen botsingen op het Balkan- schiereiland te dulden. De betrekkingen met Frankrijk zijn vriendschappelijk. De genegen heid met Engeland is als vanouds. De regee ring zou 's lands belangen miskennen, als zij een politiek van uitbreiding volgde; van haren kant verwacht zij echter, dat de buren bewijs zullen afleggen van vriendschappelijke voor komendheid. SPANJE. Geheel Barcelona verkeert in een staat van geweldige opgewondenheid, naar aanleiding van den bomaanslag. De politie heeft nog geen vermoeden. De voornaamste anarchisten zijn gearresteerd. Nader wordt gemeld dat bij den dynamiet- aanslag te Barcelona 3 personen gedood zijn; 21 werden zoo ernstig gekwetst, dat men voor hun behoud vreest, 18 zijn minder zwaar gewond. Dadelijk nadat de aanslag plaats had, is het hotel vanwaar uit, naar men meende, de bom geworpen was, afgezet, zoodat nie mand het kon verlaten. De politie deed ook huiszoeking in de socialistische club, waar het anders op dien tijd van den dag zeer druk is; nu vond zij er niemand. Bij'100 personen is huiszoeking gedaan en 22 anarchisten be vinden zich in hechtenis. Voor de woning van den pastoor te Oren- dain in den omtrek van St. Sebastian zijn twee dynamietpatronen ontploft. De Spanjaarden hebben de golf van Masabi (Santiago) geforceerd en hebben de opstan delingen verdreven. Ook elders op Cuba hebben de regeeringstroepen opnieuw over winningen behaald. TURK IJ E. Uit Jvonstantiuopel wordt gemeld De Kretenzen hebben geschoten opTurk- scbe troepen uit Alexandria, op het oogenblik dat deze voet aan wal zetten. Uit Philippopel wordt gemeld dat de Porte, naar aanleiding van de jongste vertoogen der gezanten over het niet aanstellen van christe lijke kaimakarns in Zeitoen, door bare gezan ten een nota gericht heeft tot de vreemde regeeringen, waarin de inwoners van Zeitoen beschuldigd worden van nieuwe woelingen ers. daden van geweld. De Porte verzocht de mogendheden om nu niet aan te dringen op het aanstellen van christelijke kaimakarns, die overigens, naar zij verzekert, later benoemd zullen worden in alle districten waar dat noodig schijnt daar dientenge volge opnieuw onlusten te vreezen zouden zijn. Volgens bericht aan de Bailj News neemt do onrust in Konstantinopel toe door het inhcchtenisnemen van vele Turken en Arme niërs en door de telkens gaande geruchten van samenzweringen, waarom do patrouilles in de binnenstad en de buitensteden aan zienlijk versterkt zijo. EGYPTE. Uit Kairo wordt gemeld liet wordt beslist tegengesproken, dat de khedive betrokken zou zijn in gebeurtenissen, samenhangende met de beweging der Jong- Turken, Bij de verovering van Firkeh door de Egyp tische troepen blijkt de aanvoerder der der- wischen, emir Hamrnuda. niet gedood te zijn, maar zich, evenals Osmar Azrak, de schrik der Egyptische grensposten, door de vlucht to hebben gered. Ook de verliezen der derwi- schen zijn in de eerste berichten te hoog opgegeven; zeker kunnen die geen 1000 man alleen aan doden hebben bedragen, want de stad was slpchts door 500 vijanden bezet, maar deze ziju bijna allen gedood of krijgs gevangen gemaakt. Osman Digna bevindt zich nog te Adarama en heeft van dou kalief bevel ontvangen niet terug te trekken. De kalief gaf aan de troe pen die Kassala belegerd hebben, den last, die plaats opnieuw in te sluiten. Ook wil hij 200 paarden uit Berber zenden om de cava lerie te Dongoia te versterken. Majoor Burn Murdoch heeft met beredeu troepen Suarda bezet, waarbij een aantal derwischen gedood zijn. Op weg derwaarts werd een geheel vijandelijk kamp genomen, waarbij een 40-tal krijgsgevangen werden gemaakt en een groote hoeveelheid proviand in zijne handen viel. Generaal Kitchener heeft de infanterie uit Firkeh laten oprukken om Suardate bezetten. De inneming van die plaats maakt de Egypte- naren meester van den ganschen loop van den Nrji ten noorden van die stad. De geheele strijdmacht der derwischen, ten noorden van Suarda, is gedood of krijgsgevangen gemaakt, met uitzondering van ongeveer 200 man. a AI ERIK A. In den Senaat der Vereenigde Staten heeft de heer Morgan zijn motie, inlichtingen vragende betreffende de zaak van de Compe titor, verdedigd in een zeer oorlogszuchtige redevoering. Volgens hem zou het Congres eene misdaad begaan, wanneer het niet, vóór uiteen te gaan, iets deed voor de bevrijding van de Amerikaanse,he burgers, die te Havanna gevangen zitten. sHet Congres heeft liet recht om oorlog te verklaren", riep spreker uit. sAls de Amerikanen niet worden ontslagen, dan moeten we den president maar machtigen om den oorlog te verklaren. Dat zal genoeg zijn om de invrijheidstelling der veroordeelden te krijgen." De discussie over de motie is voortgezet met gesloten deuren. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 9 Juni. Kieswet. Na uitvoerige gedachtenwis- seüng, waarin als hoofdbezwaar gold het stellen van controle over het kiesrecht in han den der patroons, werd met 71 tegen 5 stem men verworpen het amendement-fieldt, om de patroons op straffe van geldboete te ver plichten jaarlijks opgave te doen van het bij hen in dienst zijnde personeel, dat aanspraak kan maken op kiesrecht wegens loon of dienstbetrekking. Daarna kwamen in behandeling de termij nen voor reclames tegen de kiezerslijsten. Na de daarin bij nota door den minister ge brachte wijzigingen, ten doel hebbende be korting dier termijnen, achtten do heeren Pijnappel en De Savornin Lobman hunne tegenvoorstellen niet meer zoo noodig. .Maar de hee» Veegens achtte de door den minister voorgestelde verkorting van termijnen niet afdoende, en wensehte die in den geest der heeren Lohmau en Pijnappel. De minister verdedigde de regeling van het reclamerecht als ^ractisch en de over dracht aan B. en YV. hls wenschelijk bij de groote uitbreiding van het kiezersgetal. De commissie van rapporteurs ging in hoofd zaak inet de nieuwe termijtiregeling mee. Ook de heer Kuvper vond nu geen reilen meer zijn motie om, in afwachting van her ziening der termijnen, het debat te schorsen, te handhaven. Toch was de heer Kuyper niet geheel tevreden met de regeling der procedure en gaf hij alsnog een termijnvervroeging voor de oproeping der i-kiezers (huur en loon) in overweging. Hij waarschuwde met o\er- tuiging tegen de kiesrechtberooving, reeds door Thorbecke zoo gelaakt. De kantonrech ters zijn z. i. staatkundig niet onpartijdig genoeg ter beslissing van reclames. Tegen dit wantrouwen van leden der rechterlijke macht kwam de minister van binneniandsche zaken op, die overigens, in de verlangde termijn- vervroeging geen baat zag. De heeren Pijnappel en De Savornin Lobman hebben hunne amendementen betreflende de termijnsbepalingen ingetrokken. Bij art. 28 werd behaudeid liet amende- ment-Farncombe Sanders om bet reclamerecht toe te kennen aan wettig bestaande lichamen tot wier werkkring het behoort. De voor steller zag geen reden om dekiesvereenigingen het reclamerecht toe te kennen. De heeren YVillinge, Beelaerts van Blokland en Van Gennep ondersteunden dit amende ment om verschillende redenen. De minister wijzigde het artikel zoo, dat reclamerecht wordt gegeven aan ieder en elke erkende kiesvereeniging. Hij ziet niet in waarom kiesvereenigingen niet zouden mo gen reclameeren, waar ieder bestuurder toch namens haar zou kunnen reclameeren. Het amendernent-Farncombe Sanders werd aangenomen niet 51 tegen 38 stemmen. Bij art. 35 is met 48 tegen 39 stemmen verworpen het amendement-Van Basten Ba tenburg, om reclames te doen beslissen door de rechtbank in plaats van door den kanton rechter. Op art. 47 werd overgenomen het amen- demenWE. Mackay, om als er geen weder partij is en de reclame wordt toegestaan, de kosten in elk geval ten laste van den staat te brengen. Op art. 48 werden overgenomen het amen dement-De Savornin Lobman, om te bepalen dat daags na de uitspraak van den rechter op reclames daarvan mededeeling wordt ge daan aan het gemeentebestuur. Op art. 49 stelde de heer Heldt voor om postvrij dom toe te staan voor aangiften en stukken. Het debat wordt morgen te 11 uur hervat. SCHIEDAM, 10 Juni 1806. Bij de heden alhier gehouden keuring van paarden voor den krijgsdienst werden van de 20 er 4 als trekpaarden geschikt be vonden. In de laatste dagen zijn alhier een 40-tal gevallen van mazelen aangegeven. Bij de aanbesteding op 8 dezer te Amster dam gehouden door het departement van koloniën was minste inschrijver voor perceel I, 31000 liter jenever, de firma Houtman Co. alhier, voor f 4423.50. Bij kon. besluit is dr. H. P. N. Muller erkend en toegelaten als consul van den Oranje-Vrijstaat voor de provinciën Noord en Zuid-Holland. Blijkens bij het departement van buiten- landsche zaken ingekomen bericht van Ilarer Majesteits gezant te Madrid, is aan de douane kantoren in Spanje eene aanschrijving gericht, krachtens welke voortaan restitutie bij weder uitvoer zal worden verleend van de rechten, welke voor monsters van koopwaren door Nederlandsche handelsreizigers voor rekening van een in Nederland gevestigd handelshuis, ia Spanje reizende, bij invoer aldaar zijn be taald, mits de hieromtrent voorgeschreven formaliteiten zijn in acht genomen. Stct De N. B. Ct. ontving heden van haren cor respondent te Batavia het volgende telegram Lamkrah is door ons genomen. De vijand werd overrompeldvelen werden gedood. Van de onzen sneuvelde een mindere en wer den gewond de 2e luitenant der infanterie H. N. Boerrigter en li minderen. Het N. r. d. D. ontving heden het vol gende telegram uit Batavia: De colonne onder overste Heulsz bestormde den noordelijken kamporigrand van Lamkrah, Elf der onzen werden gewond, waaronder licht de 2e luit. der inf. II. N. Boerrigter van het 9e bataljon. Naar aanleiding van het gisteren door haar medegedeelde telegram zegt de N. B, Ct. Al hield generaal Vetter de jdannen voor de toekomst ten opzichte van Atjeh op de hem eigene wijze nog steeds in het duister, toch wordt het nu duidelijk genoeg, dat hij vooraf een groote schoonmaak houden wil om onze linie. Na Toekoe Oemar verjaagd en bestraft te hebben, zuiverde hij de IV, de VI en de IX Moekïms zoo afdoende, dat een kleine troepen-afdeeüng die terreinen voor een deel doorkruisen kon zonder een schot te ontvangen. Nu rukt hij op tegen Lamkrah, het uitgestrekte kampong-gebied aan de overzijde van een 4000 meters breede sawah ten zuidoosten van onzen, in de ge concentreerde linie gelegen post Lambaroe. Daarheen zullen vele uitgewekenen uit de genoemde Moekims gevlucht zijn en vele strijders zich gevoegd hebben bij de benden, waartegen Toekoe Oemar weigerde op te trekken. Al is het ook mogelijk, dat daar een hevig verzet geboden wordt bij het verdedi gen van den buitensten kampongrand en de daarvoor gelegen kleine terpen in de sawah, als Tjot Lepong en Tjot Gloempang, zoo ge- looven wij niet, dat dit binnen de kampong zal worden volgehouden. Daartoe biedt daar het terrein weinig gelegenheid aan. Lamkrah is een groot bosch van weelderige vruchtboomen en wild opgeschoten kreupel hout, doorsneden door smalle slootjes en heggen van levende doornstruiken. Een door ons aangelegd pad doorloopt het van west naar oost, dat is van Biloel naar Sibreb. Belangrijke terreinafscheidingen, zooals stroo- ken moerassig rijstveld dikwijls kunnen wezen, komen er niet in roor. De bentings, die de vijand er in opgericht mocht hebben, zijn dus gemakkelijk om te trekken en zullen dan ook niet krachtig verdedigd worden. Door moerassige sawahs is het geheele kam- ponggehied van de zuidelijk gelegen berg hellingen gescheiden. Naar die zijde wordt het uitwijken der verdedigers dus bemoeilijkt en er schiet voor hen niet anders over dan in oostelijke richting naar Anagaloeng en in zuidoostelijke naar het gebied van Toekoe Baid terug te trekken. Wij veronderstellen, dat zij tot daar zullen worden vervolgd en

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2