m 1896 Zondag 14 en Maandag 15 Juni. M°. 9066. Eersfe Blad "Vijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uit(tevei; l odé. Organisatie der arbeiders. Bimienlandsclie Berichten. ■ajy® Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Franco per post, door liet geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. B II B A ft! e BOTKlliTKA AT ff®. Advertentieprijs van 110 gewone regels inet inbegrip van eene Courantj 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. In zijn ingezonden stuk van gisteren noemt de heer Snel het Alg. Ned. "Werk liedenverbond, den R.-K. Volksbond en Patri monium als de vereenigingen, die zich op het oogenblik bezighouden met de branders knechts-kwestie. Over de werkzaamheden dezer genootschappen hierin willen wij vooralsnog zwijgen. Dat wij ze niet noemden in ons artikel »Bootwerkers-Brandersknechts", heeft evenwel een zeer gegronde reden. Naar onze innige overtuiging n.I. zullen de drie ge noemde vereenigingen geen van allen in staat zijn, in den grooten midergekomen strijd van den arbeid op te treden als voldoende krachtig verdediger van den arbeid en de arbeidersklasse, omdat zij 1°. niet zijn voort gebracht door de omstandigheden en 2° op een aaneensluiting naar politieke of godsdien stige gezindheid berusten. En de pogingen en werkingen, der bootwerkers gaan wè] uit van de omstandigheden en zijn derhalve logisch. Dat die drie vereenigingen niet zijn voort gebracht door de omstandigheden, gelijk ook uit hare werkzaamheden blijkt, zou nog te verhelpen zijn: zij zouden zich kunnen aan sluiten aan de omstandigheden en zoodoende zich zelf hervormen. Maar niet te verhelpen is het, dat zij op politieke of godsdienstige gezindheid steunen. Wij willen niet zeggen, dat de leden van een kerkgenootschap, die aan de dogmatiek van dat kerkgenootschap hechten, zich niet zouden moeten vereenigen. Geenszins. Maar zij moeten zich niet veree nigen voor andere dan kerkelijke bedoelingen. Doen ze dat toch, dan maken zij de zaak, die ze voorstaan, onzuiver, door er een kerke lijke voor te schuiven. Of is er soms katho lieke honger, protestantsche honger (orthodox of modern), katholieke ellende, protestantsche ellende, enz.Is de loon- en meester knecht-kwestie in het brandersvak anders voor katholieken dan voor protestanten Nu, juist daarin zit hem de onoplosbare onverwij- derlijke fout van zulke vereenigiogen. Indien er belangen van eenige (of alle) leden eener zoodanige vereeniging overeenkomen met be langen van eenige (of alle) leden eener andere (kerkelijk daaraan tegenovergestelde) zooda nige vereeniging, dan zullen die leden niet in de eerste plaats zich om hun belangen groepeeren, maar om de beginselen, die hen op kerkelijk gebied scheiden. De geschiedenis is vol van voorbeelden daarvan. En daardoor worden die belangen dan geschaad. Dit toe passende op de tegenwoordige omstandig heden, geeft: de gemeenschappelijke belan gen van den arbeid en de arbeidersklasse worden benadeeld door de aaneensluiting van (i) zeifs bij gemis aan zaakkennis, enz. de arbeiders naar godsdienstige gezindheid. En aangezien de belangen van den arbeid voor de arbeidersklasse in onze dagen boven aan staan, zullen die vereenigingen naar ker kelijke gezindheid op den duur onbestaan baar blijken, zooals reeds overal gebleken is, waar groote arbeidsbelangen groote werk stakingen verlangden. Daarom ook noemden wij zulk soort vereenigingen niet. Bk liet Alg. Ned. Werkliedenverbond gaat het wel niet om het kerkelijke. Maar toch deugt ook dat niet als verdediger van de arbei dersklasse, omdat het van bovenaf is gaan werken in plaats van onderaf. Zooals iemand die een groot mooi liuis wil bouwen en be ginnen wil met het aanbrengen van orna menten. De vereeniging van alle arbeiders is ontegenzeggelijk in het belang der arbei dersklasse. Het ideaal der geheele arbeiders organisatie is dan ook: vereeniging van alle arbeiders, internationaal. Maar een dergelijke organisatie moet opgroeien, van een klein be gin komend tot dat groote geheel. Begin* men met dat geheel, verklarend dat bel er is, het een naam gevend, en dan trachtend dat fictieve geheel tot een werkelijk geheel te ma ken, dan laat men dat groote geheel niet regelmatig volgroeien, maar dan tracht men kunstmatig het in het leven te roepen. Zoo vormen niet de maatschappelijke toestanden de arbeidersorganisatie, maar menschen doen dat buiten de toestanden om. Daarom noem den wij ook het Alg. Ned. Werkliedenverbond niet. Een vergelijking ter verduidelijking: het Alg. Ned. Werkliedenverbond is als iemand, die het mogelijk acht en verlangt, dat een zaadje onmiddellijk bloem en vrucht voortbrengt, dat een kind direct na zijn ge boorte de kracht en ontwikkeling van een volwassen mensch bezit, dat een pas aange plante boschculture in 1 jaar een groot scha duwrijk bosch oplevert, enz.Want het A, N. W. is begonnen met het slot. Om al deze redenen verzwegen wij het werk van het A. N. W., van Patrimonium en van den R.-K. Volksbond. Het is mogelijk, dat zij nu in de branderskwestie iets uit richten, eenige misstanden weten weg te werken en tot eenig resultaat zullen komen, Maar dat z(j daarmee de groote kwestie van den arbeid iets verder brengen, blijkt uit het bovenstaande onmogelijk te zijn. Er is slechts éen enkele weg, om te komen tot de oplossing van het groote vraagstuk van den arbeidsolidariteit tusschen de goed georganiseerde werkgevers en de goedgeor ganiseerde werknemers. Dat op die maaier een geheele omwenteling in onze maatschappij zal worden gebracht, spreekt vanzelf. Maar als de verandering der toestanden en omstan digheden dat eischt, dan is het de plicht van ieder mensch, daarnaar te handelen. Het eerste middel om daartoe te geraken is de organisatie der arbeiders tot vakver- eenigingen, die ter behartiging van samen gaande belangen van verschillende vakken, dan moeten samenwerken. Door hiermee te beginnen, bereikt men reeds dit groote: dat de arbeiders met gelijke belangen solidair zijn. Daaiom ware bet zeer gewenscht, dat de brandersknechts zich vereenigden, in plaats van voor liet eene deel onder liet A. X. W., voor een ander deel onder Patrimonium, voor een derde deel onder den R.-K. Volks bond, en voor de rest ieder geheel afzonder lijk op te treden. Dat is als een leger, dat zich splitst in verschillende afdeelingen, ieder onder een eigen geheel onafhankelijk com mandant: samenwerking tusschen dei gelijke afdeelingen is louter toeval. En zooals het is met de bramlersknecbts, zoo is bet met de arbeiders in alle vakken. Vanzelf ontstaat hieruit ten slotte d# solidariteit tusschen de verschillende vakvereenigingen, Maar dit lijkt ons een eerste vereischte: niet met iets anders te willen beginnen dan liet begin, en geheel zich aan te sluiten aan de eiseben der omstandigheden. En als men nu slechts den moed heeft, die omstandigheden te zien en te erkennen, dan volgt liet overige vanzelf. SCHIEDAM, 13 Juni 1890. Gisteravond is het 7-jarig zoontje van den heer J. A. S. Engering, spelende aan de Lange Haven, te water geraakthet werd gelukkig gered door den beer B. Schiphorst, die het knaapje zijn wandelstok toestak en daarmede op het droge bracht. Hedennainiddag ten 1 ure is brand ontstaan op het dak van de distilleerderij «Moskou", van de firma J. A. J. Nolet, aan de Hoofd straat alhier, vermoedelijk door een vonk die op het dak is gevallen, tengevolge waarvan het daarop liggende vuil vlam heeft gevat. Door de politie en eenige burgers werd met behulp van een slangenwagen der waterlei ding de brand gebluscht. Ongeveer 4 vierk. meter van het dak is verbrand. De heer H. Schubart, bij koninklijk besluit van 26 November 1895 no. 41 benoemd tot consul te Canton, is in die hoedanigheid door de Chineesche regeering erkend. Stct Door den gouverneur-generaal van Ned. Indië is per telegraaf de uitzending gevraagd van eenige luitenants der artillerie. De jV. E. Ct. ontving heden van haren cor respondent te Batavia het volgende telegram ïOnze zeemacht onderzoekt de kansen voor een landing in Lepong, Het weer wordt slecht." Er is, naar de Haagtche Ct. verneemt, een wetsontwerp in bewerking misschien zelfs al gereed waarbij de pensioenen van ver oordeelden tot gevangenisstraf van meer dan drie maanden worden geschorst voor den duur dier straf. Bij kon. besluit zou, aldus zal daarbij worden voorgesteld, afwijking van deze be palingen kunnen worden toegestaan ten be hoeve van vrouw en kinderen van den ver oordeelde. Aan de leden der Zuidafrikaansche ver eeniging is het verslag toegezonden over liet boekjaar, loopende van '1 Mei 1895 tot 30 April 1896. »De ernstige gebeurtenissen in de Zuid afrikaansche republiek", lezen we o. a., heb ben de eenigs/.ms sluimerende belangstelling onzer landgenooten aanmerkelijk verlevendigd en bet aantal onzer leden in Nederland onge veer doen verdubbelen. Op 1 Mei 1895 be droeg het 829, op 1 Mei 1890 omstreeks 1800!" Tocli s de opmerking, die verder wordt gemaakt juist, dat met het oog op de contributie f3 per jaar dit cijfer nog altijd bedroevend mag heeten. Het verslag wijst er op, dat vele plannen, ten bate van onze Zuidafrikaansche verwan ten bedacht en in de bladen aanbevolen, kwamen van personen, die nooit op onze leden lijst gestaan en dus nooit behoefte gevoeld hebben aan samenwerking. De een wilde een emigratie-maatschappij oprichten, alsof de quaestie der emigratie niet jarenlang door ons op allerlei wijze onderzocht wasde ander een «beweging" om aan jonge Zuid afrikanen gemakkelijker toegang te doen ver- leener. tot onze universiteiten, alsof wij niet sinds 1887 alles gedaan hebben, wat daaraan te doen is de derde epn stoomvaart verbinding: de vierde weer wat anders. Het zou zoo hoogst wenschelijk zijn dat al die genen, die genoeg belangstelling hebben om zulke plannen te bedenken en uiteen te zet ten, zich met ons vereenigden en huune denkbeelden gaven aau het bestuur of aan de leden. Verder vermeldt het verslag, dat door de vereeniging, naar aanleiding van den rooftocht van de mannen der Chartered Company een schrijven is gericht aan het Engelsche volk, waarvan vertalingen in het Engelsch, Duitsch en Franscli zijn gemaakt. De commissie voor de redactie van dit schrijven bestond uit de heeren De Louter, Molengraaf! en Spruyt. Het kapitaal van het Taalfonds bedraagt thans ruim f56000. De Nederlandsch spre kende Vlamingen hebben hiertoe weinig bij gedragen. Alleen uit Gent, waar prof. Paul Fredericq zich de zaak aantrok, werden ette lijke honderden francs gezonden, door een commissie, waarvan de heerMurt secretaris is. "Wij noemen dezen naam, omdat, de heer Murt werkelijk belangstelt ia de Zuidafri kaansche republiek, en zijn landgenooten tracht op te wekken, voor zooverre zij indus- trieelen en handelaren zijn, de Transvaal in het gebied hunner operation op te nemen. Van een boekje: »De Afdeeling van de Zuid-Afrikaansche Republiek op de Tentoon stelling te Antwerpen in 1894", door den lieer Baerveldt, consul van België te Pretoria, bewerkt, zegt de heer Murtdit boekje zal de Belgische industrieelen doen zien, dat ze in de Transvaal een veld van afzet voor hun voortbrengselen kunnen hebben, dat zich met den dag meer uitbreidt. Aan de ambtenaren van den visitatiedienst zijn dezer dagen vergoedingen uitbetaald we gens gemis van het vorigjaar, voor hen voort spruitende uit benaderingen. Naar wij verne men zijn deze zoodanig geregeld, dat zij bij de betrokkenen algemeene tevredenheid hebben gewekt. (De Fiscus.) Ter gelegenheid van de verzending van het millioenste pakket van en naar Engeland via Viissingen zal te Londen op 29 dezer een

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1