9066. Tweede Blad. Feuilleton. Jessie's Voogd. A°. 1896. Zondag 14 en SVlaandag 15 Juni. N°. Vijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: T. ODÉ. Buitenlanclsclie Berichten. i? Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Eijk Afzonderlijke nommers fi. 85. - 2.50. - 0.10. B t? K. B A IJ BOTKHIIBAAÏ AnvERTENTlEPRlJSvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedeie gewone legel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. In het Hoogerhuis zeide lord Salisbury giste ren Vroeg of laat zouden stappen noodzakelijk geweest zijn otn voor Egypte het verloren terrein terug te winnen. Nog zoude hij die uitgesteld hebben, ware het niet dat Ivassala bedreigd was geworden. Niet alleen in het belang van Italië maar ook in dat van Egypte was het, den val van Kassala te verhinderen. De expeditie «aar Dongola had dus een •objectief doelde bezetting van die plaats is een groot voordeel voor den handel en de bevolking van Egypte en zal tot bescherming strekken van de meer noordelijk gelegen grens. Hij prijst hoogelijk de Egyptische troe pen en Kitchener, die order heeft ontvangen niet verder dan Dongola te gaan. Nu is Kit chener minder vrij in zijn beweging naar Dongola, maar later heeft de regeering nog verdere plannen dan die plaats Een der «•roote voordeelen van Dongola is dat het op den weg naar Chartoem ligt en hoewel de geldelijke omstandigheden van Egypte ons beletten den opmarsch naar Dongola uit te voeren, houdt hij vol dat hij aan Egypte niet de positie zal hebben teruggegeven, in welke de Engelsehen haar ontvingen noch zijn stel lingen genoegzaam zal hebben beveiligd, zoo lang niet de Egyptische1 vlag van Chartoem wappert. (Toejuichingen.) Het vei hoor der getuigen, door de regee ring opgeroepen in het proces tegen Jamesou on zijn officieren, is gisteren afgeloopen. De verdere behandeling van het proces is tot Maandag verdaagd. Tal van getuigen hebben gisteren de toe bereidselen van Jameson bevestigd. Majoor Panzera veikiaarde o. a. dat men n Jame son's bagage kaarten gevonden heeft, waarop •een nieuwe grens van Transvaal aangegeven was; de Zuidafrikaansche republiek zou een groot deel van haar grondgebied moeten ver liezen. De verdediger zal vermoedelijk doen uit komen dat er geen reden bestaat om zich op de Foreign Enlistment Act, de wet betref fende het in krijgsdienst stellen van vreem delingen, te beroepen en dat de rechter zich onbevoegd moet verklaren. In ie Dinsdag gehouden openingszitting der jaarlijksche gecombineerde zitting van Kamers van koophandel m het Vereenigd Koninkrijk en de koloniën, hield Chamberlain de openingsrede, waarin hij weder op bat vroeger door hem ontwikkelde denkbeeld van een Imperial Custom Union (tolverbond) terug kwam. Duidelijker dan de vorige maal deed hij uitkomen, dat zijn doel is, een tolverbond tusschen de verschillende deelen van het Britsche rijk tot stand te brengen, waarbij vi ijdom van rechten tusschen de deelen zou bestaan, maar het moederland niet ongeneigd zou zijn, invoerrechten te heffen op graan, vieesch, wol, suiker en andere consumtie- artikeleri, voor zooverre zij uit landen, niet tot de Unie behoorende, afkomstig zijn. Chamberlain moge het verbloemen zooveel hij wil, maar het feit valt niet te weerspreken dat eene zoodanige Unie met te vereenigen is met de vrijhandelsbegrippen, die een halve eeuw de glorie van het Vereenigd Koninkrijk hebben uitgemaakt. De volksvertegenwoordiging der Australi sche kolonie Nieuw Zuid-Wales heeft een ont werp tot afschaffing der doodstraf bij tweede lezing aangenomen. P R A N K E IJ K. De begrotingscommissie van de Kamer heeft met 15 tegen 1 stem het beginsel van eene belasting op de Fransche staatsschuld aangenomende amendementen, o. a. dat om den tegenwoordigen bezitter, zoo hij wil, zijn effect a pari te doen uitbetalen, zijn door liaar verworpen. De chargé d'affaires van het Russische ge zantschap te Parijs, heeft het Parijsche syndicaat van de pers nadrukkelijk verzocht geen feest te organiseeren ten behoeve van de slachtoflers van de ramp te Moskou. De heer von Gieis verklaarde, dat de czaar vol doende gezorgd heeft voor alle noodlijdende en dus hulp van particuliere zijde overbodig was. Uit Brussel komt opnieuw het bericht, dat een samensmelting der Bonapartisten en Oileanisten staat te wachten. Pruis Victor moet voor een flink jaargeld van zijn rechten afstand hebben gedaan ten gunste van den hertog van Orleans. ÖÜITSCIIIASB. De Rijksdag heeft gisteren het ontwerp tot wijziging der wet tot bescherming van han del en nijverheid aangenomen; de wet treedt den ln Januari 1897 in wei king. Daarna werd zonder debat het handelsverdrag met Japan bij derde le/ing aangenomen. De commissie uit den Rijksdag tot onderzoek van het ontwerp-burgerlijk wetboek heeft de tweede lezing ten einde gebracht. De datum, van het in werking treden van het nieuwe wetboek is bepaald op 1 Januari 1900, nadat de staatssecretaris Nieberding verklaard had dat eene vroegere invoering onmogelijk is. Het rapport der commissie zal lieden bij den Rijksdag worden ingediendde tweede kring van liet ontwerp in den Rijksdag zal dan Maandag 22 dezer kunnen aanvangen. Prins Ludwig van Beieren heeft uit Moskou een telegram aan keizer Wilhelm gezonden om te trachten te voorkomen dat zijn uitval bij het feestmaal der Duitsche club aldaar tot eenig misverstand aanleiding geven zou: De werkstaking in de fabrieken van muziek instrumenten te Berlijn is thans geëindigd, maar 600 werklieden zijn niet meer in dienst genomen en zullen vooreerst door hunne kameraden ondersteund moeten worden. De metselaars te Dresden dreigen met werkstaking wanneer hun geen minimum loon van 25 cents per uur wordt toegekend. 500 leden der Londensche Vereeniging vat» Scheepsbouwkundigen, waarvan vele met hunne dames, zijn Woensdag over Hamburg te Berlijn aangekomen, om daar hunne ver gadering te houden en de nij verheidstentoon stelling te bezichtigen. Namens den keizer, die eerelid der vereeniging is, zullen de vreemde gasten, die ook een hezoek aan de groote werven Vulcan te Stettin wenschen te brengen, feestelijk ontvangen worden. (Tot toelichting diene dat bedoelde vereeniging in alle landen van Europa en Amerika leden telt en dat zij hare vorige jaarvergadering te Parijs hield.) De keizer heets Donderdag in de uniform van admiraal der Engelsche marine de feest zitting der vereehiging bijgewoond. H E L G I E. De Kamer heeft Donderdag veel gedaan. In de eerste plaats een interpellatie over het niet-benoemen van burgemeesters in anti- clericale gemeenten zooals men weet heeft Antwerpen nog altijd geen burgemeester. Dan de wijziging van den datum voor de verkiezingen van de provinciale staten, waarin de Kamer aan den wil van den Senaat heeft toegegeven, en eindelijk de begrooting van oorlog, waarbij de minister enkele harde waarheden heeft moeten hooiten van de socia listen, die alle moeite helibe gedaan om de meerderheid in dezen onaangenaam te zijn. De minister toch heeft indertijd een wetsont werp op den persoonlijken dienstplicht inge diend en dit weer ingetrokken, omdat het oogenbilk niet geschikt was, m. a. w. omdat de rechterzijde niets van de afschaffing van den persoonlijken dienstplicht wilde hooren. De Kamer heeft gisteren met 58 tegen 37 stemmen besloten, het voorstel van Ber- trand, om de plaatsvervanging bij den militie- dienst af te schaften, niet in behandeling te nemen. De Senaat heeft de wet op de werkplaats- reglementen aangenomen. Het resultaat van de instructie in de zaak van de verkiezings-knoeierijen te Aalst is dat een 14-tal katholieke stemmenmakelaars voor het hot zullen worden gedagvaard en dat 40 andere voor de rechtbank zullen verschijnen. RUSLAND. De hoop dat in Rusland voor de joden betere tijden zullen aanbreken, schijnt zich te verwezenlijken. Bij de uitdeeling van rid derorden ter gelegenheid van de kroningsfees- 9. \V. De volgende dag was een Zondag en zoo ver delend als een Engelsche Zondag slechts zijn kan. Het was, ofschoon men zich reeds midden in den herfst bevond, drukkend weer; in de •Londensche straten hing een vale, asebgrauwe lucht, bezwangerd met rook en stof. «Hebt gij plan naar Westhampton-Court te rijden, Simon vroeg Mrs. Jefferson haren man. «Ja"' antwoordde Simon Jefferson en plukte nadenkend aan de knoopen van zijn jas. «En hoe gaat het met mijne arme nicht Jessie? Is zij den slag nog niet weer te boven? Het is toch al verscheidene maanden geleden dat haar dat droevig ongeluk met haar vader is overkomen." «Zeker, al maanden, maar aan Jessie te zien, zou men zeggen dathet eerst gisteren gebeurd •i. Nog precies dezelfde als den eersten dag, toen zij pas de tijding van haar vaders dood ontvangen had." «Wel foei! En wat zegt haar geneesheer, de bekwame dokter Strehlen, daarvan «Strehlen is een domkop." «Wat zegt gij daar, Simon Ik heb toch altijd van hem gehoord, dat hij een bekwaam genees heer is." Simon trok het voorhoofd in plooien en stak de vingers in zijne handschoenen. «Mijn lieve, een arts kan wel eens gelukkig gepraktizeerd hebben, net als een blinde kip nog wel eens een graankorrel vindt, en dit zal dokter Strehlen ook wel een enkele maal overkomen zijn. Met Jessie komt hij echter nooit op streek en ik zal niet rusten voor het kind een anderen dokter heeft. Ik heb hem gezegd: Jessie heeft behoefte aan verandering van luchtzij kan, als zij wil, te Londen bij mij komen inwonen, of zij kan een zeebad gaan bezoeken of reizen gaan op het vasteland't komt er niet op aan waar heen zij gaat, maar zij moet van Westhampton- Court vandaan. En weet ge wat hij antwoordde «Nu «Men ziet het hem aan, dat hij een Duitscher is. Da Duitschers, vooral de Duitsche dokters verbeelden zkh, dat zij da wetenschap in pacht hebben. Ge weet, dat Strehlen de naam duidt het reeds aan een Duitscben vader had, al was zijne moeder eene Engelsche." «Dat weet ik. Maar men zegt toch dat hij jarenlang op een Duitsche hoogeschool gestu deerd heeft en een knap man is. In de City wordt hij er algemeen voor gehouden en hij heeft er veel praktijk." «Mijn kind," antwoordde Simon geraakt en op strengen toon, «als ik u zeg dat Strehlen een domoor is, dan kunt gij mij gerust geloo- ven, men moge in de City zeggen wat men wil. Toen ik hem, zooals ik als oom en voogd van Jessie verplicht was, van mijne bezorgdheid blijk gaf door eene verandering van lucht voor te slaan, toen antwoordde hij op eigenwijzen toon «Dat kan ik het best weten, Mr. Jefferson. Zoo lang Miss Jessie onder mijne behandeling ver kiest te blijven, blijft zij op Westhampton-Court."" «Welnu, zeker denkt hij dat de rust op haar buiten haar beter dient dan de onreine lucht van Londen of de vermoeienissen van eene reis." «Ik echter zeg, kind," hervatte Simon op steeds heftiger en luider toon, «dat hij niets van zijn vak verstaat en ik met zal rusten voor lnj door een ander vervangen is, en daarmee uit Adieu Mrs. Jefferson, goedhartig en lijdzaam van aard, schrikte bij de ongewone heftieheid van haar man, waai toe zij tenminste geene aan leiding gegeven had. Was het haar schuld, als dokter Strehlen het niet kon treffen Zij gaf geen antwoord, maar slaakte een diepen zucht, en haar man verwijdeide zich met da hem eigene deftigheid en hoog gevoel van eigenwaarde. Toen Simon Jefferson op het Charing-Ci osstation in den trein stapte, wilde het toeval, dat hij m denzelfden waggon dokter Strehlen aantrof, die evenals hij naar Westhampton-Court reed. De atts was een jong man van zeven- of zesentwintig jaar, in kleeding en manieren een echt gentleman. Innemende kalmte en rust zetelden op zijn ge laat zijn blik was helder en doordringend. Uit

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5