A0. 1896. Woensdag 17 Juni. N°. 9067. Eerste Blad. KENNISGEVING. ijftigst© Jaargang. Sch.1 ©toef eningen. Buitenlandsehe Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER-: T: ODÉ. 4"!2 HDIJI1T Abonnementsprijs, per kwartaal J...» f 1.85. Franco per po'-t, door "Pet eeheela Eijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BB SI BAH: B OTU Rt'TH A AT AnvERTENTlEPRlJSvan 110 gewone regel« met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam vestigt op verzoek van den heer Coinmiseaiis der SLoningin in deze provincie de aandacht van belanghebbenden op het hieronder volgend bericht aan zeevarenden NEDËKLAND. 'Torpedo-oefeningen In OI.HEBAK en 11AKI1VOVMET, 4Lde en 5de District. Volgens mededeeling van den Inspecteur over faet' Loodswezen in het 4de en 5de district do. ■fi jUni j.I. zullen in het Volkeralr, zooveel moge lijk buiten het betonde vaarwater, ter hoogte van de forten »de Ruyter" en sPiins Frederik" on in het Haringvliet ongeveer 400 M beneden Jlellcvoctslms, van den lsten Juli tot en met den llden Augustus 1806, oefeningen plaats hebben in bet leggen van ongelader lorpedo's Het onveilige tenein in het Volkerak zal Jooi bijplaatsing va.: ti/.mou woi den afgebakend ■en in het Haringvliet zal hei onveilige tenein door spitse of stompe tonnen buiten het vaar water worden gebracht. (Zie Ned. Crt No. 209.) Schiedam, 15 Juni 1896. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. ENGELAND. In de gisteren gehouden zitting van het Hoogerhuis verklaarde lot d Selborne liet voor onmogelijk een enquête-commissie in zake de jongste gebeurtenissen in Zuid-Afrika te be noemen, zoolang het geding tegen Jameson nog voortduurtmaar zoodra dit afgeloopen is, zal de enquête plaats hebben. In het Lagerhuis werd gisteren de motie van Dalziel ter verdaging van het debat ten einde den weinig bevredigenden stand van ■de werkzaamheden van het Huis in behande ling te nemen, zonder hoofdelijke stemming verworpen. In den loop van het debat ver klaarde minister Balfour dat, indien de on derwijswet niet voor den 15n Augustus is aangenomen, het niettemin het voornemen is haar behandeling voort te zetten in deze zitting, zoo niet in dit jaar. De regeering hoopt voorts te doen aannemen de wetten be treffende locaaisporen, de veeziekte, de plaat selijke belasting van landerijen en gedeelte lik. zoo niet geheel de wet tot verbetering van de Iersche landwetten en de wet tot aanleg van den Oeganda-spoorweg. De minister Curzon deelde mede dat hij nog geen officieele bevestiging van de ont scheping van Engelsche matrozen op Kreta ontvangen heeft. De rechter van het politiegerechtshof in Bow Street te Londen heeft Jameson, Wil- loughby, Coventry, Grey en de twee White's verwezen naar de assises, en de overige ge daagden in vrijheid laten stellen. Volgens een nader bericht zijn Jameson en de overige beklaagden in vrijheid gesteld tegen een waarborg van tweeduizend pond per hoofd, en bovendien nog een persoonlijken waarborg van duizend pond. Blijkens de uitvoerige verslagen van lord Salisbury's rede in het Hoogerhuis over de Soedan-expeditie, heeft hg erkend dat de be doeling daarvan ,is voor Egypte het gebied te herwinnen dat in 1882 en 1884 verloren s gegaan. En al mag generaal Kitchner zon der verlof niet verder gaan dan Dongola, tot welk punt de regeering hem de vrije hand heeft gelaten, toch heeft zij bij het vast stellen der operatieplaunen het verder gelegen Khartoem niet uit het oog verloren. Aan eene herovering dier plaats kan echter op het oogenblik niet worden gedacht omdat de Egyptische regeeting, dank zij het warnet van internationale fmancieele regelingen, geen geldleening daarvoor kan aangaan, zoodat de krijgsoperatiën zich moeten regelen naar de fmancieele draagkracht. Daarom kan de re geering er niet aan denken, voorloopig ver der te gaan dan Dongola, maar wanneer een van die millionnairs, die hun geld be steden voor het bekostigen van strooptochten en invallen haar een subsidie wilden geven, zou zij vermoedelijk voor hun aanbod niet doof zijn. Maar dit wilde hij nog zeggen dat, zoolang de Egyptische vlag niet over Khar toem waait, Egypte niet hersteld is in den toestand, waarin het in 1884 aan Engelands zorg werd toevertrouwd. DUITSE II LAND. De Rijksdag heeft Zaterdag bij tweede en derde lezing aangenomen het voorstel- Auer c. s. betreffende de invoering der rijks wet op de pers in Elzas-Lotharingen. De Rijksdag heeft gisteren bij tweede lezing het wetsontwerp betreffende de vierde bataljons aangenomen. Het voorstel van Rich ter om den tweejarigen diensttijd vast te stellen bij de wet werd verworpen, nadat de nationaal-liberalen, het centrum, de vrijzinnige vereeniging en de conservatieven zich er tegen verklaard hadden. De Rijksdag heeft bij de tweede lezing van de aanvullingsbegrooting den post betreflende den overgang van de souvereiniteit over het Nieuw-Guinea-protectoraat van de Nieuw- Guinea-Compagnie op het rijk, in overeen stemming met het voorstel der commissie, verworpen. Heden voortzetting der beraad slaging. Het Pruisische Huis van afgevaardigden behandelde Zaterdag het voorstel van Albers, om de regeering te verzoeken door een inter nationaal verdrag de beste waardeverhou ding tusschen goud en zilver te doen vast stellen en verzekeren, maar het initiatief daartoe-aan Engeland over te laten. De minister van financiën verklaarde natuens de Pruisische regeering dat, wanneer var. toonaargevende zijde, in het bijzonder van Engeland, eene uitnoodiging mocht uit gaan tot internationale regeling van het munt,- vraagstuk, Pruisen daaraan gevolg zou geven en aan de internationale beraadslaging zou deelnemen. Overigens kan spreker slechts verwijzen nat.r de herhaalde verklaringen van den rijks kanselier in den Rijksdag, welke tot dusver geen wijziging hebben ondergaan. Het voorstel—Albers werd aangenomen. f li f Ik k ij k. De begrotingscommissie heeft in het belas- tïngontwerp-Cochery nog deze wijziging aan gebracht, dat houders van Fransche staats papieren in een vreemd land niet vrij zullen zijn van belasting, wanneer de vreemdelingen, die staatsfondsen van dit land bezitten, ook niet vrij ziju. Te Nice moet een Italiaansche kapitein van j de,sta*, gearresteerd zijn onder beschuldi ging van spionnage. De begrafenis van Jules Simon, Zaterdag om 11 uur begonnen en te half 3 geëindigd, is eene zeer indrukwekkende plechtigheid geweest. Vooral de dienst in de Madeleine- kerk, waarbij door de voornaamste zangers der opera werd medegewerkt, was treffend en schoon. De president der republiek had zich daaibij doen vertegenwoordigen. Aan wezig waren voorts alle ministers, vele leden van het corps diplomatique, afgevaardigden, senatoren, academie-leden eu een aantal be langstellenden. Bij de overbrenging van het stoffelijk over schot naar het Montmartre-kerkhof lagen op de kist, behalve de krans der weduwe, die er in de kerk alleen op was geplaatst ge weest, o. a. de krans der regeering, die van den Buitschen keizer, van mevrouw Carnot en van de Académie Frangaise. Twee rijtui gen met bloemen volgden. Aan het graf werden redevoeringen ge houden door Méline, d'Haussonville, Fre deric Passy, Mézières en anderen. De premier eindigde zijne welsprekende rede met de woorden nDe regeering heeft er prijs op gesteld, eer te bewyzen aan den grooten man die is heengegaan, en brengt hulde aan zijn edele en moedige levensgezellin. Moge zijn vrouw en zijn beide zonen troost vinden in de ge dachte, dat de groole nannf iften zy dragen hen zal blijven beschermen in het leven, en in de geschiedenis bekend zal blijven als die van een der welsprekendste verdedigers der humaniteit en der vrijheid." E U S L A N D. De keizer en de keizerin hebben elk aan den burgemeester van Moskou 10,000 roebels doen toekomen voor de stichting van een toevluchtsoord voor de kinderen van personen, die bij de ramp op het Chodynskoje-plein aldaar zijn omgekomen. Een gemeenteraads lid van Moskou heeft een huis beschikbaar gesteld tot huisvesting van 40 moeders, die bij de ramp hun man hebben verloren, met hare kinderen. Een ander raadslid schonk 10,000 roebels, een derde 5000 roebels, terwijl eenige andere nog 5000 roebels hebben bijeen gebracht. ITALIË. De Senaat heeft met 70 tegen 3G stemmen het legeroiganisatie-ontwerp van den minister van oorlog, generaal Ricolti, aangenomen. In de Kamer heeft de minister-president Di Rudini bij de behandeling van de begroo ting van openbare werken verklaard dat het wetsontwerp voor Rome-Zeehaven waarover in Jen laatsten tijd zooveel te doen geweest is, eenvoudig een mystificatie was. Hij had volstrekt niet het voornemeu een dergelijk denkbeeld te verwezenlijken. Generaal Baratieri is door den krijgsraad te Massovvah vrijgespioken, maar «.{echts bij staking van stemmen. De indruk is algemeen, dat men den generaal niet heeft willen straf fen, omdat de hoofdschuldigen ongestraft moeten blijven. Alleen de Crispiaansche bla den hebben dan ook aanmerkingen. De vrij spraak van den generaal is trouwens zijde lings eene veroordeeling van hen, op wier last hij handelde. De regeering heeft het bericht dat generaal Baratieri bij staking van stemmen door den krjjgsraad te Massovvah vrijgesproken is. eerst onder voorbehoud laten verspreiden, om er de openbare meening op voor te bereiden, maar men neemt het over 't geheel kalm opook de pers, met uitzondering natuurlijk van Crispi's bladen. De indruk is vrij algemeen dat de krijgsraad den generaal niet wilde straffen omdat de hoofdschuldigen ongestraft moeten blijven. In de eerste elf maanden van het loopende fmancieele jaar hebben de staatsontvangsten die van hetzelfde tijdperk des vorigen jaars met 31 millioen lire en de raming met ruim 7 millioen overtroffen. SPANJE. De tweehonderd anarchisten, te Barcelona in hechtenis genomen, zullen aan boord van pantserschepen gebracht worden, zoodra deze voor de stad aangekomen zijn. Op Cuba besloten de Spaansche bevelheb bers, wegens het ingevallen regenseizoen, de operation te staken. Te Havanna zgn Zaterdagnacht twee dyna- mietbommen ontploft zonder slachtoffers te maken. Tengevolge dezer ontploffing is er een geweldige paniek ontstaan, aangezien men de hand der opstandelingen daarin ziet. Nu komt het bericht dat de Bermudawier commandant nog in hechtenis is, toch naar Cuba is vertrokken met vrijbuiters, munitie en dynamiet aan boord.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1