Binnen landsclie Berfcli ten. vast te stellen prijs overnemen. Maar de Opinione spreekt het bericht beslist tegen. In de motiveering van het vonnis van gene raal Baratieri moet toch gewezen zijn op het betreurenswaardige feit dat het commando niet in handen was van een veldheer die op de hoogte was van zijn taak. Generaal Baratieri is onmiddellijk na het vrijsprekend vonnis in vrijheid gesteld. Generaal Baratieri heeft aan een zijner vrienden te Bozen geschreven dat weinige menschen zoo zwaar belasterd zijn geworden als hij. De waarheid zou nu echter aan 't licht komen. De vrijgesproken opperbevel hebber begeeft zich naar Areo. waar hij op zienbarende onthullingen zal doen. SPA X J E. De regecring moet besloten hebben maar schalk Carnpos weer in actieven dienst te doen treden, om hem te beletten met Borrero te dueileeren. De maarschalk gaf hierop te ken nen dat hij niets anders zou aannemen dan het bevel over een divisie op Cuba. De regeering heeft verschillende wetsont werpen ingediend tot verhooging der be lastingen. Pidal is gekozen tot voorzitter van de Kamer. Markies Vaideiglasas, directeur van de Bpoca, is niet gekozen tot eersten secretaris van de Kamer. Hij werd tot tweeden secretaris gekozen, maar bedankte voor dien post. Het feit baart groot opzien, omdat het van het gemis van tucht ouder de meerderheid blijk geeft. De toebereidselen tot het zenden van aan zienlijke versterkingen naar Cuba na den regentijd worden voortgezet. Er wordt heel veel gesproken over een artikel in de C'orrespondencia militar, wnnvln in geheimzinnige bewoordingen wordt voor speld dat zich ia Spanje welhaast gebeur tenissen zullen voordoen die verbazing zullen wekken. De Correspondencia militar is een goed ingelicht blad. Nu zijn alweer twee dynamietbommen ontploft in de stad Havanna zelf. De ontplof fingen veroorzaakten een paniek onder de bevolking. Schade werd toegebracht aan de Christiria-brug, en aan liet Concha-station, maar niemand werd gekwetst. Volgens een ander bericht was een der aanslagen gemunt op de waterleiding. Natuurlijk verdenkt men de opstande lingen er van. T U K K IJ E. Een iradó van den sultan noodigt de Kre tenzische afgevaardigden uit om te Kanea bijeen te komen. De regeering zal alle wet tige eischen die de meerderheid van de Kre tenzische nationale vergadering zal stellen, en die zich laten rijmen met de rechten van den suzerain, overwegen. Zij noodigt de op standelingen uit, de wapenen neer te leggen, en belooft een wapenstilstand. De mogendheden schijnen de optimistische gevoelens der Turksche regeering, dat op Kreta thans rust en oule volkomen zijn weder gekeerd niet te deelen. Het Fransche advies- jacht Zièvre heeft bevt-I ontvangen naar Kreta te vertrekken en bij de schepen der Engelschen, die reeds in de wateren van Kreta waren, is Woensdag j.i. nog de kruiser Blanche gekomen. Zeker is het, dat nog vele opstandelingen zich in de bergen bevinden en dat zij een proclamatie hebben uitgevaardigd, waarbij zij ve-.kiaard hebben zich onder Grieksche heer schappij te stellen. Er zal vooreerst wel niet aan te denken zijn dat zij zich zullen laten bewegen de wapenen neder te leggen. Volgens een telegram uit Athene iserj.l. Vrijdag bij Aghia op Kreta nog hevig ge vochten. De opstandelingen versloegen de Turken. Het aantal dorpen dat in brand is gestoken, bedroeg tot 10 Juni niet minder dan 35. De schade wordt geschat op een millioen Turksche ponden 25,000 personen zijn zonder onderkomen. De Engelsche consul-generaal op Kreta heeft aan zijn regeering geseind dat de toe stand op het eiland veel gunstiger wordt, zoo dat kans bestaat op minnelijke schikking. Het werd niet noodig geoordeeld, Engelsche matrozen te Kanea te ontschepen. Het comité der opstandelingen deed giste ren weer een beroep op de mogendheden, ook om hulp voor emigratie der christenen. Maandag moet de gouverneur een bericht van den grootvizier ontvangen hebben, waarbij de Porte financieele tegemoetkoming belooft op voorwaarde dat de rust op het eiland hersteld worde. EGYPTE. De regeering heeft alle openbare werken, waarvoor zij beschikt over een krediet van 300,000 francs, geslaakt om deze som te> kunnen bestemmen voor de reservekas ten behoeve der expeditie in Soedan. AMERIKA. De gouverneur van New-York, Morton., heeft beslist eene benoeming tot vice-presi dent geweigerd. Het muntvraagstuk blijft den toestand be- heerschen, niettegenstaande de pogingen van Mac Kinley's partijgangers om de tarief kwestie op den voorgrond te stellen. Uit St.-Louis (Minnesota) wordt gemeld Er bestaan algemeene aanwijzingen dat het program der republikeinen zich beslist zal verklaren voor de handhaving van den tegen- woordigen gouden standaard. De afgevaar digden van staten, die tot hiertoe als twijfel achtig beschouwd werden, hellen allengs tot een zoodanige poiitek over. In de vergadering ter opening van de nationale republikeinsche conventie verklaarde Fairbanks, voorioopig voorzitter, gisteren dat de partij weerstand zal bieden aan de poging van de democraten om den xVmerikaanscben muritomloop te verlagen tot het peil van dien in Indië en Chiua. Onder toejuichingen zeide Dij dat de republikeinen het beschermend tarief zouden herstellen en den lioogsten muntstandanrd zouden handhaven. J. Hij eindigde met te zeggen dat hij hoopte een nieuwe republiek te zien verrijzen op Cuba. De conventie ging daarop tot heden uiteen. Foraker, van Ohio, 's gekozen tot voor zitter van de commissie voor de resoluties, tegen de stemmen van de zilvermannen. Op Deeorationday (30 Mei), den nationalen feestdag in de Yereenigde Staten, waarop men de graven der in de vrijheidsoorlogen gevallen helden versiert, is te Philaüelphia een gedenkteeken voor den in 1881 vermoor den president Garfield onthuld. Het is een levensgroot borstbeeld van Garfield, op een voetstuk van graniet, met een vrouwenfiguur, de republiek, een zwaard en een lauwer krans in de hand, er voor. A E It I K A. De heer Barna to heeft naar aanleiding der verklaring van den heer Tamplin in de Kaap- sclie wetgevende vergadering, dat de Trans- vaalsclie gevangenissen en hospitalen onwaar dig zijn voor beschaafde menschen, aan de Star het volgende geschreven »lk betreur het, dat ik niet in het parlement was om te antwoorden op bovenstaande valse he verklaring. Gisteren was ik in het hospitag! te Pretoria om verschillende Refor mers te bezoeken, die uit de gevangenis naar deze inrichting overgebracht waren, en bevond dat de gerieven er even goed waren als in eenig hospitaal dat ik bezocht heb. De ver pleegsters waren eveneens vriendelijk en zeer oplettend, en om mijne waardeering te toonen voor de verpleging die de gevangenen in het hospitaal genieten, heb ik een cheque van 250 p. at. aan de beheerende commissie ge zonden". Uit de berichten uit Buluwayo mag men opmaken dat kapitein Laing van plan is, een ware drijfjacht te houden op het overschot der Matabelenbenden, die zich verschanst hebben in wat zij voor een sterke stelling houden een smalle vallei door loodrecht oprij zende granietrotsen ingesloten en aan beide uiteinden versperd. Hij zal trachten zooveel rebellen als maar mogelijk is in dat dal te dry ven en dan een aanval te doen op destelling. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 16 Juni. Kieswet. Kruis of streep Dit was de vraag, die ile Kamer heden bij de hervatting van het kiesrechtdebat had te beslissen. Aan de orde toch was het ameod.-Farncombe Sanders op art. 67, om slechts ëen merkteeken voor de aanduiding van den eandidaat op het stem biljet aan te nemen en daarvoor het kruis te kiezen en dus de streep te laten vervallen. Nog liet liefst had hij het Belgische stelsel, bestaande iu het met een stempel zwart maken var* een wit hokje vóór den naam van den eandidaat. De heer Michiels van Verduynen stelde voor dat systeem in te voeren. De verrichting van den kiezer zou dan bestaan in het met potlood zwart maken van een wit stipje, ge- plaatst in een stemvak voor den naam van den eandidaat zijner keuze. De minister was bereid het Belgische stel sel in te voeren, doch alleen voor de verkie zing van slechts éen persoon, dus niet wan neer er meer personen te kiezen zijn, zooals voor Provinciale Staten en Gemeenteraad. Hij nam het amendement over, waardoor het amendement-Farncombe Sanders verviel. Overeenkomstig het nader voorstel van de regeering werd nu bepaald, dat den dag na de stemming de uitslag door het hoofdstem bureau wordt vastgesteld. Op art. 126 (districten) werd aangenomen met 51 tegen 23 stemmen een arnendement- Lucasse om de gemeente Arnemuiden van het kiesdistrict Goes over te brengen naar Middelburg. De districtensplitsing, ook voor de groote steden, werd goedgekeurd met 08 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Schepel, Viruly Yerbrugge, Rutgers van Rozenburg, Royaards van den Ham, Smit en Pijttersen. Bij de strafbepalingen werd de boete tegen patroons, die niet voldoen aan de verplichting tot het verstrekken van opgaven omtrent de ioonkiezers, vastgesteld op ten hoogste f 3. Na de kieswet zijn aan de orde gesteld ver schillende ontwerpen, als verbetering der Over- yselsche Vecht, den spoorweg Batavia—Anjer, en de interpellatie van den heer Cramer. Het voorstel om ook de grensregeling voor Leiden en omgeving te behandelen, vond ver zet bij den heer Donuer. die uitstel voorstelde, wat bestreden werd door de heeren Bool en Rutgers van Rozenburg, die voor uitstel geen enkele reden zagen. Het voorstel tot behandeling der grensrege ling voor Leiden werd hierop aangenomen met 62 tegen 25 stemmen. j Het debat over de kieswet werd hierna voortgezet. t Door den heer Van Gennep werd voorge- i steld, eene gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden te bedreigen tegen hem, die i eene candidatenlijst inlevert, wetende dat ze onderieekend is door niet-kiezers, en tegen hem die, wetende geen kiezer te zijn, zoodanige lijst onderteekent bij de candidaatstelling. De heer Heemskerk bestreed deze straf bepaling. De minister liet de beslissing aan de Kamer over, maar achtte de bepaling onnoodig. Na zeer uitvoerig debat voegde de heer Van Gennep aan zijn voorstel toe: gevangenisstraf of geldboete van hoogstens f120, terwijl hij tevens eischte dat die onbevoegde hand- teekeniugen het aantal zouden reduceeren tot beneden 40. Het amendement-Van Gennep werd aan genomen. Op art. 159 (lijsten van de instellingen van" weldadigheid) nam de minister over een amendement van de commissie van rappor teurs van formeelen aard. Alsnu werden behandeld de overgangsbe palingen van artt. 160 en 161, bepalende dat het oude personeel blijft gelden totdat het nieuwe zal zijn ingevoerd en ook het kiesrecht zal verkregen worden wanneer men in het personeel is aangeslagen maar in ge breke is gebleven te betalen. De heer Gerritsen lichtte zijn met den heer De Boer ingediend amendement toe. om wegens den aanslag van het bestaande per soneel geen kiesrecht toe te kennen in 1897, maar de formaliteiten om op kiezerslijsten te worden gebracht te vergemak kelijkend ij betoogde dat als art. '161 verviel, de kiesrecht- uitbreiding in 1897 zeer gering zou zijr, daar alle overige rubrieken behalve bet personeel geen wezenlijke uitbreiding verschafte n. De heer Veegens bestreed het amendement. Morgen is de minister aan het woo-d, SCHIEDAM, 17 Juni I80G. Hedenmorgen bad een matroos van den in de Buitenhaven liggenden driemastschooner llillechina Helena, die in kennelijken staat verkeerde, de ongepaste aardigheid in de Tuinlaan de paarden van een trouwkoets tegen te houden een oogenblik later deed hij het zelfde met een paard gespannen voor een vrachtwagen tengevolge waarvan het viel en de matroos er bovenop. Een kloppartij tus- schen den voerman en den matroos was er het gevolg van, waarbij laatstgenoemde de lijdende party was. Gelukkig kwam de politie nog bijtijds ter plaatse, die den matroos arres teerden en naar het politie-bureau bracht. Hedenmorgen zijn zekere Hendriks, werk zaam aan de carfonnagefabriek sNeerlandia" aan de Boterstraat alhier, door eigen onvoor zichtigheid twee vingertoppen afgesneden doordien hij zijn hand stak in eene bodem- uitstampmachine. II.H. M.M. de Koningin en de Koningin- Regentes hebben een gift geschonken aan het pensioenfonds van de werklieden der Kon, Ned. Fabriek van gouden en zilveren werken van J. M. van Kempen Sc Zonen te Voor schoten, bij gelegenheid van het zestigjarig bestaan dezer fabriek, dat op 26 Juni fees telijk za! worden herdacht. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag 19 dezer niet plaats hebben. Eerlang zal op nader te bepalen plaats en tijd een vergelijkend examen gehouden wor den voor de betrekking van kommies der vierde klasse der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, op eene belooning van f480 'sjaars, voor 100 plaatsen, welke in dit en het volgend jaar mochten openvallen- Voor deze betrekking kunnen alleen in aanmerking komen zij die een gezond lichaams gestel hebben, ongehuwd en niet beneden 23 noch boven 28 jaar oud zijn. De hoogste leeftijd is voor gepasporteerde onderofficieren die minstens 12 jaar militairen dienst hebben 34 jaar, en voor gepasporteerde onderoffi cieren of andere militairen die minstens 6 jaren militairen dienst hebben, 30 jaar. Het examen loopt over lezen en schrijven, de vier hoofdregels der rekenkunde met ge- heele getallen en tiendeelige breuken en het stelsel van maten en gewichten. De verzoekschriften om toelating tot voor schreven examen moeten uiterlijk voor 15 Juli 189G bij het departement van financiën zijn ingekomen en kunnen worden ingezonden door tusschenkoinst van de inspecteurs dei- directe belastingen, invoerrechten en accijn zen, bij wie ook nadere inlichtingen te beko ren zijn omtrent de verdere vereischten en de stukken welke bij de verzoekschriften moeten worden overgelegd. De Radicale Vereeniging zond ons de vol gende mededeeling: Aan het Nederlandsche Volk. De ondergeteekenden, overtuigd, dat voor de verbetering van de maatschappelijke toe- -standen langs wetteüjken weg, het vereeni- gingsleven der werklieden noodig is en zooveel mogeljjk tot ontwikkeling gebracht moet wor den, betreuren ten zeerste de poging der firma Petrus Ragout te Maastricht, om het vereenigingsleven der werklieden te belem meren of onmogelijk te maken door de zeven bestuursleden van de vereenigde glasslijpers van haar fabriek uit te sluiten, met het treu rig gevolg dat reeds elf weken de staking van den arbeid door 93 werklieden voort-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2