Letteren, Kunst en Wetenschap. Laatste Berichten. PEE TE LEOKAAR Gisteren naar Kroeng Gloempang, Holio, Tjot-Loot, Lamsiga tot Pan- tek Karang, waar bivak gehouden werd. Licht gewond een officier, gesneu veld vier en gewond twaalf militai ren beneden den rang van officier. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. duurt. Door aldus te handelen wordt het grondwettelijk recht tot vereeniging en ver gadering van kracht beroofd en den werklie den, die toch reeds in de zwakste positie verkeeren, alle gelegenheid benomen, om zich door organisatie krachtiger te maken. De verhouding tusschen patroons en werk lieden, die menigmaal zooveel te wenschen overlaat, moet hierdoor nog slechter worden dan zij vaak is, en dit behoort bestreden te worden, niet alleen door de werklieden zei ven, maar door allen, die een geleidelijke verbetering der maatschappelijke toestanden noodig oordeelen en daartoe wenschen mede te werken. Daarom wekken ondergeteekenden alle weidenkenden ten dringendste op, van hunne instemming met deze zienswijze te doen blij ken, door toezending van een bijdrage voor de werkloozen, die tengevolge van het optreden ter verbetering van hunnen toestand broode loos zijn geworden. Intusscheri zal getracht worden door bemiddelingsvoorstellen de sta king en de uitsluiting der bestuurders van bedoelde vakvereeniging zoodra mogelijk te doen eindigen. Bijdragen kunnen worden toegezonden aan de ondergeteekenden en aan den heer C. V. Gerritsen, Tesselschadestraat 15, te Amster dam, die de administratie over in te komen gelden zal voeren en daarvan verantwoording zal doen in de dagbladen. Ch. R. Kouveid, Amsterdam, prof. dr. J. van Rees, Hilversum, J. A. Saarberg, Amster dam, J. Hoven, Zwolle, dr. H. de Vries, Amsterdam, J. F. Tenthoff, Hoorn, Th. San ders, Amsterdam, \V. A. van der Gant, Bus- sum, mr. Z. van den Bergh, 's-Gravenhage, dr. Vitus Bruinsma, Lochem, J. J. Grooten- dorst, Gouda, H. Lensing, Amsterdam, J. van Loenen Martinet, Amsterdam. G. C. StellingwerfJentink, Leeuwarden, R. 'an Zinderen Bakker, Kortezwaag, J. P. Vos, 's-Gravenhage, dr. H. J. Betz, 's-Gravenhage, dr. A. Voute Jr., Amsterdam, C. L. Treffers, Brielle, F. Stuit, Helder, C. V. Gerritsen, Amsterdam, K. de Boer Czn., Assendelft, Cornélie Huijgens, Amsterdam, mr. H. Ph. de Kanter, Haarlem, J. de Koo, Hilversum, W. F. OverhofT, Haarlem, W. H. Nedeihoed, Leeuwarden, H. J. Uijldert, Hilversum, H. L. van der Sleen, Hoogeveen, O. de Goede Hzn., Purmerend, A. H. Gerhard, Amsterdam, A. Engelsman, Veendam, J. W. G. Beliegen, Arnhem, R. Schwarz, Amsterdam, mr. M. W» F. Treub, Amsterdam, H. Schook, Amsterdam, B. H. Heldt, 's-Gravenhage, Th. Ketelaar, Amsterdam, H. Heydenrijk, Amsterdam, mr. A. Kerdijk, 's-Gravenhage, P. Nolting, Am sterdam, D. de Clerck, Nunspeet, dr. G. W. Bruinsma, Steenbergen, N. F. Snel, Almelo, dr. Emile Denekamp, Amsterdam, Em. Kalker, Amsterdam, J. van Lingen, Beverwijk, mr. J. N. van Hall, Amsterdam, J. Iluizinga, Heer- Hugowaard, D, E. Kalker Jé., Arnhem, C. II. den Hertog, Amsterdam, jhr. mr. G. W, Mollerus, Apeldoorn, Jacob Batavier. Amster dam dr. O. C. Sepp, Amsterdam, G. Severijn, Amsterdam, mr. J. A. van Gilse, Rotterdam. Een gezelschap van 200 Engelsche bakkers patroons kwam gisterochtend met een extra boot van de »Great-Eastern" aan den Hoek- van-Holland aan en begaf zich vandaar naar Delft, om een bezoek te brengen aan de »Ned. Gist- en Spiritusfabriek". De Engelsche gasten, waaronder ook eenige dames, werden te Delft aan het station ont vangen door de directie, terwijl de muziek de Engelsche en Nedevlandsche volksliederen speelde. Voorafgegaan door het muziekkorps en de vaandels der verschillende instellingen, toog men in optocht naar de fabriek. Na het bezichtigen der instelling had een rijtoer plaats naar Scheveningen, daarna diner in het gebouw der gemeenschap te Delf. Voorafgegaan door een voorrijder, reden de lieeren, sommigen vergezeld van hun dames, in 52 landauers van het Rijswijksche plein, waar zij in twee stoomtrammen waren aan gekomen, door de hoofdstraten der stad naar de badplaats. Gisteravond vertrok een gedeelte van het gezelschap weer naar Engeland en een ander deel naar Amsterdam. Den lln November van dit jaar zal de heer mr. C. Fock, te 's-Gravenhage, den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar benoemd werd tot commissaris des konings in de pro vincie Zuid-Holland, en den ln December dien zijner ambtsaanvaarding. Er is een belangrijke diefstal van paarden tuigen ten nadeele van de gemeentereiniging in Den Haag aan het licht gekomen. Bij verschillende personen, zoowel opkoopers als voerlieden, zijn tuigen in beslag genomen. Door de politie zijn in deze zaak twee ver dachten aangehouden. Een hunner is in dienst der openbare reiniging. Maandagochtend zijn de zeebaden te Scheve ningen geopend. Door het vallen of springen van de lamp ontstond er in eene arbeiderswoning te Ro zenburg brand, die een zoodanigen omvang kreeg, dat in korten tijd een blok vau vier huizen, alle met rieten dak, tot den grond toe afbrandde. De heer P. W. Jansen, te Amsterdam, die een kapitaal van f 40,000 beschikbaar stelde, om daarvoor gronden aan te koopen in de Friesche gemeente Schoterland, Opster- land en Harkerland, heeft nu machtiging gegeven om ook in de Friesche gemeente 't Bildt voor zijne rekening gronden te koopen, die te verbeteren en daarop arbeiderswonin gen te stichten. Er worden reeds middelen aangewend tot uitvoering van dit plan. De gevallen van roodvonk aan boord van H. M. Neptumis nemen af. Het laatste geval heeft zich Donderdag voorgedaan. Op dit oogenblik zijn nog 28 lijders onder behande ling in het militair hospitaal der marine te Helder. Dezer dagen werden 9 personen als hersteld daaruit ontslagen. Lustrumfeesten te Utrecht. De firma C. J. Begeer, te Utrecht, stelde dezer dagen de pers in staat de harnassen en andere maskerade-benoodigdheden in haar fabriek te bezichtigen. Aan den stoet nemen 22 geharnaste rid ders deel. De hoofdpersoon (graaf Van Lynden van Sandenburg, als Maximiliaan, koning van Bohemen) draagt een aluminium-rusting met goud en zwart ornamentwerk, gemaakt naar het in het arsenaal te Weenen berustende origineel van gedamasceerd ijzer. Een prach tige degen en helm met vederdos van roode en witte veeren, en colliers van St. Michiel en het Gulden Vlies voltooien het geheel, dat inderdaad schitterend is. Maximiliaan van Bohemen zal op den Don derdag der feestweek cour houden en dan aanbieden den gedenkpenning, welke aan de voorzijde een zwevenden Mercurius vertoont, met het opschrift Quo me fata vocantaan de andere zijde vindt men het wapen van Bo- heme, waarom het omschrift »Maximilianis D. G. Boh. Rex. anno MDXCVI Rh. Traj." Aartshertog Ferdinand van Oostenrijk is in eene zwart-aluminium-rusting, degen en paardenkop van hetzelfde metaal, het geheel met gouden ornamenten. Dan volgt eene glimmend bronzen rusting met zilveren ornameutvverk op zwart fond panache van gele en zwarte veeren, welk harnas zal worden gedragen door baron Van Vredenburgh. De heeren Roëll en Rappard nemen in schitterend geel-koperea harnassen aan den stoet deel. De helmen zijn gedekt met groote bossen pauwveeren baron Van Voorst tot Voorst draagt een geheel verzilverde rusting, met vergulde ornamenten op zwarten grond en een zeer fraaie keten van St. Hubert. De overige heeren dragen aluminium harnassen. De meeste pluimen zijndoorden heer Begeer geleverdenkele door de firma Tupker. De herauten van Bohemen, Oostenrijk en Plongarije hebben natuurlijk verschillende staven. De eerste draagt een rood-fluweelen staf met zilveren staanden leeuw, goud ge kroond en goud getongd Oostenrijk zwart met gele staf, waarop een bos pauw veeren met helmkroou Hongarije een rood, wit en groene staf met het dubbele wapen, gedekt door de Hongaarsche kroon. De feestcommissie draagt geëmailleerde monogrammen. De maskerade-commissie zwart-geiimailieerde kruisen, omgeven door een lauwerkrans, waarop de wapenschilden van Bohemen, Hongarije en Oostenrijk, en daarboven het universiteitswapen. Te Utrecht kon men op een der laatste avonden een rijtuig met electrische verlichting zien. Het was een landauer, waarvan de zijlantaarns electrisch gloeiiiebt uitwierpen, terwijl ook op de koppen der paarden gloei lampjes brandden en voor aan den disselboom eveneens een electrisch gloeilampje zijn licht uitspreidde. Onder den bok bevonden zich zes accumulatoren, die de lantaarns gedurende 2U uren, een licht van 6 kaarsen kunnen doen verspreiden. De toestand van generaal Bloem te Arnhem was gisteren bevredigend. Onweer. Te Eersel (N.-Br.) is de bliksem geslagen in de boerenwoning van J. de Haas. De woning brandde geheel aftwee koeien, een paard en een kalf werden slechts gered, ter wijl twee koeien, een kalf en een varken in de vlammen omkwamen. De man was op den akker aao het werk toen het onheil voorvielde andere bewoners, die thuis waren, moesten zich haasten orn de vlammen te ont vluchten en elders een veilige schuilplaats te zoeken. Huis en inboedel waren verzekerd. Maandag zijn onder Hontenisse van vijf personen, die onder eene hooimijt voor het onweder schuilden, twee door den bliksem gedood. De drie anderen, die bewusteloos waren, kregen, doordien bet hooi in brand geraakte, hevige brandwonden. Te Rilland werd de zoon van den land bouwer B. Maandag, terwijl hij met de paarden op het land werkte, dermate door den bliksem getroffen, dat zijn leven in gevaar is. Nieuwcr-Amslel. Uit een mededeeling door burgemeester Van Son in den gemeente raad gedaan, bleek dat de toestand van de financiën der gemeente zóo gunstig is, dat men er de belasting zal kunnen afschaffen. Utrecht. De Koningin-Regentes zal hedennamiddag het diaconessenhuis en het Andreasgasthuis bezoeken. Voor den dienst van oorlogsschepen schijnt het van groot belang te zijn dat de stand van het kompas naar verschillende doelen van het vaar tuig op automatische wijze kan worden over gebracht. Althans de Duitsche marine schreef op 18 April 1895 over deze zaak een prijsvraag uit. Zij werd beantwoord door onzen landgenoot den heer G. C. J. Verkerk, directeur van het njksteiegraafkantoor te Leiden en redacteur van het electrotechnisch tijdschrift Elaclra. Dezer dagen ontving de heer Verkerk bericht van de Duitsche marine dat het beginsel, aan zijn op lossing ten grondslag liggende, de meeste kans op practische uitvoering aanbiedt, en dat hem vanwege da Duitsche regeering voor zijn oplos sing een som van 800 mark zal worden uitgekeerd. „jn nieuwe uitvinding betreffende de piano maakt tegenwoordig te Parijs nogal opgang. Het is een toestel waai door, op een voortrol lende strook papier, het gespeelde muziekstuk met alle nuances en fouten wordt weergegeven. Met die uitvinding het omgekeerde van de pianospeeltoestellen, welke o. a. ook op de jong ste tentoonstelling te zien waren kunnen mu ziekonderwijzers het spel hunner leerlingen nauw keurig controleuren. En voor componisten is het een groot gemak. Zij hebben alleen maar aan de piano te gaan zitten componeeran. Voor het opschrijven wordt door het toestel gezorgd. Naar wij vernemen was door het breken van een wiel der locomotief tusschen Rotter dam en Delftshaven hedennamiddag te 6 uur de tram hier niet op tijd aan; de volgende trams onderhielden enkel het reizïgersvervoer tusschen Delftshaven en Schiedam, zoodat de weg tusschen Rotterdam en Delftshaven onklaar schijnt. De N. R. Ct. ontving heden van haren correspondent le Batavia de drie volgende telegrammen Atjeh. »Onze troepen gingen gisteren tot Lam- pasei. Zij ondervonden weinig weerstand en leden geen verliezen." Van regeeringswege wordt medegedeeld, dat de tocht gisteren tot Kroeng Gloenipang werd uitgestrekt. Gewond werden de kapi tein der infanterie M. W. Thijsen en 12 min deren gedood 4 minderen. Heden is de tocht tot de XXVI Moekirns uitgestrekt. Lombok. De assistent-resident deelt mede, dat het in Praja rustig is. De Telegraaf ontving lieden het volgende telegram uit Indië Kroeng Gloempang en Montassik zijn verbrand. Het K. v. d. D ontving het volgende telegram uit Indië Excursie XXVI Moekirns afgeioopen. Ge sneuveld sergeant Zeig, ridder M. W. O. 3e kl., en 2 minderen, gewond kapt. inf. M. \V. Thijssen, niet ernstig, en '16 minderen. 's-« IS-A VEIIA Si K, '17 Juni. Tweede Kamer. liet kieswetdebat is afgeioopen. De minister heeft teruggenomen de over gangsbepaling van art. 151, dat liet kiesrecht toekende aan woningkiezers ook als zij niet belasting hadden betaald. De eindstemming is bepaald op Vrijdagmiddag halftwee. Met 41 tegen 40 stemmen is aangenomen het ont werp tot uitbreiding van het personeel der rechtbanken 2e klasse (Roermond en Breda), ook is aangenomen de wijziging van de jacht wet tot vetders bescherming van kieviten en nachtegalen. Bij het departement van koloniën werd ont vangen het volgende van heden gedagtee- kende telegram van den gouverneur-generaal van Xederl. Indië Bij de lieden te 's-Gravenhage gehouden examens is geslaagd voor de aanteekening in vrije en orde-oefeningen de heer J. Hartog te Schiedam. Lijst van briefen, geadresseerd aan onbeken den, over de 2e helft der maand Mei, welke op schriftelijk verzoek aan het postkantoor alhier kunnen worden gereclameei d. A. van Alkemade, 's-Gravenhage. Verweerdt, Utrecht. Briefkaart. J. L. Smit, Delft. Buitenland. (Brie f.) H. T. Tilleccar., Brindisi. In het pestveikeer tusschen Nederland en Zwitserland is eenige wijziging gekomen. Van 15 dezer af mogen poststukken in het vei keer van beide landen een lengte van 1 meter hebben, wanneer de breedte en hoogte niet meer dan 20 cM bedragen. Uit Leeuwarden zal aan de Koningin-Regen tes worden aangeboden een door ruim '200 land bouwers, veehouders en veehandelaais ondertee kend adres, waarin wordt verzocht zoodanige maatregelen te willen nemen, dat de Duitsche grenzen weder voor den invoer van vee uit Ne derland worden opengesteld. Men wil trachten bij de Koningin-Regentes eene audiëntie te verkrijgen, om H. 31. persoon lijk het adres te overhandigen. Het mond- en klauwzeer breidt zich in Oost- Friesland (Pruisen) snol uit, vooral in de Kreus Emden. Dezer dagen zijn voor 't eerst ook enkele gevallen geconstateerd in de Kreits Aurich.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3