A0, 1896 Vri dag 19 Juni. N°. 9069. KENNISGEVING. Vijftig-st© J aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U IT G KVER; TODÉ. BinlCTilajidscite Derieliten. Hiniienlaiidsche lier lekten- Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.D0. - 0.10. B H li B X l' - BOÏKRB1 It A AT ff®. AnvERTENTiEPRlJSvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplast:-t wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam doen te weten dat op Zondag den 28sten Juni c.!;., na het eindigen der voormiddag-godsdienst oefeningen, aan de huizen der ingezetenen de gewon jaarlijksche collecte zal gehouden worden ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging cn ondersteuning van den gewaprnden dienst inde Nederlanden met uitnoodiging om, naar vermo gen, daartoe bij te dragen, en alzoo mede te erken aan de verzorging van verminkte krijgs lieden en de tegemoetkoming in de behoeften der betrekkingen van hen, die in den strijd voor het vaderland gesneuveld zijn. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 18den Juni 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris VERNÈDE, u 1 I H L A D. De .Tapansche gezant, maarschalk Yamagata, die te Berlijn is aangekomen, werd gister morgen door den keizer in plechtige audiëntie ontvangen. De Rijksdag behandelde Dinsdag de supple- toire oorlogsbegrooting. Het door de com missie geschrapte krediet van 300.000 mark als eerste termijn voor den bouw eener kazerne te Wiesbaden werd toegestaan, even als de andere door de regeering gevraagde kredieten. Het ontwerp in zake de hervorming der halve 4e bataljons werd zonder discussie bij .derde lezing goedgekeurd. Iu den Rijksdag was gisteren aan de orde de interpellatie-Hompesch over de jezuïetenwet. Graaf Hompesch vroeg of de Bondsraad reeds een beslissing genomen had naar aanleiding -van het op 20 Februari 1895 door den Rijks dag genomen besluit betreffende de opheffing der jezuïetenwet, en zoo niet, waarom de Bondsraad draalt met het nemen van een beslissing. Ook vroeg hij of de rijkskanselier voornemens is, nog in deze zitting een be slissing uit te lokken. Ilohenlohe antwoordde dat de Bondsraad gemeend heeft, nu niet opnieuw te moeten beraadslagen over de vraag der opheffing van deze wet, nadat op 4 Juni 1894 na een nauwgezet onderzoek de overtuiging moest uitgesproken worden dat de Bondsraad de opheffing dezer wet niet kon goedkeuren. De vertraging in het nemen eener beslissing was ook daardoor ontstaan, dat bij de regeeringen een punt van onderzoek uitmaakt of zij de een of andere vereeniging, die tot heden onderworpen is aan de bepalingen van die ■wet, nog daarvan zou kunnen vrijstellen. Dit onderzoek is nog niet afgeloopen. De rijks kanselier gaf den raad te wachten tot deze overwegingen tot een resultaat hebben ge leid hij zal er op aandringen dat er spoed mede gemaakt wordt. De Chmeesche gezant Li-Hung-Chang heeft aan een interviewer verzekerd dat tusschen Rusland en China geen geheim verdrag be staat. Daarentegen bevestigde hij dat China de invoerrechten wil verhoogd SEL8IE. De drankwet is ook door den Senaat aan genomen met 47 tegen 15 stemmen. ZWEDEN en N 0 O R W E G E N. Naar het voorbeeld van Noorwegen zijn thans ook door liet Zweedsche Storthing, en wel met algemeene stemmen, twee beur zen van 1000 kronen elk gesticht, als reis- stipendium voor jonge journalisten. Eveneens met algemeene stemmen is aan de regeering met aanbeveling opgezonden eene voordracht, om aan journalisten, die voor hun beroep reizen, vrij gebruik toe te staan van de spoorwegen van den staat. RUSLAND. De keizer zal met zijn gemalin den 2Gn Juni zijn plechtige intocht houden in St.- Petersburg. ZWITSERLAND. De Nationale Raad heeft het wetsontwerp tot oprichting van een bondsbank aangenomen met 83 tegen 49 stemmen. Het wetsontwerp moet nu nog weer naar den Stendenraad. OOSTENRIJ K-H O N G A R IJ E. In de vergadering der Oostenrijkschen delegatie werd door Kramarz heftig uitge varen tegen het Drievoudig Verbond. Graaf Wurmbrand trachtte zijn betoog te weerleg gen, daarbij ondersteund door de Duitsch- vrijzinnigen en de Polen. Na een langdurig debat werd de begroo ting van buitenlandsche zaken aangenomen. ITALIË. De afgevaardigde Lucifero heeft in de Kamer gevraagd of de Italiaansche gezant te Londen, raar aanleiding van de verklaringen van den Engelschen ondersecretaris van buitenlandsche zaken Curzon in het parle ment, nu toch geen ontslag moest nemen. De minister-president Di Rudini zeide dat hij op deze en dergelijke vragen niet kon antwoorden. De minister van oorlog Ricotti heeft op een desbetreffende vraag in de Kamer geant woord dat de gezondheidstoestand der Afri- kaansche troepen thans voortreffelijk is, maar dat er in April en Mei wel gevallen van typhus zijn voorgekomen. Onlangs meldden wij, dat de premier Di Rudini een toenadering tot Frankryk wil. »Ware het ook ten koste van de vriendschap met Engeland" voegt de Times thans bij dit bericht. Misschien zit hierachter een intrige van den Crispiaanschen correspondent van dit blad. SPANJE. De minister van financiën zal Zaterdag in de Kamer de begrooting van 1896—97 indie nen, waarbij dan tevens de zoutaccijns, de directe belastingen, de rechten van successie en overschrijving en een nieuw petroleum- mouopolie en zegelbelasting zullen worden voorgesteld. Het contract met de Tabakmaat schappij zal vermoedelijk verlengd worden eve ia's dat van de mijnen van Almade. Verder zal men de vlottende Spaansche schuld con- soli leeren en nieuwe bronnen trachten te vin !en voor den oorlog op Cuba en de bui tengewone begrooting. Men verwacht dat al deze wetsontwerpen voor het eind van Juli aangenomen zullen zijn. De Carlisten weigeren den eed der afge vaardigden af te leggen. De Spanjaarden beweren nu een zeer be langrijke overwinning op Maximo Gomez be ha;.Id te hebben te Camaguey. Er zouden 500 insurgenten en slechts 50 Spanjaarden buiten gevecht zijn gesteld. De opstandelingen op Cuba hebben bij Ma- taiizas een trein door dynamiet laten deraïl- leeren. Men vreest weer een werkstaking o:,de tabaksfabriek-arbeiders. T U R K IJ E. Bij iradé van de Porte is voor Zeitoen een christelijk kaimakam aangesteld. De Turksche troepen die naar Kreta ge zonden zijn om den opstand te dempen, hebben uit Armenië de bewijzen hunner gruweldaden medegebracht. Als curiositeit verkoopen zij menschenooren, met ringen er aan, dus van vrouwen. Een de vreemde con suls te Kanea heeft in het Turksch kamp een doos vol van die vreeselijke tropeeën gezien. A .11 ERIK A. Uit St. Louis (Minnesota) wordt van giste ren gemeld De commissie voor de redactie van het programma, dat aan het bestuur der conven tie zal worden voorgelegd, heeft een uitvoerig ontwerp opgesteld, van den volgenden inhoud Het spreekt opnieuw de getrouwheid der republikeinen aan de politiek van protectie uit; het bestrijdt het bestaande tarief en vraagt een tarief, dat den Amerikaanschen arbeid zal beschermen tegen daling tot het peil, waarop het loon der werklieden in andere landen staat. Het bevat een verklaring ten gunste van een eerlijke muntcirculatie, en bestrijdt de vrije aanmunting van zilver, tenzij een internationale overeenkomst voor het binaetallisme getroffen worde. Het wenscht den aanleg van het Nicaragua-kanaal door de Vereenigde Staten, handhaaft de Monroe- lec. vraagt bescherming der zendingsposten in Armenië en verlangt, sympathie voor de Cubanen uitsprekende, toekenning aan deze van de rechten eener oorlogvoerende partij. De commissie voor de te nemen besluiten heeft met 40 tegen 11 stemmen het pro gramma angenornen, opgesteld door de com missie van redactie en inhoudende de keuze van den gouden standaard. Het program werd vervolgens in de vergadering van heden avond aan de conventie onderworpen. Wat het vraagstuk van de protectie aangaat, be veelt het program specifieke rechten aan ter bescherming van de Ameiïkaansche scheep vaart, van wol en van suiker. AFRIKA. Montagu White, de consul-generaal der Zuidafrikaansehe republiek te Londen, heeft in opdracht van president Kroger een dank betuiging gericht tot J. B. Robinson, den lioogen commissaris voor Zuid-Afrika, tijdelijk te Londen, wegens de onpartijdige wijze waarop de zaken door hem behandeld werden ook in het voordeel van de rechtvaardige zaak der Z.-A. republiek. De Turksche consul te Pretoria, die na den inval van dr, Jameson vluchtte naar Kaapstad, maar door de regeering der Kaap kolonie werd uitgeleveid aan de Zuidafrikaan sehe republiek, heeft, volgens de Times, een eisch tot schadeloosstelling tegen de regeering der Kaapkolonie ingesteld wegens onwettige inhechtenisneming. Hij moet niet minder dan 50.000 p. st. verlangen. r~V ssssssss X 1 r - t-.1 ;=is!. TWEEDE KAMER DER STATEN-G ENERAAL, Zitting van 17 Juni, Kieswet. De beraadslaging werd hervat over de overgangsbepaling en de wijziging, voorgesteld door de lieeren De Boer en Ger ritsen, om wegens den aanslag van de gel dende personeele belasting geen kiesrecht toe te kennen, alle ambtshalve kiesgerechtigden toe te laten en de aangifte te vergemakkelijken. De heer Zijp kwam op tegen de bewering van den heer Gerritsen, dat de uitbreiding van het kiezersaantal in een gedeelte van Noord-Holland niets zal beteekenen. Hij beriep zich op cijfers om in het licht te stellen dat die uitbreiding zeer aanzienlijk zal zijn en er weinig wanbetaling van belasting vooikomt. De heer De Beaufort (Amst.) achtte de over gangsbepaling der regeering uit een giond wet tig oogpunt onaannemelijk, in zoover daardoor wanbetalers kiezer kunnen worden. Daarom drorig li aan op intrekking van het artikel, ook ter vermijding dat vele voorstanders van de wet tegen de geheele wet zouden stemmen. De heer Vermeulen adviseert iu denzelf den geest, hoewel voor hem het ontwerp niet meer aantrekkelijk is sedert de ver werping van den opkomstplicht. De heer De Boer, medevoorsteller der wijziging, betoogde dat 't wenschelijk is om het voorloopige kiezerskorps zoo nabij moge lijk te doen zijn aan het nieuwe. Namens de meerderheid der commissie bestreed de heer Hintzen èn amendement èn regeeringsartikel, den minister ernstig in overweging gevende dit terug te nemen De minister van binnenlaudsche zaken lichtte het bestreden artikel nader toe. Hij wil de uitbreiding van het kiesrecht niet lan ger dan nooöig vertragen; zoovele wanbeta lers zullen er niet komen, maar het amende ment geeft nog minder kiezers in het over gangsjaar. De minister hechtte evenwel niet zooveel aan het behouden der wanbetalers,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1