A0. 1896. Zaterdag 20 Juni. N°. 9070. 'a Vijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, ui aezonderd Dinsdag, UITGEVER": T ODÉ. Suitenlandsclie Berichten. m rT^ 3, Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BDBEAIJ: BOTEKSTEAAT fO. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene CourantJ 1,10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. 1) U I T S C II L A N I). Na de verklaring van den rijkskanselier in de Rijksdagszitting van Woensdag ten aanzien der interpellatie van het centrumlid graaf Hompesch in zake de opheffing der Jezuïeienwet, werd tot de bespreking dier interpellatie overgegaan. Dr. Lieber verdedigde de opheffing der be doelde wet en noemde het eene geringschat ting van den Rijksdag dat de Bondsraad 200 langmetzijnebeslissingdraalt. Een schande noemde hij het dat Jezuïeten, die in den oorlog van 1870 op het slagveld rnet het IJzeren Kruis begiftigd werden, in ballingschap zuchten, evenals de zusters van het H. Hart van Jezus, die op het slagveld zooveel voor stervenden en gewonden hebben gedaan. Graaf Yan Limburg Stirum verklaarde zich namens een deel der conservatieve partij voor opheffing van 2 der wet, waarbij aan leden van geestelijke orden het verblijf in het i-ijk, of wanneer zij Duitschers zijn, dat in andere dan de hun aangewezen streek kan ■worden verboden. Schall daarentegen verklaarde zich namens een ander deel der conservatieve partij tegen de opheffing der wet. Bebel, sociaal-democraat, verklaarde zich in beginsel tegen elke uitzonderingswet en voor de slooping van elk overblijfsel van den •Kulturkampf, ook al is bet hem bekend dat de Jezuïeten de gezworen vijanden zijner party zijn. Dat het centrum eene zoo groote macht is geworden, weet hij voornamelijk aan de staatkunde van vorst Bismarck. Dr. Yon Bennigsen verklaarde namens de nationaal-liberale partij wel te kunnen mede gaan met een voorstel tot opheffing van 2 en geloofde dat ook de verbonden regeeringen zich daartegen niet zouden verzetten. Lieberinann von Sonnenberg, antisemiet, verdedigde vorst BNmarck tegen de hatelijke aanvallen van Bebel en laakte het dat de president dergelijke uitingen had toegelaten. Spr. werd voor die woorden tot de orde geroepen. Dr. Lieber bedankte de heeren Von Ben nigsen, graaf Van Limburg Stirum en Rickert voor hunne tegemoetkomende houding en hoopte dat op die wijze geleidelijk het be oogde doel zal worden bereikt. De interpel latie was hiermede afgeloopen. Aangenomen werd o. a. het voorstel, bepa lende dat binnenlandsche vereenigingen van eiken aard met elkaar in verbinding mogen treden. Op den Kyffhiiuserberg, omsluierd door de Barbarossasage, werd gisteren het gedenktee- ken onthuld voor keizer Wilhelm I, welks kosten, meer dan een millioea mark, door de vereenigingen van oud-strijders bijeenge bracht zijn. Het was heerlijk weder. Behalve de keizer waren verscheidene vorstelijke per soonlijkheden aanwezig en vertegenwoordi gers van alle Duitsche staten, de koning van Wurtemberg, de groothertogen van Baden en Weimar, voorts vertegenwoordigers van 16,000 Kriegervereine. Tegen den middag kwam de keizer op de vlakte van het ge- denkteeken aan, met geestdrift begroet door het volk en de oud-strijders, die in gelederen opgesteld waren. De keizer en de bondsvor- sten begaven zich naar het voorportaal van het monument. Daar dankte de voorzitter van het comité, generaal Spitz, de vorsten en vertegenwoordigers voor hun aanwezig heid; hij legde uit naam van alle oud-strij ders de gelofte van trouw af. Professor Westphal, reserve-kapitein, hield de feestrede. Hij bracht in herinnering dat in 700 jaar geen keizer den Kyffhituser be treden heeft, en sprak over den grooten tijd der stichting van het rijk, toen alle Duitsche stammen door Wilhelm den Groote veree- nigd werden. De Kriegervereine, zeide hij, vormen een muur waar de pogingen van de mannen zonder vaderland, die' het volk ver leiden wilien, op afstuiten. De keizer antwoordde dat hij met vreugde en aandoening in het hart in gezelschap der bondsvorsten naar het inwijdingsfeest gegaan was, waarmede de feesten ter herinnering aan liet groote tijdperk de overwinningen op waardige wijze afgesloten worden. De keizer dankte alien die het gedenkteeken hebben opgericht of de oprichting bevorderd, legde er nadruk op dat hij wel wist hoe voor de oud strijders de herinnering aan den grooten kei zer heilig is, en hoopte dat het gedenkteeken ook in de toekomst het symbool mocht zijn van die nagedachtenis, en tevens een blijvende vermaning om éen te zijn in trouw en toe wijding aan keizer en rijk, vorst en vader land, ter eere en tot meerdere welvaart van Duitschland. Boven alle aardsche goederen blijve, sprak de keizer, de geest die dit mo nument geschapen heeft, bewaard, dan kan het vaderland aan alle stormen der toekomst weerstand bieden. De keizer dankte voor de gelofte van trouw, afgelegd door de oud strijders wier zinspreuk isYoor God, Keizer en Rijk, en sprak den wensch uit dat het vaderland altijd beschikken mocht over man nen zooals de medestanders van den grooten keizer hij diens levenswerk tot wederoprich ting des rijks. F B IS K li IJ K. De premier Méline heeft Woensdag een deputatie van senatoren en afgevaardigden uit de suikerproduceerende streken van Frankrijk ontvangen, die de aandacht der regeering kwamen vestigen op de positie der suikerproducenten, in verband met het besluit dat de Duitsche Rijksdag ten opzichte der uilvoerpremiën heeft genomen. Méline erkende dat er voor de regeering aanleiding bestond om verdedigingsmaatrege len te nemen, in het belang van een der grootste landbouwindustrieën. Daartoe wil hij een extra parlementaire commissie benoemen, samengesteld uit vertegenwoordigers der ministerïën van landbouw, handel en finan ciën, welke commissie belast zal zijn om de meeningen van belanghebbenden te liooren en een voorstel te doen. In den gisteren, onder voorzitterschap van president Faure, gehouden ministerraad, heeft de minister van landbouw medegedeeld dat de regeering nog voor liet uiteengaan der Kamer bij deze een afzondei lijk ontwerp zal indienen tot bescherming van de belangen der suiker-industrie, welke bedreigd worden door de in verschillende landen aangenomen wetgeving. De ministerraad heeft, tengevolge van het ingesteld onderzoek, besloten, de zaak van den aartsbisschop van Karnerijk, betrokken 'ij het gebeurde bij de processie op H. Sacra mentsdag te Abuisau, te verwijzen naar den Raad van State en de bezoldiging te schorsen van de priesters, die aan die verboden pro cessie hebben deelgenomen en daardoor heb ben gehandeld in strijd met de besluiten van den gemeenteraad. Het ministerie van koloniën rust een expeditie uit naar den Boven-Oebanghi, onder bevel van kapitein Marchand. Het gaat de Verrerif aux verriers, de glas blazerij, die na de werkstaking teCarmaux door de socialisten is opgericht, niet voor den wind. Zij staat reeds stil wegens gebrek aan geld. Een deputatie uit de werklieden van de fabriek is naar Parijs vertrokken om de sociaal-democratische afgevaardigden om hulp te vragen. De socialistische leiders hebben besloten voordrachten te houden ten bate der glasblazerij. Uit Tunis wordt gemeld dat de markies Morés is vermoord te El Ouatia, op 150 kilo meter afstands van de grens van Tunis. Ook zijne bedienden zijn, op vier na, vermoord door de Touaregs die hen ais geleide waren medegegeven. B E L (J I E. De Kamer heeft de aanvullingsbegrooting goedgekeurd met 52 tegen 1 stem, bij 45 onthoudingen. Bij de behandeling der begrooting van openbare werken heeft de Senaat art. 50, waarbij in beginsel wordt voorgeschreven liet vaststellen van een loonminimum in de be stekken van werken voor rekening van den staat, verworpen, en vervolgens dit budget aangenomen, Het zal nu naar de Kamer terug gezonden moeten worden. Het Journal de Bruxelies heeft nu uit Londen een telegram ontvangen, volgens het welk de Britsche regeering te Boma in beroep gekomen is van het vonnis waarbij Lothaire werd vrijgesproken van den moord op den zendeling Stokes. ENGELAND. Aan den minister van koloniën is door liet ministerie \an buileniandsche zaken bericht gegeven, dat volgens officieeie rapporten in Bntsch Guyana een vijandige inval is gedaan door Yenezuelanen. De minister van koloniën lieeft op een verzoek om inlichtingen uit Guyana officieel ten antwoord gekregen, dat vooralsnog geen bijzonderheden konden ge meld woiden. la liet Lagerhuis heeft de minister aan koloniën Chambeilain gisteien medegedeeld dat soldaten van Yenezuela de grens van Britsch Guyana overgetrokken en handge meen geworden zijn met Engelsche ambtena ren, die bezig waren den weg op te meten. De benoeming van prinses Beati ice, weduwe van prins Hendrik van Batteuberg, tot gou verneur en kapitein van het eiland Wight en gouverneur van Carisbrook Castle aldaar is thans officieel afgekondigd. Officieel wordt gemeld dat het Jameson- proces niet zal aanvangeu vóór 20 Juli. De zaak zal door liet Hooggerechtshof behandeld worden. Dat de president der Zuidafrikaansehe repu bliek iu zijne toespraak tot de burgemeesters, den bijbel ter liaud nemende, die onder zijn bei eik lag, zeide dat hij uit dit boek der boeken de raadgevingen putte, die hem leidden hu liet begenadigen van de landverraders, heeft aan enkele Engelsche bladen een spot tend woord in de pen gegeven over het stoe- val" dat de bijbet daar juist op tafel lag. Wie met de inrichting van het gezin der Transvaalsche Boeren eenigszins, zelfs van liooren zeggen, bekend is, weet dat er van toeval geen sprake kan wezen. Tiouwens er zijn ook Engelsche bladen, die deze gelegenheid aangrijpen om hunne landgenooten een hartig lesje te geven. »Dat iemand voor wat hij doet en laat, zegt de Daily Chronicleeen anderen gids zou kiezen dan den stand der eflectenbeurs en de manieren waarop die te influenceeren zou zijn, dat moet wel een onvergeeflijke ketterij toeschijnen aan staatslieden van Rhodes' slag. Toch veibeelden wij ons, dat er in Engeland nogeenige sympathie zal zijn voor dezen ouden Hollandschen boer, met zijn ouderwetscli zicli vastklemmen aan zulke bygeloovige begrippen als God, plicht en vaderland. In de wereld der eosmopolitische geldmannen moeten zulke machtwoorden evenzeer uit de mode zijn als de hoepelrokken, en toch, 't is vreemd, maar er schijnt hee! wat menschelijke kracht achter te zitten. Zeker is het dat op echt oudtesta mentische wijze de aanleggeis van de als champagne opbruisende beweging geslagen werden met de scherpte des zwaards." RUSLAND. De keizer en de keizerin zullen de vol-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1