Biniieiilandsclie Berichten. gende week naar Kiew gaan ter bijwoning van de inwijding der Wladimir-kathedraal. In een groot aantal der eerste fabrieken te Petersburg is eene werkstaking uitgebroken. De werklieden verlangen loonsverhooging, maar houden zich tot dusver rustig. Om mogelijke ongeregeldheden te voorkomen, worden in de arbeiderswijken detachementen troepen, gendarmes, politie-agenten en brand weermannen gereedgehouden. Van particuliere zijde wordt te dezer zake nader gemeld: Eenige dagen voor de kroning hadden in enkele fabrieken te St.-Petersburg werksta kingen plaats, aan welke evenwel geen groote beteekenis werd gehecht. Allengs namen deze in omvang toe en nu maakt de werkstaking meer en meer den indruk van met de uiterste zorgvuldigheid voorbereid en uitnemend geor ganiseerd te zijn. De politie richtte nu scher per het oog op wat er voorviel. Een aantal onder de arbeiders verdeelde oproepingen tot staking van het werk, tot het eischen van hoogere loonen en tot algemeene ver betering van den toestand der arbeidersklas sen werden gevonden en in beslag genomen. Zij zijn alle in bet Russisch gesteld en onder teekend door de vereeniging tot bescherming van de belangen der arbeidsbevolking van Rusland. Hoewel alle maatregelen genomen zijn om de beweging te fnuiken, volgden in de afgeloopen week de werklieden van nog andere fabrieken cn staken sinds 13 dezer de werklieden van de meeste grootste en groote fabrieken te St.-Petersburg. De arbeiders en de fabrieksbevolking zijn volmaakt rustig. Zij verlangen slechts verhooging van het dag loon en algemeene verbetering van hun toe stand, vooral in sanitair opzicht. Om een uit barsting van ongeregeldheden te voorkomen, besloot de overheid in de voornamelijk door arbeiders bewoonde stadsgedeelten, waarin zich ook de fabrieken bevinden, troepen- afüeelingen op te stellen, gendarmerie en politie te versterken, de brandweer gereed te houden en kozakken-patrouilles door de straten te laten rijden. Voorloopig is er geen grond om ernstig beducht te zijn. In de stads wijken weike niet door fabrieksarbeiders bewoond worden, is van de geheele beweging volstrekt niets te bespeuren. ITALIË. Volgens een officieuse nota is het volkomen onwaar, dat de verhouding tusschen het gou vernement en Baldissera niet gunstig is. De generaal krijgt verlof om gezondheids redenen en zal dan tevens met de regeering confereeren over de koloniale kwestie. De oud-premier Crispi heeft bij de reken kamer een verzoek ingediend tot uitbetaling van 2$,000 lire, op grond van de pensioen wet. Men leidt uit deze daad af, dat Crispi zich uit het politieke leven wil terugtrekken. Het Engelsche eskader der Middellandsche zee, dat een bezoek gebracht heeft aan Civita Vecchia, is te Napels aangekomen. De expeditie die naar Choa gaat om met den negus van Abeesynië te onderbandelen over de invrijheidstelling der Italiaansche ge vangenen, is Woensdag te Massowah aange komen en zou gisteren doorreizen naar Asmara. T U R K IJ E. Uit Athene komt het bericht dat de op roerlingen op Kreta een belangrijke over winning hebben behaald op de Turksche troepen bij Comontri. De Turken moeten 300 dooden hebben verloren. 15 Kreta liggen nu drie Fransche oorlogs schepen, drie Engeische, een Russisch, een Oostenrijksch en een Itaiiaansch. S E R V I E. Volgens de _Z'VcmlifZcitg die in dit opzicht volkomen geloof verdient, heeft de regeering aan de Porte eene nota gezonden, waarin rij zich beklaagt over de toenemende onveiligheid der christen-bevolking in Mace donië, meer bijzonder in het vilayet IJskub, en haar leedwezen betuigt dat de Porte hoe genaamd geen rekening houdt met de pro testen van het kabinet te Belgrado tegen de arrestatiën op groote schaal, welke onlangs in dit vilayet hebben plaats gehad. Eveneens wordt geklaagd over de voortdurende aansla gen op het leven van den metropolitaan van Prizzend door fanatieke muzelmannen en over de herhaalde invallen der Arnautcn op Servisch gebied, waartegen de Turksche regeering geen maatregelen neemt. In geval haar geen recht wordt verschaft, dreigt de Servische regeering aan hare troepen bevel te zullen geven om de grenzen over te trekken. Kennelijk wordt zij iu deze opgestookt door eene mogendheid, die er belang bij heeft onlusten in het Oosten te verwekken, met name Engeland, dat op die wijze Rusiands bewegingen in Azië wil belemmeren. A iff E It I K A. President Cleveland heeft in een verklaring aan de New-York Herald bet standpunt dat hij ten opzichte der tariefkwestie inneemt, nogmaals uiteengezet. Hij verklaart opnieuw uitdrukkelijk, niet te kunnen gelooven dat de democratische partij een eiscli voor de vrije, onbeperkte en onafhankelijke aanmunting van zilver in haar program zal opnemen deed zij dit, dan zou zij onvaderlandlievend en dwaas handelen. Als de democraten het free silvervoorstel aannamen, zouden zij hun tegenstanders een voordeel geven dat deze niet verdienen. Uit St. Louis (Minnesota) wordt van giste ren gemeld De republikeinsche conventie heeft het programma vastgesteld met S12K stem vóór en 'l'lOVs tegen. Daarna is McKinley verkozen tot candi- dat van de republikeinsche partij voor het presidentschap. Reeds bij de eerste stemming, die ook de eenige bleef, was McKinley gekozen. Het sternmental was: McKinley 661K Reed 84Vs t Quay O!1/.Morton 58; Allison 35Vs; Cameron '1 totaal 922. De uitslag werd met een onbeschrijfelijk blijde opgewondenh^ begroet. De vergadering vereenigde zich met het voorstel om de verkiezing te verklaren met algemeene stemmen te zijn geschied. AFRIKA. Majoor Baden-Powell heeft, naar uit Bulo- wajo gemeld wordt, Maandag een verken ningstocht ondernomen naar den Oedzjoeberg in de Matoppo's. Zijn bevinding was dat min stens duizend Matabelen-krijgslieden zich daar versterkt hebben; zij hebben hun huisgezin nen en hun vee bij zich, zoodat zij waarschijn lijk een wanhopigen tegenstand zullen bieden. Volgens berichten uit Buluwajo is een patrouille bij Matoka, op 120 mijlen van Salisbury, door de Matabelen aangevallen 2 man werden gekwetst. Er zijn versterkin gen heengezonden. In het parlement der Kaapkolonie is de zaak van Clias. Leonard behandeld. De regee ring overlegde de daarop betrekking hebbende stukken. Innes zeide dat toen Leonard reeds op de vlucht was, de regeering der kolonie niet tot de Spaansche en Portugeesche auto riteiten het verzoek behoefde te richten, hem aan te houdende Transvaalsche regeering zelf had dat behaoren te doen. Sivewright maakte toen de opmerking dat men altijd den mond vol bad van de Zuidafrikaansche broeders, maar dat de meeste sprekers in den loop van dit debat de Transvaal bejegend hadden als een vijandelijken vreemden staat. Te Kaapstad is gisteren bericht ontvangen van een nieuwen opstand onder de inboor lingen vanj Rhodesia, tusschen Umtali en fort Salisbury. Het hoofd Maltoni hield op 9 dezer een bijeenkomst met verschillende andere opperhoofden en pleitte voor hervatting van den opstand. Vier hoofden weigerden, de overigen stemden toe. Er zouden weer verscheidene blanken ver moord zijn. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 18 Juni. Ingekomen is een wetsontwerp, houdende algemeene regels omtrent het waterstaats bestuur. De Kamer schonk goedkeuring aan de in ternationale schikking omtrent het goederen vervoer op spoorwegen, en aan het ontwerp om voor rijksrekening de rivier de Vecht in Overijsol te verbeteren, nadat de minister van waterstaat verklaard bad zich den wenk van verschillende leden om den aanleg van het ver be te ri n gs werk te bespoedigen, ten nutte te zullen maken, daar ook hij het belang eener spoedige totstandkoming erkent. De heer Cramer hield daarna zijne inter pellatie over het gereedkomen van de werken aan de nieuwe schutsluis te IJ muiden en betoogde dat de vertraging in den bouw van dit werk oorzaak is dat het Noordzeekanaal nog ij iet voor groote zeeschepen open is. Naar hij vernomen had zijn sluis en schutkolk wel gereed, maar kunnen de schepen die werken niet naderen, omdat de toegangskanalen nog niet gereed zijn. Hij vroeg wanneer die toe gangen geopend worden, te meer daar on voorziene tegenspoed bij het werk zich dit jaar niet heeft voorgedaan. En toch vreest men dat de sluis in 1896 nog niet kan geo pend worden, tot groot nadeel voor handel en scheepvaart. Daarom wees spreker op het nut van een spoedige opening der sluizen, die leiden tot de haven van Amsterdam, waarvan de tegen woordige minister van waterstaat zich des tijds als Kamerlid heeft verklaard. Zijn vraag luidde: Bestaat nog het gegrond vooruitzicht, dat de nieuwe sluis te IJmuiden nog in het laatst van dit jaar in gebruik gesteld zal kun nen worden De minister van waterstaat, antwoordende, wees op de vertraging aan elk omvangrijk werk eigen, maar zal iedere poging tot bespoe diging ondersteunen, onder opmerking even wel, dat een omzichtige wijze van werken bij de toepassing van liet stelsel der sluis deurenopening noodig is. De eenige reden van oponthoud is, dat de toeleidingskanaien nog niet op de fereischte diepte zijn. Iutus- scheu is van regeeringswege op het werk ingegrepen, tengevolge waarvan grootere hoe veelheden grond kunnen verwerkt worden. Indien zich geen onvoorziene omstandigheden voordoen, zullen nog aan het einde van dit jaar schepen door de sluis geschut kunnen worden, doch geheel voltooid kan het werk niet zijn. De minister zal echter alles doen om de voltooiing te bespoedigen. De heer Cremer dankte den minister voor de ernstige wijze waarop hij zijn taak opvat, en sprak de overtuiging uit dat de belang hebbenden tevreden zullen zijn met de opening in het najaar, al moge niet alles zijn afge werkt. Hiermede liep de interpellatie af. Morgen zijn nog eenige andere ontwerpen aan de orde. Met 53 tegen 16 stemmen werd besloten de suikerwet niet te behandelen. Aangenomen werd het ontwerp tot nadere wijziging der militaire pensioenwet voor de zeemacht, na een kort debat tusschen den heer Guyot en den minister van marine. Verder werd behandeld de spoorwegaanleg BataviaAnjer met zijtakken naar Tangerang en Weltevreden. De heer Bahlmann bestreed den aanleg met het oog op den financieelen toestand van Indië, de improductiviteit dezer lijn en het slechte tracé. De minister van koloniën betoogde dat de lijn niet aangelegd wordt om het financieel voordeel, maar om Bantam, dat tot dusver een stiefkind was, tot ontwikkeling te brengen. Het ontwerp werd hierop aangenomen. Daarna werd behandeld de grensregeling Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeter- woude. De heer Donner bestreed het ontwerp, welks indiening hij als strijdig met de ge meentewet beschouwde, en dat hem onnoodig voor Leiden en nadeelig voor Oegstgeest voorkwam. Daarentegen werd het verdedigd door den heer Bool. Morgen voortzetting. De commissie van rapporteurs heeft het wetsontwerp houdende bepalingen om trent den accijns op de suiker rijp verklaard voor de openbare beraadslaging. Zij heeft echter den wensch uitgesproken van den minister van financiën alsnog te mogen ont vangen nadere inlichtingen omtrent het be drag der jaarlijksche comsumtie van suiker en de toeneming daarvan in de laatste jaren. De commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp tot wijziging der schoolwet (betrekkelijk de vrije en orde-oefeningen enz.) heeft dat ontwerp rijp verklaard vooropen- bare beraadslaging. SCHIEDAM, 19 Juni 1896. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 23 Juni 1896, des nam. ten 12Va ure. Honig te behandelen onderwerp Missive van burgemeesters en wethouders, het voorstel bevattende tot benoeming var. een waarnemend gemeente-ontvanger, vast stelling van het bedrag van diens borgtocht en c. q. benoeming van dien tijdeüjken ambtenaar. Op de aanbeveling voor die betrekking zijn door burgemeester en wethouders geplaatst r I. A. Koper, adjunct-commies aan de afd, financiën der gem.-secretarie II. H. de Vringer, commies aan de afd. algemeene zaken der gem.-secretarie. Door burgemeester en wethouders en de commissie voor gemeentewerken, vergezeld van den directeur der gemeentewerken, is hedenmiddag te 2 uur de nieuwe door den aannemer A. Lodder gegraven haven, gelegen ten westen van de Voorhaven, opgenomen- en goedgekeurd. Bij kon. besl. zijn, met ingang van 1 Juni, in het college voor de zeevisscherijen herbe noemd tot leden P. F. baron van Heerdt, A. Hoogenraad, II. Kikkert, mr. G. J. Goe- koop en H. Dirkzwager Mzn. De N. li. Cl. ontving heden van haren cor respondent te Batavia het volgende telegram »Men meldt, dat onderhandelingen, met Toekoe Baid gevoerd, mislukt zijn. Een tocht naar zijn gebied wordt nu verwacht". Aan het j\T. v.. d. D. werd gisteren uit Batavia het volgende telegram ontvangen uSergeant Zeig is alleen zwaar gewond." Naar het Vad. verneemt, zijn tot de nieuwe club van de vooruitstrevend liberale partij voorloopig toegetreden de heeren Cremer, Drucker, Kerdijk, Goeman Borgesius, Lief- tinck, Lely, lieldt, Farneombe Sanders, Har- togh, Rink, De Kanter, E. Smidt, A. Smit, Smeenge, Pijnacker Hordijk, Schaafsma era Veegens. Naar de JV, B. Ct. verneemt, is in eene gisteravond gehouden bijeenkomst ook de z.g. jplattelandsclub" van liberale Kamer leden ontbonden. Ha ontbinding der vooruitstr.-liberale Kamerclub De Uiddelb. Ct. vindt, ten opzichte van de ontbinding van de Kamerclub der vooruit strevende liberalen, minder belangrijk de vraag naar de oorzaak dan de vraag der toekomstIs er reden om die ontbinding te betreuren Zij antwoordt ontkennend. Nu er eenmaal geen eenstemmigheid was, was er in haar geen krachtnoch in, noch buiten de Kamer. »Dan is het beter", zegt zij, »dat mannen als Goeman Borgesius en de zijnen, die heb ben gedaan wat zij konden, in volle vrijheid, zonder aaa anderen gebonden te zijn uit oude relaties, zich kunnen doen hooren en gelden, de vleugels vrij uit kunnen slaan. Want dit is een voorrechtde geest, die hen bezielde, blijft, al is van de club zelve geen spoor meer over. En die geest zal buiten de Kamer meer steun vinden, dan daarbinnen het ge val was." De lijnen zullen nu scherper getrokken worden. Doch men late nu het woord eerst aan de nieuwe kiezers. Daarom geen zoeken en pogen meer naar samenwerking, véor mer>

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2