~~~71 E u jn y I Letteren, Kunst en Wetenschap. PER TELEGRAAF^ „Eergisteren keerde een gedeelte der troepen direct terug in de linie, terwijl een ander gedeelte over Tjot- Bak-Tjoe, Lam-Preig Lepong en Kroeng-Kalï. (alle in de 26 Moekims) terugkeerde. Tegenstand bij het nemen van een benting beoosten Kroeng Kali. Terugmarscli tussclien Siem en Toenglcoeb, gewond een officier en 21 militairen beneden dien rang.1' Oude v w ij s. Y i s s c li o X* ij. K c r k li i c tl w s. duidelijk weet, welken weg anderen willen inslaan Elke partijgroep zij daarom zichzelve, toone zich, zooals zij is. Voor de vooruitstrevende liberalen is op dit oogenblik het beste richtsnoer het pro gram, door de »Lib. Unie" uitgevaardigd. Wil men aansluiting aan de nieuwe kiezers, dan ligt het voor de hand, die te zoeken bjj het »Alg. Ned. Werkt, Verbond". Dit sluit echter niet uit, dat in bijzondere gevallen, bij vraagstukken van sociaal belang, het samengaan met andere vereenigingen moge lijk zal zijn. De MiJdelh. Ct. kan echter niet nalaten, ziende op het voorbeeld van België, te waar schuwen tegen clericalen invloed. Men late den kerkdienst er buiten. |Wij spreken niet van godsdienst", zegt het blad, »die de harten ontsluit voor warmte od naastenliefde, zon der bijbedoelingen, uit reine, zuivere belang stelling in de gansehe menschheid". Doch men houde deze twee beginselen hoog flinke vooruitgang op den weg der sociale wetge ving èn vrije en zelfstandige ontwikkeling van den mensch als zoodanig, zonder te vra gen naar en met volle vrijheid wat betreft zijne opvatting omtrent de dingen die niet zijn van deze wereld. Aan de leden van de Tweede Kamer is het navolgend schrijven gericht: Bet hoofdbestuur der verceniging voor vrouwenkiesrecht, gevestigd te Amsterdam, goedgekeurd bij kon. besluit van 1 Aug. 1894, verzoekt u dringend bet kieswet-ontwerp, waarover heden de eindstemming zal plaats hebben, te verwerpen, nu bij stemming over de artikelen gebleken is dat ten voordeele der vrouw geen enkele verandering is aan gebracht en er met hare belangen, dat is rnet de belangen van de helft der bevolking, geen rekening is gehouden. Het hoofdbestuur voornoemd komt nog eens met eene herhaling van zijn verzoek van September j 1., omdat het meent niets te moeten verzuimen om uwe aandacht te ves tigen op de groole onrechtvaardigheid, die voortdurend gepleegd wordt jegens hen, die niet vertegenwoordigd zijn in de wetgevende macht en wier stem dus niet van gewicht is bij de verkiezing der afgevaardigden, noch bij de samenstelling der wetten ofschoon ook zij behooren tot het volk, door U ver tegenwoordigd, en ofschoon ook zij gedwon gen zijn te leven naar wetten, door U ge maakt. Onweer. Toen Woensdagavond om halfacht te Arn hem vrij plotseling de sluizen des hemels geopend werden en het water met verbazende massa's naar beneden stortte, stonden in een oogwenk in verscheidene straten der stad de kelders en onderhuizen blank. De straten waren in beken herschapen, de pleinen in vijvers. De violen konden zoo snel de geweldige massa water niet verstuwen. Daar waar men bezig is met het leggen van riolen, zooals o. a, bij het stadhuis, veroorzaakte de bui veel schade. Onder-de-Linden en Hommelsche weg ver toonden tooneelen als bij vroegere wolk breuken. Men had moeite om de kleine kin deren en de varkens te redden. De landerijen daar hebben van verzanding nogal geleden. In de Catbarijnestraat stortten de fonda menten in van eeD in aanbouw zijnd huis. Tengevolge van den regen werden op de Oostersloomtramlijn de rails verstopt. Hier en daar geraakten er zware stukken steen in bekneld, terwijl de rails ook van bet weg- loopen van het zand te lijden hadden. Een en ander veroorzaakte nabij Mariëndual een onbruikbaar worden van den weg. Dit had eene belangrijke vertraging in den loop der trams ten gevolge. Uit Beek bij Nijmegen schrijft men: Woensdagavond ontlastte zich boven onze bergen een vreeselijk onweder, hetwelk meer dan 2 uur aanhield. Onophoudelijk viel er een stroom van water, dat als een snelle vliet van de hoogte kwam afgerold, met zich voe rende eene groote massa zand en kiezelde lagere wandelpaden en wegen, alsook de pa den langs den rijweg naar Berg-en-Dal zijn grootendeels verwoest en weggespoeld. Onge lukken zijn er echter niet voorgekomen. De tram, welke te 6.50 uur alhier moest aan komen, arriveerde eerst te 10 uur. Te Neede ontlastte zich Donderdagochtend omstreeks halfnegen een hevig onweer. De bliksem sloeg op de goederenloods van het station en boorde een vrij groot gat in het dak en beschadigde ook het telegraaftoestel op het station een weinig, alles zonder brand te veroorzaken. Een man, die met een paard bij het station stond, werd tegen den grond ge worpen, doch bekwam geen letsel. Te Renkum sloeg Woensdagavond de blik sem in de woning van H. ten B, Een 15-jarig meisje, dat in de woonkamer bij bet venster zat, werd door den bliksem getroffen en over bet geheele lichaam hoogst ernstig verwond; haar vader, die zich in hetzelfde vertrek be vond, werd aan het linkerbeen getroffen. Brand is niet ontstaan. Te Lonneker werden drie woningen door den bliksem getroflen, zij stonden spoedig in lichte laaie. Niets kon gered worden. De drie huisgezinnen verloren alles. Alles was ver zekerd. Te Duiven is Woensdagnamiddag bij een hevig onweer, de bliksem geslagen in het achterhuis van den timmerman H. Snelder. Huis, achterhuis en inboedel werden geheel iu aseh gelegd. Alles was verzekerd. 's-Gravenhage. De minister van staat, staatsraad mr. J. Heemskerk Az., heeft zich gistermiddag naar Duitschland begeven. De gemeenteraad heeft lot wethouder be noemd mr. J. G. S. Bevers, met 24 van de 33 stemmen, ter vervanging van mr. Wittert van Hoogland, die het raad Aid manisch ap nederlegde. De overige stemmen waren ver deeld. De heer Bevers verklaarde, onder toejui ching van den raad, de benoeming te aan vaarden. Tot lid der Maatschappij der Nadeilandsche Letterkunde is o. a. benoemd mej. E. C. Knap pert te Leiden. De Italiaanscbe scheikundige Pellegrini moet er in geslaagd zijn, langs scheikundigen weg wezen lijke suiker te bereiden. Hij gebruikte daarvoor drie stoffer.koolzuur, waterdamp ert acetyleen, welke laatste stof o. a. ook een bestanddeel van ons lichtgas uitmaakt. Deze stoffen werden door Pellegrini onder boogen druk tegen een poreus lichaam, b.v. puimsteen, gevoerd en vereenig- den zich toen met elkander tot eene vloeistof, welke zuivere rietsuikersiroop bleek te zijn. Er heeft zich te Besanfon, de geboortestad van Tictor Hugo, een comité gevormd om er een gedenkteeken voor den dichter op te richten. 's-GIMVESHAGK, 49 Juni. Tweede Kamer. De kieswet is aangenomen met 56 tegen 43 stemmen. Reeds per bulletin aan onze lezers mede gedeeld.) Voor hebben gestemd de heerenVan Berckel, De Lange, Van Karnebeek, Van Basten Batenburg, Mees, Ferf,De Beaufort (A.), Michiels van Verduynen, Zijp, Schaeprnan, Everts, Haffmans, Zijlma, Truyen, Dijttersen, Houwing, De Ras, Van Bylandt (A.), Knijff, Henttequin, Loeff, Plate, Van Borssele, Viruly, Van Deinse, Tydeman, Hintzen, De Ram, Van Kerkwijk, Goekoop, Conrad, Lohman, Roessingh, Van Bylandt (G.), Staalman, Van Gijn, T, Mackay, Meesters, Van Dedem, Rut gers, Kolkman, Willinge, Schepel, Guyot, Royaards, Van Delden, Bouman, Van Gennep, Hesselink, Borret, Van Limburg Stirum, Lam- brechts, A, Mackay, Vos de Wael, De Beau fort (Wijk) en de Voorzitter. Tegen de heeren: Hartogh, De Kanter, Beelaerts, Van der Kun, Kuyper, De Boer, Smits van Oyen, Pijnappel, Mutsaers, Dobbel- mann, Rink, Vermeulen, Donner, Bool, Van Alphen, Van Vlijmen, Bastert, Schimmelpen- ninck, Lely, Gerritsen, Heemskerk, A. Smit, Drucker, Travaglino, Schaafsma, E. Smidt, Kerdijk, Cremer, Thooft, Lucasse, Pijnacker Hordijk, Van den Berch van Heemstede, Tijdens, Lieftinck, Veegens, Heldt, Farncombe Sanders, Harte, d'Ansembourg, Borgesius, Smeenge, Bahlmann en Seret. i Afwezig was de heer Tak van Poortvliet. Voor de wet stemden dus 35 liberalen, 13 katholieken en 8 anti-revolutionnairen tegen 3 radicalen, 20 liberalen, 11 katholieken en 9 anti-revolutionnaiven of conservatieven. Ook werd aangenomen de grensregeling dei- gemeente Leiden met 65 tegen 23 stemmen. De Kamer is daarna tot nadere bijeen roeping uiteengegaan. Bij het departement van koloniën werd ont vangen het volgende van heden gedagtee- kende telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië Db voordracht voor rector van het gymnasium te Amsterdam bestaat uit dr. J. II. Gunning Wzn., rector te Zwolle, en dr. C, J. Viukesteyn, rector te Schiedam. Prof. dr. N. W. P. Rauwenboff, hoogleeraar in de plantkunde te Utrecht, die als 70-jarige aftreedt, heelt Woensdag voor een talrijk ge hoor voorgoed zijn academische lessen be sloten met een redevoering over de plantkunde in liet algemeen en den groeten vooruitgang van dia wetenschap in den laatsten tijd. Aan het eind zijner rede lichtte de boogleeraar een afscheidswoord tot curatoren, collega's, leerlingen enz. en bracht zijn dank aan allen die hem hij het vervullen van zijn taak behu'pzaam waren geweest, om daarna te besluiten met een vivat, floreat, crescat Academia". De gemeenteraad van Amsterdam heeft aan dr. J. Forster, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, met ingang van 15 Sept. e.k., als hoogleeraar in do gezondheidsleer en de genees kundige politie aan de universiteit, te Amster dam! KRALINGSCHE VEER.Gisterochtend wer den alhier ter maikt aangevoerd 397 zalmen, die f0.75 tot 1.15 per W kilo opbrachten. Netl-IIerv. Kerk. Beroepen: te Aardenburg ds. D. A. Brinkerink, te Neede; te Groningen dr. A. J. Th. Jonker, te Dordrecht. Bedankt: voor Burum en Munnekezij door ds. N. de Jong, te .'Engwierutn. Naar men verneemt, komen het class, bestuur van Rotterdam en de keikeraad van Schiedam bij de Synode in verzet tegen het besluit van de alg. synodale commissie in zake de plichts betrachting van dien herkeraad. Voor ds. Hoevors, te Stolwijk, die besloten heeft niet te doopen vóór de Synode uitspraak heeft gedaan in de bekende doopkwestie, werd Zondag door prof. H. Oort uit Leiden een predikbeurt vervuld en de doop aan eenige kinderen toege diend. Ook door prof. Oort werd de gewone doopformule achterwege gelaten. Clirist.-Geref. Kerk. Beroepen: te Haarlem ds. J. Schotel, te Utrecht. Gereformeerde Kerken. Bedankt: voor Amersfoort door ds. H. II, Veder, te Rotterdam (kerk B). Geachte Redacteur. Ik dank u we! voor uw leerrijk artikel in uw nummer van Zondag 1.1. Ik heb tal van werk lieden gesproken die met mij van gevoelen waren j dat het zoo wezen moest als gij schrijftdat het zoo worden zal geloof ik, doch wanneer Hoeveel invloeden zijn er nog werkzaam om die organisatie tegen te houden. Dat zij spoediger komen kan uit de omstandigheden wil ik aan nemen en dat zij dan het natuurlijkst is begrijpt iedereen, maar u zal moeten toegeven dat voor den een de omstandigheden gunstiger zijn dan voor den ander. Laten wij eens als basis nemen de omstan digheden waarin de bootwerkers verkeerden, die waren tot bereiking van bun doel zeer in hun voordeel. Rotterdam kan als zeehaven voor een der beste en goedkoopste van Europa gehouden wordendat dos een staking van den arbeid om de dagelijksche enorme aanvoeren te lossen niet lang kon duren ligt voor de hand. Als wij in aanmerking nemen dat men daar ter stede voor een vast weekloon van f 15 niet werken wilde, klinkt daartegenover dan niet schril in de ooien do toestand van den brandersknecht alhier, die voor een weekgeld van ten hoogste I'll (in zeldzame gevallen iets meei) een dagtaak moet vervuilen van des morgens 3 tot des namiddags 5 uur? Niettegenstaande dat zeidet gij nog in een vorig artikel dat de materieele toestand van den bran- dersknecht nog zoo slecht niet is. Herleid dien werktijd, den Zondag er bij gerekend, eens in uren; een dagtaak van 14 X 0 84, des Zon dags 5. maakt 89 uren, dan kom ik tot nog geen 13 ets. per uur. Ik neem aan den slechten toestand van de branderij-industrie, maar in mijn berekening hierboven is de gunstigste zijde genomen, er zijn er die nog veel minder van condiue zijn. Nog dezer dagen werd mij door een brandersknecht medegedeeld die f 9 50 als ondei knecht verdiende (er wordt 3 bak m die branderij gestookt en aangezien er dan nog een man minder wei kzaarn is, wordt het werk er niet gemakkelijker op, zoo verzekerde men mij) dat. toen hij zijn patroon op het onhoudbare van dien toestand wees, tot antwoord kieeg: sals het je niet aanstaat, daar is het vierkante gat." De malaise heelt aan dat alles de schuld, doch het ondankbaarste is dat. als het wat beter gaat. zooals het vorige jaar, de werkman van dezelfde conditie blijlt. Ik schrijf dit neer om u te bpwijzen dat niet iedere poging tot lotsverbetering zoo gemakke lijk slaagt. Wij zien bet nu ook weer aan de glasslijpers te Maastricht, hoe daar de rechten verkort worden. Mannen van naam in den lande hebben zich er nu aan gelegen laten liggen en hunne verontwaardiging uitgesproken over de houding van de Inula Petrus Regout, maar met dat al bestaat die toestand toch nog. Van dit alles is de werkman zelf de schuld, ik erken het eerlijk: waren zij solidair (dat is: stonden zij, onverschillig welke godsdienstige begrippen of politieke beginselen zij er op na houden als éen man pal voor hunne rechten daar waar het hun bestaan geldt) teiten als boven vermeld zouden met plaats hebben. Men behoeft er daarom geen omverwerpingssysteem op na te houden, langs den weg van ovei tuiging ori recht kan iedeie wanvethouding worden weggenomen, want gebrek aan materieel is er niet, dat be wijst de groote ophooping bij sommigen. Met dat al biMaat die solidariteit nog niet, of nog zeer gebrekkig allerlei invloeden wer ken die tegen, allereerst de kerkelijke. Het Algemeen Nederlandse!) Werkitedenve' bond heeft deze laatste altijd ver van zich gehouden dat het, toen 't voor 25 jaar begon, een moei lijke taak had en voor te rood werd uitgekreten, begrijpt iedereen the eemgszins bekend is met den strijd in die dagen. Maar dat het verbond wat vandaag gezaaid is morgen reeds wil zien opgegroeid tot een boom, is onwaarde strijd om het bestaan is daarvoor vooral in werklie denkringen te groot, wij zijn niet gewoon zoo spoedig ons doel te bereiken. Ik meen, Mijnheer de Redacteur, eenigszins te hebben aangetoond dat het niet zoo gemak kelijk gaat te bereiken wat gij noemt solidari teit en dat onze schoone aaide nog heel wat malen om hare as zal gewenteld moeten hebben eer die eenstemmigheid is verkregendat de omstandigheden er een groote rol in kunnen spelen om spoediger tot eene oplossing te komen ben ik volkomen met u eens. Met dankzegging vopr de verleende plaats ruimte, teeken ik mij hoogachtend Uw dn', dienaar G. W. Snel, Pres. afil. Schiedam Alg. JSed. Werkliedenverbond. Aan den Heer G. W. Snel, Geachte Heer. Het vei heugt ons, uw ingezonden stuk te hebben ontvangen en te kunnen beantwoorden. Wij noemden den mateneelen toestand van den brandersknecht nog zoo slecht niet, verge lijkenderwijs gesproken. Iloe veel arbeiders loopen zonder werk of met zeer ongeregeld werk En hoe is de toestand voor vele branders Wat wij schreven over het Alg. Ned. Werk liedenverbond bedoelde iets anders dan u er uil iaast. Wij bedoelden dit: het A. N. W, is begonnen met alle werklieden te willen omvatten, een der gelijke algemeerie vereestiging kan eerst het einde wezen van een organisatie die van onderaf is begonnen, daarom heeft het A. N. W. een bij zijn oprichting absoluut onbereikbaar doel willen

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3