jaar president Carnot te Lyon werd ver moord, vergezeld van de ministers, naar het Panthéon een hulde brengen aan diens graf. Te Rheims is Dinsdag een groote pelgrims tocht van mannen uit het diocees Parijs aan gekomen. De stoet werd meermalen door de politie gewaarschuwd dat godsdienstige be toogingen verboden waren en de betoogers hunne banieren moesten oprollen. De com missaris van politie werd omringd, gestooten en geslagen. Verscheiden personen werden in hechtenis genomen, waarvan er een is in hecht» nis gebleven. De Liberti! verneemt uit Tananarivo op Madagaskar dat drie Fransehen, die aan een weg werkten, door de Faliavalo's vermoord zijn. De zendeling Beothieu te Ambolamanitry, 40 KM ten noorden van Tananarivo, is door lieden van dezen stam gevangengenomen. Men vreest voor zijn leven. DUIISCIILiü]). Bij den Rijksdag werd gisteren ingediend een voorstel van freiherr Von Langen, strek kend om tot den rijkskanselier het verzoek tc richten, ten spoedigste aan den Rijksdag een wetsontwerp voor te leggen waarbij een matig invoerrecht geheven wordt van versclie haring en sprot,en het invoerrecht opgezouten haring en sprot wordt verhoogd. Het bezoek van den onderkoning van China aan vorst Bismarck op Friedrichsruh is op heden bepaald. Uit Berlijn wordt gemeld dat de onder koning nog geen officieele mededeeling heeft ontvangen van den dood van 's keizers moeder. Li heeft aan de oudste twee zoons van keizer Wilhelm verleend de tweede graad van de eerste klasse der Orde van den Dub belen Draak van China. In het gisteren verschenen staatsblad is de beurswet geplaatst. 8 E U I E. Tusscheu België en Japan is een nieuw handelsverdrag gesloten. E N O E L A N D. De regeering schijnt toch besloten te ge- moet te V men aan do bezwaren door den staatssecretaris der Zuidafrikaansche repu bliek Levds, namens de regeering ontwikkeld in zijn beide telegrammen. De Daily Chronicle tenminste meldt, dat de minister Chamberlain besloten heeft het onderzoek iegeri Rhodes en zijn vrienden en tegen de Chartered Company te verhaasten. De commissie van onderzoek zal niet, zooals aanvankelijk het voornemen was, bestaan uit leden van het Lagerhuis, ouder voorzitter schap van den minister van koloniën. Door toevallige omstandigheden kon de commissie nog niet worden benoemddoch heel lang zal het niet meer duren. De vraag ie alleen maar wat met Rhodes, Breit en Harris ge- beureu zal tijdens de werkzaamheden der commissie. De regeering acht het moeilijk thans een strafvervolging tegen hen in te gebruik maken, wanneer gij mij vergunt een telegram aan mijn vader af te gaven, opdat dezo weet, waar men mij kan vinden, als men mij noodig heeft." Tot dank reikte zij hem do hand, die hij eer biedig aan zijn lippen bracht. «Dut verblijdt nnj, waarde dokter. Bezorg gerost uw telegram. De rijknecht of John kan het wel naar het. statiën brengen. Laat mij niet langer op u wachten dan strikt noodig is." Dokter Stiehlen verwijderde zich om zijn be richtje te schrijven. »Jessie, gij maakt uwen arts openlijk het hof," zeide Simon, sik hem het hof maken? Ik weet niet wat gij bedoelt, oom," was het verbaasde ant woord. sWeet gij niet wat dat beteekent Gij ziet in hem meer den ru a n dun den arts." Jessie keek haren oom nog oven verwonderd aan. Na eenig nadenken kwam er een spotach tige glimlach om haren mond. stellen, met het oog op de behandeling der zaak tegen Jameson. De oppositie daaren tegen dringt aan op het duidelijk uitspreken van de verdenking die tegen hen bestaat, door desnoods van de Chartered te eischen, hen te ontzetten uit hunne betrekking, tot dat het onderzoek zal zijn afgeloopen. RUSLAND. Uit Petersburg wordt gemeld dat de feestelijke intocht van het keizerlijk paar in die stad niet zal plaats hebben. De aankomst van het gevolg is op 27 dezer bepaald. Het aantal werkstakende fabrieksarbeiders te St.-Petersburg bedraagt nu ruim 170,000. Er zijn ook vele vrouwen or,der. Hunne eiselieri schijnen over het geheel niet onrede lijk 12 werkuren per dag, in plaats van 14, meer tijd voor liet middagmaal en betaling van extra werk. Verscheidene fabrikanten moeien dan ook niet ongeneigd zijn tot toe geven maar anderen verzetten zich krachtig daartegen, en de politie, bedacht op hes, onderdrukken van ieder oproerig element, heeft alle concessies verboden. Tot dusver werd de orde niet verstoord. Tienduizend werklieden in de provincie Tver moeten het plan hebben gevormd, den spoor trein, waarmee de czaar naar St.-Petersburg terugkeert, aan te houden, om op hunne knieën den keizer te smeeken, een adres, waarin hunne grieven worden uiteengezet, aan te nemen. ZWITSERLAND. In den Nationalen Raad werd het voorstel om den Bondsraad uit te noodigen de vraag van een invoering van een graanrnonopolie te onderzoeken, met groote meerderheid af gestemd. Daarentegen werd den Bondsraad wel opgedragen middelen en wegen te zoeken, hoe de binnenlandsche graanbouw te bevor deren en te beschermen is. OOSTENRIJ K—II O N G A It IJ E. De zitting der Oostenrijksche delegatie is gesloten. De voorzitter sprak in zijne sluitings rede den wenscli uit, ilat het den minister van buitenlandsche zaken, graaf Goluchowski moge gelukken een eind te maken aan den betreurenswaardiger! wedstrijd in de kunst matige bescherming van economische belan gen, die in den Imitates tijd bijna overal gordt gehouden. Op deze woorden volgden daverende toejuichingen. In liet Oongaarsclie Huis van afgevaar digden heeft de minister-president Bariiïy op de interpellatie in zake de anti-Magyaars de woelingen der Oostenrijksche antisemie ten verklaard dat het optreden van dr. Lueger van dien aard is, dat de regeering zicii daar over voor het oogenbük niet behoeft warm te maken, terwijl men bovendien niet moet vergeten dut hij als lid van het Parlement evengoed als ieder ander vrijheid van spie ken geniet. Wat betreft de verspreiding van opruiende bladen, zoodra de regeering daar van officieel kennis krijgt, zal zij de verzen» «Ah zoo Nu versta ik u. En hebt gij daar iets tegen »Ja." »Ter wille van Hugh?" vroog zij, nog steeds glimlachend. «Neen, om uwentwilwas het ietwat barsclie bescheid. Hij zag in die vraag ondeugend opzet, zucht tot weerstreving, trots, zooals hij die bij zijne nicht nog niet hal opgemerkt, en die, zooals hij bij zich zeiven zei, ter vermijding van zoogenaamde scènes en arideie onaangenaam heden, zoo snel en zoo krachtig mogelijk moesten worden bestreden. »En waarom om mijnentwil vroeg miss Jessie nog weer. nlleei eenvoudig, omdat dokter Strehlen een sluw en indringend niensch is." »Oom viel Jessie heftig in. «Bedaar kind Dat weet ik beter dan gij. Of denkt gij misschien, dat ik niet weet, waarom dokter Strehlen altijd uitvluchten en bedenkingen heeft, wanneer ik spreek van ding er van per post verbieden? Eveneens zal de regeering optreden tegen de rondtrek kende politieke agenten en opruiers. Het Huis is tot 3 September uiteengegaan. ITALIË. De minister van oorlog heeft nog een aantal brieven, door krijgsgevangenen in Choa ge schreven, aan de famiüën der gevangenen doen toekomen. De brieven werden over Dzjiboeti aan den Italiaanschen consul te Aden gezonden. In het Maandag gehouden geheim consis torie las de paus eene toespraak voor, waarin over de Oostersehe kerken en liate betrekking tot het geestelijk oppergezag van den II. Stoel gehandeld werd. De inhoud zal op St.- Petros in eene encycliek ontwikkeld worden. Mgr. Emilio Taliani werd tot bisschop van Sabaste in Samaria benoemd en zal als nun tius naar Weenen gaan. SPANJE. De wetsontwerpen tot aanvulling en her vorming der op de begrooting uitgetrokken belastingen bevatten belangrijke wijzigingen Het invoerrecht op alcohol voor industrieel gebruik wordt bepaald op 00 peseta's per hectoliter. Passagiers van stoomschepen zullen eene belasting van 1.50 tot 3 peseta's betalen. Ook de zegelbelastiog zal worden verhoogd. Voorts vraagt de regeering machtiging om het recht van loterij voor 15 jaar te ver pachten en het monopolie van de zout-fabri- cage voor 25 jaar. Van Cuba komen Spaansche berichten vol gens welke Calisto Garcia met zijn 25,000 man door kolonel Cebalor bij Caridad ge slagen is. Kolonel Fonderiera heeft de hoofden Aguirre en Angulo van Calmenar verjaagd. Generaal Berinal heeft de benden, die om Francisco zwierven, geslagen en hun kamp, waarin veel materieel en paarden, vermeesterd alsmede de famiüën, door de opstandelingen in hechtenis gehouden, kunnen bevrijden. T U R K. IJ E. Uit Konstantinopel wordt van 23 dezer gemeld: Gisteren hebben te Van nieuwe ongeregeldheden plaats gehad, waarbij een groot aantal Armeniërs gedood werd, terwijl vele anderen de wijk namen in het Britsche consulaat. De orde is thans hersteld. Het gezamenlijk aantal der gisteren en bij vroegere gelegenheden gedooden wordt op 400 geschat. Met het oog op de onlusten in verschil lende deelen van het rijk, moet de Porte voor nemens zijn de Mohammedaansche leger reserve in Albanië onder de wapenen te roepen. Men vreest echter dat dit nieuwe ongeregeldheden zal ten gevolge hebben. De leveranciers van het leger hebben ge weigerd met hunne leverantiën door te gaan, wanneer niet een gedeelte hunner vorderin gen wordt afbetaald. Naar aan de Times uit Athene wordt ge- luchtverandering, van eene badkuur of zoo iets «Waarom? We), omdat hij denkt, dat ik het nergens beter kan krijgen dan hier." 3>Neen, het is omdat hij eene patient niet verliezen wil, aan wie hij wekelijks eenige ponden verdient." Jessie werd zoo bleek als een doek. Het jonge meisje bad in den iaatsten tijd veel moeten doorstaan. Terwij! zij er vroeger om zoo te zeggen inaar heengeleefd had onder de vader lijke hoede, die haar voor elke ruwe aanraking met de buitenwereld had beschut, stond zij sedert eenigen tijd aileen, alleen met een groot vermogen, waar zelfzuchtige menschen als hongerige gieren op aasden. Er was niemand, letterlijk niemand op de wereld, wien zij haar vertrouwen kon schenken, niemand dien zij kon liefhebben Was het wotider, dat in dat jong, onervaren hart de kiem van het wantrouwen zoo licht wortel schoot, ook jegens dengene, wien zij nog het best van allen vertrouwde Die overal om meld, neemt de opgewondenheid over Kreta toe, vooral onder het Grieksche leger. Oos tenrijk, Rusland en Frankrijk moeten over eengekomen zijn om bij de Porte aan te dringen op het aannemen van de volgende voorstellen lo. onmiddellijke staking van de vijandelijkheden 2o. bijeenroeping van den landdag van het eiland3o. algemeene kwijtschelding van straf; 4o. herstel van het regeeringsreglement, bepaald bij het verdrag van Halepa, met inbegrip van het benoemen van een christenlandvoogd. De twee dames, die bij Jalowa door een rooverbende werden weggevoerd, zijn thans, naar men uit Konstantinopel bericht, na be- betaüng van den geëischten losprijs, weder vrijgelaten, E ti T P T E. Uit officieele berichten blijkt, dat de der- wiseheri ernstige verliezen hebben geleden-,' Bij Firket werden door de troepen van den kalief tweeduizend dooden, gewonden en ge vangenen verloren 1G0 kameelen, 70 paar den, 300 ezels, 50 vaandels, duizend lansen en duizend geweren werden buitgemaakt. Ook een aantal geiten, schapen en runderen viel in handen van den overwinnaar. De kalief heeft geweigerd het handelsver keer met Suakim te hervatten, en degeloo- vigen opgeroepen zich aan te sluiten bij zijne troepen, om den heiligen oorlog te voeren tegen de ongeloovigen, P E R Z 1 E. De shah gaat hervormingen van beteekenis invoeren. Niet alleen wil hij oen eind maken aan liet systeem van omkoopen voor openbare betrekkingen door middel van geschenken, maar daarenboven zal hij het belastingsysteem veranderen, verschillende openbare instellin gen scheppen, autonomie geven aan groote gemeenten en het leger reorganiseeren naar Europeesch model. De shah zal ook een edict uitvaardigen waarin verdraagzaamheid wordt voorgeschreven ten opzichte van de verschillende godsdiensten. Omtrent den toestand te Teheran naden moord op den shah Nasr-ed-Din verneemt de Neue Freie Fresse, dat den winkeliers met geweld belet moest worden de levens middelen te verkoopen tegen buitensporig hooge prijzen. Twee bakkers, die het brood niet tegen de gewone prijzen wilden verkoo pen, werden de ooren afgesneden en de vieesch- houwers werden niet dezelfde, straf bedreigd, wanneer zij niet de winkels openden. Bij eiken bakker werden zes of acht militairen op post gezet om zorg te dragen, dat een ieder brood kon krijgen. Den kooplieden werd aange zegd, dat zij niemand meer clan 3 pond rijst mochten verkoopen. Bovendien beval de nieuwe shah dat alle graanpakliuizen geopend moesten worden en werd de prijs van het brood met meer dan de helft verminderd. De Perzische bank wisselde al het papieren geld, dat haar werd aangeboden tegen ge- zich heen slechts hebzucht en sluwe berekening het hoofd ziet opsteken, ontvalt ten slotte alle geloof in de menschheid. sEn denkt gij werkelijk, oom, dat het hem daarom te doen is 1 vroeg zij met bevende lippen. »Enkel daarom," antwoordde de waardige oom, sen als gij voortgaat door uwe houding tegenover hem voet to geven aan zijne vermetele plannen en ergerlijke vrijpostigheden, dan zult gij daarmee niets winnen dan dat hij u als een gemakkelijk te veroveren buit zal beschouwen en u geheel in zijne 'macht krijgen." «En wat zou dat hinderen hernam Jessie droomerig. «Ge zijt een zottinnetje, Jessie Ziet ge dan niet, dat het Strehlen niet om u, maar om uw vermogen te doen is Nu hangt hij den bezorg den, teederen vriend uit, maar als hij eenmaal meester van uw geld is, dan Doch neem er de proef maar eens van en ge zult zien, dat ik gelijk heb." Wordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2