Biinienlaiitlscïic Berichten. P5 sa o o omdat hij nabij Injati, enkele mijlen ten noordoosten van Buluwayo, de lijken van vier blanken en een mlandsch poiitie-man gevonden heelt, een GO-tal kraals met het daarin aanwezige graan verbrand en 400 stuks vee meegevoerd hoeft, ofschoon de bevolking niet den minsten weerstand bood. Op die wijze zal de zoogenaamd oproerige KalTerbevolking zeker niet spoedig tot rust •worden gebracht. Volgens ollicieele rapporten van genernal Carringlon breidt de opstand in Mashonaland zich dan ook uit. In Matabelenland trekt de hoofdmacht der rebellen zie!» samen in een stelling GO mijlen ten noorden van Buluwayo. Evenwel acht de generaal het thans niet noo- dig de reserve der bereden infanterie in actie te brengen. fIet escorte, dat een wagen niet vrouwen en kinderen naar Salisbury inoest brengen en in hevig gevecht met de inboorlingen raakte, blijkt, hoe ook geteisterd en gehavend, de aan zijne zorg toevertrouwden toch be houden te hebben kunnen overbrengen. De Daily Telegraph verneemt uit Pre toria van 24 dezer, dat daar het gerucht verspreid is van een aanvai der opstande lingen op fort Salisbury, waarbij de blanken zware verliezen geleden zouden hebben. Te Kimberley liepen aanhoudend dergelijke ge ruchten. Salisbury zou gevallen en 50 man in het leger zouden gedood en vreeselijk verminkt zijn j terwijl de Maxims vernield werden. Deze geruchten zijn nog niet direct bevestigd. De Times verneemt uit Kaapstad van den 24n dal de geheele landstreek om fort Su- lisbuiy in opstand is. KeutcfH agent te Bulnwajo meldt dat het fort Charter in MaMioualarid pe omsingeld door oproerige inboorlingen, die een waggon met levensmiddelen voor Gwelo hebben aangehou den en het station Mirandella hebben geplun derd, waar zij 25,000 geweerpatronen buit maakten. Een afdeeling van GO man met een Maxim-kanon zal onverwijld uit Bulnwajo naar Mashonaland vertrekken. JAPA N. In Korea dreigen weer onlusten. De uit hun land gevluchte ministers en hooge ambte naren moeten eetie samenzwering hebben op touw gezet om den koning, die nog steeds in het Russische gezantscbapsgebouw gehuis vest is, weer in zijn eigen paleis op den troon te plaatsen en een nieuw ministerie te vormen. De zaak is evenwel uitgelekt en zekerheidshalve heeft de Japansche regeering bepaald dat geen Japanners zonder toestem ming der overheid naar Korea mogen gaan. SCHIEDAM, 20 Juni 1800. CI UQ 00 C5 C- O Cl O CO O r:: o rKi O O O O CS ct o o PQ fc- O ei O Cl C- O O OC O o cc Cl c°i tp c pa co cc O O O LO T-< lO CC O Ct O co co O r- co O r> o O O Cl -r» CO O O O t O O co tr- iO O cc O O co lO o o o co co CS brandersknechts van den sNed. R.-k. Volks bond de afd. Schiedam van ^Patrimonium'* en van het »Alg. Nederl. Werkliedenverbond" zijn de branders-patroons uitgenoodigd tot bet bijwonen eener vergadering op Woensdag 1 Juli a.s., des avonds ten 8 ure, in bet ge bouw van den Ned. R.-k. Volksbond. Oj) deze vergadering zullen eenige punten worden behandeld, welke slechts door samen werking van patroons en ondergeschikten tot een goede oplossing kunnen komen. Alvorens de Tweede Kamer Vrijdag uiteen ging, is nog door de commissie voor de ver zoekschriften verslag uitgebracht over een adres van'de Earner van koophandel en fabrie ken te Tic!, dat ook bij andere Kamers in behandeling is geweest, houdende klachten over de dienstregelingen der verschillende spoorwegmaatschappijen met betrekking tot elkander. De Tweede Kamer vereenigde zich met het voorstel der commissie om het adres, ver zoekende door een votuin der Kamer in deze verbetering aan te brengen, te verzenden aan den minister van waterstaat, handel en nijver heid, met verzoek om inlichtingen, opdat blijke wat er van de vermeende grieven is en of voor liet verzoek eenige grond bestaat. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor liet wetsontwerp tot wijziging van de artikelen van het wetboek van koop handel, betreflende de aflegging der scheeps- verklaring, hield gisteren eene samenkomst in liet gebouw der Kamer. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor bet wetsontwerp betreffende de Kamers van Arbeid hield heden eene bijeen komst met de ministers van justitie en van waterstaat. Bij kon. besluit is bevorderd bij de directie der Grootboeken van de Nationale Schuld, tot opper-boekbouder, met den rang van hoofd commies, J. M. Domela Nieuwenhuis, thans commies. üe minister van buitenlamlsche zaken* brengt ter kennis van belanghebbenden dat, ingevolge besluit van den Belgischen minister van landbouw, het hulp-douanekantoor De Clinge (dorp) van 1 Juli, des Woensdags van 9 tot '10 ure voonniddags af, opengesteld zal zijn voor den invoer van rundvee en schapen, herkomstig uit Nederland. De ingevoerde koeien zullen naar de in de nabijheid van genoemd kantoor opgerichte quarantaine-stallen worden geleid om aan de tubeiculine-proef onderworpen te worden. Sici.) De ministèr van binnenl. zaken heeft, met wijziging zijner beschikking van 24 Mei 1894, voor zoover daarbij, voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- rtial, als hoofdplaats van liet 1ste onderkies district Anlo van bet hoofdkiesdistrict Assen is aangewezen het dorp Eext, als hoofdplaats van genoemd onderkiesdistrict aangewezen het dorp Annen. Stct Uit achtereenvolgens bij bet departement van koloniën ingekomen telegrafische berich ten betreffende Atjeli blijkt, dat is gesneuveld de fuselier J. G. Thielen, dat aan wonden zijn overleden de fuseliers A. N. Tijboscb en P. van Put en de kanonnier W. E. H. Fovster, dat gevaarlijk gewond is de fuselier J. C. Kroes en dat gev ond zijn de kapitein der infanterie M. W. Thijssen en de le luitenant der infanterie P. van der Molen. Door de besturen van de onderafdeeling De ajschaffing der graanrechten in Engeland. Heden voor vijftig jaren, den 2Gsten Juni 184G, hechtte koningin Victoria hruir goed keuring aan de wet tot afschaffing der graan rechten in Engeland, Dit gewichtig feit wordt in enkele bladen herdacht. Nadat het Handelsblad er aan herinnerd heeft, dat deze maatregel onder het conserva tief bewind van sir Robert Peel is tot stand gekomen, met behulp van Richard Cobden, John Bright, en Charles Villiers, wijst zij er op, dat hij door tal van hervormingen in ge lijken geest is gevolgd, die veel hebben bij gedragen tot de vermindering der wekelijk- sche uitgaven van een volwassen arbeider voor meel, boter, kaas, thee en suiker, van f2.50 op ff.45. Eri er geschieddde meer: bescherming der nijverheid, der scheepvaart, der handelsbetrekkingen met de koloniën, niets daarvan kon stand houden. De invloed dezer beweging op ons vaderland is bekend. Frankrijk schafte bij zijn tarief van 1800 alle rechten op granen af, behalve die op tarwe, die echter tot G2 centimes per 100 KG werden gereduceerd, en Duitschiand liet zelfs deze uitzondering niet bestaan. Zooals men weet is men echter in beide landen weer tot het stelsel van protectie teruggekeerd. En hoewel over het algemeen de wind thans uit den beschermenden hoek waait, toch stelt het blad er prijs op, lieden te verklaren, dat het zoogenaamd doctrinaire beginsel van han delsvrijheid nog steeds het zijne is. Wij gelooven er niet aan zegt het dat hooge graanrechten onze boeren zonden bevoor- deelen. Degenen die -slechts koren telen voor eigen vei bfuik of veevoeder, zouden er niets bij winnen de veefokkers en de zuivelboeren even min, zij zonden zelfs verliezen. Wie blijven dun over? Niet eens al dezulken die hoofdzakelijk graan voor de markt vei bomven want ten eerste zijn er Nederlandseha graansoorten die slechts in het buitenland aftrek vinden, die derhalve door invoerrechten niet zouden stijgen in prijs; ten tweede wordt zeer veel graan verbouwd op gehuurden grond, en voor den pachter is niet de prijs op zichzelf van belang, maar de prijs in verband met de pachtsom. Bescherming van den s landbouw" is in werkelijkheid bescherming van grondeigenaars niet van alle, maar van enkele. Hoeveel oprecht leed het ons voor de grond eigenaars doet dut hunne inkomsten verminderd zijn, wij ontkennen dat bet de roeping van den staat is oro daarin te voorzien. En moest daarin voorzien worden, dan zou liet nooit mogen ge schieden op do voorgestelde wijze; want liet goedkoope brood is zulk een zegen voor den arbeidersstand, dat maatregelen, welker gevolg zou zijn dat die zegen hem ontnomen werd, reeds daarom afkeuring zouden verdienen. Uit de jaarcijfers der commissie voor de statistiek toont liet blad aan dat het Neder- landsche volk vroeger toen ook hier graan rechten werden geheven te weinig brood, tarwebrood vooral, at, en het beveelt dit feit aan in de aandacht der protectionisten. Neen, zoo besluit het het agrarische vraag stuk is wel zeer gewichtig en maakt aanspraak op zeer ernstige studio; maar bij elke poging oro het op te lossen moet het oude en welbe proefde beginsel dat vóór 50 jaren in Engeland de zege behaalde, op den voorgrond staan. Het Nieuws van den Dag zegt, dat op den 26n Juni 1846 het beginselde grondslag der welvaart is gelegen in den natuurlijken prijs der levensmiddelen, zijn gang door de wereld begon, dien bet nooit meer zal staken en dien het eens zonder hinderpaal, zonder tol, zal vervolgen. En zij wijst er op, dat de hulde die heden door de Cobden-Club in Engeland, door de wereldclub van den vrijhandel aan de na gedachtenis van Richard Cobden wordt ge bracht een hulde waarbij het blad zich gaarne en met volle overtuiging aansluit zich paren zal aan dankbare waardeering van een heden, dat schoon ver van volmaakt, zich zoo heerlijk onderscheidt van de toestanden van voor een halve eeuw, maar ook aan een krach tige opwekking tot waakzaamheid. Ook thans moet het einddoel blijven: 'de laatste invoerrechten, de laatste accijnzen, de laatste tollen te doen vervallen en daarbij desnoods onze buitenJandsche naburen voor te gaan, wetende dat zij ons eenmaal zullen vol gen, maar slechts om daarnaast andere maatregelen te treffen, die het stefsel, op vrij heid gebaseerd, voltooien, door het begrip van vrijheid tot zijne ware proportiën terug te brengen. Nu komt het er op aan zegt iiet blad r.aast de zich telkens meer uitbreidende vrijheid van handel en industrie, dia waarborgen te geven welke noodig zijn, opdat werkelijk de vrijheid van ailen gevvaai borgd zij, nergens de vrijheid en zekerheid van den een gestoord worden door de onbelemmerde bewegingen van den ander nergens een begrip van vrijheid wordo gehul digd. dat feitelijk bandeloosheid moet heeten en misbruiken met zich voertdat nergens het algemeen belang aan het bijzondere worde opgeofferd, overal het laatste voor het eerste bukke. Cobden's volgelingen wacht een harde strijd, als voor vijftig jaren. 't is niet allepn het protectionisme, dat nu het hoofd opsteekt; 'tis meer nog die richting, die Cobden's heerlijke woorden vfrasen" noemt, omdat zij in vol maakte ordo en in den natuurlijken loop der dingen de ware maatschappelijke verhoudingen zoeken, omrlat zij harmonische samenwerking willen tusschen kapitaal en arbeid, omdat zij het geloof doen behouden in den zedeiijken grond der oeconomische wetenschap. Wij. die na vijfttg jaren zijn, willen wij een ware hulde brengen aan den grooten meester, dan zullen wij meer nog de maatschappij heb ben te beschermen tegen vernietiging, dan op te treden als vernietigers der bescherming. Het Kamerlid mr. Harte schrijft in De Tijd het volgende »Sinds ettelijke weken geniet ik de eer, door mijn collega, het lid der Tweede Kamer mr. Haffmans, te worden besproken in bet Venloosch Weekblad. ^Blijkbaar meent de geachte schrijver, dat toon en inhoud van die artikelen zijner waar dig zijn, weshalve ik ook niet zal trachten hem tot staking van deze zijn werkzaamheid te bewegen. Hij ga er mede voort tot hijzelf er genoeg van krijgt, Vroeg of laat zal dat oogenblik wel aan breken, en met het oog daarop meen Ik hem in overweging te mogen geven, alsdan het belangstellend publiek eens volledig te willen in'ichten omtrent de reden, die hem iieeft bewogeu, ontslag te nemen als voorzitter van de club van R.-k. Kamerleden. Toen verschillende bladen het onjuiste gerucht verspreidden, dat die ontslagneming een ge volg was van het feit, adat de meerderheid der vergadering niet met het advies van den nestor der club wenschte mede te gaan", heb ik, om eenerzijds de waarheid te dienen, maar om andererzijds zelfs den schijn te vermijden, den heer Haftmans iets onaange naams te willen aandoen, mij bepaald tot de mededeeling, ndat de naaste aanleiding tot mr. Hafl'mans' ontslagneming niet was de dstemming van zijn in de club uitgebracht advies". »Op de daarna gestelde vraag: »wat dan wèl de naaste aanleiding was", bleef ik het antwoord schuldig; niet omdat ik het niet kon geven, maar omdat ik den heer Haffmans de gelegenheid niet wilde benemen, dit ant woord zelf te formuleeren. sTot heden echter bevatte het Venloosch WeeJeblad dienaangaande niets, ja zelfs ver meldde het nog met geen enkel woord het reeds van 20 Mei dagteekenend feit van mr. Haffmans aftreding als voorzitter der club, sMisschien dat zijn drukke bemoeiingen met mijn persoon bedoelde aangelegenheid geheel aan zijn aandacht onttrokken; het kan daarom nuttig zijn, hem te herinneren, dat er nog altijd lieden zijn, die gelooven, dat het ontsteken van »iicht, meer licht" over deze zaak belangrijk zou kunnen bij dragen tot verkrijging van een juist inzicht omtrent de wijze waarop en de middelen waardoor sommige met het vertrouwen hun ner partijgenooten vereerde personen meenen

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2