Binieiilamlsclie Berichten. AFRIKA. Volgens een telegram uit Pretoria aan de Tempswordt daar het door de Chartered Company aangenomen ontslag val Rhodes, Beit en Harris beschouwd als een gevolg van e twee laatste telegrammen van dr. Leyds. Men zou toch te Pretoria in het bezit zijn van brieven, zeer bezwarend voor Rhodes, welke nog niet openbaar zijn gemaakt. In de National Review van Juli worden nieuwe beschuldigingen uitgebracht tegen Rhodes, die door den heer Leo Maxse open lijk beschuldigd wordt van »eon drievoudige verrader" te zijn geweest. Tot nu toe was hij alleen beticht van verraad te hebben ge pleegd jegens de Boeren en jegens zijn eigen regeering in Kaapkolonie en moederland, maar nu wordt hij aangeklaagd ook verraad te hebben gepleegd tegen de Uillanders. Rhodes had reeds sinds maanden besloten de Transvaal te annexeeren en bezigde daartoe de grieven der Uitlamlers. Hierin hielp hem het bekende hervormings-comité. Doch de meerderheid van deze commissie wilde wel met geweld hervormingen invoeren en de i ransvaalsche republiek naar baren zin wijzi gen, maar weigerde haar een Britsche kolonie te maken. Kolonel Rhodes en zijn partij werk ten nu op last van Cecil Rhodes om een revo lutie te veroorzaken en de Transvaal met de goudvelden tot Britsch eigendom te maken. Bit was natuurlijk in het belang van de Chartered Company, maar niet in dat van de mijneigenaars. Toen Rhodes dus eischte dat de boekaniers zouden optrekken onder Engei- sche vlag, kwamen de jRefonners" in verzet. En nu gelastte Rhodes aan Jameson, op te trekken om de Reformers" te Johannesburg O voor een onherroepelijk feit te plaatsen. Doch de angst en de toorn beide der samenzweer ders van den Rand tegen hun dwingeland, deed hen aarzelen en het schandelijk drie dubbele verraad werd gestraft door misluk king. De berichten uit Rhodesia blijven zoo ongunstig mogelijk. Honderddertig blanken zijn reeds gedood of gevangengenomen en het gerucht lat fort Charter gevallen is, blijft aanhouden. Een telegram uit Salisbury, Maandag te Kaapstad ontvangen, meldt dat 253 vrouwen eu kinderen nu in bet kamp aldaar zijn opge nomen. Uit de belichten der vlffihtelincen i O blijkt dat lie opstand algemeen is, behalve dat hier en daar een inlandseh hoofd nc O besluiteloos blijft. Een patrouille van 40 Europeanen eu 100 inlandsche hulptroepen is uit Salisbury getrokken om in den omtrek de kraals der Madiona's te verbranden. Men gelooft verder, zegt het telegram, dat de -nbooi li/igen aan de Zambesi tegen het Portugeesclie gezag in opstand gekomen zijn, want goedgezinde inlanders, die uit die streken de wijk luidden genomen naar Salis bury, vertellen dat zij bij de telegraaflijn, waaraan gewerkt werd, geen planken zagen, j maar wel vier Portugeesclie halfbloeds, die i aan de hoornen waren opgehangen. I Nog wordt melding gemaakt van een aan zienlijke expeditie, Maandag onder kolonel Plumer uit Buluwajo vertrokken met het doel om de opstandelingen te verdrijven uit Tliabas Amarnbo (waarschijnlijk ten noord oosten van Buluwajo). De colonne, die uit 425 bereden en 75 onbereden blanken, met 250 D Cape boys-' bestaat, en een batterij berg- geschut en 4 maxims bij zich heeft, zal, naar men rekent, 13 dagen onderweg blijven. SCHIEDAM, 1 Juli 18'JG. Als een bewijs van de geringe belangstel ling in de samenstelling van de Kamer van koophandel dient, dat geen enkel ingezetene zich hier heeft aangemeld om op de lijst van kiezers geplaatst te worden. Ileden, Juli, gedenkt de typografen- vereeniging sAdelphismus" alhier haar 25- jarig bestaan, dat zij den 18n dezer zal vieren. De gevallen van mazelen blijven alhier steeds toenemen; reeds in een 100-tal ge zinnen doen zich gevallen voor. Van de s ereeniging tot bevordering van Beeldende Kunsten onder beheer van be- J stuurderen der maatschappij »Arti et Amici- iae ontvangen we den prospectus in zake bet plaatwerk over de vermaarde collectie van jTeyler's stichting" te Haarlem, dat dit jaar aan de leden der vereeniging als prernie zal wot den uitgereikt. Gedurende het vijftig- jat ig bestaan der vereeniging werden onder de leden ongeveer 2100 kunstwerken ver spreid, reikte zij 4o gravures als prerniën uit, werd voor b.jria 5 tonnen gouds door haar aangekocht aan kunstwerken voor de ei loting, alle werken van Xederlandsche meesters, en keerde zij 5 uit van eiken verkoop aan het weduwen- en weezenfonds der maatschappij sArti et Amicitiae". Vij vestigen gaarne de aandacht van allen, die in vaderlandsclie kunst belangstellen, op deze vereeniging. Behalve dat zij, zooals dit jaar en volgende jaren, voor de geringe contributie van vijf gulden een plaatwerk van kunstwaarde ontvangen, ditmaal 12 photogravures naar oude en moderne mees ters, ontvangen zij een lot in een verloting van kunstwerken, die in December wordt gehouden. Bovenal steunen zij de vaderland sclie kunst in haar streven. Dat liet ledental in drie jaren van 2316 tot 4525 klom, mag wel als bewijs strekken, dat het bestuur doet, wat in zijn vermogen is, om de belangen dei kunst met die der kunstenaars te ver binden. Onzen kunstminnenden stadgenooten bevelen we de belangen der vereeniging dan ook ten zeerste aan. I ij kon. besluit zijn benoemd tot notaris binnen liet arrond. Rotterdam, ter standplaats de gemeente Rotterdam, mr. C. M. H. Min- derop, L. F. Schot en J. A. van Alphen, allen candidaat-notaiis aldaar. 3ij kon. besluit is benoemd tot rijks-tuin- bouwleeraar C. H. Claassen, tharis in Enge land. De gewone audifintié'n van den minister van koloniën op rijdngSen van den minister van waterstaat op Zaterdag 4 dezer zullen met plaats hebben. Het stoffelijk overschot van prins Willem George Fred enk van Nassau wordt Vrijdag morgen te '10.43 uur per staatsspoor in Den Haag verwacht. Onmiddellijk zal het vervoer verder geselleden per extra trein naar Delft, waar de plechtige bijzetting volgens bet be paalde piogi'inn zal plaats hebben. Het uur van aaiikom-t te Delft zal vermoedelijk zijn ruim halftwaalf. De luitenant Loudon, ordonnans-officier der Koningin, is mede aangewezen om dienst te doen bij Li-Ilung-Chang tijdens diens ver blijf hier te lande. De galamaahijd op Zondag 5 Juli in het Kurhaus te Scheveningen wordt aan Li-Hung- Chang van regeeringswege aangeboden. De minister van buitenlandsclie zaken biedt den Chineeschen staatsman Zaterdag een diner ten zijnent aan. Het bezoek van Li-Hung-Cltang aan Rot terdam is bepaald op Woensdag 8 Juli. Van hier zal hij de reis naar andere Europeesche hoven voortzetten. Gisteren heeft aan het departement van buitenlandsclie zaken te 's-Gravenhage de uitwisseling plaats gehad der akten van be krachtiging van de aldaar op 2 Februari 1895 tusschen Nederland en Liberia gesloten over eenkomst tot regeling der wederkeerige uit levering van misdadigers. (Stct.) Dr. Kuyper heeft, naar Se Hollander neemt, van zijn voornemen afgezien om een reisje naar Amerika te maken. De synode te Middelburg denkt hij als adviseerend lid bij te wonen. Naar aanleiding van de vrees, o. a. door de Getuige geuit, dat dr. Kuyper op grond van zijn verklaring bij de stembus van 1894, dat hij alleen voor de kieswet een benoeming als Kamerlid zich zou laten welgevallen nu ook zijn ontslag voor Sliedrecht zal nemen, kan worden medegedeeld, dat hij in ieder geval tot de verkiezingen van het volgende jaar zitting blijft nemen in de Tweede Kamer. Gedurende de maand Juni kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 555 schepen, metende 438,448 reg. ton, waarvan 57 zeil schepen. metende 30,545 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren biervan bestemd 539 sche pen, metende 432,651 netto reg. ton, waarvan 49 zeilschepen, metende 28,960 netto reg. ton. Sedert 1 Januari van dit jaar waren voor den Nieuwen Waterweg bestemd 2783 sche pen, metende 2,102,143 netto reg. ton, tegen 2467 schepen, metende 1,841,057 netto reg. ton in de eerste 6 maanden van 1895. Alzoo eene vermeerdering van 316 schepen en 350,996 netto reg. ton. Oldenburg, Hanover, Westfalen en Rijnland met eenige voornaamste routes door Midden- Europa. De wegen worden beschreven en de afstanden aangegeven, terwijl de Bondshotels en de Bondsrijwielherstellers worden aange wezen. Een afzonderlijk deeltje bevat de provinciale reglementen en gemeentelijke verordeningen op iiet wielrijden, waarvan de kennis onmisbaar is, wil men niet aan on aangename verrassingen blootstaan. Overigens bevat het boekje nog eenige nuttige wenken voor rijders, terwijl een drietal kaartjes strekken ter oriënteerin". De Rotte,"damsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Juni j.l. 739,623 reizigers met een opbrengst van f 5G,750,12V2, tegen 69'.löo reizigers meteen opbrengstvan f54,015,49'/, in Juni 1895. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1896 heeft bedragen 3,427.152 reizigers nmt een ontvangst van f269,808,77y„ egeri 3,063,50reizigers met een ontvangst van f243,322.39 over datzelfde tijdvak in 1895; gevende dit jaar een vooruitgang van 363.645 reizigers en een vooruitgang van f 26,486.38in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden beliepen f 128,232,07, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1895 f 128,155,20 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1896 beliep f 398,040,84'/-, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1895 f371,477,59 beliep. Door de exploitatie-maatschappij is een kaart verspreid, die vele practisclie aanwij zingen bevat voor het internationaal reizigers verkeer. /oor velen, die niet bijzonder met deri loop der internationale treinen bekend zijn, is bet Zekei gewenscht dat zij weten in welke trei nen zich doorgaande rijtuigen bevinden. Hierin voorziet bovengenoemde aankondi ging, waarop gedrukt staat ïDoorgaande Trei nen NederlandDuitschland en Zwitserland (Italië) via Emmerik, Zomerdienst 1896", Behalve een kaartje, waarop de verbinding 1 van de voornaamste steden van ons land (en van Londen via Queensboro Vlissingen) met de voornaamste plaatsen langs den Rijn, Ham burg, Berlijn enz., ja zelfs tot Milaan, Genua en "Venetië slaat aangegeven, en eene vermel ding van den treinenloop in beide richtingen van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht enz. naar Keulen, Basel enz. tot aan Napels en Brindisi, met tusschengelegen groote plaatsen en van eerstgenoemde plaatsen tot aan Wiesbaden en Frankfort a/M.) bevat de kaart eene goede opgave der directe rijtuigen in treinen NederlandBasel en teru" O' De Reiswijzer van den sAlgemeenen Neder- landschen Wielrijdersbond" is in vieiden druk verschenen bij Mouton Co. te 's-Graven hage. Geen rijder kan het stellen buiten dit boekje, dat zijn naam gevestigd heeften dat bij iedere uitgaaf nog verbeterd wordt. Men vindt bier in 4 deeltjes aangegeven alle routes door Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland, door Zeeland en Noord- Brabant en Limburg, door Overijsel, Fries land, Groningen en Drente en die door Blijkens het in de gisteren te Amsterdam gehouden jaarvergadering der Vereeniging ter bevordering van het herstel van drank zuchtigen" uitgebrachte verslag, werden ge durende "1891—94 69 patiënten uit Hoogliul- en ontslagen. '19 van dezen vertoefden te kort in het gesticht om als maatstaf te kun nen dienen; 21 patiënten werden geheel-ont houders, matige drinkers, 3 verbeterden aan merkelijk en 9 vielen terug in de oude kwaal. Gunstig luiden alzoo de berichten omtrent 21 van de 69 ontslagenen. Te Hooghullen wor den op dit oogenblik 14 personen verpleegd, 3e mogelijkheid zal onderzocht worden of ook onvermogenden in het gesticht kunnen worden opgenomen. Zooals gemeld is, hebben de scheeps bevrachters te Rotterdam verklaard aan le schippers, die lid zijn van de sSchippers- vereenigiug" (afd. van de N. N. B. B.) geen vracht meer te zuilen geven. Dit lokte van de zijde der N. N. B. B, een ernstig protest uit. In eene Zaterdag avond gehouden vergadering der schippers vereniging werden de grieven, welke men tegen de scheepsbevrachters heeft, uiteen gezet en werd als verweermiddel tegen boven gemelde bedreiging de oprichting van een bevrachtingsbureau bepleit. Uit Kralingen (Rotterdam) meldt men aan het N.v.d.D., dat aldaar weder een belang rijke aanbouw in bet verschiet is. De buiten* plaats naast de avenue nConcordia" is voor f 90,000 verkocht; aldaar zal nu een flinke breede straat worden aangelegd, evenwijdig reet de avenue. Men verwacht, dat het ooste lijk deel der gemeente daardoor aanmerkelijk verfraaid zal worden. Te IJselmonde heeft zich als 3en genees heer gevestigd de heer B. Ris Jz., arts, thans te Ylaardingen. De heer Eydman te Delft heeft aan den raad van Harlirigen de concessie gevraagd voor een waterleiding van drinkwater uit zeewater te bereiden. Te 's-Gravenhage zal in den tuin van bet Koninklijk Zoölogisch-Botanisch Genootschap een bloemencorso, wedstrijd van met bloemen versierde kleine voertuigen en velocipedes gehouden worden op Zondag 12 Juli, des namiddags ten 1 Vs ure. Zij die aan den wedstrijd wenschen deel te nemen moeten voor den 5n dezer hun voornemen mededeelen aan den directeur D. ietz, die alle verlangde inlichtingen ver strekt. Als jury-leden zullen optreden de heeren L. graaf van Limburg Stirum, voorzitter, selie], A. Koolhoven, de dames mevr. Zubfi geb. jonkvr. Van den Berch van Heemstede. e naam van de dame uitmakende het Injfd e jurylid zal nader worden bekendgemaakt. Bij de rijkstelegraaf te 's-IIage worden proeven genomen met het bezorgen van tele grammen per rijwiel. Twee bestellers zijn voorloopig voor den rij wieldienst aangewezen. Bij de opening van het volkszeebad te Sche veningen maakten 103 mannen en 4 vrouwen van dit bad gebruik.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2