Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Armenzorg. Reclitzaken. VI s sclierij. Kerknieuws. JRESÜLTAiLT Kalk50 1 S t e <1 e I ij k Nieuws. H. Boxman, G. "Vlot Gz., J. Pijl, C. Boelhouwen, A. de Jong, C. Zanen Hz., P. Steik, G. v. Oord, W. 'tHoen, A. Lodder, Het werk is heer A. Lodder te Hardinxveld f10800 s j> -10672 y> Alblasserdam -10500 Giessendam -10183 Ammerstol -10434 3 -10340 Ileukelom -10290 y> Werkendam -10137 Alblasserdam - 9998 Oud-Beierland - 9998 gegund bij loting aan den te Oud-Beierland. Bij kon. besl. is benoemd tot lid van den j Raad van Nederlandseh Indië J. C. Th. Kroe- resideat van Soerabaija. 1 sen, Tot opening der kermisvermakelijkheden heeft de heer A. de Koe tegen Zondagavond een voorstelling georganiseerd, waarop wij de aandacht onzer lezers vestigen. Behalve het bekende gezelschap van den heer Vleugels zal alsdan de heer Bonnetty voor de eerste maal hier ter stede optreden met zijn gedres seerde dieren, als kippen, eenden, vossen, ratten, muizen enz. Wij twijfelen niet, of velen zullen van dit geheel nieuwe amusement profiteeren, te meer daar de heer Bonnetty in alle plaatsen van ons vadeiland waar hij voorstellingen gaf, uitbundig succes had. Daar het stoffelijk overschot van prins Frederik van Oranje-Nassau thans over 's-Gra- venhage naar Delft wordt vervoerd, heeft het vroegere programma wijziging ondergaan en regelt het thans de bijzetting van het prinse lijk ovei blijfsel in de Nieuwe Kerk te Delft. De voornaamste veranderingen zijn de vol gende de luitenant-generaal, chef van Harer Majesteits militaire Huis, zal zich morgen met den oudste der aanwezige adjudanten aan het station van den staatsspoor te 's-Gravenhage bevindenwaar het stoffelijk overschot per gewonen trein te 10 u. 43 in den voormiddag zal aankomen. Onmiddellijk na aankomst wordt de kist, inhoudende het stoffelijk overschot, in tegenwoordigheid der aanwezige officieren van Harer Majesteits militaire huis, overgebracht in den gereed- staanden extra trein. Zoodra de kist daarin geplaatst is, vertrekt de trein naar Delft (10 uur 58 min.). De officieren van Hr. Ms. militaire huis ter plaatse aanwezig maken de reis met den extra trein, zynde luitenant-generaal graaf Dumonceau, luit.-kol. baron Sirtema van Grovestins, majoor jhr. Van de Poll en de ordonnance-officier ie luitenant jhr. Van Suchtelcn. Van het oogenblik van aankomst van den extra trein aan het station Delft (11.15) •worden door de artillerie 21 minuutschoten gelost. De luitenant-generaal adjudant van H. M. de Koningin, jonkheer G. M. Verspijck, legt, zoodra de kist op de baar is geplaatst, namens Hare Majesteiten de Koningin en de Ko ningin-Regentes een krans op de kist. Deze is overdekt met de Nederlandsche vlag. De opper-ceremoniemeester zal bij de plech tigheid tegenwoordig zijn. Bij den ingang van het kerkgebouw wordt de kist van de affuit genomen en op de baar geplaatst. De gezanten van buitenlandsche mogend heden, die in opdracht hebben namens hunne souvereinen een krans op de kist neder te leggen, zullen zich aan de Nieuwe Kerk be vinden vóór de aankomst van den stoetzij worden door den kamerheer van H. M. de Koningin E. L. graaf van Limburg Stirum ontvangen. Zoodra de kist bij den ingang aan de Nieuwe Kerk op de baar is geplaatst, zullen voornoemde gezanten zich van hunne opdracht kunnen kwijten. Naar wij vernemen zullen de gezanten van Duitschland en Oostenrijk morgen in de Nieuwe Kerk te Delft bij het binnentreden van het stoffelijk overblijfsel van den prins uit naam van hunne souvereinen kransen leggen op de baar. De Italiaansche gezant met zijne legatie komt in de kerk hulde brengen. Uit een op den ln dezer van den gouv.- generaal van Ned. Indië bij het departement van koloniën ontvangen telegrafisch bericht blijkt, dat bij de jongste gevechten in Atjeh gewond zijn de kapitein der infanterie jhr. G. J. W. C. H. Graafland en de le luite nants der infanterie G. K. Dijkstra, C. F. A. Wagener en K. J. C. Rijnen. Atjeh. Het JV. v. d. D. meldt Uit een particulier telegram is nader be richt ontvangen, dat de le luit. K. J. C. Rijnen althans niet levensgevaarlijk is gewond. Bij de krijgsverrichtingen op den Tweeden Pinksterdag werd de sergeant D. J. P. Bootsma, van de koloniale reserve, zoo zwaar gewond, dat hij daaraan den volgenden dag overleed. Eerst Dinsdag moeiten de ouders te Nijmegen, door een schrijven van pastoor Verbraak, in Atjeh, die treurige tijding ver nemen, zoodat men van regeeringswege weer in gebreke is gebleven, daarvan bericht te zenden, Lombok. De 2V. R. Ct. ontving gisteren van haren correspondent te Batavia het volgende tele gram: »Onze troepen rukken naar Praja op, om de opstokers te arresteeren". Het Handelsblad ontving heden van zijn Indischen correspondent de beide volgende telegrammen Atjeh. »Bij de inneming van Anak Galoeng zijn aan de zijde van den vijand o. a. gesneuveld Toekoe Mahmoed, jongere broeder van Toekoe Hassin; Toekoe Nja Amin, zoon van het vroegere hoofd Tengkoe di Tuoe, en 40 vol gelingen van den pretendent-sultan." Lombok. Het 11e "bataljon, liggende op Lombok, is naar Praja opgerukt. Men schrijft uit Rome aan de Maasbode Het te Padua gevonden ^stoffelijk overschot" van den Prins van Oranje bestaat slechts uit een bekkeneel, een stuk eener hersenpan en eenige beensplinters. Men twijfelt te Padua aan de authenticiteit. Uit goede bron verneemt het TJtr, Dagll., dat mr. Tak van Poortvliet, oud-minister, die lijdt aan eene keelaandoening, beterende is. Eerst vertoefde hij te Baden-Baden, waar hij eene kuur ondergingsedert 4 weken houdt hij verblijf te Lausanne aan het meer van Uenève. Zijne geneesheeren hebben ge gronde hoop op geheel herstel en met hunne toestemming zal mr. T. v. P. in deze maand naar Middelburg vertrekken, om daar voor- loopig op zijn buiten te blijven wonen. Is het weder echter in ons land te guur, dan zal mr. T. v. P., op advies zijner geneesheeren, nog een tijdlang in het zuiden verblijven. Volgens het Seri. Tageblatt heeft de Duit- sche regeering het plan, om het Nederl. vee weer in Duitschland toe te laten, opgegeven. Op 15 Juli treden bij de staatstpoorwegen in werking gewijzigde vrachtprijzen voor het vervoer van reizigers tusschen Rotterdam (Beurs en Delftsche Poort) en de stations der lijn RotterdamRozendaal. Als een bewijs van de groote populariteit der kilometerboekjes wordt meegedeeld, dat gedurende het eerste halfjaar van hunne verkrijgbaarstelling, van 1 Dec. 1895 tot 1 Juni 1896, niet minder dan 37,388 stuks voor de drie klassen zijn afgegeven, ver tegenwoordigende een bedrag van ruim f 700,000. Het rijwiel, dat den Scheveningschen ge neesheer ontstolen werd, is door de politie te 's-Hage opgespoord, en de persoon, die verdacht wordt het ontvreemd te hebben, aangehouden. Een voerman te Tiel, die gisteren een be laden wagen vervoerde, werd bij het oprijden van den Havendijk van den wagen tegen een lantaarnpaal geslingerd, doordien het paard, dat geschrokken was, een verkeerden draai nam. De wagen viel om, en de voerman kreeg een der wielen over de borst. De ongelukkige, gehuwd en vader van eenige kinderen, was bijna terstond dood. 's-Gravenhage. De heer Fransen van de Putie, die door zijne ziekte geruimen tijd geen deel heeft kunnen nemen aan de werk zaamheden der Eerste Kamer, is voornemens in de volgende week hierheen te komeu tot bijwoning der vergaderingen van dat college. Ter gelegenheid van het verblijf van Li- Hung-Chang in het »Hote! des Indes" zullen Zaterdag- en Zondagavond op het balkon van dit groote gebouw acetyleen-gasvlammen ontstoken worden, teneinde het voorplein en een gedeelte van het Voorhout als het ware met daglicht te omstralen. De Nederlandsche Acetyleen-maatschappij uit Amsterdam belast zich met deze feestverlichting. Aan den heer Sommer, schilder-decorateur van den koninklijken schouwburg, is de ver siering van de Kurzaal in Chïneeschen stijl opgedragen. De gemeenteraad heeft Dinsdag inge volge het bekende voorstel van 6 raadsleden eene commissie van acht leden benoemd, om in overleg te treden met de regeering, de provincie en Delfland over den aanleg van een visschershaven te Scheveningen, waarvan de bevordering door het gemeentebelang ge- eiseht wordt. De raad benoemde tot leden dezer commis sie de heeren Kolkman, Krap, Van Malsen, Michiels van Verduijnen, Mulder, Van Raalte, (de zes voorstellers) met de heeren Hoogen- raad (Scheveningen) en Seret. De commissie telt dus niet minder dan 3 leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in haar midden. De burgemeester heeft zich bereid ver klaard het voorzitterschap te aanvaarden. Gisteren, 1 Juli, vierde De Tijd, het hoofd orgaan der Katholieken, haar gouden jubilé. Bij de erven H. van Munster Zn. is in druk verschenen sElectiische beweegkracht door wind molens", door den ingenieur J. van Heurn. Het is de beantwoording van de prijsvraag, uitge- sclneven door de Maatschappij van Nijverheid. In de jongste zitting der Academie van Weten schappen, te Parijs, zijn uitkomsten van proef nemingen medegedeeld, welke pleiten voor het vroeger reeds geopperde vermoeden, dat de Rönt genstralen een bacillenverdelgende kracht be zitten. Prof. Lortet stelde dieren, die hij met cholera- bacillen had ingeënt, herhaaldelijk aan Röntgen stralen bloot, en de toestand der aldus behan delde dieren verbeterde, terwijl de ziekte bij de dieren die niet aan Röntgenstralen werden bloot gesteld, het gewone verloop had. Falb's weervoorspellingen Juli zal, vooral in hot midden en het laatst der maand, rijk zijn aan regen. De laatste helft zal koe! zijn, de laatste dagen echter warm. Van 1 tot C Juli: Na enkele droge dagen neemt de regen toe met onweersbuien. Tempera tuur normaal. Dinsdagavond heeft te Devant-les-Ponts, tegen over Metz, een ernstig ongeluk plaats gehad, In de uitgestrekte batterijen van een der arsenalen ontstond te 7 uur brand. Een uur later deed zich een geweldige ontploffing hooien, waardoor 2 onderofficieren, twee brandweerlieden en een knaap werden gedood, terwijl een 30-tal per sonen gekwetst werden, van wie er 14 in de hospitalen verpleegd worden. De Noorsche koopman Hansen is uit Irkutsk vertrokken naar het noorden van Siberië, in de eerste plaats voor handelszaken, maar tevens om onderzoek te doen naar de waarheid der ge ruchten omtrent Frithjoff Nansen's Noordpool expeditie. Het Russische Aardrijkskundig Genoot schap gaf hem die opdracht. Hij zal o. a. onderzoeken, of de voorraad levensmiddelen, welken Baron TollopdeNieuw-Siberischeeilanden achterliet voor Dr. Nansen, aangebroken is of niet. Door wijlen C. H. Van Riemsdijk en echtge- noote is aan de diaconie der Herv. Gemeente te Ochten gelegateerd f 1000, vrij van successie rechten. Van de drie personen, onder wie een gemeen teraadslid en zijn zoon, allen te Maastricht, die voor de arrondissements-rechtbank aldaar terecht hebben gestaan ter zake van wederspannigheid het ontzetten van een beschonken anestant uit de handen van een agent van politie werd het raadslid tot éen dag, de beide andere be klaagden ieder tot 7 dagen gevangenisstraf ver oordeeld. Het gerechtshof te Amsterdam beeft in hoo- ger beroep den heer E. L. \V. van bobben, te Haarlem, handelende onder den naara van firma C. de Koning Tilly, fabiikant van Haarlemmer olie, vrijgesproken. De arrondissements-rechtbank te Arnhem ver- ootdeelde de echtelieden M. te Nijmegen wegens koppelarij, ieder tot 9 maanden gevangenisstraf. KRALINGSCflE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter mai kt aangevoerd 802 zalmen, die f 0.60 tot 1.15 per ';s kilo opbrachten. Nog werden aangevoerd 2 steuren die f27 tot 50 golden. Ned-IIerv. Kerk. Beroepen: te De Lier ds. H. G. van Endt, te Woerden; te Elburg ds. A. ten Haven, te Polsbroek te Makkum ds. W. van Erveld, te Hattem te Hempens en Teerns ds. M. Hefting, te Siddeburen te Reenen ds. J. G, Steenbeek, te Weesp. Aangenomen: naar Borne door dr. A. J, van 't Hooft, te Nootdorp. Bedankt: voor Burgwerd c. a. door ds. J, P. Ei inga, te Oustwolde voor Kubaard door ds. H. Doornveld, te Wierden. In het Oranjewoud bij Heerenveen had gisteren het He Noordelijk Christelijk Zangersfeest plaats. Treinen, trammen en booten hadden duizenden bezoekers aangevoerd. Het weder was zoo ongun stig mogelijk. Den geheelen dag woei een koude wind, die van tijd tot tijd hevige regenbuien aanvoerde. Toch heerschte er een opgewekte stemming. De verschillende nummers werden, onder leiding van den heer Godefroi le Steen- wijk, hoogst verdienstelijk uitgevoerd en voor de spreekgestoelten tiotsecrden tal van hoorders de guuiheid van hot weder, (Al li. Ct. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Oldeboorn ds. E. C. B. van Herwerden, te Brielle. Bedankt: voor Oostburg door ds. C. Hoek, te Schettens en Lougethouw voor Hattem door ds. J. van Haenngen, te Katendreclit voor Paterson (Noord-Ametika) door ds, A. Mak- kenze, te Dirksland. van liet scheikundig onderzoek van het water der Drinkwaterleiding te Schiedam, genomen den 26n Juni 1896. Totaal der opgeloste stoffen 156 nn'lligr. per Liter. Magnesia 8 Zwavelzuur. 23 s Chloor25 t> Ammoniak. 0 Nitrieten 0 s Nitratensporen Kalitim-permanganaat 3.6 s (benoodigdteroxydatie der organische stoffen). Bult U E R L iJ K E 1 A N D. Geboren t 30 Juni, Ilendricus Joseph

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3