Later, "bij de beraadslaging over het hoofd stuk ministerie -van buitenlandsche zaken van de begrooting der uitgaven, verklaarde Cur- zon nog dat de berichten uit Kreta gunstiger luiden. Er heerseht nog altijd spanning onder de Kretenzen, maar de toestand is verbeterd. De samenkomsten der ambassadeurs te Kon- stantinopel, die haast dagelijks plaats had den, kenmerkten zich alle door onafgebroken eenstemmigheid en liepen uit op de vier verzoeken, welke de Porte aangenomen heeft. Engeland wenscht in deze aangelegenheid in geen enkel opzicht geïsoleerd of met uitslui ting van de andere mogendheden op te tre den; alles wat er gedaan moet worden, moet geschieden door den vereenigden aandrang der mogendheden; en Engeland zal bij het oefenen van dien aandrang op de Porte even ver gaan als de andere mogendheden, maar niet zelfstandig handelen. Als wij afzonder lijk optraden, zeide Curzon, zou de uitslag noodlottig zijn, niet alleen voor de bevolking, maar ook voor den Europeeschen vrede. De toestand van Stanley is iets beter. OOSTEN» IJ K-H OS8AKIJE. Keizer Frans Jozef, die voor twee maanden naar Ischl is vertrokken, heeft vóór zijn ver trek uit "VVeenen nog een ministerraad ge presideerd, waarin de gemeenschappelijke be langen van Oostenrijk en Hongarije zijn besproken, voornamelijk de vernieuwing der gemeenschappelijke wet op de weermiddelen en de onderhandelingen over de vernieuwing van het vergelijk, welke in den zomer door de wederzijdsche ministeriën zullen worden voortgezet. De Rijksraad komt half Septem ber weer bijeen. Donderdag is de Landdag van Neder-Oos- tenrijk geopend, die in buitengewone zitting bijeenkomt tot herziening der kieswet voor dat lichaam. Te VVeenen is in eene vergadering van meubelmakersbazen besloten den arbeid te doen ophouden tot de boycott, over een aantal bazen door de gezellen uitgesproken, is ingetrokken. ITALIË. In de Kamerzitting van Donderdag had weer een twistgesprek plaats tusschen Imbri- ani en Cavallotti. Eerstgenoemde zeide, dat hij tot de uiterste linkerzijde behoord had, omdat deze vroeger naar hooge idealen streefde, maar nu kon hij niet langer tot die partij behooren, hij bleef als eert vooruitgeschoven post. Cavallotti antwoordde dat hij noch zijn vrienden, die Woensdag voor de regeering stemden, hun idealen prijsgegeven hebben ook had hij nooit in zijn openbaar leven persoonlijke doeleinden nagejaagd, en niemand had het recht, in dj gemoedsgeheimen door te dringen. Door Imbriani werd hierop ge repliceerd dat de zaak eenvoudig zoo stond: er is een program van buitenlandsche staat kunde de uiterste linkerzijde heeft dat pro gram steeds verworpen tot Woensdag, toen heeft zij het goedgekeurd. In de Kamer stelde Sulci gisteren voor dat de beraadslaging over de afschaffing van de rechten op zwavel vooraf zou gaan aan die over het wetsontwerp tot het instellen van een burgerlijk commissariaat op Sicilië. De regeering verzette zich tegen het voor stel van Sulci, dat verworpen werd met 170 tegen 38 stemmen. De bekende socialist De Felice, in Rome ea Catana gekozen, heeft voor de laatste aan genomen in Rome is dus herstemming noo- dig. Als candidaat hebben de socialisten Charles Gastini, rijk marmer-groeven-bezitter te Carzara, gekozen, die in '94 beschuldigd werd bij de standjes te Locdigrana een gen darme te hebben doodgeschoten en daarvoor 36 jaren gevangenisstraf had gekregen. Onder de laatste amnestie, aan politieke veroordeel den verleend, was hij niet begrepen. SPANJE. Maarschalk Campos heeft in den Senaat Woensdag een lange rede gehouden over zijn bewind op Cubaals opperbevelhebber had hij de handen vrij gehad, maar later als gouverneur-generaal waren hem die gebon den en had hij, geen bevel daartoe hebbende, de hervormingen onuitgevoerd gelaten. Hij drong er bij de regeering ten sterkste op aan, een eind te maken aan dezen strijd, die per jaar 20,000 mensehenlevens en hon derden miilioenen kost. Canovas trad niet met den maarschalk in debat, doch betoogde het moeilijke van in oorlogstoestand hervormingen te moeten in voeren, en wilde niet dat Spanje zich door rebellen concessies zou laten afdwingen. Eerst na een overwinning zouden deze, zelfs auto nomie, van pas zijn. Spanje zou zich nooit de suprematie in de Antillen laten ontnemen. Te Alicante hebben voortdurend betoo gingen tegen de nieuwe gemeentelijke be lastingen plaats. De beide laatste dagen trokken talrijke troepen manifesten naar het marktplein, waar zij de kooplieden wilden dwingen hunne winkels te sluiten, maar de gendarmerie kwam tusschen beiden om hun dat te beletten. De manifestanten, een dui zend in getal, begaven zich daarop naar het bureau der octrooien, de tabaksfabriek en de Fransche club. alles op hun weg vernie lend. De menigte riep sWeg met den maire en wierp met steenen naar het huis van een raadslid. De gendarmerie maakte toen eene charge, nadat de prefect vergeefs getracht had de menigte tot kalmte te brengen. De betoogers trokken vervolgens naar het stad huis, waar zij alle ruiten inwierpen. De gen darmerie maakte opnieuw eene charge, waar- j bij verscheidene manifestanten gewond en een tiental gevangengenomen werden. De i staat van beleg is afgekondigd. De politie te Barcelona heeft den voor- zucht bleef onbevredigd. Zij dorstte naar liefde ais het gejaagde hert naar de frissche water- stroomen men dreef haar in de modder en het slijk der moerassen. De specht klopte nog al door en ver klonk zijn hamerslag door de stilte van den nacht Jessie stond op en zocht met sleependen gang, tastend en met de handen voor de ooren hare slaapkamer. Wat was het eigenlijk, dat zij vreesde te booren Voor welke verschrikkelijke geluiden stopte zij de ooren dicht Altijd door klonk haar hoefgetrappel in de ooren op den steenachtigen bodem. Steeds ver beeldde zij zich een ruiter te hooren naderen van den kant der steengroeve. Immer vertoonde zich voor hare kranke verbeelding een man met •wijde kleederon, een gewetenlooze, die den rui ter op zijde drong, den teugel van zijn paard greep, hem al meer en meer het vossengat deed naderen, waar een steile, diepe afgrond gaapte. Daar gaf de man het paard een duw, het steigerde, een vreeselijke gil weerklonk door de stilte van den nacht en ros en ruiter stort ten in de diepte Toen Jessie hare slaapkamer binnentrad, pa relde haar het koude zweet van het voorhoofd. Stijf en star waren hare blikken op een bepaald punt gericht, zij trok hare handen terug van voor de ooren »Vader Vader gilde zij en viel rochelend op het tapijt neder. Mary Wimpieton snelde haar te hulp. Deze scheen aan dergelijke tooneelen reeds gewoon. Zij wreef hare jonge meesteres de slapen met reukwater, maakte hare kleeren los en bracht ze naar bed. vOm Gods wil, miss Jessie, spreek toch een woord tot uwe Mary. Hoort gij mij dan niet O, spreek dan, zeg maar éen woord Na een lange pauze opende miss Jessie de oogen en staarde wild om zich heen. Eerst lang zaam keerde haar bewustzijn terug. ïZijt gij het, Mary vroeg zij zacht. sJa, ik ben het, uwe Mary, Gaat het nu wat beter, Miss?" zGe moet er niemand over spreken, hoor, Mary Geen mensch 1" zitter van de club der slotenmakers en den voegeren voorzitter van de club der voerlie den, beiden bekende anarchisten, gearresteerd. Twee aanvoerders der Cubaansche opstan delingen zijn iu de provincie Havanna door gedrongen. Generaal Weyler beeft den uitvoer van bananen uit Gibsra en Nuevitas verboden, om te beletten dat de opstandelingen door de schepen die de bananen uit die plaatsen vervoeren, gemeenschap houden met de bui tenwereld. Te Madrid is een depêche uit Havanna ont vangen, meldende dat de opstandelingen we der tweemaal door de Spanjaarden versla gen zijn. Een journalist, door de Spaansche auto riteiten uit Cuba gezet, vertelt in New-York dat de Spaansche troepen de laatste 5 maan den vijfmaal tevergeefs getracht hebben zich van Macao meester te maken en dat de ge melde overwinningen niets dan onbeteeke- nende aanvallen op eenzaam gelegen boer derijen zijn geweest. Volgens hem hadden de opstandelingen nog voor een jaar minutie en levensmiddelen. S E B V I E. De binnenlandsche politieke toestand is weer ten zeerste gespannen, met het oog op de naderende algemeene verkiezingen. De regeering, dank zij den staatsgreep van 9 Mei 1894 geheel in handen der progressistische partij, vreest dat haar laatste uur heeft ge slagen en zij heeft daarom de verkiezingen willen uitstellen, door het vraagstuk der grondwetsherziening op het tapijt te brengen, maar de radicale partij heeft zich daardoor niet laten vangen. Ook zij verlangt niets liever dan eene grondwetsherziening, maar van een uitstel der verkiezingen wil zij niet hooren integendeel wenscht zjj dat die op den wettelijk vaslgestelden datum zullen plaats hebben, doch niet onder leiding van het tegenwoordige ministerie, maar onder een kabinet van zaken. De regeeriog is daartoe evenwel niet geneigd, omdat zij zich niet, evenals in 4888, aan eene algeheele neder laag wil blootstellen, want zij kan dan vooraf er op rekenen dat van de door haar verlangde •wijzigingen iri de grondwet invoering van het twee-Kamers-stelsel en belangrijke ver hooging van den census, niets zou komen. Juist door dezen laatsten maatregel wilde zij j de radicale partij afbreuk doen en het spreekt dus vanzelf dat die partij alle krachten bij de verkiezingen zal inspannen. De groote vraag zal nu zijn of haar aanvoerder Pachitch machtig genoeg zal blijken om het revolu- tionnair element, dat zijn invloed op het platte land met den dag ziet toenemen, in bedwang te houdeneen feit is het dat éen woord van j hem voldoende zou zjjn om de ontevredenheid tot eene uitbarsting te doen komen, en al is dat van Pachitch voor het oogenblik niet te lAcb, hemel, wat moet dit worden klaagde de goede vrouw. Zij knielde neer aan het bed, toen miss Jessie scheen in te sluimeren, en luisterde naar haar gejaagde, afgebroken ademhaling. En na nog een poos klonk het weder uit den mond der arme lijderes silemelsche vader doe met mij wat Gij wilt, maar maak mij niet waanzinnig niet waanzinnig VIL Bob Dryftil was een rond en eerlijk karakter en omdat hij nog aan het goede in de mensch- heid geloofde, meende hij dat, nu hem onrecht geschied was, iedereen, dien hij daarvan kon overtuigen, zich zou haasten het geleden onrecht te helpen herstellen. Bob vond, na lang gedwaald en menigmaal misgeloopen te hebben, eindelijk het huis van Mr. Simon Jefferson. Hij trof het goed. De heer des huizes was te huis en liet hem op verwachten, toch zal de regeering daarmede ernstig rekening dienen te houden. Van eene grondwetsherziening in anti-radicalen zin zal dan ook voorloopig niets komen. GRIEKENLAND. In antwoord op de vertoogen van den Turkschen gezant te Athene heeft de regee ring verklaard dat haar niets bekend is van het zenden van vrijwilligers en munitie naar Kreta, maar dat het verkeer met het buitenland vr is, zoodat zrj niemand kan beletten het land te verlaten. De voormalige minister van marine Skoe- loede heeft een beroep gedaan op de regee- rïng der Vereenigde Staten, om een oorlogs schip naar Kreta te zenden, teneinde hulp te verleenen aan de 42,000 vluchtelingen te Gonia en Kaap Plata, die daar het grootste- gebrek lijden, zoodat hun kinderen bij hon derden omkomen. T E K IJ E. Een telegram uit Kanea van 2 dezer aan de Times meldt, dat eene keizerlijke procla matie is uitgevaardigd, waarbij algemeene amnestie wordt verleend. De opstandelingen op Kreta hebben al3 vlag aangenomen de Grieksche kleuren met den Byzantijnschen adelaar in het midden. De gouverneur van Damascus is naar Kon- stantinopel ontboden om zich te verantwoorden over zijn slecht bestuur, dat oorzaak is dat de Druzen zoo ruim van wapenen voorzien zrjn, AMERIKA. Naar uit New-York gemeld wordt, is er een sterker wordende verwachting, dat Biand de candidaat der zilverpartij worden zal democraten zoowel als republikeinen voor het presidentschap der Unie. De Fransche gezant te Rio de Janeiro heeft van de Braziliaansche regeering de mededee- ling ontvangen dat alles in het werk gesteld zal worden om de grensregeling tusschen Bra zilië en Cayenne te bespoedigen, en dat de consul te Cayenne bevel zal ontvangen dade lijk naar zijn post terug te keeren. Te Sucre in Bolivia moet een omwenteling uitgebroken zijn. Geen nadere berichten ovei het gebeurde zijn nog te La Paz ontvangen. AFRIKA. Aan de Daily Chronicle wordt uit Bulu- wayo van den 2n dezer geseind, dat Nyamanda,. een zooa van wijlen koning Lobengula, dooi den raad van stamhoofden tot koning der Matabelen is uitgeroepen. Uit Buluwajo wordt gemeld dat sir Fre derick Carrington majoor Hurrell met 59 cavaleristen uit Gwelo heeft gezonden naar Indema's kraal, halfweg tusschen Gwelo en fort Victoria, om die kraal aan te vallen en een afleiding te bezorgen aan een bevriend opperhoofd dat door Indema bedreigd wordt. Majoor Bourcicault gaat naar Beira om den hoogst voorkomende wijze uitnoodigen om bin nen te komen. Nadat Bob zijne zaak zoo goed en zoo kwaad het gaan wilde in het licht gesteld en Sir Si mon hem met opmerkzaamheid en eene houding van waardigheid aangehoord had, zeide de laat ste »Heel goedgij zult begrijpen, Mr. Dryful, dat ik buiten do zaken van mijne nicht nog andere belangen te behartigen heb, bijvoorbeeld mijne eigene. Daar ik bovendien geen jurist ben, zal het u ook duidelijk zijn, mijn waar de Sir, dat ik mij voor aangelegenheden als deze laat bijstaan door een rechtsgeleerde, en' dat is in casu Mr. James Finding in Lincoln's- inn, een zeer vertrouwd persoon. Wees zoo goed Mr. Dryful, u tot hem te wenden." (Wordl vervolgd.}

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6