Binnenlantlsclie Berichten. SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. transportdienst te regelen en voor de pro viandeering te zorgen. De Daily Telegraph verneemt, dat te Lorenzo Marquez bevelen uit Lissabon zijn ontvangen alle beschikbare troepen naar Beira te zenden. De Portugeesche infanterie en artillerie worden thans met bestemming daar heen ingescheept. SCHIEDAM, Juli 18»6. Atjeli, De Raad van Indië beaamt volgens de Toe. het bezwaar van den resident K.F. II. van Langen om onder kolonel Stemfoort te dienen. Zijn vermoedelgke opvolger is de resident L. C. A, F. Lang# van Banjoemas. Aan hetzelfde blad wordt uit Batavia geschreven In hooge militaire en ook civiele kringen wordt er veel over gesproken wie gouverneur van Atjëh za! worden. Generaal Vetter wil kolonel Stemfoort en de hooge regeering (meer bepaaldelijk Z. E. de gouverneur- generaal, het lid van den Raad van Indië Scherer en dr. Snouck Hurgronje) wil overste Van Heutsz. Kolonel Stemfoort schijnt op Atjeh zijn roem. wei een weinig te overleven, maar generaal Vetter en zijn denkende geest, majoor Breyer, zijn jaloersch van overste Van Heutsz. Overste Van Vliet, met den geheelen staf, is natuurlijk op de hand van den regee- ringscommissariswijl deze heeren, welke onder generaal Deykerhoff gediend hebben en mede aansprakelijk zijn voor de daden van dien gouverneur, vreezen bij het minste of geringste hun congé te krijgen. De heer L. M. A. Muntz, ingevolge konink lijke machtiging benoemd tot vice-consul te Odessa, is in die hoedanigheid door de Rus sische regeerïng erkend. De commissie uit de Provinciale Staten van Groningen, in de jongste herfstzitting benoemd om te overwegen, wat gedaan kan worden om aan den gestadjgen achteruit gang van den landbouw en aanverwante takken van ons volksbestaan paal en perk te stellen, heeft haar rapport uitgebracht. Zij stelt voor, aan H. M. de Koningin-Regentes een adres te richten om te verzoeken het daarheen te willen leiden, dat, op het voor beeld van het buitenland, invoerrechten worden seheven van de in Nederland inge voerde producten van landbouw en nijverheid, en uitvoer-premiën. De 13e jaarvergadering der «Marthastich- ting" te Aifen a/d. Rijn zal gehouden worden op Woensdag 8 Juli. De agenda luidt: 's Morgens om 11 uur. Feestwoord in de Ned. Herv., kerk door ds. M. Schuurman, Geret. pred. te Alfen. 12 uur. Vergadering met de leden en daarna met de afgevaardigden der zusterkransen. 2 uur. Plaatsing van den gedenksteen van het nieuwe Moederhuis op Rijnstroom", waarbij dr. J. Th. de Visser, Ned. Herv. pred. te Amsterdam, zal spreken, voorafgegaan door een openingswoord door ds. J. G. Smitt, pred. der Evang. gem. te Amsterdam. Verslag van den penningmeester en mede- deelingen door den directenr. Slotwoord met dankzegging door ds C. W. Pohlmann, Luth. pred. te Delft. De toespraken zullen afgewisseld worden door het muziekkoor en de beide zangkoren. Het christelijk asyl voor drankzuchtigen wordt 1 Augustus te Prinsenhage geopend, in de villa nWilhelmina". De heer C. J. Kloot, ter zijde gestaan door een commissie van toezicht van bekende mannen, zal daar zijne methode tot genezing van aan den drank verslaafden toepassen. Over die methode wordt door prof. Van der Lith gunstig ge oordeeld. Het nieuwste op dit gebied geschiedt tegen woordig in hel buitenland met de Röntgen stralen. Men laat den dronkaard photogra- phieën zien van zijne eigen, door den drank misvormde organen en gaandeweg van den voortgang van het aangericht kwaad. Dit schijnt op menig dronkaard te werken. Voor de verpleging in Prinsenhage zal fbÜO per jaar berekend worden. De groote nationale velddag van het Leger des Heils zal gehouden worden op het prach tige landgoed «Voordaan" (bij Utrecht), daar voor welwillend afgestaan door den heer Grothe, op Woesdag 8 Juli. Generaal Booth zal er het bevel voeren, bijgestaan door de kommandanten Howard, Boot-Clibborn, kolo nel Lawley en de majoors Maidment en Schoch en 250 staf- en veld-olïicieren van Nederland en België. De generaal zal aan het station te Utrecht ontvangen worden door een korps wielrijders, dat hem zal begeleiden naar het landgoeddui zenden zullen daar zijn om hem te begroeten. Het programma voor den dag is als volgt: 9 v.m. openingsdienst op platform B, geleid door den kommandant; 10.30 reusachtige heiligings-bijeenkomst op platform A, geleid door den generaal; 12.30 algemeene bidstond. Openlucht-bijeenkomsten; 12 brigade I en II maj. Palstra, brigade III en IV stafkapt. De Wilde en adj. Tjaden en Feenstra; 2.30 groote heiligings-bijeenkomst, geleid door den generaal5.30 revue der troepen voor den generaal. Waarschijnlijk groote feestelijke sluiting te 6 uur. Door de afdeeling Middelburg van de Ver- eeniging voor vrouwenkiesrecht is besloten een adres van adhaesie te zenden aan het adres, door het «Comité tot verbetering van den maatschappelijken en den rechtstoestand der vrouw in Nederland" aan te bieden aan H. M. de Koningin-Regentes, teneinde af schaffing van het verbod van het onderzoek naar het vaderschap te verkrijgen. Dinsdag 7 dezer zal generaal Booth van het Leger des Heils in de Doelen te Rotter dam eene bijeenkomst leiden. Tot aanvulling van een vorig bericht om trent het ontslag van werklieden en vermin dering van loonen aan de Nederlandsche oliefabriek te Delft dient, dat met het oog op het door de fabriek geleden verlies, en op den voortdurend ongunstigen gang van zaken, waarin zich vooralsnog geene verbetering laat voorzien, de directie zich verplicht heeft gezien, niet slechts de grootst mogelijke zuinigheid in het beheer te betrachten, maar zelfs zoolang deze toestand voortduurt buitengewone maatregelen toe te passeu, die kunnen strekken tot vermindering der onkos ten, welke op het bedrijf drukken. Zij heeft daarom den maatregel genomen, die leden van het personeel te ontslaan, wier arbeid wel niet overbodig of nutteloos is te achten, doch in de gegeven omstandigheden in elk geval tijdelijk kan gemist worden, en voorts de loonen van de hoofdbeambten, beambten en meesters te verminderen, voor ongehuwden met 15 pCt., voor gehuwden zonder kinderen beneden 15 jaar met 10 pCt. en voor de anderen naar gelang van het aan tal kinderen. In eene vergadering van »De Kern" werd door de directie tevens medegedeeld, dat het salaris der directie met 25 pCt. was ver minderd. N.R.Ct Op het eiland IJselmonde zijn de ooievaars- dieven in de laatste nachten weer druk aan den gang geweest. Op verschillende boeren erven zijn de nesten leeggeplunderdde daders worden tot heden tevergeefs gezocht. Ook onder de Haarlemmers bestond al zeer weinig animo om het kiesrecht voor de Kamer van koophandel en fabrieken te verwerven. Tengevolge van de nieuwe bepalingen op dit stuk, hadden zeker 1000 a 1200 recht, om tot kiezer te worden verheven. Slechts 5 echter hebben zich daartoe aan gemeld. Te Zaandam is geen enkele aanvraag inge komen om op de lijst van kiezers voor de Kamer van koophandel te worden geplaatst. Men meldt dat het reeds weken iang in de diamantindustrie vreeselijk slap is. Er zijn te Amsterdam circa 3000 diamantbewerkers op het oogenblik werkloos. De volgende heksengeschiedenis wordt uit Utrecht aan het Handelsblad gemeld In een slop, dat uitkomt in de Gasthuis steeg, die den Wittevrouwensingel met de Biltstraat verbindt, woont een arbeidersge zin, man, vrouw en een halfjarig kind. De huiselijke vrede en liet geluk van het kleine gezin werden tot voor eenigen tijd door niets verstoord, totdat plotseling de kleine begon te sukkelen en, trots alle in 't werk gestelde pogingen, met den dag achteruitging. De ouders wisten niet wat te beginnen. Familie, vrienden en buien kwamen er bij te pas, maar zonder dat iets hielp. Doch, als een reddende engel, bakte een buurvrouw opeens den knoop door«Het kind is behekst". Het was zoo eenvoudig, dat men zich niet kon begrijpen er niet eerder aan gedacht te hebben, 't Kwam er nu maar op aan om te weten wie de tooverheks was. Maar dat zou dezelfde slimme buurvrouw wel uitvinden. Op haar verzoek liet men haar alleen, zij sneed het zeegrassen matrasje van het kleine kind open en vond daarin o, schrik 1 het model van een kip, een staart en zwarte rozen, altemaal kenteekenen die duidelijk wezen op de minder gewenschte tegenwoor digheid van den Vorst der Duisternis. Nu wist de buurvrouw meteen ook, wie dien gast had binnengeloodst. Het was een gewezen buurvrouw, een knap oudje, dat met haar man een handel in bloemen dreef en van wie men zich herinnerde dat ze naast een gezin had gewoond, dat bijna geheel was uitgestorven. Het geen kwaad denkende oudje werd op listige wijze bij den zieken zuigeling gebracht. Toen vertelde men haar dat zij de tooverkol was, die het kind had beheksten dat ze het kind weer moest zegenen, of het zoh niet best met haar afloopen. De buur vrouwen dreigden in koor mee en het ont hutste vrouwtje bezweek voor de overmacht. Driemaal sprak ze tot het kindGod zegen je 1 Niet zonder moeite liet men haar toen gaan. Het kind stierf denzelfden avond en is Donderdag begraven. Te Schiedam zal vanwege de kegelclub „Musis Sacrum" in de maand November een korpswed strijd gehouden worden, waaraan personeele en vrijebaanwedstrijden zullen verbonden zijn. Dit concours zal wedeiom gehouden worden in de dubbele kegelbaan in het gebouw Musis Sacrum. "Van 16 Juli tot 16 Augustus a.s. zal in ge noemde inrichting een drievoudig concours plaats vinden, en wel een kegel-vrijebaanwedstrijd, een biljartconcours en een schietwedstrijd. IVielrljden. De deelnemers aan den Zondag te Parijs te houden «Grand Pil" zijnJacquelin, Morin, Gongoltz, Lambrecht, Bourillon, Mercier, Daiy, M. Farman, Boulay, Thibaudin, E. Reboul, Piette, Grandjean, Bernancourt, Dumond, Baras, Nieport, Durand, Gras, Govin Grossot voor Frankrijk, Pontecchi voor Italië, Jaap Eden voor Nederland, Johnson, Murphy, Wheeler, Kiser voor Amerika, Elouben en Protin voor Belgie, Heimann en Mulack voor Duitschland, China en Robertson voor Engeland. 't Wordt dus met recht een wereldkampioen schap, een strijd van de beste wielrijders der wereld. Protin is reeds Ie Parijs aangekomen, om zich op de wielaibaan te oefenen. Aan Jacquelin, China en Jaap Eden wordt de meeste kans toe gekend. Harriet Beecher Stowe, de beroemde schrijfster van Da Negerhutis op 85-jarigen leeftijd te Hartford in den Amerikaan'-chen Staat Connec ticut, overleden. Zij was de dochter van een presbyteriaamch geestelijke, wijdde zich eerst aan het ondei- vvijs en huwde later met Dr. Calvin Stowe, een der voornaamste godgeleerden der Vereenigde Staten. Haar echtgenoot werd professor aan het seminarium te Cincinnati en gedurende de 18 jaar, welke zij daar met hem doorbracht, had zij ruimschoots guiegenheid de slavernij uit ei gen aanschouwing te leeren kennen en de stof te verzamelen voor Üa Negerhut, haar gevoel vol en krachtig protest tegen de slavernij, dat overal weerklank vond en zooveel bijdroeg tot af schaffing van die instelling. Het werk verscheen eerst in een Washing- tonsch blad en werd vervolgens in 1852 te Bos ton uitgegeven. In het eerste jaar werden er alleen in Amerika 305,000 exemplaren van ver kocht. Het werd in alle talen overgebiacht en ook heihaaldelijk o. a. door d' Ennery voor het tooneel bewerkt. Het succes van de Negerhut berokkende de schrijfster en haren man onaangenaamheden ook. Zij werd, krachtens de wetten des lands, ver volgd en schreef tot hare verdediging, een «Sleutel op de Negerhut," waarin zij antvvoorde, dat wat zij in haar boek verhaalde, aan de wer kelijkheid was ontleend. Na de Negerhui schreef Harriet Beecher Stowe nog verscheidene andere werken. Ook vervolgen op haar hoofdwerk, Dred o. a. en de bekende Kleine ossen, maar geen van alle maakte zooveel opgang. De beroemde schrijfster leefde gedurende de laatste twintig jaren zeer teruggetrokken. De Japanschegeneesheeren gebruikten volgens het Pharmaceutical Journal, in den jongsten oorlog asch van rijststroo tot antiseptische be handeling van wonden. De wonden werden met die asch bestrooid en dan met sublimaatgaas of linnen verbonden. Het middel moet zeer doeltreffend zijn ge bleken door de koolzure kalk, welke in de asch aanwezig is. Het is zeker een der goedkoopste antiseptische middelen, welke ooit werden ge bruikt, Te Parijs heeft iemand dezer dagen een «phos- phorusflve o'clock tea" gegeven, echter zonder zijn gasten met luciferskoppen te vergiftigen. Tegen dat het donker begon te worden, werd het licht in het salon aan alle zijden. De zoldering, het behsngei, het vloerkleed, de meubelen, platen en ook theekopjes, alles werd lichtend, eveneens de kleederen der dames en haar gelaat! Alles was met een lichtgevende stof bestreken, volgens het voorschrift van een lid der Academie van Wetenschappen. Goedkoop is deze verlichting echter zeker niet geweest. Twee jonge Duitschers uit San Francisco, die aannamen in twee jaren te voet een reis rondom de wereld te doen natuurlijk met uitzon dering van de oceanen, die zij per stoomboot mochten oversteken worden nu te San Fran cisco terugverwacht. Zij wandelden de Vereenigde Staten door, gingen over Londen naar Lissabon, vervolgens door Portugal, Spanje, Frankrijk, Zwitserland, Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Rusland, door Tuikestan en China naar Japan, van waar zij weer sciieep zullen gaan naar San Francisco. Volgens de laatste, uit Japan ontvangen, be richten, hadden de voetreizigers 16 paar laarzen, 3 broeken en 26 jassen versleten.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 7