Binnenlandsche Berichten. vonden worden, en men gelooft dat de overige '1.750,000 p. st. tegen 3:/s pCt. zullen opge nomen kunnen worden. EERSTE KAMI'.OERSTATEN-GENERAAL. Avondzitting van Dinsdag 7 Juli. Ingekomen zijn de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, o. a. de kieswet, die naar de afdeelingen werden verzonden. Verder werden medegedeeld, een aantal adressen. De vergadering werd daarna verdaagd, waarschijnlijk tot Vrijdagnamiddag halfdrie. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Zitting van 7 Juli. Heden is de zomervergadering in naam der Koningin geopend door den commissaris van II. M., rar, C. Fock. De verkiezing van drie leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal werd bepaald op Dinsdag 14 Juli a.s., gelijk met de l e- noeming van een buitengewoon lid van Gedep. Staten. Naar de afdeelingen zijn verzonden de provinciale begroolingen, de jaarlijksche sub sidie-aanvragen voor onderwijs-inrichtinguj, benevens de brief van den minister van binnenl. zaken, met verzoek om advies over de wijziging van de provinciale kiestabil (verdeeling van Rotterdam in kiesdistricten). Verschillende subridie- of andere aanvragen werden naar speciale commission verzonden, o. a. bestaande uit de heeren Van der Hoog, Kley, Borret, Quarles van Ufl'ord en De la Bassecour Caan het subsidie-voorstel voor den stoombootdienst tusschen Nieuw-Lekkerland, Krimpen o/dLek en Riddeskerk; de subsidie-aanvraag voor wegsverbetering in den polder Berke! de heeren Rinkes Borger, Van Schaarden burg, IJzermans, Kerstens, Svvets, Muileren Van Weel (Rotterdam) het voorstel betref fende het visschen met de zegen, zoomede de adiessen van visschers in deze provincie tegen het vei bod om te visschen met dat vis ch tuig. Naar het college van Ged. Staten werden o. a. verzonden om adviesde subsidie-aan vrage voor wegsverbetering in den polder Tedmgeibioek de aanvraag om subsidie van de "VVestl tramvvegmaatschappij voor verlen ging haier tramlijn naar Maassluis en Delft en tot Seltevenïiigen, naar aanleiding waar van de heer Waldeck den wensch uitsprak, welken Ged. Staten zullen overwegen, dat het college zoo mogelijk in de najaarsverga dering over de stoomtram door het West- land advies uitbrenge het verzoek tot wïjzi- ging van Delfland? leglement; het verzoek tot het beweegbaar maken van de vaste bruggen in de vaart RijnSchie. Aan den heer Kortevveg is verlof verleend in de eerstvolgende vergadering, bepaald op 14 Juli, 's nam. 1 uur, eenige vragen tot Ged. Staten te richten, betreffende den stand van zaken, waarin de verbinding van het eiland "Voorne en Putten met den vasten wal zich bevindt. In die vergadering zullen tevens meerdere onderwerpen van eenvoudigen aard aan de orde gesteld worden. De Staten kwamen hedenmiddag te half- twee in de afdeelingen bijeen. SCHIEDAM, 8 Juli 189G. In de gisteravond gehouden openbare ver gadering van den N. Nederl. Bootwerkers- bond, waar ook de vrouwen der werkstakers tegenwoordig waren, wekten De Jong en De Heer op tot eene algemeene organisatie. Protest werd aangeteekend tegen het on gunstige oordeel van een der directeuren van ïApollo" over de vereeniging van arbeiders. Krachtig werd de noodzakelijkheid bepleit, dat alle werklieden van de fabriek den arbeid zouden neerleggen, terwijl de steun der boot werkers werd toegezegd. Ook de presidente der vrouwen-arbeiders- vereeniging te Rotterdam verklaarde dat zij haar vereeniging tot ondersteuning zou op wekken. De aanwezige reporter van het Mottcr- damsch Dagblad zegde namens de redactie f25 toe. De secretaris van het arbeiderssecretarïaat maande tot kalmte en beradenheid aan. Ook hij beloofde den steun der aangesloten ver- eenigingen in Nederland, maar wilde eerst voldoende motieven hebben om dien steun te kunnen vragen. Nog morgenochtend zal daar toe een vergadering belegd worden, alleen van stakenden. Voordat men daarin overeenstemming had verkregen, vielen eenige harde woorden van de zijde der Rotterdamsche bootwerkers, die de houding van den secretaris te lax vonden. Nadat deze verschillen waren opgelost en nogmaals tot solidariteit was opgewekt, werd de openbare vergadering gesloten, terwijl de stakenden nog in huishoudelijke vergadering bijeenbleven. Door de politie waren hedenmorgen aan liet Hoofd alhier weer maatregelen genomen om hen die willen blijven werken aan de stearine-kaarsenfabriek sApollo", daartoe in de gelegenheid te stellen; er viel echter niets bijzonders voor. De gisteren aangewende po ging om de ploeg kolendragers van Pernis het werk te doen staken is mislukt; heden morgen zijn zij weder aan liet wei k gegaan. Niettegenstaande dat moeten ook zij zich beklaagd hebben bij het bestuur van den N. Ned. Bootwerkersbond dat hun loon te laag is; zij kregen daarop lot bescheid dat dit hun eigen schuld was, dat zij indertijd de plaats hebben ingenomen van hier ter stede gevestigde werklieden en dat dit toen onmo gelijk is geworden door aanbieding om voor minder loon te wei ken. Wie zoo handelt, aldus werd hun geantwoord, kan geen aan spraak maken op de sympathie van den N. N. Bootwerkersbondwilden zij staken, dan kon ook voor hen iets gedaan worden, doch zoo zij dit niet deden, lieten de bootwerkers hen aan hun lot over. Hedenochtend ten 8 ure is weder een huishoudelijke vergadering gehouden, waar de loonlijsten voor de verschillende catego rieën zijn vastgesteld en die nog heden aan de directie der stearine-kaarsenfabriek sApollo" zullen worden overhandigd en waarop deze, blijkens ons vorig bericht, heeft aangenomen vóór Zaterdag te antwoorden. Onder de grieven, die te gelijker tijd ter kennis van de directie zullen worden gebracht, wordt ook genoemd de ontslagaanvrage van den hoofdopzichter Ingelsede verbittering der werklieden tegen hem moet groot zyn. Het werk aan de fabriek moet niet meer zoo vlot kunnen gaan. Hedennacht heeft men zelfs, naar wij vernamen, niet kunnen werken. Het aantal stakers bedraagt op ditoogen blik 60 a 70 man. Hedenavond te 8 uren zal er weder een openbare vergadering worden gehouden en moet er bij liet bestuur van den Bootwer kersbond het voornemen bestaan om een uit- noodiging te richten tot het Schiedam^cbe publiek, teneinde gelden bijeen te brengen om de werkstakers te ondersteunen. De politie alhier is versterkt met 12 man rijkspolitie, die zoo noodig meer speciaal dienst zullen doen aan het Hoofd; de politie had toch reeds een zware taak te vervullen, daar de kermis meer toezicht noodig maakt. Het stakingscomité heeft heden een mani fest aan de burgerij van Schiedam gericht van den volgenden inhoud Medeburgers Zooals reeds velen uwer bekend zal zijn, ver- keeien de werklieden van de Stearine-kaarsen fabriek xApollo" in staking. Iets nieuws, zult gij zeggen, in Schiedam. Ja, weliswaar iets nieuws, maar iets wat volkomen geiechtvaardigd is. De werklieden zijn niet andeis dan gedwongen door de slechte toestanden op de fabriek en door de handelingen van den onderdirecteur Engels, tot dien ernstige» stap overgegaan. De loonen der volwassenen beloopen van 6 tot 7i/a gulden voor de mannelijke werklieden, terwijl, wil men een weekloon verdienen, men ook nog eenige nachten moet werken. Alle onderlinge besprekingen met de Direktie dier fabriek hebben tot geen resultaat geleid, ondanks in het afgeloopen boekjaar een dividend van 35 p.Ct. aan de aandeelhouders is uitgekeerd. Trots deze kolossale winsten, weigert men om iets te doen ten einde de schandelijk lage loonen der werklieden te verbeteren. De meeste grieven der werklieden zijn tegen een zeker stelsel, gedwongen winkelnering ge naamd. Door zoo'n stelsel verplicht men de werklieden hunne kleedeien en levensbehoeften in aangewezen winkels te koopen, dat zij dan van hun karig loon per wekelijksche afbetaling moeten missen. De waren die dan geleverd wor den zijn duur en slecht. Bij de weging van een brood bleek dat op het gewicht twee ons te kort kwam. Eert kleedmgstuk dat geleverd was, bleek de helft te duur te zijn en nog vele ergerlijke feiten kwamen aan het daglicht, die den persnon van de onderdirckteur karakteriseeren. Dat zulke toe standen de positie van den werkman slecht maken, is onnoodig te zeggen. Maar ook de mid denstand of winkeliers lijden onder zulke toe standen, daar de werklieden niet vrij zijn om hunne winkelwaren bij hen te koopen, bij hen, die ook op zwaren Jasten zitten, en hunne waren, die van beter kwaliteit en goedkooper zijn, niet mogin koopen, laat staan de weinig koopkiacht, die zij bezitten door de uiterst lage loonen. Medeburgers De/e strijd is een rechtvaardige strijd, al klinkt het u wat haid in de ooren, het woord werkstaking. Helpt hen in dien strijd, om tot gezonde toestanden te geraken. Verleent uwe finantieele en moreele'steun aan uw mede burgers. Steunt zooveel ge kunt, zij strijden voor het onderhoud van zich zelf, hunne vrouw en kin deren. Wij hopen dat de burgerij en vooi name lijk de neringdoenden ons zooveel mogelijk ftnan- tièel zullen steunen. Nogmaals, steunt ons in onzen rechtvaardigen strijd. Wij lezen in het Handelsblad van heden het volgende Onze correspondent te Schiedam heeft een onderhoud gehad met de directie der fabriek »Apollo". Krijgt men in de vergaderingen genoeg zaam de opinie der stakers te hooren, uit de vragen, die de correspondent aan de directie stelde, blijkt genoegzaam, dat hij zich vol strekt niet op het standpunt gestold heeft van iemand die haar ter wille denkt te zijn, maar van den ondervrager, die er alles van weten moet en dus ook naar die dingen meende te moeten vragen, die de kern der kwestie onmiddellijk raken. Door beide directeuren, de heeren Plate en Prins, werd onze correspondent ontvangen. Hoe staat het met de werkstaking Er ontbreken op dit oogenblik van dag en nachtploeg een vijftigtal en van dezen zou den er ook nog wel aan het werk willen gaan, als zij niet bang waren voor de werkstakers. Hoe is de werkstaking eigenlijk ont staan Eenigen tijd geleden kwamen De Heer en De Jong bij ons, om over de grieven te spreken wij ontvingen de lui heel goed, hoe wel wjj eigenlijk met menschen, die met onze fabriek niets te maken hebben, liever niet spreken. Zjj spraken over de zoogenaamde gedwongen winkelnering en toen wij hun de gansche kwestie hadden uitgelegd, verzochten wij hun, als zij tegen onze mededeelingen bewijzen van het tegendeel konden stellen, bij ons belet te vragen, wij zouden hun dan gaarne den tijd aangeveu, hen opnieuw te ontvangen. Wij hoorden niets meer, maar de heeren beleggen Zondag eene vergadering en Maandag hebben wij de strike. Wilt gij mij ook eens meedeelen wat er van die gedwongen winkelnering aan is? Zeer gaarne zelfs. De directie koopt winter-provisie, om die dan aan de werklui tegen den kostenden prijs te geven, een deel van het weekloon wordt daarvoor afgehouden. Wij hebben dit uitsluitend gedaan om onzen ■werklui goedkoope provisie te verschaffen nu men dat zoo gaat uitleggen, vrees ik, dat wij er weer mee ophouden. Dat is toch niet de eenige leverantie; de werklui spreken nog van kleeren- en brood leverantie. Die kleederengeschiedenis heeft onze hoofdopzichter indertijd van een der direc teuren overgenomen, die er potjes van de werklui voor verschillende doeleinden op na hieldonze hoofdopzichter heeft daarvan veel werk, hoegenaamd geen winst, maar veel ondank gehad. Maar de leverancier had geen verhaal op de werklui als zij niet be taalden, hoewel onze hoofdopzichter zich met het afhouden van het loon belastte. Anders was het met het brood. Dat was hier te Schiedam volgens onze meening veel te duur daarom lieten wij van'de Rotterd. broodfabriek brood van een kilo komen en gaven dat dan voor kostenden prijs aan de werklui, terwijl wij garandeerden voor het bedrag. f Toen zijn de Schiedamsche bakkers bij ons gekomen en hebben om de levering verzocht. Dat hebben wij toen aangenomen en bet ging goed, het brood werd aan het kantoor ge leverd, wij controleerden dat. Maar toen zeiden de werklui, dat het meenemen van het brood te lastig was. Wij hebben toen met den bak ker conditie gemaakt, dat hij het brood aan huis moest leveren, dat ging ook wel, maar nu misten wij de contróle. Van tijd tot tijd lieten wij een brood uit de stad meebrengen, dat woog soms in plaats van 1 kilo 800 gram en zoo schijnt er inderdaad misbruik gemaakt te zijn. De bakker heeft nu wel een excuus, maar hij schijnt inderdaad den menschen brood van te weinig wicht gegeven te hebben. Hadden zij er ons eerder over gesproken, dan zouden wij dadelijk een einde daaraan hebben gemaakt, maar nooit heeft men ons iets er van gezegd, hoewel die grief volkomen gegrond is. Maar hoe weinig hier van gedwongen winkel nering sprake kan zijn, bewijst, dat er van- de 300 families geen 100 van dat brood mee namen en die geheele kleerengeschiedenis beliep verleden jaar te zamen f477. Gij zegt, dat de werklui bij u hadden moeten komen met hun grief. Bent u wel genaakbaar voor de werklui? Wat het laatste betreft, stellig. Is u onbekend, wat men over het koo pen van een kostuum vertelt? Volkomen onbekend. Mag ik het u dan eens vertellen? Een werkman zou bij den hoofdopzichter een bon gevraagd hebben voor een pak. Hij kreeg een gesloten couvert, om daarmee in den hem aangewezen winkel te gaan. Maar hij gaf den brief niet, vroeg otn een pak, daarvoor werd Item f20 gevraagd, hij dong af tot f 17 en gaf toen pas den brief, waarin toen bleek te staan van het pak voor f27 te verkoopen. Dat is inderdaad eene ernstige griefr maar is zij waar Het zou ons een groote som waard zijn, dien brief te mogen hebben. Niet uit Rechtlmberei, maar dan zou tegen onzen wil niet alleen, maar beslist in tegenspraak met het vertrouwen, dat wij in onzen hoofd opzichter tot nu toe gesteld hebben, een groot machtmisbruik gebeurd zijn. Laten wij er direct bijvoegen, dat het bon stelsel voor bleeding door ons is afgeschaft^ het mag volstrekt niet meer, dus hadden de werklui grieven, dan zouden die toch uit zijn. De heeren weten, dat er nog andere grieven van teederder aard tegen den opzich ter zijn? Ja, wij hebben er van gehoord door de mededeelingen in de vergadering, maar vroe ger nooit. De zaak is deze, dat er uit een doodgewone zaak vergif is gezogen. Een werk man meldt zich aan, op dit oogenblik is er geen werk voor hem, maar later komt zijne vrouw om werk vragen, toen was er wèl werk, het wordt toen ook gegeven, maar nu wordt daaruit* iets laags geput. Nu kom ik tot de cardinale quaestier het loon. Dat is, dunkt mij, toch te laag? Ja, maar tt moogt niet gelooven, wat daarover in die vergaderingen gezegd is, want niet éen van die werklui heeft 7 gld.; bij elkeen komt nog een surplus als premie. Ja, maar dat vind ik toch nog te wei nig, te eerder, nu u zelf en de aandeelhou ders zulke buitengewone winsten maken. U vergeet daarbij, dat wij directeuren het jarenlang met een schraal inkomen? moesten stellen en de aandeelhouders met niets. De olie-fabriek te Delft dankt dadelijk een deel van haar werklui af nu het minder goed gaat, dat hebben wij nooit gedaan. Maar kunt u dan niet van de groote winsten nu ook wat aan de werklui afstaan Dat doen wij al, wij hebben een werk liedenfonds gesticht, waaraan wij de werk lui niet laten bijdragen en waarvan wij de weduwen en invaliden onderhouden, dat ont vangt jaarlijks 5 pCt. van de winst, dan hebben wij aan het einde van het jaar ieder een week extra loon als premie gegeven. Maar boven dien het kan zijn, dat enkele werklui wel wat weinig loon hebben, laten zjj zelf tot ons ko men en ais zij dan geen overdreven eischen stellen, dan is dat wel uit den weg te ruimen- "Wij weigeren absoluut door bemiddeling van vreemden met onze werklui te onderhandelen Maar als nu eens alles weer geschikt werd tusschen u en de stakers, zullen de hoofden der stakers er dan onder hebben te ljjden Dat zal stellig niet gebeuren. Er is bij ons op dit oogenblik niet de minste rancune wie weer aan het werk wil gaan, kan dat gerust doen, de menschen zijn opgeruid door personen buiten de fabriek. Zijn er grieven, dan zullen wij die onderzoeken en zoo mo gelijk uit den weg helpen. Ter gelegenheid van het concert met vuur werk was de sociëteit »Harmonie" gister avond in feestdos, bestaande uit boogvormige verlichting a giorno, nu en dan aangevuld door Bengaalsche plantsoenverlichting, het geen een phantastisch geheel opleverde. De kapel van den heer Egener voerde een zeer afwisselend program uit, waardoor de opgewekte stemming van het niet talrijk publiek aanmerkelijk werd verhoogd. Nadat de laatste tonen waren weggestorven, kon digde een luid sissen, kraken en knallen den aanvang van het vuurwerk aan, dat door allerlei wentelingen, kleurschakeeringen en lichteffecten het terrein in een licht- en vuur zee herschiep en luide bravo's uitlokte. Toen de laatste kanonnades van het t> Leve Schiedam" hadden uitgebulderd, werd het terrein van leven en bedrijvigheid verlaten.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2